
Re: цензії
- 12.04.2025|Андрій СодомораІ ритмів суголосся, й ран...
- 06.04.2025|Валентина СеменякЧитаю «Фрактали» і… приміряю до себе
- 05.04.2025|Світлана Бреславська, Івано-Франківськ«Ненаситність» Віткація
- 30.03.2025|Ігор ЧорнийЛікарі й шарлатани
- 26.03.2025|Віталій КвіткаПісня завдовжки у чотири сотні сторінок
- 11.03.2025|Марина Куркач, літературна блогерка, м. КременчукЖінкам потрібна любов
- 05.03.2025|Тетяна Белімова"Називай мене Клас Баєр": книга, що вражає психологізмом та відвертістю
- 05.03.2025|Тетяна Качак, м. Івано-ФранківськСтефаник у художньому слові Оксани Тебешевської
- 22.02.2025|Василь Пазинич, поет, фізик-математик, член НСПУЗоряний "Торф"
- 18.02.2025|Світлана Бреславська, Івано-ФранківськПро Віткація і не тільки. Слово перекладача
Видавничі новинки
- Микола Мартинюк. «Розбишацькі рими»Дитяча книга | Буквоїд
- Ніна Горик. «Дорога честі»Книги | Буквоїд
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка». 7+Дитяча книга | Буквоїд
- Мистецтво творення іміджу.Книги | Дарина Грабова
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка»Дитяча книга | Буквоїд
- Ігор Павлюк. «Торф»Книги | Буквоїд
- Вийшла антологія української художньої прози «Наша Перша світова»Книги | Іванка Когутич
- Олександр Ковч. "Нотатки на полях"Поезія | Буквоїд
- У видавництві Vivat вийшов комікс про Степана БандеруКниги | Буквоїд
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
Кримінальне чтиво
У одній бібліотеці з убивцею
Віктор Янкевич. Вбивство в бібліотеці на Ринку, 9.- Тернопіль, Богдан, 2019. – 183 с.
Жанр: гра в детектив
Автор детективів разом із приятелькою-бібліотекаркою приїздить із Кременця до Львова в бібліотеку на презентацію власної книжки. Захід задля більшої привабливості називає «Вбивство в бібліотеці». І накаркав: під час представлення спершу гасне світло, потім – знаходять труп літньої жінки. Незабаром у бібліотечному туалеті знайдуть закривавленого чоловіка жертви.
Під підозрою – їхні діти та онуки. Чому? Бо більше ніхто зі сторонніх на презентацію не прийшов. А підозрювати друзів, колег-письменників та бібліотекарів, автор не ризикнув. Хоча грати – так уже до кінця. Міг би заради більшої інтриги по черзі кидати тінь підозри на когось із них.
Як зазначалося раніше, цей твір є прямим продовженням «Відплати» - третього з романів кременчанина Віктора Янкевича. Ідеальний варіант - читати один за одним. Проте в нинішніх умовах, коли новинки анонсуються. Але зі зрозумілих причин не виходять або виходять, проте не доходять до зацікавленого читача, краще брати паузу. У випадку з новинками від Янкевича це зробити навіть треба. Адже романи попри заявку на серію, об`єднану наскрізними персонажами, все ж є певним експериментом.
Як і у «Відплаті», слідство веде бібліотекарка Юлія Левицька. Про яку читач дізнається дещо нове. Вже відомо, що з Херсону вона виїхала через проукраїнську позицію. Та невідомо, що до бібліотеки Юлія служила в органах. Саме звідти, а не з закладу культури, її поперла нетерпима до проукраїнських поглядів влада.
Дана інформація підсилює героїню. Бо робить Юлію Левицьку не аматоркою, а фаховою сищицею. Ще й такою, якій не до шмиги закон. З органів, як відомо, виганяють саме нетерпимих до корупції, що є ознакою носія проукраїнських поглядів. Таким чином стає зрозумілим, як Юлії вдалося розкрити вбивство в бібліотеці за одну ніч.
Далі: у «Відплаті» оповідь ведеться від особи самої Юлії. Тут же естафету переймає письменник Віктор Янкевич, він же – герой твору, та, зрозуміло, не головний. Адже його функція зводиться до споглядання, фіксації подій. На основі яких він і написав книгу, котру пропонує читачам.
Прийом не новий, проте не надто вдячний. Маючи в доробку два блискучих детективи і один доволі прохідний, автор вирішує: цього досить, аби запропонувати читачам уже не так детектив, як гру в детектив. За формою маємо розписаний сценарій ідеальної презентації, коли автор та модератор за домовленістю втягують у забаву присутніх. Причому згадати треба всіх друзів.
