Re: цензії
- 18.12.2024|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськНотатки мемуарного жанру
- 17.12.2024|Оксана Тебешевська, заслужений учитель України, письменницяВолодимир Качкан: «З того слова насію довічних пісень…»
- 14.12.2024|Валентина Семеняк, письменницяКлюч до послань
- 10.12.2024|Ігор ЗіньчукСвобода не має ціни
- 01.12.2024|Ігор ЗіньчукТомас Манн „Будденброки” – роман–сага про занепад однієї родини
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
Видавничі новинки
- У видавництві Vivat вийшов комікс про Степана БандеруКниги | Буквоїд
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
Кримінальне чтиво
Вічність чоловічої роботи
Радій Радутний. Важка чоловіча робота. – Тернопіль, НК – Богдан, 2012. – 622 с.
Жанр: містичній трилер
Нічого не трапляється даремно в цьому житті. Навряд чи дарма я покрутив носом, прочитавши бойовик Радія Радутного «Металом об метал», написаний в жанрі антиутопії. Це було вісім років тому. Я захотів прочитати нову книгу. Налаштувався лайти - і забрав свої слова назад. Бо пан Радутний як автор гостросюжетних романів сьогодні напевне виписався - «Важка чоловіча робота», десь у три рази товща за обсягом, ніж попередній прочитаний текст, викликала в мене суто позитивні емоції. Котрі є рівно пропорційними до негативу, який сформувався по відношенню до попереднього твору.
Не скажу, що дуже захоплений - але заявляю: шість років тому була одна книга, тепер - зовсім інша. І це нормальний процес, адже автори не припиняють писати, пишуть та ростуть над собою. Не лише в плані обсягу написаного.
Хай читачів не лякає, що роман «Важка чоловіча робота» лише на 258 сторінок тонший за останній художній твір Оксани Забужко, той самий, про оральний секс у криївці та багато інших цікавих речей. Те, що Радутний пише по-чоловічому жорстко й динамічно, змусить тих, хто любить пригодницькі романи з елементами містики, забути про кількість сторінок. Тим більше, що перегортати їх чим далі, тим швидше хочеться. А ще з нудним, але мудрим твором Забужко динамічний і теж не дурний роман Радутного об´єднує спільна тема: пошук.
Так, герої «Важкої чоловічої роботи» - Володимир та Юрій, і вони - «чорні археологи». Отже, шукають таємниці минулого, забуті секрети. До них пристає журналіст Олександр, звісно ж, із метою написати цікавий репортаж. Оплачує роботу копачів такий собі мільйонер, котрому потрібні скарби українських надр, підземних та підводних, заради якоїсь, одному йому відомої мети. Якщо не рахувати красуні Олени, котра стає рівним членом екіпажу та заперечує тезу, що жінка на кораблі - нещастя, ці четверо (мільйонер не рахується, його в тексті майже нема) - не просто головні, а всі герої роману. Принаймні, основні. Як хтось зрідка з`являється, то ненадовго і важливої ролі в сюжеті не грає.
Такий мінімалізм стосовно дійових осіб мені як читачеві дуже імпонує. Автор може скільки завгодно гратися характерами і з характерами своїх героїв. Нема чого заморочуватися появою нових персонажів та постійно повертатися назад у пошуках сторінок, на яких ми прощаємося з черговим статистом - назавжди.
Натомість маємо Ворога: саме такого, з великої літери. І з ним, будь-то давній противник Володимира на прізвисько Волохатий, будь це хтось інший, причому - не завжди з цього світу (не забувайте, історія містична, чим далі, тим страшніше) наші герої вступають у двобій. Причому - не один. Я собі так підозрюю, що в творі «Металом об метал» автор тренувався. Так собі розминався, готуючись, без перебільшення, майстерно прописати бойові сцени «Важкої чоловічої роботи». За великим рахунком, навіть якщо відкинути містичну складову, котра починає заявляти про свою присутність десь на половині прочитаного, Радій Радутний демонструє не зразковий, але все одно - непоганий приклад саме українського україномовного бойовика. Де свист куль відчуваєш у реалі, так само, як і брязкіт стріляних гільз, котрі сиплються на підлогу катера.
