Re: цензії

16.04.2021|Ігор Зіньчук
Як віднайти спокій душі?: Секрети мислителя античності
12.04.2021|Юрій Хмелевський
«Я збудую свій храм…»
10.04.2021|Роман Ткаченко, Київ
Розкоші і злидні Кремнієвої долини
06.04.2021|Василь Кузан
Щупальця поміж душами
04.04.2021|Валентина Семеняк, письменниця
Чому Бог посилає на Землю поетів?
03.04.2021|Тетяна Дігай, Тернопіль
Новий роман Ніни Фіалко
03.04.2021|Тетяна Качак, м. Івано-Франківськ
Повісті Олександра Гавроша – ключ до розуміння нашої історії та національних героїв
Французький “Шоколад” британської письменниці
29.03.2021|Ігор Фарина, член НСПУ
Шукання квітів в полині густющім
29.03.2021|Петро Шкраб’юк, доктор історичних наук, член НСЖУ, НСПУ
210 подяк Богданові Дячишину
Головна\Події\Культура

Події

Раїса Боголюб. Гори як передчуття

«Буквоїд» продовжує знайомити читачів з українськими художниками. Сьогодні героїня «Тамбуру» - чернігівська художниця і реставратор Раїса Боголюб.Вже 40 років вона живе в Україні, але з її полотен не сходять гори та Іссик-Куль. Поліських краєвидів, які оточують її щодня, на полотнах Раїси Боголюб набагато менше. Вона дуже любить Україну і українську культуру, але відчуття творчого польоту, з´являється в неї лише в Киргизії. Звідси безкінечні гори, Іссик-Куль... Вдень, вранці, ввечері, на світанку, на заході сонця. Взимку і влітку. Восени і навесні.Тянь-Шань навесні. Картон, олія


Киргизький пейзаж. Папір, гуаш


За Десною. Папір, гуаш

«Ви знову принесли Тянь-Шань?», - вкотре питають мою маму на виставкомі в Чернігові.

«Це мої відчуття і емоції. Люблю писати гори, квіти, портрети-настрої. Попри те, що я живу в Україні, часто буваю в Тянь-Шані. Піднімаюся високо в гори і кажу собі: «Хочу літати!». І лечу. Як в дитинстві. Повз мене несуться хмари, ширяють птахи, сонце світить прямо в очі. Десь поруч шумить ліс, пахне квітами, чується дзижчання бджіл. Розплющую очі і замружуюся від безлічі кольорових плям. Я озираюся. Навколо — синє небо, альпійські трави, квіти — все змішалося, перетворившись на різнокольорові мазки. Я пишу етюд», - ділиться вона.Ранок у горах. Картон, олія


Провінційний пейзаж. Папір, акварель


Тянь-Шань. Маки цвітуть. Полотно, олія


Киргизія. Полотно. олія


Киргизія. Вулиця мого дитинства. Папір, гуаш


Південний берег Ісик-Куля. Полотно, олія


Карпати взимку. Полотно, олія


Хутір Ляшківці. Чернігівщина. Полотно, олія


Троянди. Полотно, олія


Чернігівські квіти. Полотно, олія


Мамині квіти. Полотно, олія


Іриси. Полотно, олія


Натюрморт з квітами. Полотно, олія


Польові квіти. Полотно, олія

Майже всі наші предки по материнській лінії жили в Україні. До тих пір поки мамина тітка-медик не потрапила ще до другої світової війни за направленням разом з кількома однокурсницями з Чернігівської області в Киргизію. Там вона одружилася, народила первістка. Після того як її рідний брат — мій дідусь повернувся з фронту без ноги, вона покликала його і всю родину переїхати на Іссик-Куль. І вони відгукнулися на запрошення.

Мама повернулася з Киргизії в Україну через 17 років, після від´їзду, тому що хотіла жити на батьківщині і займатися реставрацією ікон. Вона вирішила так на 2 курсі, коли тільки почали вивчати давньоруський іконопис, який вразив її настільки, що відразу після закінчення живописного відділення Фрунзенського художнього училища, вона купила квиток і прилетіла «додому». На Україні її чекала невідомість і незнайомі далекі родичі.