Далі підуть цитати: Богдана Коломійчука, знаменитого українського письменника, Анастісію Нікуліну, яка своїм позитивом заряджає, кого завгодно, Яринку Каторж, авторку фентезі, завжди в піднесеному настрої, Богдана Кухту, д`Артаньяна української поезії, Дару Корній, надзвичайну жінку та чудову письменницю. Нарешті – Тетяну Пилипець, директорку бібліотеки, жінку з вишуканим смаком.
Не заперечую, не сперечаюся. Проте вся згадана позитивна компанія в розслідуванні вбивства участі не бере. Господарка ж установи волею автора здебільшого сидить у своєму кабінеті. Чому такого важливого персонажа усунуто з її власної території, не пояснюється. А приватні особи, досить випадкові люди, запросто відтісняють від слідства старшого слідчого Богдана Святого. Гаразд, у компанії, мов рояль із кущів, з`являється коханий Юлі, слідчий Юрій Штука, знайомий по «Відплаті». Але ж він у Львові – на чужій території, тому має доволі обмежені повноваження.
За формою «Вбивство в бібліотеці на Ринку, 9» моделює класичні романи Агати Крісті. Де, як уже зазначалося, вбивають котрогось із членів заможної родини, а єдиний очевидний мотив – спадок. Тут знову повторюся: саме така форма ідеально підходить як до детектива, так і для гри в детектив. Інша річ, «літературна» локалізація в українських книжкових реаліях або не працює, або працює погано.
Спроб ввести майстра українського слова в українську жанрову літературу є чимало. Слід згадати хоча б два романи Олександра Вільчинського «Суто літературне вбивство» та «Шерлок Холмс на Форумі видавців».У такому ж контексті виконаний «Fakir» та інші детективи В`ячеслава Васильченка, де слідство веде професор філології. Зринає в цьому контексті й «Потопельник у рожевих рукавичках» Андрія Котовського- тут у центрі детективного розслідування літературна редакторка, зовсім дивний персонаж для жанру. І саме через нестримну письменницьку егоцентрику є провальними в жанровому плані авантюрний роман «Гроші, Куба та… література» Олега Галетки та містичний трилер «Песиголовець» Сашка Завари.
Отже, нічого поганого в форматі літературного капуснику нема. Аби лиш за всім цим не губився детектив. Який у крайньому з ліку романі Віктора Янкевича виглядає доволі вторинним на фоні свята зустрічі друзів.
Оцінка*** (-)
* Жодної надії;
** Погано, але не настільки. Хоча шкода витраченого часу;
*** Ідея є, потрібен редактор. Вчить матчастину;
**** Хочеться краще, але загалом поживно;
***** Так тримати!
Значок (+) біля оцінки - Автор може краще.
Значок (-) біля оцінки - Аби не гірше.
Додаткові матеріали
- Книжка наводить на слід
- Полювання на другий шанс
- Кращі детективи`2019 від «Кримінального чтива UA»
- Полювання без полювання
- Війна плюс полуниці
- Поховати своїх мерців
- Андрій Кокотюха: Вбивство на вашій вулиці
- Українська гастроль Джека Різника
- Ціль – Янукович!
- Жорстокий світ підлітків
Коментарі
Останні події
- 14.04.2025|10:25Помер Маріо Варгас Льоса
- 12.04.2025|09:00IBBY оголосила Почесний список найкращих дитячих книжок 2025 року у категорії «IBBY: колекція книжок для молодих людей з інвалідностями»
- 06.04.2025|20:35Збагнути «незбагненну незбагнеж»
- 05.04.2025|10:06Юлія Чернінька презентує свій новий роман «Називай мене Клас Баєр»
- 05.04.2025|10:01Чверть століття в літературі: Богдана Романцова розкаже в Луцьку про книги, що фіксують наш час
- 05.04.2025|09:56Вистава «Ірод» за п’єсою Олександра Гавроша поєднала новаторство і традицію
- 30.03.2025|10:014 квітня KBU Awards 2024 оголосить переможців у 5 номінаціях українського нонфіку
- 30.03.2025|09:50У «Видавництві 21» оголосили передпродаж нової книжки Артема Чапая
- 20.03.2025|10:47В Ужгороді представили книжку про відомого закарпатського ченця-василіянина Павла Мадяра
- 20.03.2025|10:25Новий фільм Франсуа Озона «З приходом осені» – у кіно з 27 березня