
Re: цензії
- 18.04.2025|Ігор ЗіньчукРоман про бібліотеку, як джерело знань
- 18.04.2025|Валентина Семеняк, письменницяЗа кожним рядком – безмежний світ думок і почуттів
- 12.04.2025|Андрій СодомораІ ритмів суголосся, й ран...
- 06.04.2025|Валентина СеменякЧитаю «Фрактали» і… приміряю до себе
- 05.04.2025|Світлана Бреславська, Івано-Франківськ«Ненаситність» Віткація
- 30.03.2025|Ігор ЧорнийЛікарі й шарлатани
- 26.03.2025|Віталій КвіткаПісня завдовжки у чотири сотні сторінок
- 11.03.2025|Марина Куркач, літературна блогерка, м. КременчукЖінкам потрібна любов
- 05.03.2025|Тетяна Белімова"Називай мене Клас Баєр": книга, що вражає психологізмом та відвертістю
- 05.03.2025|Тетяна Качак, м. Івано-ФранківськСтефаник у художньому слові Оксани Тебешевської
Видавничі новинки
- Микола Мартинюк. «Розбишацькі рими»Дитяча книга | Буквоїд
- Ніна Горик. «Дорога честі»Книги | Буквоїд
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка». 7+Дитяча книга | Буквоїд
- Мистецтво творення іміджу.Книги | Дарина Грабова
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка»Дитяча книга | Буквоїд
- Ігор Павлюк. «Торф»Книги | Буквоїд
- Вийшла антологія української художньої прози «Наша Перша світова»Книги | Іванка Когутич
- Олександр Ковч. "Нотатки на полях"Поезія | Буквоїд
- У видавництві Vivat вийшов комікс про Степана БандеруКниги | Буквоїд
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
Re:цензії
Казки для дорослих від Карпи
Ірена Карпа . З роси, з води і з калабані. Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2012. - 320 с.
Два тижні минуло відтоді, як Ірена Карпа випустила свою книжку. Хоча дещо про книгу вона розповідала і навіть розпитувала мене про моє буремне раннє дитинство в місті Горлівка, тим самим, як на мене, вона створила ще більшу інтригу навколо майбутнього літературного твору.
Як зазначила сама авторка, книга «З роси, з води і з калабані» є логічним продовженням книги «Добло і зло», це так і одночасно не так. Книга складається з трьох частин і перша частина «З роси» дійсно продовжує розпочату у «Доблі і злі» розповідь про дитинство.
Всі ми родом з дитинства, і звідти ж, як слушно зауважив Зігмунд Фройд, всі наші комплекси. Власне кажучи, відмінність нової книги в тому, що авторка не просто описує побут 80-х та 90-х років з усіма жуйками, лосинами, «варенками», дефіцитами, а ніби намагається описати анамнез психологічного фундаменту того покоління, котрому зараз від 25 до 35 років і поставити запитання: як ми всі допустили такий страшний декаданс та повернулися у бік Совка, який усі ми зараз спостерігаємо?
При цьому Карпа нагадує тим, хто підзабув та розповідає тим, хто не пам´ятає всілякі дрібні подробиці радянського та пострадянського побуту з усіма тими маразмами, які зараз молодшому поколінню навіть уявити дуже складно, а інколи й просто страшно. Щоб було не так страшно, найжахливіші подробиці пересипаються чарівними історіями з дитинства. Такі історії, мабуть, є у кожного. Якась своя казка, чи книжка казок, точно так, як дуже схожі за стилістикою дитячі портрети зроблені в фотоательє. От лише у кожного з нас це фото, не дивлячись на його шаблонність, якесь особливе. В когось костюм мати пошила, в когось - улюблений ведмедик, а в когось - іграшка імпортна. Ось так і в книжці. Нібито такі самі історії траплялися і з тобою в дитинстві, але місцевий побут та колорит був інший. Ця чарівна суміш з дитячих спогадів, опису побуту та веселих жартів настільки захоплює і п´янить, що я навіть пару раз від задоволення хрюкнув (треба, до речі, спитати в Ірени - може, вона далека родичка гомерівської Цирцеї?), не кажучи вже про те, що декілька раз, читаючи чергову новелу з її книжки, проїздив повз свою зупинку метро.
Звичайно, ця книга це не надвисокий літературний штиль. Дехто навіть порівнює Карпу із Донцовою, і кажуть, що це література для домогосподарок. Я ж вам скажу, що якщо домогосподарки раптом візьмуться читати «З роси, з води і з калабані», то я буду спокійний за їхні смаки.
Завершується перша частина книги досить трешово, як це полюбляє робити Ірена - історіями про підлітковий алкоголізм у підвалі, касетами з лайливими піснями гурту «Сектор газа» та брутальними історіями про дитячі витівки Ірениних знайомих. Фінальним акордом стає заспокійлива фраза, що, не дивлячись на все це, дитяче бузувірство та невігластво, виросли всі ці знайомі дуже непоганими, цікавими людьми.
