Re: цензії

20.07.2024|Валентина Семеняк, письменниця
Небоземляни – діти світла серед нас
19.07.2024|Богдан Дячишин, Львів
Я і є памʼять – вічний
18.07.2024|Тетяна Качак, докторка філологічних наук, професорка Прикарпатського національного університету ім.Стефаника
Літературознавчі візії Лариси Табачин
Знову – Селін, знову – війна
06.07.2024|Оксана Тебешевська, заслужений вчитель України
Верліброві філософеми Євгена Барана
28.06.2024|Сергій Постоловський
«Анатомія ненависті. Путін і Україна» Сергія Руденка. Книга для тих, хто хоче не тільки знати, але й зрозуміти
27.06.2024|Богдан Дячишин, Львів
«До світла, що у слові…» (Полілоги живого слова для дітей і дорослих)
20.06.2024|Віктор Вербич
Нора Ікстена: «Чи любов краща за життя?»
18.06.2024|Галина Максимів, Прикарпаття
Відкриваючи «Галактику Андромеди»
І рід, як сад
Головна\Події\Культура

Події

13.01.2017|07:28|Буквоїд

Обличчя і події літературної України-2016

Спробуємо згадати рік, що минув.

 

Січень. Лауреатами премії «Ars Translationis» імені Миколи Лукаша стали Сергій Борщевський і Дмитро Чистяк.

Січень. У харківському видавництві «Фоліо» вийшла книга Олега Сенцова «Купіть книгу - вона смішна».

Січень. Михайло Жванецький заснував Міжнародну літературну премію Бабеля. Основним критерієм відбору творів на здобуття премії, за висловом Ісаака Бабеля, повинна бути «тиранія смаку».

Січень. Премію імені Лесі Українки у номінації «Літературні твори для дітей та юнацтва» отримала книжка «АБВ, або Операція «Ставкозавр» Павла Куща.

 

Лютий. У чеському видавництві «Větrné mlýny» вийшов друком переклад роману «Там, де Південь» Олеся Ульяненка.

Лютий. В Україні засновано нову міжнародну нагороду – медаль «Івана Мазепи». Першими нагородженими медаллю «Івана Мазепи» стали українські письменники Валерій Шевчук, Юрій Мушкетик,  письменник і меценат Іван Корсак,  письменники та перекладачі з Польщі – Войцех Пестка і Болгарії – Димитр Христов, український меценат та громадський діяч Віктор Кияновський.

Лютий. Вручено премії «Літературні відкриття року». Ця премія вручається за найкращі дебюти у прозі. 1-ою премією відзначено книжку оповідань Світлани Єременко «Терикони під літаком» (соціальна проза). 2-ю премією – книжку оповідань та есе Наталі Куліш «Танок самотнього метелика» (любовна та філософська проза). 3-ю премією –  роман-антиутопію Марії Косян «Коли у місті N дощить» (футурологічна проза).

 

Лютий. Австрійське видавництво Haymon із міста Інсбрук (Австрія) видало роман Наталки Сняданко «Фрау Мюллер не налаштована платити більше» у перекладі Лідії Наґель.

Лютий. Роман «Фелікс Австрія» української письменниці Софії Андрухович вийшов в австрійському видавництві «Residenz Verlag».

 

Лютий. У білоруському видавництві «Кнігазбор» вийшла книжка Володимира Даниленка «Клітка для вивільги».

Березень. У Всеукраїнському рейтингу «Книжка року» гран-прі отримало біографічне видання «Князі Острозькі» видавництва «Балтія-Друк».

Березень. Юрій Щербак очолив Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка.

 

Березень. Мистецьку премію «Київ» імені Євгена Плужника присуджено Володимиру Даниленку за книжку «Грози над Туровцем».

Квітень. Президент громадської організації « Форум видавців» Олександра Коваль стала лауреатом премії Василя Стуса 2016 року.

 

Квітень. У Києві пройшов VI Міжнародний фестиваль"Книжковий Арсенал".

Квітень. Переможцем конкурсу на найкращий книжковий дизайн, що проходить під час фестивалю «Книжковий Арсенал», стала збірка поезій «Чоловіки, жінки і діти» Юлії Мусаковської від «Видавництва Старого Лева». Візуальне оформлення цієї книги створили художники із творчої майстерні «Аґрафка» – Романа Романишин і Андрій Лесів.

