
Re: цензії
- 12.04.2025|Андрій СодомораІ ритмів суголосся, й ран...
- 06.04.2025|Валентина СеменякЧитаю «Фрактали» і… приміряю до себе
- 05.04.2025|Світлана Бреславська, Івано-Франківськ«Ненаситність» Віткація
- 30.03.2025|Ігор ЧорнийЛікарі й шарлатани
- 26.03.2025|Віталій КвіткаПісня завдовжки у чотири сотні сторінок
- 11.03.2025|Марина Куркач, літературна блогерка, м. КременчукЖінкам потрібна любов
- 05.03.2025|Тетяна Белімова"Називай мене Клас Баєр": книга, що вражає психологізмом та відвертістю
- 05.03.2025|Тетяна Качак, м. Івано-ФранківськСтефаник у художньому слові Оксани Тебешевської
- 22.02.2025|Василь Пазинич, поет, фізик-математик, член НСПУЗоряний "Торф"
- 18.02.2025|Світлана Бреславська, Івано-ФранківськПро Віткація і не тільки. Слово перекладача
Видавничі новинки
- Микола Мартинюк. «Розбишацькі рими»Дитяча книга | Буквоїд
- Ніна Горик. «Дорога честі»Книги | Буквоїд
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка». 7+Дитяча книга | Буквоїд
- Мистецтво творення іміджу.Книги | Дарина Грабова
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка»Дитяча книга | Буквоїд
- Ігор Павлюк. «Торф»Книги | Буквоїд
- Вийшла антологія української художньої прози «Наша Перша світова»Книги | Іванка Когутич
- Олександр Ковч. "Нотатки на полях"Поезія | Буквоїд
- У видавництві Vivat вийшов комікс про Степана БандеруКниги | Буквоїд
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
Події
Українські ілюстратори. Марина Михайлошина
Продовжуємо огляд сучасних українських ілюстраторів, який, у вигляді міні-абетки, склала Оксана Кришталева.
Книжки із розкішними барвистими ілюстраціями супроводжують мене з дитинства. Не віддаю їх нікому. Буває, натраплю вдома на якусь книжку, яку читала ще малою, і виникає так багато спогадів, пов’язаних і з книжкою, і з текстами, і з власним фантазуванням, і з мандрівками центром Львова, який тоді був мені більше казковим, аніж реальним містом… адже я тут народилась і перших 13 років свого життя прожила у центрі.
Книжки із розкішними барвистими ілюстраціями супроводжують мене з дитинства. Не віддаю їх нікому. Буває, натраплю вдома на якусь книжку, яку читала ще малою, і виникає так багато спогадів, пов’язаних і з книжкою, і з текстами, і з власним фантазуванням, і з мандрівками центром Львова, який тоді був мені більше казковим, аніж реальним містом… адже я тут народилась і перших 13 років свого життя прожила у центрі.
Хтозна – можливо, саме завдяки цим книжкам я і сама тепер пишу та неприховано захоплююсь чудовими ілюстраціями. А хто їх створив? Соромно – донедавна не змогла б назвати і п’яти сучасних українських ілюстраторів. А їх же так багато, талановитих, працьовитих і неповторних. Про них не так часто пишуть і ще більше не говорять. А вони ж працюють, живуть і творять поруч із нами.
І от – аби хоч якось дослідити цю тему, я вирушила на їхні пошуки – пішки і возом, інтернетом і стежками, які протоптали друзі. Тих, кого знайшла особисто, розпитала про життя і творчість, із багатьма заприятелювала, а про інших знайшла інформацію у світовій павутині.
Знаю, що десь зовсім поруч є інші талановиті ілюстратори, але поки що я з ними не знайома. Та прийде час, і вони також стануть моїми приятелями. Якщо не реальними, то бодай віртуальними. І я вам про них розкажу.
Оксана Кришталева, керівник літературно-журналістської студії «На горищі».
Марина Михайлошина. Народилась у Києві 1982 року. Живе і працює у столиці. Закінчила ДХСШ ім. Т. Г.Шевченка, факультет живопису, займалася скульптурою і керамікою (факультет декоративно-ужиткового мистецтва). З 2001 р. навчалась на видавничо-поліграфічному факультеті НТУУ «Київський політехнічний інститут», спеціальність «Графіка». З 2010 року працює як «вільний художник», займається оформленням книг. Співпрацювала з «Видавництвом Старого Лева», видавництво «Свічадо». Роботи художниці зберігаються у приватних колекціях України, Росії, Грузії, Ірландії, США, Австралії.
– Якими були Ваші перші ілюстрації? Хто їх замовив? Як їх сприйняли?