Ким виявляться наші копачі - не поспішатиму повідомляти. Натякну лиш: дехто з них робить свою роботу дуже давно. Доводячи її вічність: з року в рік, із покоління в покоління українські чоловіки, тримаючись за магію рідної землі, відкривають нам таємниці героїчного минулого - з надією на таке саме героїчне сьогодення й майбуття. Тож до полку українських романів про «чорних археологів», в якому окрасою жанру є книги Юрія Макарова «Культурний шар» та Яна Валетова «Залишитись у живих», прибув ще один, оригінальний на самобутній.
Правда, є і в ньому дрібний недолік: журналіста Сашка чомусь зовсім не дивує магія, яку він бачить у процесі пошуків. Але кого з українців дивує магія?
Оцінка *****
Кожен текст оцінюється за 5-тибальною системою. Кожна оцінка дає твору наступну характеристику:
* Жодної надії;
** Погано, але не настільки. Хоча шкода витраченого часу;
*** Ідея є, потрібен редактор. Вчить матчастину;
**** Хочеться краще, але загалом поживно;
***** Так тримати!
Значок (+) біля оцінки - Автор може краще.
Значок (-) біля оцінки - Аби не гірше.
Книжки з низької полиці. Введення в рубрику
Р.S. Принагідно святкуємо маленький ювілей: цей текст - рівно 100-й відгук, сотий огляд української книги гостросюжетного жанру, котрий з`явився в проекті «Кримінальне чтиво UA» на «Буквоїді» за без малого чотири роки його існування.
Отже, 100 книг за 4 роки. Небагато - 25 на рік, 2 на місяць, це в середньому.
Але з`являються нові автори, попри все. Незабаром у книгарні «Є» відкриють першу окрему поличку української та перекладної україномовної книги. Як написав би російський класик О.Пушкін, не пропаде скорботна праця...
А.К.
Додаткові матеріали
- Лисиця проти вовка
- Суто жіночі пригоди
- Вбити бота
- Темне минуле
- Війна завжди війна
- Праворуч, де серце…
- Невидимий дим від вогню зачисток
- 5 cпроб налякати Україну
- Львівський Арсен Люпен
- Наш герой не працюватиме на владу!
- Український народний блатняк
- Мир хатам, війна ментам!
- Конспект пригод
- Між іншим – маніяк
- ТОП-5 кращих українських детективів – 2011. Авторський рейтинг
- «Зелена» варта
- Всі страхи вдячного підкаблучника
- Шпигун із роздвоєнням особистості
- Ключ до життя
- З бандитським привітом!
- Корона української імперії
- Андрій Кокотюха збирає базу з авторів детективів
- Наші проти всіх
- Помста «білих колготок»
Коментарі
Останні події
- 19.12.2024|11:01Топ БараБуки: довгий список найкращих дитячих і підліткових видань 2024 року
- 19.12.2024|07:49Топ продажів видавництва VIVAT у 2024 році
- 18.12.2024|13:16Фонд Східна Європа за підтримки Швейцарії випустив онлайн-курс для підлітків «Не можеш сказати – пиши!»
- 17.12.2024|19:44Мирослав Лаюк став лауреатом премії імені Шевельова 2024 року
- 17.12.2024|19:09Вийшов трейлер української стрічки «Фрагменти льоду»
- 10.12.2024|18:36День народження Видавництва Старого Лева
- 10.12.2024|10:44На Оболоні Книгарня "Є" відкриє новий культурний простір “Книгарня “Є”
- 10.12.2024|10:38Видавець Віктор Круглов пройшов відбір на навчання в Стенфордській вищій школі бізнесу
- 10.12.2024|10:35Ретроспективні фільми «7 психопатів», «Орландо» і «Володарі часу» покажуть узимку в кінотеатрах України
- 10.12.2024|10:30У Києві презентують книжку “Спіймати невловиме. Путівник світом есеїстики”