Re: цензії

08.04.2024|Ігор Чорний
Злодії VS Революціонери: хто кращий?
Леді й джентльмени, або «Лондонські хроніки» Місіс К
03.04.2024|Марта Мадій, літературознавиця
Фантасмагорія імперського пластиліну
28.03.2024|Ігор Чорний
Прощання не буде?
20.03.2024|Наталія Троша, кандидат філологічних наук
Світиться сонячним спектром душа…
У роздумах і відчуттях
20.03.2024|Валентина Галич, доктор філологічних наук, професор
Життєве кредо автора, яке заохочує до читання
20.03.2024|Віктор Вербич
Ніна Горик: «Ми всі тепер на полі битви»
18.03.2024|Ігор Зіньчук
Кумедні несподіванки на щодень
17.03.2024|Ольга Шаф, м.Дніпро
Коло Стефаника
Головна\Події\Культура

Події

04.01.2015|09:32|Буквоїд

Обличчя і події літературної України-2014

Спробуємо згадати рік, що минув.

   

Січень. Печерський районний суд столиці задовольнив позов лідера громадського руху «Український вибір» Віктора Медведчука до Оксани Забужко щодо відшкодування моральної шкоди. Медведчук подав до суду на Забужко 9 грудня 2013 року за поширення, на його думку, недостовірної, образливої і відверто брехливої інформації: в інтерв´ю «Радіо Свобода» письменниця звинуватила Медведчука в причетності до провокацій проти Євромайдану 30 листопада - 1 грудня 2013. Згідно з постановою суду Оксана Забужка мала відшкодувати політикові 25 копійок. «Він так колядує», - прокоментувала Забужко.

 

Січень. Вийшла нова книга Сергія Жадана «Месопотамія». Перший наклад книжки, що вийшла друком у видавництві «Клуб Сімейного Дозвілля», склав 9 тисяч примірників.

Січень. Розмір Шевченківської премії збільшили майже у п’ять разів. Кабмін ухвалив рішення у 2014 році збільшити із 300 тис. грн. до 1,3 млн. грн. розмір національної Шевченківської премії.

  

Січень. Юрій Винничук виграв суд у «регіонала» Колесніченка. Нагадаємо, депутат від Партії регіонів Вадим Колесніченко подав до суду на письменника Юрія Винничука про захист честі, гідності та ділової репутації. Раніше повідомлялось, що сам депутат не пам´ятає, за що саме подав на Винничука до суду. Юрій Винничук регулярно пише колонки на ТСН. Він також є автором скандального вірша "Убий під...аса". 23 січня 2013 року до Винничука додому прийшли міліціонери і зажадали письмових пояснень із приводу його вірша "Убий під...аса", прочитаного раніше у Києві на заході «Ніч еротичної поезії».

 

Січень. Премією імені Василя Стуса нагородили трьох музикантів: Руслану, Святослава Вакарчука та Олександра Положинського. За словами президента українського ПЕН-клубу Євгена Сверстюка, дипломи отримують митці з активною громадською позицією.

Січень. Визначено лауреата премії імені Максима Рильського 2014 року. Ним став член Національної спілки письменників України, старший викладач кафедри сходознавства імені професора Ярослава Дашкевича філологічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка Роман Гамада за книги перекладів з перської мови «Захоплюючі розповіді» Алі Сафі та «Бахтіяр-наме», що вийшли у 2011 та 2012 роках у тернопільському видавництві «Богдан».

Січень. Суд залишив під вартою затриманих активістів Євромайдану Юхима Дишканта, Артура Ковальчука та Дмитра Москальця, яким інкримінують організацію масових заворушень. Суддя Дарницького райсуду Кириченко Наталя залишила поета Юхима Дишканта під вартою на 60 діб.

 

Січень. «Нью-Йорк Таймс» опублікував есе Юрія Андруховича «Любов та ненависть у Києві» про нинішні події в країні.

 

Лютий. Визначено лауреатів премії імені Лесі Українки. За результатами таємного голосування у номінації «Літературні твори для дітей та юнацтва» перемогу здобула Надія Гуменюк за свою книгу «Шуршик В. та інші: Казки з Яринчиного саду» (видавництво«Навчальна книга – Богдан»).  

 

Лютий.  Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка обрав лауреатів найпрестижнішої літературної премії країни. У категорії «Література» премію присудили Мирославові Дочинцю за романи «Криничар. Діяріюш найбагатшого чоловіка Мукачівської домінії» та «Горянин. Води господніх русел». В категорії «Літературознавство і мистецтвознавство» найкращою стала Ірина Гаюк за книгу «Ілюстрована енциклопедія вірменської культури в Україні».

Лютий. Визначено переможців премії «Українська книжка року-2013». У номінації «За видатні досягнення у галузі художньої літератури» премію присуджено виданню «Щоденникові записи, 1939-1956» Олександра Довженка («Видавництво «Фоліо»).

