Re: цензії
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
- 14.11.2024|Ігор Бондар-ТерещенкоРозворушімо вулик
- 11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти«Але ми є! І Україні бути!»
- 11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУПобачило серце сучасніть через минуле
- 10.11.2024|Віктор ВербичСвіт, зітканий з непроминального світла
- 10.11.2024|Євгенія ЮрченкоІ дивитися в приціл сльози планета
Видавничі новинки
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
- Володимир Жупанюк. «З подорожнього етюдника»Книги | Буквоїд
Re:цензії
Поезія не зникне в провінції
Василь Махно. Я хочу бути джазом і рок-н-ролом. Вибрані вірші про Тернопіль і Нью-Йорк. – Тернопіль: Видавництво «Крок», 2013. – 108 с.
До всього що пише Василь Махно ставлюсь особливо тепло і приязно. Колись в «Поетичних майстернях» поставила його, як одного із своїх вчителів, у ряд із Лесею Українкою, Богданом-Ігорем Антоничем та Ліною Костенко. А нещодавно у своїй статті «На риштуваннях культури» Олег Соловей називає його «безперечним лідером новітньої української літератури на еміґрації. Саме його багнеться кваліфікувати як фахового письменника, що працює на культуру не вряди-годи, а постійно та з усвідомленням власної письменницької відповідальности перед читачем і літературою в розумінні заледве не історичному. Йому, як нікому іншому, вдається засобами літератури виражати дух місця і часу». Сам Василь Махно називає себе урбаністом і це цілком виправдано. Про це може засвідчити й інша його книга, про яку колись я вже говорила: «38 віршів про нью-йорк і дещо інше». Сьогодні ж говоритимемо про творчість Василя Махна та його найновішу поетичну книгу. Вона також урбаністична про рок-н-рольний Нью-Йорк та джазовий Тернопіль.
Свої відчуття до Нью-Йорка і Тернополя Василь Махно гарно висловив у нашому спільному інтерв´ю «А дим Вітчизни? А пуповина?» на шпальтах «Української літературної газети»:
«Пане Василю, якось на Форумі видавців Ви сказали, що для Вас не існує поняття тут/там, і що Ви не відмежовуєте Тернопіль від Нью-Йорка та скрізь маєте свій дім. Тож чи вважаєте себе космополітом і як це може засвідчити Ваша творчість?
Ваше питання пригадало мені роман американського письменника Томаса Вулфа з промовистою назвою «Поглянь на свій дім, ангеле». Взагалі питання дому для мене важливе, колись у давньому своєму вірші «Диптих про поезію» я написав «важливо йти додому - увійти в дім - мати дім // звикнути до предметів до запахів до себе». Інколи я думаю, що дім - це мова, інколи, що дім - це поезія. Звичайно, що географія, чи окреслене місце також важливе, тому згадані Вами міста Тернопіль і Нью-Йорк - це міста з особливим статусом у моєму житті та біографії. Це «страшне» слово космополітизм, яким побивали у 60-их усіх, хто хотів зазирнути за лаштунки іншої культури, слухаючи джаз, читаючи іноземних авторів, чи мріяв про джинси, - якось перетворилося у радянській та пострадянській суспільній свідомості на негативний термін. Можливо, в якихось виявах космополітизм, відкидаючи національне, й справді, приймав викривлені форми, але в іншому випадку відчуття світової культури таке ж потрібне і необхідне. Важливо тримати баланс».
У інтерв´ю із Юрієм Завадським, яке міститься у книзі, Василь Махно зізнається, що Нью-Йорк змінив його мовну концепцію і відкрив нові можливості для експериментування: «Нью-Йорк продиктував мені на вухо моє призначення, він наче відділив мої колишні тернопільські слова та уявлення, показавши нові простори і нові можливості мови - тобто місце її призначення, місце, в якому мова переходить, як у хімічній реакції, у нові сполуки». Власне про особливості «нових сполук» в мовному експерименті Василя Махна ми говоритимемо нижче.
Тексти В.Махна вирізняються особливим оксюморон ним поєднанням. Його урбанізм сягає свого апогею «в місті в якому зливаються джаз і помиї», в Тернополі. Несподівані нанизування цінностей: «свідки Єгови - місцева «Просвіта» - єресі». Карнавальні порівняння, що базуються на поєднання високого й низького: «суміш розлук - що приводить до блядства -/ легкого флірту - як вермуту смак й ялівцю...». Використовує оригінальну метонімію на позначення тернопільського угруповання: «я що стою на площі - чекаю на «Західний вітер»/ той що сюди ще прийде - як пам´ятник в бронзу завитий -/ всіх чотирьох поставлять не за абеткою й зростом...». Всіх чотирьох - має на увазі себе, Бориса Щавурського, Гордія Безкоровайного і Віталія Гайду.
