
Re: цензії
- 27.06.2025|Ірина Фотуйма"Коні не винні" або Хроніка одного щастя
- 26.06.2025|Михайло ЖайворонЖитомирський текст Петра Білоуса
- 25.06.2025|Віктор ВербичПро що промовляють «Вартові руїни» Оксани Забужко
- 25.06.2025|Ігор ЗіньчукБажання вижити
- 22.06.2025|Володимир ДаниленкоКазка Галини Пагутяк «Юрчик-Змієборець» як алегорія про війну, в якій ми живемо
- 17.06.2025|Ігор ЧорнийОбгорнена сумом смертельним душа моя
- 13.06.2025|Тетяна Качак, літературознавиця, докторка філологічних наук, професорка Прикарпатського національного університету імені Василя СтефаникаЗвичайний читач, який став незвичайним поетом
- 12.06.2025|Ігор Зіньчук«Європейський міст» для України
- 07.06.2025|Ігор ЧорнийСни під час пандемії
- 03.06.2025|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськКаміння не мовчить: контур герменевтики
Видавничі новинки
- Вероніка Чекалюк. «Діамантова змійка»Проза | Буквоїд
- Джон Ґвінн. "Голод Богів"Книги | Буквоїд
- Олеся Лужецька. "У тебе є ти!"Проза | Буквоїд
- Крістофер Паоліні. "Сон у морі зірок"Проза | Буквоїд
- Дженніфер Сейнт. "Електра"Книги | Буквоїд
- Павло Шикін. "Пітон та інші хлопці"Книги | Буквоїд
- Книга Анни Грувер «Вільний у полоні» — жива розмова з Ігорем Козловським, яка триває попри смертьКниги | Буквоїд
- Тесла покохав ЧорногоруКниги | Буквоїд
- Тетяна Висоцька. «Увага, ти в ефірі!»Книги | Буквоїд
- Христина Лукащук. «Насіння кмину»Книги | Буквоїд
Кримінальне чтиво
Гетьманський скарб
Василь Добрянський. Помилка капітана Жеграя. – Харків, Клуб Сімейного Дозвілля, 2020. – 284 с.
Жанр: ретро-детектив
Дотепер Україну нетривалих часів Гетьманату (квітень-грудень 1918 року) можна було побачити у «Білій гвардії» Михайла Булгакова, «Як гартувалася сталь» Миколи Островського та дев`ятій серії російського пропагандистського серіалу «Загибель імперії» (2005). Останній створений студією Микити Михалкова, тут без коментарів. Але й двоє згаданих авторів не були помічені читачами в намірах глянути на Гетьманат питомо українським поглядом.
Тому роман «Помилка капітана Жеграя» цінний уже самою обраною темою. Навряд помилюся, сказавши: щонайменше за весь час Незалежності український белетрист уперше розгортає події гостросюжетного роману на теренах Української Держави під орудою гетьмана Павла Скоропадського. Також це – перший ретро-детектив Василя Добрянського, який прийшов у жанрову літературу під псевдонімом Борис Крамер. А його попередній роман, «Зламані сходи» потрапив до цьогорічного авторського рейтингу кращих детективів сезону. Від нового твору чекалося того ж рівня. В цілому очікування справдилися – та все ж є чимало бентежних нюансів.
Образ колишнього київського поліцейського Клима Жеграя вийшов удалим. На початку перед читачем – професіонал розшукової справи, що пішов на угоду сам із собою. Вигнаний з розшуку ще на початку Першої світової, дивом уникнувши арешту й каторги, Жеграй поступово став одним із тих, із ким раніше боровся. Ні, він не перетворився на запеклого кримінальника, та набув відповідних звичок. Інакше не вижити під час війни, потім – революції й більшовицького вторгнення. І ось тепер, у травні 1918-того, Жеграй знадобився особисто гетьману Скоропадському. Керівнику держави потрібна людина з досвідом, аби полетіти – саме так, аеропланом, до Радомисля (нині Радомишль, Житомирщина), й виконати важливе завдання.