Лютий. « ЛітАкцент -2013» назвав переможців книжкового рейтингу. Уперше за 6 років не було визначено переможця в номінації «Проза». Більшість критиків не підтримала жодну прозову книжку, видану минулого року. У номінації «Поезія» переміг Мирослав Лаюк зі збіркою «Осоте» (видавництво «Смолоскип»). Переможцями в номінації «Поезія і проза для дітей» стали Мар’яна Прохасько й Тарас Прохасько з книгою «Хто зробить сніг» (Видавництво Старого Лева). Нагороду в номінації «Есеїстика й літературознавство» здобули книги Михайла Бриниха «Шидеври світової літератури. Хрестоматія доктора Падлючча. Том перший» і «Шидеври вкраїнської літератури. Хрестоматія доктора Падлючча. Том перший» (видавництво «Laurus). Антипремію «Золота булька» присуджено Наталці Сняданко за книгу «Фрау Мюллер не налаштована платити більше» (видавництво «Клуб Сімейного Дозвілля»). 

Лютий. Українська книжка вперше здобула нагороду в Болоньї. Книжка «Зірки і макові зернята» Романи Романишин і Андрія Лесіва отримала нагороду Opera Prima конкурсу Bologna Ragazzi Award 2014.

Березень. З´явився новий книжковий портал про дитячу літературу « БараБука» 

Березень. Побачила світ антологія «Небесна сотня».  До антології «Небесна сотня», впорядкованої Лесею Воронюк, ввійшли вірші понад двохсот сучасних українських письменників та непрофесійних авторів про революційну боротьбу українців протягом листопада 2013 − лютого 2014 років.

Березень.  Цьогорічним лауреатом Мистецької премії «Глодоський скарб» став письменник, літературознавець, директор Видавництва Інституту українських студій Марко Роберт Стех (Торонто, Канада). 

Квітень. Міжнародна рада з дитячої та юнацької книги (IBBY)оприлюднила Почесні списки авторів, ілюстраторів та перекладачів дитячих книжок із усього світу. Україна знову в переліку найкращих: у 2014 році до списку найкращих ілюстраторів світу потрапила харківська художниця Марина Пузиренко із книжкою «Лускунчик», що побачила світ 2010 року у видавництві «Ранок».

Квітень. У Києві відкрився «Книжковий Арсенал».

Квітень. Андрій Курков удостоєний найвищої нагороди Франції. На «Книжковому Арсеналі» українському письменнику Андрію Куркову вручили Орден Почесного Легіону. Цьогоріч Франція є почесним гостем 4-го Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал».

Квітень. Віктор Ющенко  презентував автобіографічну книгу «Недержавні таємниці. Нотатки на берегах пам’яті».

 

Квітень. Премію «Джури-2014» отримав Анатолій Качан.

Квітень. Видавництво «Смолоскип» вручило літературні премії молодим літераторам. Першої премії в жодній із номінацій не було здобуто. Натомість друга премія в номінації «Поезія» дісталися Лесику Панасюку та Євгенії Любій. Другої премії в номінації «Проза» присуджено не було. Третю премію здобули Гєник БєляковОксана ГаджійАндрій ШийчукМідна (Ольга Єрмак), Ірина Загладько, Олексій Шендрик у номінації «Поезія» та Христина Денис, Марина Єщенко, Богдан Ославський, Галина Рис у номінації «Проза».

Травень. Лауреатом премії імені Тодося Осьмачки став прозаїк Василь Трубай за книгу вибраних творів «Натюрморт з котами».

Травень. Літературна агенція «Discursus» випустила в світ книжку «Євромайдан. Лірична хроніка», яка зібрала вірші українською та російською мовами про Євромайдан від 31 поета.

Травень. Лауреатом літературної премії «Ярославів Вал» став Василь Слапчук.  

Травень. Премію імені Павла Тичини отримав поет та перекладач Дмитро Чистяк.

Червень. У Києві презентували «Повстанську Абетку» — культурний, благодійний проект, ініційований художницею Поліною Мороз та студією «LLIWELL Studio of Creation».

Червень. І премію «Коронації слова» отримала книга «Вільний світ»  Тетяна Белімова (м. Київ).

 

Червень. Чеський літературний часопис присвятив весь номер українцям. У номер увійшли вірші Леся БелеяАнни МалігонОлега КоцареваІрини Шувалової, Іллі Стронґовського, Галини Бабак, Мирослава Лаюка, Олени Гусейнової, Вано Крюґера, Юлії Стахівської та Гриця Семенчука.

Липень. У Києві презентували книжку Крістіни Бердинських «Єлюди. Теплі історії з Майдану».

