![](/_img/book-top.gif)
Re: цензії
- 25.07.2024|Ігор Фарина, письменник, м. Шумськ на ТернопілліВідчуває серце подихи часу
- 25.07.2024|Тетяна Череп-ПероганичКнижка про літо, коли сонце стало чорним…
- 20.07.2024|Валентина Семеняк, письменницяНебоземляни – діти світла серед нас
- 19.07.2024|Богдан Дячишин, ЛьвівЯ і є памʼять – вічний
- 18.07.2024|Тетяна Качак, докторка філологічних наук, професорка Прикарпатського національного університету ім.СтефаникаЛітературознавчі візії Лариси Табачин
- 14.07.2024|Олег СоловейЗнову – Селін, знову – війна
- 06.07.2024|Оксана Тебешевська, заслужений вчитель УкраїниВерліброві філософеми Євгена Барана
- 28.06.2024|Сергій Постоловський«Анатомія ненависті. Путін і Україна» Сергія Руденка. Книга для тих, хто хоче не тільки знати, але й зрозуміти
- 27.06.2024|Богдан Дячишин, Львів«До світла, що у слові…» (Полілоги живого слова для дітей і дорослих)
- 20.06.2024|Віктор ВербичНора Ікстена: «Чи любов краща за життя?»
Видавничі новинки
- Ольга Полевіна, Еліна Заржицька. "Чи бачать небеса котів"Книги | Буквоїд
- Тара Шустер. "Купи собі той довбаний букет: та інші способи зібратися докупи від тієї, котрій вдалось"Психологія/Філософія | Буквоїд
- Клариса Пінкола Естес. "Жінки, що біжать з вовками. Архетип Дикої жінки у міфах та легендах"Психологія/Філософія | Буквоїд
- Станіслав Арсьонов. "Посібник зі щастя. Як наповнити своє життя достатком і радістю"Психологія/Філософія | Буквоїд
- Лев Ребет. "ТЕОРІЯ NАЦІЇ"Книги | Буквоїд
- Дмитро Савченко. "Вовки Да Вінчі"Книги | Буквоїд
- Олеся Лужецька. Чимчикун. "Історії Країни НаДобраніч"Дитяча книга | Буквоїд
- Франц Верфель. "Винен не вбивця… Зустріч випускників"Книги | Буквоїд
- Таня Стус. "Проростання"Проза | Буквоїд
- Дарія Піскозуб. "Машина"Фантастика | Буквоїд
Кримінальне чтиво
Єврейський скарб
Андрій Криштальський. Десятина - Луцьк, Терен, 2010 – 268 с.
Жанр: ретро-детектив
Після вдалого, як на мене дебюту в гостросюжетній прозі, військово-пригодницького роману «Чорноморець, матінко», другий роман лучанина Андрія Криштальського нібито мусив вийти принаймні не гіршим. Власне, перебуваючи, подібно до більшої частини людства, в полоні стереотипів, я чомусь думав: «Десятина» - це продовження невичерпної теми військових пригод, яких на Волині вистачало. І, коли чесно, перші 12 сторінок роману, адресованого, як обіцяла обкладинка, любителям пригодницької прози, нагадали швидше потуги інтелектуально бідних колег зробити заявку не текст високої інтелектуальної ваги. Тобто, перші 12 сторінок нібито пригодницького роману мені було нудно - ну кого зацікавлять розмови підстаркуватих бабусь на якісь вічні теми...
Проте, переборовши себе, вирішив дати авторові шанс розкочегаритися - і не пошкодував. Більше того: наступні сторінки гортав швидко, ловлячи себе на тому, що вже перша ночі, дуже хочеться спати, але наступна сторінка обіцяє стати цікавішою за попередню. Ось як іноді можуть писати українські автори. Навіть перші занудні розділи, виявляється, саме такими задумані і були. Тобто, «Десятина» - грамотно, технологічно, з розумінням справи, і, що дуже важливо, цілком відповідно сучасним вимогам до жанрової прози зроблений - не написаний, а саме зроблений! - детективний роман у стилі ретро. Як і «Чорноморець, матінко» це ретро з екскурсом у підрадянські часи, проте з творами Валерія та Наталі Лапікур мають лише спільний час - друга половина 1970-х років.