У цьому місці в сюжеті виникають проблеми. Їх розуміє й сам Жеграй. Адже гетьман нарізав людині, яку вперше бачить, відразу три завдання. Не зрозуміло, яке з них головне. Чи відшукати Аврору, молоду дружину генерал-майора Савицького, бойового побратима гетьмана. Чи розібратися, куди один за одним зникають німецькі солдати й офіцери, гетьманські союзники. Чи – знайти червоних бандитів, котрі ще в лютому пограбували державну скарбницю. Серед бандитів, до речі, колишній підлеглий Скоропадського, служив у його полку. Згодом, коли Жеграй уже прибуде на місце й почне розбиратися, в історії з`являться ще й чиїсь шпигуни.
Намір автора показати тотальний роздрай на початках формування Гетьманату цілком виправдав би подібне нагромадження історій, вартих окремих сюжетів. Хочеться в рамках одного твору намалювати найширшу картину часів, дотепер не виписаних ніким. Але ефект новизни та ексклюзивності спрацьовує доти, доки ретро із атмосферного твору не переходить у детективний. Який керується зовсім іншою логікою, ніж дбайливий художник-реконструктор епохи.
Жеграй, а разом із ним – читач, у якійсь момент може розгубитися. Збіднілі аристократи, дезертири, розбійники, секретні агенти та навіть місцеві божевільні плутаються один в одного під ногами. Нема жодних сумнівів, та й закони жанру вимагають, аби всі три, на перший погляд непов`язані справи під кінець сплелися в тугий вузол. Але ті ж самі жанрові закони відповідають формулі: «За двома зайцями женешся – жодного не зловиш». А логіка гетьмана вимагала б дати новоспеченому офіцеру Державної варти одне єдине завдання: допомогти Савицькому в його горі. Заради побратима глава держави ладен виділити звичайному сищику, який ще нічим себе не проявив, аероплан.
За таких обставин Жеграй, прибувши на місце й побачивши непрофесійність тамтешніх «вартових», почав би виявляти інші дивні факти один за одним. Шукаючи Аврору, натрапив на маніяка, що викрадає німців. Далі – потрапив до рук червоних бандитів. Нарешті, вийшов би до гетьманського скарбу, та й основне завдання Скоропадського виконав.
Відтак Василь Добрянський вирішив відійти від подібної форми оповіді. Чим раз по раз ставить свого героя в незрозуміле становище. Жеграй дуже часто не знає, за яку нитку тягнути й не визначився з пріоритетом.
Поза тим сама атмосфера Гетьманату, аж до опису інтер`єрів, вмісту шаф для одягу й тогочасних звичаїв, змусить читача робити автору поблажки. Бо світ, у який запрошує Василь Добрянський, справді потребує в нинішній Україні ретельного вивчення та належної оцінки. Інструментарій популярної літератури тут придасться найперше.
Оцінка****
* Жодної надії;
** Погано, але не настільки. Хоча шкода витраченого часу;
*** Ідея є, потрібен редактор. Вчить матчастину;
**** Хочеться краще, але загалом поживно;
***** Так тримати!
Значок (+) біля оцінки - Автор може краще.
Значок (-) біля оцінки - Аби не гірше.
Додаткові матеріали
- Диво-жінка
- У одній бібліотеці з убивцею
- Полювання на другий шанс
- Книжка наводить на слід
- Кращі детективи`2019 від «Кримінального чтива UA»
- Полювання без полювання
- Війна плюс полуниці
- Поховати своїх мерців
- Андрій Кокотюха: Вбивство на вашій вулиці
- Українська гастроль Джека Різника
- Ціль – Янукович!
- Жорстокий світ підлітків
- Подвійна місія на Схід
- Поліна Кулакова. Дівчина, яку ми втратили
- Шпигуни навкруги
- Два тижні на розшук
- І смерть художникам!
Коментарі
Останні події
- 01.07.2025|18:02Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
- 01.07.2025|08:53"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
- 01.07.2025|08:37«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
- 01.07.2025|08:14Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
- 01.07.2025|06:34ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року
- 01.07.2025|06:27Українська письменниця Євгенія Кузнєцова у лонглисті престижної премії Angelus
- 29.06.2025|13:28ВСЛ оголосило передзамовлення на книжку Юлії Чернінької "Бестселер у борг"
- 26.06.2025|19:06Дмитро Лазуткін став лауреатом літературної премії імені Бориса Нечерди
- 26.06.2025|14:27Роман, що повертає емпатію: у Луцьку вийшла книжка Костянтина Коверзнєва
- 26.06.2025|07:43«Антологія американської поезії 1855–1925»