Друга частина «...з води» витримана абсолютно в іншій стилістиці. Містична, загадкова, із спокійною оповіддю та цікавими замальовками в стилі Хемінгвея, з переплетінням емоцій та відчуттів, з багатовимірністю та багатосенсовістю кожної фрази.. Авторка почала розповідати інші казки, теж цікаві, теж, часом страшнуваті, але вже про інше - про кохання та мандри, про море та гори. Текст захоплює і вплітає тебе в свої візерунки... І ось тут зі мною трапився когнитивний диссонанс: посеред всієї цієї містичної міфології раптом виникає новела «Removable Feast» - декілька нарисів з життя подружки авторки Кропиви у Парижі. Звичайно, що Париж це теж казка і свято, але чому Ірена вставила стилістично та ритмічно інший текст в цей розділ, замість того, щоб їм завершити розділ попередній? Асоціативно, бо пов´язане це з мандрами? Але навіть таке пояснення мені не здається задовільним, адже в першій частині книги теж є історія мандрівки. Отже, цей стилістичний дисбаланс дійсно порушує, як на мене, гармонію всього розділу.
Третій розділ, який називається відповідно «...і з калабані» має чітко виражений епістолярний стиль. Що і не дивно, адже весь розділ - це листування між двома дівчинками - Іреною Карпою та Іриною Славінською. Дівчата вже дорослі, але все одно раді порозповідати одна одній свої казки, фантазії, ну, і, звичайно, ж потеревеніти про одяг. Історії тут теж дуже різні, починаючи від історичних «скелетів» із шафи родини Ірини Славінської та Ірени Карпи, закінчуючи різними спостереженнями із повсякденного життя на кшталт: «Люди, котрі не можуть оцінити доброго вина, вишуканої їжі й приходять у захват від цілковито жлобських, зате «багатих», «розкішних» інтер´єрів, неодмінно розачарують нас в сексі».
Нова книга Ірени читається легко і, практично, запоєм. Завдяки тому, що вона розділена на невеличкі новелки, книга цілком придатна для читання в транспорті. До речі, про транспорт. Під час читання цієї книжки в метро до мене звернулися із питанням, що це за книжка і хто автор, так що, можете не вагатися щодо її цікавості.
Якщо ж ви вирішили читати її вдома із келихом якогось напою, то першу частину «З роси» варто читати з лимонадом, другу - «... з води» з глінтвейном, пуншем або сангрією, щодо третьої частини, то тут краще за все буде пасувати якийсь лонгдрінк на кшталт пінья колади.
Додаткові матеріали
- Ірена Карпа не хоче бути народним депутатом
- Ірена Карпа йде у депутати
- Ірена Карпа про «мовний» закон: Не хочеш жити в колонії - говори українською
- Ірена Карпа зануриться в екологію в Одесі
- Ірена Карпа отримала грузинський паспорт
- Ірена Карпа проти використання її імені опозиціонерами
- Ірена Карпа: реакція влади – реакція заляканих покидьків
- Завтра Ірена Карпа влаштовує концерт у Києві
- Ірена Карпа: «Життя надто коротке, щоб присвячувати його кар´єрі»
- Ірена Карпа шукатиме в Україні чисту воду
- Ірена Карпа на день народження Шевченка влаштовує концерт
- 200 книжок Юрія Луценка. ПЕРЕЛІК
- Ірена Карпа та Артем Полежака запропонували полизати Януковича. ВІДЕО
- Ірена Карпа про геїв, дітей і творчість. ВІДЕО
- Як Карпа у програмі Шустера льодяник із Януковичем пропонувала полизати. ВІДЕО
- Ірена Карпа: Після весілля в Сан-Франциско, годину серед полиць із книгами провела
- Ірена Карпа. «Так нужен лі нам русскій язик?»
Коментарі
Останні події
- 18.04.2025|12:57Під час обстрілу Харкова була пошкоджена книгарня «КнигоЛенд»
- 14.04.2025|10:25Помер Маріо Варгас Льоса
- 12.04.2025|09:00IBBY оголосила Почесний список найкращих дитячих книжок 2025 року у категорії «IBBY: колекція книжок для молодих людей з інвалідностями»
- 06.04.2025|20:35Збагнути «незбагненну незбагнеж»
- 05.04.2025|10:06Юлія Чернінька презентує свій новий роман «Називай мене Клас Баєр»
- 05.04.2025|10:01Чверть століття в літературі: Богдана Романцова розкаже в Луцьку про книги, що фіксують наш час
- 05.04.2025|09:56Вистава «Ірод» за п’єсою Олександра Гавроша поєднала новаторство і традицію
- 30.03.2025|10:014 квітня KBU Awards 2024 оголосить переможців у 5 номінаціях українського нонфіку
- 30.03.2025|09:50У «Видавництві 21» оголосили передпродаж нової книжки Артема Чапая
- 20.03.2025|10:47В Ужгороді представили книжку про відомого закарпатського ченця-василіянина Павла Мадяра