Червень. І премію «Коронації слова» отримала книга «Я, ти і наш мальований і немальований Бог» Тетяни Пахомової (Радехів).

 

Червень. Переможцем VI Конкурсу п`єс «Драма.UA» стала п`єса «Хто вкрав твоїх коней» Анастасії Косодій із Запоріжжя.

Липень. Премією імені Івана Франка  2015 року нагороджено  Володимира Біленка за книгу «Я тілько хаточку в тім раї…».

Липень. Сергій Жадан отримав премію Президента України «Українська книжка року» за книжку «Месопотамія». Жадан та видавництво «Клуб сімейного дозвілля» передали премію, що  становить 100 тисяч гривень, дитячим закладам Луганщини.

Серпень. Іван Андрусяк отримав Корнійчуковську премію у номінації «Поезія для дітей».

Серпень. Першу премію Всеукраїнського літературного конкурсу рукописів прози «Крилатий лев» 2016 року отримала за «Книгу амазонок»  Галина Максимів (Долина).

Серпень. У Кишиневі вийшла антологія сучасного українського верлібру в перекладі румунською мовою «Створення світу триває». Упорядник – Володимир Даниленко.

Серпень. Юрій Андрухович отримав медаль Ґете.

 

Серпень. У видавництві: Книги- XXI вийшла друком книжка «Тамплієри» Сергія Жадана, яку проілюстрував Олександр Ройтбурд.

 

 

 

Вересень. Український інститут книги очолив Ростислав Семків.

Вересень. У Львові пройшов 23-ий Форум видавців.

Вересень. Марися Нікітюк стала лауреатом премії ім. Ульяненка.

Вересень. Письменник Андрій Курков став почесним виноробом Франції і почесним громадянином Сант-Емільйону.

 

Вересень. Михайло Саакашвілі презентував книжку «Пробудження сили».

Вересень. В «Українському домі» відбулася урочисте представлення книжки Джоан Ролінг «Гаррі Поттер і прокляте дитя».

Жовтень. Книжка віршів Тетяни Дзюби і Сергія Дзюби «На острові, далекому, мов сльози Єви…» вийшла в Сербії.

Жовтень. Дев’ятирічна Софія Шлінчак презентувала свою першу книжку «Надзвичайні пригоди Кохи, Айка і Дзю». Софія Шлінчак стала двічі рекордсменкою. Вона — наймолодша в Україні авторка виданої друком прозової книги, а також наймолодша ілюстратор виданої друком книги.

Жовтень. Волинську обласну літературно-мистецьку премію ім. Агатангела Кримського присуджено письменнику Олександру Клименко за активну участь у вітчизняному літературному процесі та видання роману «Прихована фортеця» (2014).

 

Жовтень. Іван Малкович став лауреатом літературної премії ім. В. Свідзінського за книжку «Подорожник» (Видавництво "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА", 2016).

Жовтень. Лауреатом фестивалю «Покрова» став поет Ярослав Ясінський.

 

Жовтень. Творча майстерня «Аґрафка» отримала The Global Illustration Award за створення обкладинки книги «Джордж і таємний ключ до Всесвіту» Люсі та Стівена Гокінґів, яка вийшла у Видавництві Старого Лева. Це премія, яку вручають під час Франкфуртського книжкового ярмарку за кращі ілюстрації та обкладинки.

Жовтень. До каталогу «The White Ravens 2016» («Білі круки») – добірки найкращих дитячих та підліткових видань з усього світу, який готує Мюнхенська бібліотека для дітей та юнацтва – потрапило дві українські книги. Це видання «Хто росте у парку» Катерини Міхаліциної, яке проілюструвала Оксана Була та «Вітер з-під сонця» Оксани Лущевської  (видавництво «Фонтан казок»).

Жовтень. Українська поетка, перекладачка, авторка прозових творів Катерина Калитко отримала премію CrYstal Vilenica, яку вручають на Міжнародному літературному фестивалі у Віленіці (Словенія).

Жовтень. В Україні з’явилось нове видавництво. «PABULUM» випускатиме нон-фікшн книжки для розвитку і натхнення. 

Жовтень. У Празі відбулася презентація чеського перекладу книжки художніх репортажів Олега Криштопи «Україна: масштаб 1:1» («Ukrajina v měřítku 1:1»).

