Кримінальне чтиво

Звірі повертаються

Назар Крук. Мисливці. – Львів, Кальварія, 2010. – 142 с.

Жанр: битва екстрасенсів-2 

Дебютувавши 2009 року гостросюжетним романом «Звірі», за рік Назар Крук написав продовження. Причому: не інший твір з тими ж героями або на цю тему, а повноцінний сіквел. Як фільми «Чужий» та «Чужі», коли, не будучи обізнаним із початком, не в повній мірі зрозумієш, що і чому відбувається. Через те, зокрема, в «Чужих» потрібні флеш-беки, аби глядачі зрозуміли всю повноту непростих стосунків лейтенанта Гелен Ріплі з лиховісними Чужими.

Помилка Назара Крука в тому, що він пише продовження ним же вигаданої історії в країні, де немає культу споживчої книжки. А також - практики не лише написання її, а й наступу на ринок широким фронтом. Той, хто прочитає продовження роману, здебільшого натрапить на книжку випадково. І, заплутавшись у сюжетних флеш-беках, просто замучиться. Можна читати «Звірі» без «Мисливців», то вже на любителя. Проте складно читати «Мисливців» та вникати в усі перипетії сюжету, не прочитавши перед цим «Звірів».

У тих країнах, де популярна жанрова література – це індустрія, а не епізодична поява, сіквел подали б так, що книжку почали б відстежувати ще до першого дня продажів. Більше того: видавець зобов’язав би автора написати сіквел, голосно пообіцявши читачеві продовження вже на тих сторінках видання, котрі зазвичай лишаються із поміткою «для нотаток».

За межами складного конфлікту української «масової літератури» та «українського книжкового ринку» роман «Мисливці» продовжує тему соціалізації дітей індиго і протистояння їхніх хороших та поганих учителів-вихователів. Знову відсилаю вас до кіно: третя частина «Хрещеного батька» наглядно демонструє повну руйнацію старих шляхетних мафіозних традицій, згідно яких, зокрема, молодші поважали старших. Тут – аналогічна тематика.

У продовженні роману «Звірі» екстрасенс Джокер, чоловік середнього віку та опікун молодого Макса, знову залучений до проектів таємничої Контори. Тільки тепер дітей індиго в сюжеті набагато більше (власне, як і Чужих у повсякденні лейтенанта Ріплі з фільму в фільм). І виховують їх для того, аби зробити машинами-вбивцями, вже не старі вовки Док із Жарохом. Цим займається  молода шпана, з агресивністю якої не здатен упоратися навіть досвідчений Князь. «Коли я помітив нову силу, я не міг не вписати її в свою систему координат», - пояснює він, визнаючи поразку, завдану йому, звиклому до рівноваги, тією самою цинічною молоддю з екстрасенсорними здібностями, котра прагне завоювати світ, а не розчинитися в ньому. Звісно, Джокер втрутився у цей конфлікт, бо він – індиго середнього віку, вже досвідчений, але ще не стомлений. Та перемогу і він не святкує…

До речі, як і у початку історії про надлюдей, що є одночасно нелюдами, у «Мисливцях» теж присутні спроби вивести з розборок індиго між собою якусь глобальну мораль. Написати більше, ніж гостросюжетний твір для читання на сон грядущий, знову не вийшло. А до просторікувань героїв, які не працюють на сюжет, додається читацька потреба розібратися в сюжетних перипетіях – надто міцно прив’язана ця історія до попередньої, аби сприймати її незалежно.

Рекомендації для читачів: по можливості запитуйте «Звірів» та «Мисливців» у комплекті. І читайте підряд. Тоді загальні враження від індиго-дилогії можуть стати позитивнішими.

 

Оцінка ***

 

Кожен текст оцінюється за 5-тибальною системою. Кожна оцінка дає твору наступну характеристику: 

*  Жодної надії; 

** Погано, але не настільки. Хоча шкода витраченого часу; 

*** Ідея є, потрібен редактор. Вчить матчастину; 

**** Хочеться краще, але загалом поживно; 

***** Так тримати! 

Значок (+) біля оцінки – Автор може краще.

Значок (-) біля оцінки – Аби не гірше.    

Книжки з низької полиці. Введення в рубрикуДодаткові матеріали

Двовимірне слідство
Ботанік плюс
Алкоголь, секс і одне вбивство
Казка про бандитів
Одиночні постріли
Чужа серед своїх
Загадки київського андеграунду
Про вовка промовка…
Помста без закону
Читати можна і нервовим
Не розмовляй із незнайомцем
Гості з майбутнього
Кримінальне щось
Слово – зброя
Викрадання підлітків та собак
Збоченці твого міста
Американська гірка
Чорніше чорного
Занудний символізм
Cмерть кричить
Кримінальне чтиво в Україні. До річниці проекту
Пригоди українців в Парижі
Мертвий удав
Україна немасонська
Йде полювання на вовків
Жертви та рахунки
Тюремна буремна історія
Хічкок би плакав
Намисто смертей
коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга
Книги від Bookzone

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

03.07.2020|02:31
Перший повнометражний фільм про Туве Янссон презентують у 2020 році
02.07.2020|01:31
«Піраміда» видала «Біля чужого багаття» Олександра Астаф’єва: понад півстолітній перекладацький доробок та авторську антологію світової поезії
01.07.2020|22:43
Оголошено короткі списки ІІІ Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея
30.06.2020|06:51
Вийшла книга останніх віршів Пауля Целана
29.06.2020|22:44
"Конфлікти, що змінили світ" - книга про те, як зупиняли війни
29.06.2020|04:55
«Прозорий САТ» від виконавців імпровізаційної музики
28.06.2020|08:14
Визначено лауреатів Народної премії ім.Шевченка
28.06.2020|08:10
Відбулася церемонія вручення Львівської обласної літературної премії імені Катерини Мандрик-Куйбіди за 2020 рік
25.06.2020|01:09
Іспанська комедія «Чемпіони» виходить у прокат 2 липня
23.06.2020|04:23
Юрій Іздрик знявся у тизері нового фільму Ірини Цілик "Я і Фелікс"

- фільми в кінотеатрах України

Партнери