Re: цензії
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
- 14.11.2024|Ігор Бондар-ТерещенкоРозворушімо вулик
- 11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти«Але ми є! І Україні бути!»
- 11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУПобачило серце сучасніть через минуле
- 10.11.2024|Віктор ВербичСвіт, зітканий з непроминального світла
- 10.11.2024|Євгенія ЮрченкоІ дивитися в приціл сльози планета
Видавничі новинки
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
- Володимир Жупанюк. «З подорожнього етюдника»Книги | Буквоїд
Re:цензії
Коли оживає музей…
Історико-пригодницькі мандрівки у часі з героями Олександра Гавроша
Гаврош О. Музей пригод. Харків: Фоліо, 2018. 122 с.
Гаврош О. Музей пригод-2. Врятувати Тараса Шевченка. Харків: Фоліо, 2019. 156 с.
Прочитати на одному подиху, прожити текст, відчути енергію художнього світу автора – так говорять про книжки і тексти, які дивують, захоплюють, спонукають до роздумів, збагачують емоційно та інтелектуально, залишають по собі особливий смак пізнання та естетичної насолоди. Так говорять про літературу високого художньо-естетичного рівня, актуальні для будь-якого покоління тексти-явища і тексти-події.
Що є критерієм якісної художньої літератури? Цікава історія, захопливий сюжет, яскраві характери головних героїв, особлива композиційна побудова, образна мова, вдало використані художні засоби, підібрані художні прийоми. Важливим є вміння автора вибудувати систему експліцитних та імпліцитних смислів, цілісний художній світ і дивувати ним, апелюючи при цьому до актуального читацького досвіду, виправдовуючи читацькі сподівання та розширюючи читацькі горизонти. Саме такі ознаки притаманні прозі й творчій манері письма Олександра Гавроша. Письменник однаково вправний у жанрах пригодницької, біографічно-історичної, детективно-історичної прози, документалістиці й публіцистиці.
«Музей пригод» і «Врятувати Тараса Шевченка» – перші дві повісті із серії «Машина часу», об’єднані головними героями, мандрами у часі та ідеєю розгортання сюжету з історико-культурними екскурсами. Уже сама назва «Музей пригод» налаштовує на своєрідний квест, подорож, небезпеки. Ключовим місцем подій та своєрідною машиною часу і переміщень стає музей. Такі очікування цілком виправдані. Чи свідчить цей факт про передбачуваність сюжетного розвитку? Звичайно, що ні. Бо навіть використані традиційні мотиви чарівних казок і пригодницької літератури (подорож героїв у часі, часовий тунель, річ-медіум) у повісті функціонують по-своєму, органічно вплітаються у канву історико-пізнавального наративу.
Прикметною ознакою всіх творів Олександра Гавроша є те, що в основі кожного – захоплива історія. Без цікавої історії, як вважає автор, твір неможливий , це обов’язковий елемент літератури для дітей та юнацтва.
Повісті із серії «Музей пригод» розраховані на широке коло читачів, як, до речі, й інші твори Олександра Гавроша («Неймовірні пригоди Івана Сили», «Пригоди тричі славного розбійника Пинті», «Розбійник Пинтя у Заклятому місті» та ін.). Маркування «для дітей та юнацтва» зумовлене, як правило, пригодницьким характером твору й центруванням героя-підлітка.
«Музей пригод» – цікаві й пізнавальні художні розповіді в тому числі й про працівників музею, які своїми вчинками і життєвими позиціями доводять: «Музей – це живий простір, а не мертва територія». Директор Роман Лук’янович, його син, школяр Ясь Попадинець, молода завідувачка фондами Яна, журналіст Мирон Клапоух – невтомні у своїх прагненнях і пошуках. Їм відкриваються таємниці потаємної кімнати музею і здатність плетеного крісла бути часовим коридором.
У першій повісті герої потрапляють на початок 17 століття і дізнаються історію знаменитих першодруків Бериндів, особливості функціонування друкарні і палітурні у Києво-Печерській Лаврі. Справжніми скарбами для прибульців стали стародрук «Бесіди на діяння святих апостолів» 1624 року, старовинна гравюра Степана Беринди «Апостол Іоанн», ключ від першої друкарні, які мандрівники у часі передають у сучасний музей.
У другій повісті -- директор музею раритетів Роман Попадинець потрапляє у часи Тараса Шевченка і має намір врятувати українського генія від арешту і заслання. Та поет відмовляється від цієї пропозиції. Такий розвиток подій логічний, інакше хід історії було б змінено. А, можливо, й історія України розвивалася інакше, якщо б Кирило-Мефодіївському товариству вдалося врятуватися від погрому.
Повісті Олександра Гавроша імпонують глибиною опрацювання документальних джерел і майстерною художньою інтерпретацією історичних подій та постатей. Розгортаючи основну й побіжні сюжетні лінії, автор тримає читача в постійній напрузі, інтригує появою нових персонажів, фактів, таємниць. Дія, яка відбувається одночасно «тут» і «там», додає динаміки розповіді, робить її багатовимірною.
У перших повістях виразними є топоси Києва у різні часові періоди. Друкарня 17 століття, музей і Лавра, Успенський собор. Дія відбувається фактично в один же день – День Святого Миколая – час див і очуднення. «Зимові забави» у музеї, Свята літургія у соборі, фрагменти пісні «Ой, хто, хто Миколая любить» і основний лейтмотив твору – фраза «Свято наближається» – те, що єднає різні часові простори в єдине ціле – художній текст-буття.
Родзинкою першої повісті «Музею пригод» є портретна галерея. Кожен розділ письменник розпочинає із глибокого психологічного портрета одного із персонажів. Це індивідуальні й типові характери, які виконують свою функцію у творі, приваблюють колоритністю, багатогранністю. Довершеності й цілісності твору додає «Епілог». Єдиним загубленим пазлом залишається сюжетна лінія журналіста Мирона Клаповуха, якому таки вдалося розшукати власну сенсацію і написати унікальну працю. Та, можливо, автор залишає собі цей гачок для наступних розповідей.
Друга повість інтригує оригінальним ракурсом подій, пов’язаних із розгромом Кирило-Мефодіївського товариства. Здається, про це багато сказано і написано, проте не для юного читача. Олександр Гаврош заакцентував увагу не так на політичних моментах, як на постаті Т. Шевченка; охарактеризував його товаришів, описав стосунки та побут. Особливо виразними є епізоди-сцени, в яких показано Романа Попадинця на вулицях Києва у ХІХ столітя, його спілкування з Афанасьєвим-Чужбинським, перебування Шевченка у в´язниці, зрадницьку діяльність Петрова.
«Музей пригод» – повісті, які так і просяться на екран, адже вербальний текст дуже добре візуалізовано. Впевнена, що історико-пригодницькі мандрівки з героями творів Олександра Гавроша будуть цікаві не тільки школярам.
Додаткові матеріали
- Святочна довговуха одіссея, або «Різдвяна історія ослика Хвостика» від Олександра Гавроша
- Казки для дорослих дітей
- Герой чи злочинець
- Острів щастя в океані є…
- Казковий епос Олександра Гавроша
- Два погляди на одного Івана Силу
- Іван Сила та рецепт ЩАСТЯ
Коментарі
Останні події
- 21.11.2024|18:39Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
- 19.11.2024|10:42Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
- 19.11.2024|10:38Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
- 09.11.2024|16:29«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
- 09.11.2024|16:23Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
- 09.11.2024|11:29У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»
- 08.11.2024|14:23Оголосили довгий список номінантів на здобуття Премії імені Юрія Шевельова 2024 року