Липень. Леся Мудрак стала лауреаткою 2-ї премії 15-го Міжнародного фестивалю поезії «Серед слів і безкінечності» (Італія).

 Липень. Сергієві Жадану, а також перекладачам німецькою його роману «Ворошиловград» Сабіне Штер та Юрій Дуркот, присудили німецьку літературну та перекладацьку премію Brücke Berlin.

Липень. У Великій Британії та Польщі вийшли антології з творами українських письменниць. У Лондоні з´явилося видання «Herstories: An Anthology Of New Ukrainian Women Prose Writers». Упорядником та автором передмови виступив Михайло Найдан, професор славістики Університету Пенсильванії (США). Видання присвячено пам´яті Дарини Жолдак. У книзі вміщено твори 19 авторок кількох поколінь: Ліни Костенко, Емми Андієвської, Ніни Бічуї, Софії Майданської, Людмили ТаранЛюко Дашвар,Марії МатіосЄвгенії Кононенко, Оксани Забужко, Ірен Роздобудько,Наталки Сняданко, Лариси Денисенко, Світлани ПоваляєвоїСвітланиПиркалоДзвінки МатіяшІрени Карпи, Тані Малярчук, Софії Андрухович. В той же час у Польщі вийшла книга «Portret kobiecy w odwróconej perspektywie». У ній – твори 12 поетес із Чехії, Словенії та України. Авторка розлогої передмови про український розділ та перекладачка з української мови – Анета Камінська. У виданні опубліковано твори Юлії СтахівськоїГалини Крук, Оксани Забужко, Людмили Таран.

Липень. З´явилась книга «Майдан. (Р)Еволюція духу» з творами Андруховича, Жадана, Забужко, Карпи, Подерв`янського та інших.

Липень. Юрія Андруховича удостоєно премії імені Ханни Арендт, яка присуджується Фондом імені Генріха Бьолля та містом Бременом.

Серпень. Лауреатами премії імені Михайла Коцюбинського за 2014 рік в номінація «Поезія» стала Тетяна Винник за книгу «Прокинусь живою»;  у номінації «Проза»  - Олександр Забарний за книгу «Грішниця».

Серпень. Юлія Савостіна презентувала книгу-путівник по світу українських виробників  «У пошуках Made in Ukraine». Автор прожила рік, купуючи лише українські товари та писала про це у своєму блозі на сайті Delo.ua.

Серпень. Повість «Душниця» українського письменника-фантаста Володимира Аренєва завоювала російську літературну премію «Нові горизонти».

Вересень. Софія Андрухович презентувала новий роман «Фелікс Австрія». Нова книга письменниці про Станіславів кінця ХІХ – початку ХХ століття та долі двох жінок на тлі епохи побачила світ у Видавництві Старого Лева.

Вересень. Сергій Жадан отримав нагороду Економічного форуму в Криниці-Здруй» (Польща) «Культура нової Східної Європи».

Вересень.  Художниця Катерина Штанко написала і проілюструвала пригодницько-фантастична повість для підлітків «Дракони, вперед!», що побачила світ у видавництві «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА». У ній йдеться про 11-річного київського школяра, який, захопившись ботанікою, несподівано вирощує… дракона.

Вересень.  Мустафа Найєм разом із Юрієм Луценком написав книжку «По обидва боки колючого дроту» про авгієві стайні української політики і тюремної системи. 

 

Вересень.  Оксана Забужко та Тетяна Терен презентували «Літопис самовидців: Дев´ять місяців українського спротиву».

Вересень.  Мирослав Маринович склав повноваження президента українського відділення міжнародного ПЕН-клубу. Його місце посів Микола Рябчук.

 

Вересень.  Українські дитячі книжки – «Хто зробить сніг» Тараса Прохаська та Мар’яни Прохасько,  «Із життя хитрих слів» Романа Скиби в ілюструванні Тетяни Денисенко та «Лісова пісня» Лесі Українки в оформленні Поліни Дорошенко – потрапили до одного з найпрестижніших світових каталогів дитячих книг – «Білі круки 2014» (The White Ravens). 

Жовтень.  Письменниця українського походження Катя Петровська отримає літературну премію передачі німецького телеканалу ZDF aspekte за роман «Vielleicht Esther» (у перекладі «Можливо Естер»).

Жовтень. За пропозицією Валерія Шевчука й оргкомітету, вручення Премії Валерія Шевчука за 2013 рік відбудеться в 2015 році (одночасно з врученням за 2014 рік).

Жовтень. Олександр Данилюк презентував книгу «Напівпровідник. Преторіанці: після і до Революції».