Скепсис стає певною формою гри у мовному експерименті Василя Махна: «епоха пост-бунтарства - пост-стихій/ мистецтво впаде діл -/ знеціняться стихи/ поети й малярі доп´ють отруту часу». Метафорика тексту також є своєрідним прийомом: «в чорнильницю душі що світить вітражем». Є також і прозова поезія «При-блудний син», що нагадує кадри кіно:
якщо читають євангельську притчу про блудного сина в сільській церковці
то мусить хтось відчувати найпекучіші слова
і стояти на дворі з непокритою головою
на яку сиплеться сніг
Такого типу текстів у Василя Махна є кілька: «На каві у «Starbucks»», «Єгуда Аміхай», «Нью-йоркська листівка Богданові Задурі». Тому можна сказати, що кінематографізм присутній у творчості В.Махна.
Проте питомо властивим для поетичної техніки Василя Махна є вправне жонглювання словами і творення мовних ігор-каламбурів:
те й кажу що зміна і заміна
слів в слова - трикутника на куб
риби в сіть - і мабуть україна
з тіла свого струшує пір´їни
ці листи для мене і піску
Всілякі штучки: «ці терміти - терміни запізнілі» називає «словесним онанізмом». Паронімічна атракція, така внутрішня перегра паронімами, наскрізь пронизує тексти збірки: «три відсидки за ним - кілька зон - кілька зим/ ухиливсь від кастета - та не від коси...». Подекуди таке нагромадження паронімів створює алітераційний ефект: «сука - скурилась - каже - чекатиме син -/ тільки персні синіли на пальцях - як синь -/ однокласник роман».
Поет вдається також і до навмисного членування речення на окремо увиразнені і виокремлені графічно слова: «він шорсткий - наче камінь - сипкий - як пісок - сухий - як комиш». Таким чином він творить асоціативний ряд, зумисне не подає кожне слово з нового рядка, а визначає його окремішність графічно. А також практикує поєднання несподіваних асоціацій: «сніг - це розірвана неба пошивка/ й запах не стравленого бензину», або ж «і потеребить сиву щоку/ й посмішку - наче щербет і лукум -/...». Метафорика його текстів глибокого інтелектуальна, а подекуди навіть змушує задуматися і уявити образно чи таке буває: «я хотів би щоб вірш мій заклеїв/ між словами повітря».
Образність Василя Махна несподівана й вибухова:
я зарив - наче лис - під Тернополем
серце
голоду
По-хуліганськи звучать рядки із вірша «Ґертруда Стайн»: « - країна в стані і Ґертруда в стайні - ». Оригінальними є алюзії на народні колядки: «окрім трьох празників - в гості ніхто не прийшов - забудь». А також зіставлення бінарної опозиції тут/там родинного села Базар та Нью-Йорка: «поміж снігами і поміж Нью-Йорком/ поміж Джуринкою і ковблями».
Його «тканина вірша виткана з подиху слів», незважаючи на те, що «мораль упала до рівня нуля - про се свідчить не тільки преса/ але й ціни на нерухомість і вірші місцевої поетеси». Все це супроводжує «згірклий досвід плодів і скисле молоко днів». Кожен його тест прожитий і пережитий створює особливий колорит двох таких різних, але, у книзі, таких схожих міст. Мова Василя Махна несподівана, експериментальна, конкретна. Тому його тести можуть ламати будь-які встановлені канони.
Додаткові матеріали
- Василь Махно: «Із задоволенням читаю нові вірші Оксани Луцишиної, Анни Малігон та Ірини Шувалової»
- Василь Махно: «Мені імпонує індійська проза, зокрема, роман Арундаті Рой «Бог в дрібницях»
- Файне місто Нью-Йорк
- Коричневі сни
- На риштуваннях культури
- З когорти воїнів
- З літературного побуту 90-х
- Он-лайн самотність, або Вихід з мережі є
- Письмо як актуальність і насолода
- Свіжак т.зв. рецензії від Ігора Бондара-Терещенка на Антологію Авторського Зарубіжжя Василя Ґабора
- Василь Махно. «Я хочу бути джазом і рок-н-ролом. Вибрані вірші про Тернопіль і Нью-Йорк»
- Василь Махно: «Нью-Йорк - світ, але все ж не Всесвіт»
- Всесвітній день поезії. Перший рік проекту «No Limit Wor-l-d»
Коментарі
Останні події
- 21.11.2024|18:39Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
- 19.11.2024|10:42Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
- 19.11.2024|10:38Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
- 09.11.2024|16:29«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
- 09.11.2024|16:23Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
- 09.11.2024|11:29У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»
- 08.11.2024|14:23Оголосили довгий список номінантів на здобуття Премії імені Юрія Шевельова 2024 року