Re: цензії

Класики "під мікроскопом". Суспільство "у розрізі"
17.10.2020|Роман Ткаченко, Київ
Максими Юрія Камаєва
16.10.2020|Ігор Фарина, письменник, м. Шумськ на Тернопіллі
Розмисли про нові книжки Богдана Дячишина
Без мундиру
12.10.2020|Валентина Семеняк, письменниця
Роман «Картка Марії» з небесної книжкової полички : у точці перетину Світла
06.10.2020|Ігор Зіньчук
Світло любові
06.10.2020|Дмитро Дроздовський
«цілуватися словами як із птахом вільний птах»
05.10.2020|Валентина Семеняк, письменниця
Писати для дітей – праця, яка потребує особливого стану душі
02.10.2020|Микола Калюжний, Київ
Паралелі збігаються
30.09.2020|Ніна Овсієнко
Книжка гумору Ніни Корець

Кримінальне чтиво

Подвиг розвідника

Сергій Ухачевський. Карпатський капкан. – Львів, Кальварія, 2015. – 215 с.

Жанр: шпигунський роман

 

Підтримуючи й розвиваючи актуальний український тренд та після тривалого мовчання пропонуючи читачам гостросюжетний твір на історичному фундаменті, Сергій Ухачевський дивує та не виправдовує очікувань водночас. Усякий сюжет із шпигунами передбачає подвійне дно та/або наявність персонажів, котрі є не тими, за кого себе видають від самого початку. Поки українська пригодницька література не може похвалитися подібними зразками, тож ризикну проілюструвати свої слова популярним у СРСР романом угорського комуніста Андраша Беркеші «Перстень із печаткою».

За сюжетом, один із героїв, старший інспектор угорської контррозвідки Оскар Шалго спершу співпрацює з нацистами. Потім, переглянувши погляди, рятує «нашого» розвідника Кальмана Борші. Після чого не встигає втекти й потрапляє в гестапо. Аби, врятувавшись, узагалі зав’язати зі спецслужбами та перекваліфікуватись у комерсанта, байдужого до всього. Насправді ж Оскар виконує під машкарою бізнесмена завдання прорадянської розвідки, викриваючи замаскованих фашистських недобитків.

Начитавшись свого часу подібних творів та додавши до цього романи забороненого в СРСР британця Джона ле Карре як значно якіснішу альтернативу комуністичним описам, усе одно не побачив великої різниці в способах виконання кульмінацій. Тож чекав від «Карпатського капкану» стандартного перевтілення героя в фіналі. Зокрема, щиро думав: директор дитячого будинку для глухонімих Крижень, котрий у минулому – радянський розвідник (напевне з партійним квитком) виявиться старанно замаскованим бандерівським агентом. Проте цього не сталося. Пан Ухачевський справді написав у нинішній Україні роман, головним позитивним героєм якого є радянських офіцер. Професійний розвідник та особистий друг керівника МДБ часів після Другої світової війни Віктора Абакумова.

У цьому – головна несподіванка. Сучасний український читач звик, що на Західній Україні в воєнний в другій половині 1940-х років протистояли радянські окупанти та українські повстанці. Причому перші – абсолютне Зло, другі – не завжди цілковите, проте загалом – Добро. Звісно, від уродженця Тернополя не очікуєш позитивного ставлення до радянського розвідника, хай колишнього. Проте чеснота «Карпатського капкану» саме у відсутності радикальних чорно-білих кольорів. Та демонстрація на прикладі реальної, як зазначено в книзі, історії: у нашому житті не все так однозначно.

Той, кого ми вважаємо ворогом, насправді глибоко замаскований друг. І не конче візьме в запеклому протистоянні окупантів та партизанів чиюсь сторону. Адже більш, як столітня історія пригодницького жанру доводить: найкращий герой – той, хто сам за себе. Ну, і за волю, честь, славу, народ, звісно. Такими є неговіркі й неприкаяні самітники з американських вестернів на кшталт класичного «Шейна» Джека Шефера.

У «Карпатському капкані» дано: провокація Кремля, мета якої – знищити галицьке село силами диверсантів МДБ, перевдягнених у вояків УПА. Також – операція британської розвідки МІ-5, котра хоче відшукати в Галичині зниклого колись агента й заодно налагодити зв’язки з українським підпіллям. Є ще агент Хелен Сміт, котра під виглядом іноземної журналістки планує стежити за першими в Західній Україні радянськими виборами: за задумом Сталіна, вони повинні легалізувати окупаційну владу й місцеві адміністрації, набрані з колаборантів. Всі розвідки й контррозвідки стягуються в район невеличкого села Гораж, де живе й працює, знайшовши спокій, полковник Крижень разом із своїм другом, веселим білорусом Трохимовичем.

Оскільки на початку заявлено, що під час війни Крижень та Хелен, двоє розвідників, уже перетиналися в спільній боротьбі з фашизмом, не треба бути пророком: вони зустрінуться, впізнають одне одного, старе кохання оживе. Попри те, що роман написаний жваво (спочатку був сценарій) та читається легко, треба бути уважним. Бо невеликий за обсягом твір насичений персонажами першого, другого, третього плану й такою строкатою масовкою, що часом складно розібратися – хто ж тут, на цій сторінці чи в цьому розділі, за кого. Додайте до цього сумніви в тому, що Крижень наш герой, і отримаєте чтиво не лише для розваги, а й для роздумів.

Не розкриваючи деталей, хто, чому, коли та як зірвав операцію «Карпатський капкан», хто вцілів у м’ясорубці, а хто поліг героїчною чи ганебною смертю, варто окреслити висновок, до якого підводить автор. За Сергієм Ухачевським, нормальний українець за будь-яких обставин та з будь-якою біографією все одно лишається вірним своїй землі й своєму народові. При цьому вищий пілотаж – вижити й перемогти.

 

Оцінка**** 

Кожен текст оцінюється за 5-тибальною системою. Кожна оцінка дає твору наступну характеристику:        

*  Жодної надії; 
       

** Погано, але не настільки. Хоча шкода витраченого часу;        

*** Ідея є, потрібен редактор. Вчить матчастину;        

**** Хочеться краще, але загалом поживно;        

***** Так тримати!        

Значок (+) біля оцінки - Автор може краще.       

Значок (-) біля оцінки - Аби не гірше.        

Книжки з низької полиці. Введення в рубрику   Додаткові матеріали

Топ-5. Кращі гостросюжетні романи-2014. Авторський рейтинг
Іноземне чтиво`2014: українською менше
Хто підставив польського шляхтича?
Убивство в старих ритмах
Вбивство в золотих традиціях
Якщо ти летиш в літаку, і падає твій літак…
Для чого письменникам пригоди або Коли добродій хоче сексу…
Бла-бла-бла плюс ракурси пригодницького фільму
Помста в м`якій обкладинці
Помста крізь віки
П`ять зниклих товстунів та інші загадки
Справжній полковник майбутнього
Монологи за кавою
Бій з Тінню
Доля резидента
коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга
Книги від Bookzone

Коментарі  

comments powered by Disqus


Партнери