Жовтень. Міністр культури самопроголошеної ЛНР подала позовну Ірина Філатова заяву з вимогою «судити Карпу І.І. за законами військового часу і засудити до розстрілу». «Наскільки смішна сама «ЛНР», настільки смішні її позови. Тепер буду чекати: може, організують спецгрупу з доставки мене в суд…», - прокоментувала Ірена Карпа прокоментувала «позовну заяву»

Листопад. Побачила світ перша двомовна книга, яка досліджує феномен Євромайдану. 600 фотографів, понад 200 000 знімків, хронологія 3 місяців протистоянь — щоб опрацювати такий колосальний обсяг матеріалів, команді проекту #EUROMAIDAN – History In The Making знадобився майже рік.  

Листопад. У Києві відбулась зустріч із Маріо Варгасом Льосою.

Листопад. Терористи заснували «спілку письменників ДНР». Перед тим  озброєні бойовики захопили будівлю спілки письменників у Донецьку на бульварі Пушкіна. Також відомо, що в збройному захопленні будівлі брав участь письменник-фантаст Федір Березін, так званий «заступник міністра оборони».

Листопад. Дівчина Маргарита Сурженко з Луганська написала книжку про біженців із зони АТО.

Листопад. Російський «Буквоед» пішов з ринку України. Компанія «Логос-Транс» припинила активну діяльність у мережі книгарень «КС», «Читай-місто» і «Буква» у зв’язку з виходом з українського ринку мажоритарного акціонера – компанії «Буквоед».

Листопад. В Україні засновано професійний рейтинг дитячих та підліткових книжок. Ініціаторами «Рейтингу критика» виступили редактори та журналісти профільних видань: Валентина Вздульська та Оксана ЛущевськаКазкарка»), Ірина Батуревич, Оксана Хмельовська («Читомо»), Тетяна Щербаченко, Ольга Купріян («БараБука»), Ірина Комаренець та Міра Київська («Букмоль»), Галина Ткачук (журнал «Однокласник»), Марія Семенченко (газета «День») та Володимир Чернишенко (критик, перекладач).

Листопад. Ганна Герман удостоєна літературної премії Гран-Прі Солензара у Франції, яку заснував її ж перекладач. «Дівчинка і косміти» - нова книга Ганни Герман, що вийшла французькою мовою цього року,

Листопад. Спілку письменників України очолив Михайло Сидоржевський.

Грудень. Сергій Жадан отримав одну з найпрестижніших літературних премій Швейцарії −Jan Michalski Prize.  Журі, що складається з інтернаціональної компанії письменників, обрало роман Сергія Жадана «Ворошиловград» у його перекладі французькою. Український автор отримає 50 000 швейцарських франків за «незвичайній епос пострадянської неприкаяності».

Грудень. Німецька письменниця українського походження відзначено премією Ернста Толлера. За свої журналістські роботи і першу опубліковану книгу «Можливо Естер» (2013) Катя Петровська, яка народилася ще в радянському Києві, буде відзначена цьогорічною премією Ернста Толлера.

Грудень. Дитяча розвиваюча книга «Ладошки» під авторством Наталі Чуб, що побачила світ у видавництві «Віват», була перекладена румунською мовою і потрапила до списку найкращих видань (Honour List 2014, №134), складеного Міжнародною радою з дитячої книги IBBY (International board on books for the young peoples).

Грудень. Премію імені В’ячеслава Чорновола за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики вручено Сергію Шевченку за історичний нарис «Соловецький вівтар української незалежності».

Грудень. Софія Андрухович отримала премію «Книга року Бі-Бі-Сі-2014» за роман «Фелікс Австрія».  У номінації Дитяча книга року ВВС – 2014 перемогла книга «Дракони, вперед!» Каті Штанко. Книгою десятиліття ВВС став роман Сергія Жадана «Ворошиловград», який був Книгою року ВВС у 2010 році.коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

10.04.2024|14:36
Переклади книжок Асєєва та Жадана номінували на PEN America Translation Prize
08.04.2024|17:57
9 квітня у Івано-Франківську Юлія Чернінька презентує книгу "Барні 613"
08.04.2024|13:56
Війна та нові співбесідники для України
08.04.2024|13:54
Польською вийшов друком роман Олександра Клименка «Орфей і Соломія»
05.04.2024|16:06
У ВСЛ виходить новий роман Юлії Чернінької "Спадок на кістках"
04.04.2024|17:19
Анатомія Шонди Раймс, або Як уникнути покарання за серіали? Лекція від кінокритикині Катерини Сліпченко
20.03.2024|14:23
У київському просторі PEN Ukraine відбудеться публічна розмова Мирослава Мариновича з Мирославою Барчук
20.03.2024|14:02
В Україні видадуть продовження серії «Червоний Арлекін» італійського письменника Роберто Річчі
20.03.2024|14:00
У «Видавництві 21» готують до друку перше в Україні гумористичне фентезі про ІТ
15.03.2024|16:37
У Києві презентували епічне фентезі «Кий і морозна орда»


Партнери