Кримінальне чтиво

Двовимірне слідство

Сергій Пономаренко. Відьмин подарунок. – Харків, Клуб Сімейного Дозвілля, 2010. – 380 с.

 

Жанр: детектив з елементами снів

Нова книга Сергія Пономаренка з його фірмової містично-детективної клубної серії дає зрозуміти: автор таки відчуває кон’юнктуру ринку. Зокрема в тому, що жінки читають охочіше за чоловіків. А раз так, то треба їм потрафити, продовживши в «Відьминому подарунку» серію пригод київської журналістки Іванни, які розпочалися два роки тому в романі «Відьмин пасьянс». Чесно кажучи, попередня історія таки виглядала оповіддю від імені жінки, яку веде все ж таки чоловік, тоді як пропонована вже не просто ведеться від жіночої особи, а ще й намагається виглядати жіночою, а точніше – дамською за певними стилістичними ознаками.

Подобатися жінкам – нормальне бажання кожного чоловіка. Проте спробу Сергія Пономаренка стати Янушем Л. Вишневським шанувальники (а не шанувальниці) гостросюжетної літератури можуть і повинні пробачити за сюжетне рішення. Бо не кожен сучасний український автор при цьому надасть банальній подорожі в часі, нехай і з метою провести детективне розслідування, зовсім несподіваного звучання. Власне, масова література і повинна бути такою, зразки якої пропонує Пономаренко: разом із сюжетом та розвагою на кілька вечорів дати певний набір пізнавальної, навіть я сказав би – просвітницької інформації. Про все на світі, від історії створення парку «Александрія» в Білій Церкві про зіткнення субкультур емо та готів.

Головне – основна, базова інформація, яка складає основу сюжету і із якої він витікає, знаходиться цілком у площині історії України та історії Києва. Ось на що сьогодні є спраглий голод попри титанічні зусилля товариша Табачника інтегрувати українську історію в «русскій мір», а історію древнього Києва – в довідку про звичаї такого собі губернського містечка N.

Отже, видихнувши пережите в Страхоліссі, довгонога журналістка Іванна через свій крутий як для довгоногих сексапилок норов опиняється без роботи. Відповідно, нема чим платити за наймане житло. Та раптом помирає така собі Лариса Сігізмундівна Петрякова, і заповідає Іванні свою квартиру на Подолі. Дуже скоро журналістка розуміє: стара була відьмою, та її спадкоємиці нічого не загрожує. Щедрий подарунок отриманий за те, що Іванна якимось чином врятувала відьмі життя. Незабаром журналістка починає втрачати відчуття реальності: встає уві  сні, відчиняє двері в сусідню кімнату та проходить крізь них у минуле.

Там, у Києві та Білій Церкві початку ХХ століття, відьма Лариса, на той час – юна дівчина, разом із приватним детективом Адамом розслідує справу про загадкові зникнення підлітків. Іванна стежить за кожним кроком відьми-сищиці, і в якійсь момент автор розказує вже не про Іваннині, а про Ларисині пригоди. І хоча в сучасному Києві теж зникають підлітки, причому журналістка підозрює – діє той самий маніяк, що й сто років тому (або його нащадок чи імітатор), оці екскурсив час і створюють двовимірний ефект. З одного боку, Пономаренко користується своїм улюбленим прийомом – паралельною оповіддю. З іншого, перехід із епохи в епоху стає відчутним, а самі епохи – тісніше пов’язаними між собою.

Через те елементи містики в романі не виглядають аж такими штучними та чужорідними: успадковані гріхи передаються поколіннями по естафеті, а минуле не має зворотної сили. Хочеш розібратися в собі сьогоднішньому – дізнайся, що було як не сто, то хоча б п’ятдесят років тому. І отримаєш підказку про способи подальшої дії, як Іванна отримує її від Лариси. Уві сні чи наяву – під фінал уже не має значення.  

 

Оцінка *****(-)

Кожен текст оцінюється за 5-тибальною системою. Кожна оцінка дає твору наступну характеристику: 

*  Жодної надії; 

** Погано, але не настільки. Хоча шкода витраченого часу; 

*** Ідея є, потрібен редактор. Вчить матчастину; 

**** Хочеться краще, але загалом поживно; 

***** Так тримати! 

Значок (+) біля оцінки – Автор може краще.

Значок (-) біля оцінки – Аби не гірше.    

Книжки з низької полиці. Введення в рубрику

 Додаткові матеріали

Ботанік плюс
Алкоголь, секс і одне вбивство
Казка про бандитів
Одиночні постріли
Чужа серед своїх
Загадки київського андеграунду
Про вовка промовка…
Читати можна і нервовим
Не розмовляй із незнайомцем
Помста без закону
Гості з майбутнього
Кримінальне щось
Слово – зброя
Викрадання підлітків та собак
Американська гірка
Чорніше чорного
Занудний символізм
Збоченці твого міста
Cмерть кричить
коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга
Книги від Bookzone

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

03.07.2020|02:31
Перший повнометражний фільм про Туве Янссон презентують у 2020 році
02.07.2020|01:31
«Піраміда» видала «Біля чужого багаття» Олександра Астаф’єва: понад півстолітній перекладацький доробок та авторську антологію світової поезії
01.07.2020|22:43
Оголошено короткі списки ІІІ Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея
30.06.2020|06:51
Вийшла книга останніх віршів Пауля Целана
29.06.2020|22:44
"Конфлікти, що змінили світ" - книга про те, як зупиняли війни
29.06.2020|04:55
«Прозорий САТ» від виконавців імпровізаційної музики
28.06.2020|08:14
Визначено лауреатів Народної премії ім.Шевченка
28.06.2020|08:10
Відбулася церемонія вручення Львівської обласної літературної премії імені Катерини Мандрик-Куйбіди за 2020 рік
25.06.2020|01:09
Іспанська комедія «Чемпіони» виходить у прокат 2 липня
23.06.2020|04:23
Юрій Іздрик знявся у тизері нового фільму Ірини Цілик "Я і Фелікс"

- фільми в кінотеатрах України

Партнери