Всупереч моїм прогнозам, «Десятина» - не бойовик, а навпаки - підкреслено камерна історія, що, правда, не заважає інтризі розвиватися по спіралі, а похмурій атмосфері - нагнітатися аж до фінальної бійні. Криштальському вдалося витримати свою історію в дусі французьких «чорних» романів 1950-х років, яскравими зразками яких є твори тандему Пьєр Буало & Тома Нерсежак. Зокрема, в своїх книгах «Вовчиці» та «Проказа» вони звертаються до теми військових злочинців, котрі насправді такими не є, бо злочинцями герої стали лише тому, що намагалися попри все, навіть ціною співпраці з окупаційним режимом, вижити в окупованому німцями Парижі. І єдине зроблене ними зло - неучасть у русі Опору.
...Троє українських дівчат під час німецької окупації Луцька вирішили врятувати від розстрілу четверту - єврейку Риклю. Для цього вони вступили в сексуальні зносини з німецькими офіцерами, від яких залежала доля Риклі. Та її все одно розстріляли, але на прощання, на знак вдячності, Рикля дала знати: вона заховала від конфіскації частину коштовностей. І дала шифр, який допоможе їх знайти. Минули роки, за вікнами - кінець 70-х, а жінки все бережуть свої таємниці. Адже серед них - не лише захований єврейський скарб, який, до речі, вони так і не відшукали, а й ціла низка вбивств: дівчата вбили одного німця і одного поляка, який їх шантажував. Ситуацію ускладнює син однієї з них, тієї, яка пішла до боївки, стала зв´язковою та загинула, тепер служить у КДБ, але про скарб знає і шукає його - але не за завданням начальства, а тому, що має свої «кінці» відходу за кордон, нема тільки скарбу. А зять однієї з жінок теж дізнається про єврейське золото...
Справедливим буде зазначити: цей клубок страшних таємниць та затятих шукачів виглядає місцями надміру заплутаним та надто ускладненим. Настільки, що окремі сюжетні лінії з розвитком дії починають помітно обтяжувати самого автора. Одначе ці самі перевантаження тримають сюжет на плаву в тих нечисленних місцях, особливо всередині, де дія яво пробуксовує. Проте сюжет, погальмувавши зовсім недовго, в потрібних місцях рве з місця і починає рухатися далі, а значить, ці зупинки досвідчений читач сприйме як передишки. І хто переможе в боротьбі за скарби, а також - чи там їх взагалі шукають, стикаючись лобами, наші герої та антигерої, ми, як належить, дізнаємося під завбачливо не розголошений мною фінал.
Оцінка *****(-)
Кожен текст оцінюється за 5-тибальною системою. Кожна оцінка дає твору наступну характеристику:
* Жодної надії;
** Погано, але не настільки. Хоча шкода витраченого часу;
*** Ідея є, потрібен редактор. Вчить матчастину;
**** Хочеться краще, але загалом поживно;
***** Так тримати!
Значок (+) біля оцінки - Автор може краще.
Значок (-) біля оцінки - Аби не гірше.
Книжки з низької полиці. Введення в рубрику
Додаткові матеріали
- Діаманти не вічні
- Війна з павуками
- Проклятий обруч
- Сало для Сканера
- Чоловіки тут не герої
- Пухнастий чекіст
- Неформатні в Україні
- Не донецька мафія
- І хто ж це в нас там під куполом?
- Легенди, міфи та маніяки
- ТОП-5 кращих українських детективів-2010. Авторська версія
- Крутий музикант
- Спочатку був маніяк
- Булочка без нічого
- Звірі повертаються
- Двовимірне слідство
- Ботанік плюс
- Алкоголь, секс і одне вбивство
- Казка про бандитів
- Одиночні постріли
- Чужа серед своїх
- Загадки київського андеграунду
- Про вовка промовка…
- Помста без закону
- Читати можна і нервовим
- Не розмовляй із незнайомцем
- Гості з майбутнього
Коментарі
Останні події
- 25.07.2024|15:11Нові горизонти "Літературного Чернігова"
- 13.07.2024|15:05Десятий Ше.Fest 2024 оголосив дати фестивалю
- 13.07.2024|14:42Петро Скунць знову у колі своїх сучасників
- 12.07.2024|10:21У Києві відбудеться Гаражна субота із Старим Левом у Музеї Ханенків
- 12.07.2024|10:15Фестиваль «Фронтера» оголосив програму: чого чекати відвідувачам
- 06.07.2024|12:14У Луцьку відбудеться IV Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера»
- 03.07.2024|21:11Пес Патрон і Великий Т: вийшов друком новий комікс про легендарного пса
- 27.06.2024|19:10У Швеції готується виставка зі знищеними внаслідок російського удару книгами
- 27.06.2024|12:35Десятий Ше.Fest 2024 оголосив дати фестивалю
- 23.06.2024|08:37Українка, яка з Кобзарем у руках полонила Рим