– Найперші ілюстрації важко зараз пригадати, бо народилась, мабуть, вже з пензлем. А перша видана книга – це «Країна Ніландія» О. Мацьків, вона вийшла у видавництво «Свічадо» в 2010 р. Спеціально відгуки не моніторила, а те що писали особисто мені, було дуже позитивним і надихаючим. Відразу захотілося намалювати ще одну книжечку. І ще :). Бо коли батько або матуся захоплено розказує, як їх дитинка сама обрала собі почитати на ніч саме цю книжечку бо їй сподобались малюнки… Це дорогого варте. До того я взагалі ніколи всерйоз не мислила про себе як про книжкового графіка, скоріше це був просто спосіб згадати, як тримати в руках олівець (після інституту років щось може з 6 не малювала, тож книга – це було свого роду випробування: як, чи зможу я заново малювати навчитись?)
– Які ілюстрації у Вас переважають – до дитячих чи дорослих текстів і чому? Які тексти цікавіше і приємніше ілюструвати чи це не має значення?
– Малюю виключно до дитячих творів. Дорослого взагалі не доводилось ілюструвати. Навіть Кобзар, який вийшов у «Видавництві Старого Лева», і той був «Дитячий Кобзар».
По-перше, дорослого мені ніколи навіть не пропонували… а ще, і це головне мабуть, просто я люблю пустувати і гратися. Мені подобається уявити себе дівчинкою, яка завжди каже «ні», і вляпатись перед самісіньким Різдвом в пригоду… або завести собі маленьку мишку, вбрати її в нарядне платтячко і пригостити чаєм в крихітній порцеляновій чашечці… або побудувати з листя хатинку для їжачка і подарувати йому справжнісінький мольберт, як у справжнього художника, але маленький, спеціального їжачкового розміру.
– Які тексти Ви б відмовились ілюструвати і з яких причин?
– Іноді від деяких текстів відмовляюсь. Навіть так скажу – 50/50 виходить. Я ніколи не берусь малювати те, що особисто мене не чіпляє, не захоплює, історія, в яку мені не хочеться зануритись з головою. Для мене малювання – це завжди пригода, ілюстрування – це особисте переживання прочитаного, це запрошення пережити цю історію разом зі мною. А якщо мені самій нецікаво малювати – як комусь буде цікаво розглядати ці ілюстрації? Мені здається, такі речі відчуваються дуже добре…
– Про оригінали і копії – чи повинні оригінали ілюстрацій залишатись у художника, навіть якщо вони виконані для конкретного замовника і конкретних текстів? І чому?
– Це індивідуально все. Художник завжди укладає угоду із видавництвом, і там все обумовлюється – за що саме платить видавництво. Чи буде це покупка оригінальних творів чи це тільки право на їх використання… нюансів безліч. Я не проти продавати свої роботи, але видавництву насправді оригінали не так вже і потрібні (бо, звісно, що покупка самої роботи коштує дорожче, ніж право на використання її зображення). Проте, всі мої роботи завжди можна купити, це не є проблема.
– Чи легко (чи цікаво, почесно, корисно і приємно) бути успішним ілюстратором в Україні? Як саме?
– Бути успішним – це круто, незалежно від професії і від країни :). А відповім так:
В цій країні дійсно дофіга мега-талановитих ілюстраторів. Якось один російський видавець з приводу такої концентрації написав мені «мабуть, у вас там щось з повітрям»:).
Додаткові матеріали
- Українські ілюстратори. Олеся Магеровська
- Українські ілюстратори. Кость Лавро
- Українські ілюстратори. Іван Крислач
- Українські ілюстратори. Софія Караффа-Корбут
- Українські ілюстратори. Вікторія Ковальчук
- Українські ілюстратори. Оксана Ігнащенко
- Українські ілюстратори. Владислав Єрко
- Українські ілюстратори. Катя Дудник
- Українські ілюстратори. Володимир Голозубів
- Українські ілюстратори. Євгенія Гапчинська
- Українські ілюстратори. Світлана Балух
- Українські ілюстратори. Наталія Дерев’янко
- Українські ілюстратори. Арсен Джанікян
Коментарі
Останні події
- 14.04.2025|10:25Помер Маріо Варгас Льоса
- 12.04.2025|09:00IBBY оголосила Почесний список найкращих дитячих книжок 2025 року у категорії «IBBY: колекція книжок для молодих людей з інвалідностями»
- 06.04.2025|20:35Збагнути «незбагненну незбагнеж»
- 05.04.2025|10:06Юлія Чернінька презентує свій новий роман «Називай мене Клас Баєр»
- 05.04.2025|10:01Чверть століття в літературі: Богдана Романцова розкаже в Луцьку про книги, що фіксують наш час
- 05.04.2025|09:56Вистава «Ірод» за п’єсою Олександра Гавроша поєднала новаторство і традицію
- 30.03.2025|10:014 квітня KBU Awards 2024 оголосить переможців у 5 номінаціях українського нонфіку
- 30.03.2025|09:50У «Видавництві 21» оголосили передпродаж нової книжки Артема Чапая
- 20.03.2025|10:47В Ужгороді представили книжку про відомого закарпатського ченця-василіянина Павла Мадяра
- 20.03.2025|10:25Новий фільм Франсуа Озона «З приходом осені» – у кіно з 27 березня