Листопад. «Аномальна зона» Андрія Кокотюхи побачила світ французькою.

Листопад. Письменниця Жанна Слоньовська стала лауреаткою щорічної польської літературної нагороди Конрада за кращий літературний дебют 2015 року – роман «Дім з вітражем», що вийшов в українському перекладі у «Видавництві Старого Лева».

 

Листопад. Джонні Депп висловився на підтримку Олега Сєнцова. Голлівудський актор разом із музикантом Пітером Гебріелом і Надією Толоконніковою з панк-гурту «Pussy Riot» узяли участь у фотопроекті «В ув´язненні за мистецтво», який влаштували правозахисники з «Voice Project».

Грудень. На столичній вулиці Володимирській, 48 відкрили квартиру-музей родини Івана Франка.

 

Грудень. Журі Всеукраїнського конкурсу «Краща книга України», заснованого Держкомтелерадіо, визначило переможців. Гран-прі конкурсу присуджено видавництву «Балтія-Друк» за книгу колективуавторів «Князі Вишневецькі».

 

Грудень. Пригодницький роман Андрія Куркова «Садівник з Очакова» перекладено хорватською мовою.

 

Грудень. Книгою року-2016 став роман «Забуття» Тані Малярчук, а переможцем у номінації Дитяча книга року ВВС-2016 обрано книгу Галини Ткачук «Тринадцять історій у темряві».

 

Грудень. « БараБука» назвала найкращі родинні видання 2015 року. Дебют року в прозі: Мія Марченко «Місто тіней» (видавництво «Фонтан казок»). Дебют року в ілюстрації: Романа Рубан «Славні професії борсука» (видавництво «Artbooks»). Видавничий дебют року: видавництво «Wise bee» (книжка Марини Павленко «Моя класнюча дівчинка»).  Дитячий поет року: Григорій Фалькович («Шалахмонеси», видавництво «Дух і літера»). Дитячий прозаїк року: Валентина Вздульська («Плутон», видавництво «Vivat»). Ілюстраторка року: Оксана Була («Зубр шукає гніздо», « Видавництво Старого Лева »; «Гойдалка під кленом», видавництво «Братське»).  Пізнавальна книжка року: «Франко від А до Я» (текст: Богдан і Наталія Тихолози, ілюстрації: творча студія «Аґрафка», « Видавництво Старого Лева »). Класика родинного читання: Володимир Рутківський «Гості на мітлі» (« Видавництво Старого Лева »). Батьківська книжка року: Артем Чапай «Тато в декреті» (видавництво «Vivat»). Підліткова книжка року: Андрій Кокотюха «Гімназист і Чорна рука» (видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»). Спецвідзнака «Книжка, що рятує»: Катерина Бабкіна «Шапочка і кит» (« Видавництво Старого Лева »). Спецвідзнака «Шпаргалка для вчителя»: «Хрестоматія сучасної української дитячої літератури» (у 2 томах, « Видавництво Старого Лева »). Глядачі проголосували на сайті проекту за книгу про китеня Тимка письменниці Еліни Заржицької (видавництво «Талант»).

 

Грудень.  Цьогорічну премію імені Юрія Шевельова, що присуджується за художню та наукову есеїстику, отримав Вахтанґ Кебуладзе. Нагороду він отримав за книгу «Чарунки долі».

Грудень. Лауреатами премії Симоненка стали Олена Задорожна (м. Полтава) за збірку поезій «Той, що зумів воскреснути» (номінація «За кращу першу поетичну збірку») і Наталія Доляк (м. Вінниця) за роман «Загублений між війнами» (номінація «За кращий художній твір»).  

Грудень. Тритомне видання «Dark energy and dark matter in the Universe» авторського колективу українських науковців отримало нагороду в категорії «Найкраща книга в галузі фундаментальних наук» від Міжнародної академії астронавтики.

Грудень.  На Інститут книги виділили 39 мільйонів. У 2016 році бюджет міністерства культури складав ₴2,6 млрд. У 2017 він становитиме ₴3,35 млрд.

Грудень.  Ліна Костенко очолила ТОП наймедійніших українських письменників. За рік її ім’я згадувалося в ЗМІ 3975 разів. Друге та третє місця розділили між собою Сергій Жадан та Оксана Забужко відповідно.

 коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus


Партнери