Re: цензії
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
- 14.11.2024|Ігор Бондар-ТерещенкоРозворушімо вулик
- 11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти«Але ми є! І Україні бути!»
- 11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУПобачило серце сучасніть через минуле
- 10.11.2024|Віктор ВербичСвіт, зітканий з непроминального світла
- 10.11.2024|Євгенія ЮрченкоІ дивитися в приціл сльози планета
Видавничі новинки
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
- Володимир Жупанюк. «З подорожнього етюдника»Книги | Буквоїд
Кримінальне чтиво
Слідство веде літредактор
Андрій Котовський. Потопельник у рожевих рукавичках. Кіт без чобіт. – Київ, «Арій», 2017 р. – 279 с.
Жанр: жіночий детектив
«Кисті рук, долоні, зворотній бік, пальці від початку до кінця – надрубано, дрібнесенько… Найшвидше, що звичайною кухонною сорокою. По руках - тим боком, де молоток. По обличчю – і лезом, і молотком. Скальп зрубано без молотка, лезом», - ось таке жахіття знайшла героїня циклу детективів Андрія Котовського на початку роману «Потопельник у рожевих рукавичках», який відкриває збірник дебютанта. Можливо, цей автор писав і раніше, під іншим прізвищем, але припускаю: в детективному жанру це дебют. Про автора і його творчість можна дізнатися з персональної сторінки у Facebook https://www.facebook.com/kotovskyyandriy/posts/1656931147935151 Там же, у соціальній мережі, він і просуває книжку. Судячи з перших відгуків, вдячна, а отже – цільова аудиторія передусім жіноча.
Наведений вище фрагмент може заперечити це. Проте насправді це чи не єдиний зразок натуралізму, до якого вдається автор. Взагалі перший роман циклу балансує між детективом і мелодрамою. В якій, своєю чергою, більше соціальної драми, ніж мелодій двох сердець, типових для жанру. Помітно, що Котовський шукає свій стиль та відпрацьовує творчий метод. Хоча соціальна проблематика в «Потопельнику…» досить трендова для сучасного саме європейського детективу: родинне насильство та його руйнівні наслідки. Книгу українського автора можна сміливо ставити на одну полицю з «Небезпекою рецидиву» норвежця Кріса Тведта, «Четвертою жертвою» шведської письменниці Марі Юнгстедт та «Гнівом» польського детективника Зігмунта Мілошевського. З однією обмовкою: наш співвітчизник Котовський майже не показує мотивацію своєї героїні займатися приватним розслідуванням. Як і не завдає собі клопоту пояснювати, що саме хотів приховати жорстокий вбивця, коли рубав свою жертву кухонною сокирою.
Соломія Лобода, яка знаходить понівечений труп у річці неподалік мальовничого села Нижні Боки у відпустку. Це конфліктує з твердженням: «Літредакторка одного з найуспішніших київських видавництв прагнула позбутися нудьги». Навпаки, в українських селах нудно, і саме за святим спокоєм туди вириваються з мегаполісів і просто великих міст. До того ж літературний редактор, як і письменник, в наших реаліях є дуже популярними, але зазвичай не дуже цікавими широкому загалу персонажами художніх творів.
Зробити сищицею редактрису – це, насамперед, мотивувати головну героїню зайти на поліцейську територію. Знайшовши труп і потім почавши комбінувати, хто б і за що міг отак порубати людину, пані Соломія мусила б мати особисте зацікавлення в тому. Або смерть повинна була так сильно зачепити її за живе, як і традиційна для детективу бездіяльність поліції, що вона не побачила іншого виходу, як самій засукати рукави й взятися за роботу нишпорки.
У Лободи є свій персональний ватсон – молодий програміст Сашко Заєць, і оскільки вона називає його юним колегою, можна припустити: сама Соломія старша за чи то друга, чи то коханця. Тут автор йде стежкою, яку протоптали західні, українські й навіть російські колеги. Скажімо, у Анастасії Каменської, героїні циклу Олекандри Марініної, є свій вірний інженер Льоша Чистяков. У серії романів Анни і Петра Владимирських психолог Віра Лученко діє в парі з чоловіком, ветеринаром Андрієм Девятовим, а профайлер Фіона Камерон із циклу детективів шотландки Вел Макдермід живе в гармонії з колегою, лікарем – психологом Кітом Мартіном.
Оскільки в цих та безлічі інших випадках чоловічі персонажі не домінують, а стають лише вдячними слухачами й іноді – молодшими партнерами, це теж підводить до думки: дебютант орієнтується на жіночу аудиторію. Звідси - помітна відсутність динаміки оповіді та перевага емоційних сцен над раціональними. Загалом присутність у «Потопельнику…» маніяка така саме необов’язкова, як у «Ковтку страху» тих же Владимирських. Він не відпрацьований, як, наприклад, у всіх романах Макдермід чи тієї ж Марініної в «Смерті й трохи кохання» та «Сьомій жертві», його присутність не відчувається. І взагалі Лобода потрапляє в його лабети раптово, ледь не випадково. Тому й не напружує, як вона виплутається.
«Кіт без чобіт» як детектив виглядає значно краще, хоч, на відміну від першого, тут Соломія Лобода не розкриває вбивство, а попереджає його. З мотивацією чітко й зрозуміло: знайомий бізнесмен попросив розібратися зі страхами своєї підопічної Асі. Та думає, що її хочуть убити, і таки справді хочуть, як зрозуміла Соломія. У цій історії більше детективу, в тому числі – авантюрного, бо героїня грає роль покоївки, аби проникнути в чужі таємниці. Оповідь струнка й навіть лінійна. Є цікава знахідка – одним із способів убити Асю лиходій обрав бджолу, від укусу яких у дівчини алергія, здатна призвести до летального фіналу. Крім того, одним реченням у фіналі пояснюється намір зловмисника, тут «Кіт без чобіт» теж дає фору «Потопельнику…», де не ясно нічого навіть в останньому реченні. І все одно автор лишає головну загадку: чому літературний редактор лізе в детективні історії, не маючи відповідного досвіду й навіть поверхових знань. Мабуть, треба чекати наступних романів, аби зрозуміти це.
Оцінка**** (-)
Кожен текст оцінюється за 5-тибальною системою. Кожна оцінка дає твору наступну характеристику:
* Жодної надії;
** Погано, але не настільки. Хоча шкода витраченого часу;
*** Ідея є, потрібен редактор. Вчить матчастину;
**** Хочеться краще, але загалом поживно;
***** Так тримати!
Значок (+) біля оцінки - Автор може краще.
Значок (-) біля оцінки - Аби не гірше.
Додаткові матеріали
- Кримінальне чтиво: краще з минулого сезону
- Кривава спадщина
- Видавець на шампурі
- Вороги уві сні та наяву
- Сто років убивства
Коментарі
Останні події
- 21.11.2024|18:39Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
- 19.11.2024|10:42Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
- 19.11.2024|10:38Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
- 09.11.2024|16:29«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
- 09.11.2024|16:23Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
- 09.11.2024|11:29У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»
- 08.11.2024|14:23Оголосили довгий список номінантів на здобуття Премії імені Юрія Шевельова 2024 року