 «Втім, ми не починаємо життя з чистого аркуша. Лист вже не білий — на ньому написані імена наших пращурів. Я знаю своїх з 1826 року. І всі вони жили в Україні », - пояснювала вона потім, набагато пізніше, свій незрозумілий багатьом вчинок.

Як і хотіла, мама стала реставратором. Реставраторів іконопису було близько тисячі на весь Радянський Союз. Тоді цих фахівців у вузах не вчили. Єдиний навчальний заклад, який їх готував, було училище 1905 року в Москві і брали туди тільки з московською пропискою. Тому всі інші громадяни, які хотіли займатися реставрацією (мистецтвознавці, хіміки, художники) стажувалися в столиці СРСР у відомих майстрів своєї справи. І допуск до реставрації, і ліцензію теж давали тільки в Москві. Реставраційні факультети при інститутах та академіях стали відкриватися набагато пізніше.

Мама із ще одним співробітником чернігівського архітектурно - історичного заповідника у якому працювала, архітектором Андрієм Карнабедом, їздили в експедиції по області, збирали ікони для музею. Грошей на це не виділяли, тому доводилося просити у людей віддати «просто так». У музей. Люди віддавали.

Деякі ікони просто валялися в поросі в закритих церквах, деякими прикривали діжки з капустою. «У нас взагалі ікон немає, - сказали в одному будинку. Є одна, там дошка хороша, ми капусту квасимо, так нею бочку закриваємо. Хочете — беріть». Це був Радянський Союз. Де до унікальних художніх цінностей ставилися лише як до предметів культу, абсолютно не усвідомлюючи їх культурну значущість.

Навіть на сільгоспроботах, куди тоді їздили всі працівники культури в обов´язковому порядку, мама примудрилася знайти церкву і попросила місцевих, щоб вони її відкрили. «Там порожньо, - запевняли її, - Ми дивилися». Але відкрили. І там у смітті, в пилу, серед старого листя і пташиних екскрементів знайшли близько 40 ікон. Ну, або те, що від них залишилося. Вони були в такому стані, що розгледіти їх цінність було практично неможливо.

Якось на початку 80-х у відрядженні в Новгород-Сіверському, в Успенській церкві мама побачила ікони, давно відомі їй з хрестоматій, які лежали на підлозі на хорах у горизонтальному положенні. Кінця 17-початку 18 століття. Покров з Богданом Хмельницьким, Богородиці... Живопис часів козацтва.

Поставити їх вертикально було неможливо — вони  б обсипалися. У церкві ікони викидати не прийнято, тому, не знаючи, що з ними робити, їх просто відклали. Мама помітила і вже не могла піти і забути.

Директор заповідника побоявся влазити в цю сумнівну історію, і тоді мама пішла в облвиконком. Там їй сказали, що забрати ікони неможливо: «Церква підійме галас». Тоді мама взяла монографію з історії мистецтв і пішла до архієпископа Антонія. Показати, що втрачаємо. Антоній виявився єдиною людиною, який відгукнувся. Сказав: «Давайте рятувати!».

У заповіднику дуже здивувалися такому розвитку подій, але машину дали. Щоравда, разом з мамою «у своїх справах» поїхало ще кілька співробітників музею. Попри дзвінок свого патрона, в Новгород-Сіверському жінки під проводом бабусі Наполєонівни, оточили церкву і нікого не пускали всередину, відмовляючись віддавати святині на реставрацію.

Мама довго з ними спілкувалася, і Наполєонівна їй повірила і зняла своє оточення, розпустивши бабусь по домівках. Після перемир´я кілька з тих, які залишилися, навіть стали допомагати носити ікони. Вони були в такому жахливому стані, що довелося прямо там, на підлозі робити профілактичні заклеювання. Але всі були щасливі. Бабусі повірили, що ікони забирають не просто так, а в музей, а мама була задоволена, що їй вдалося їх у цьому переконати.

Коли до церкви під´їхала машина, бабусі захвилювалися. Рафік був набитий віниками. «Мені завгосп сказав завантажити віники, - посміхався водій. - Він мій начальник». Інші співробітники мовчки чекали розв´язки. Мама подзвонила директору, який не був у курсі того, що відбувається. Завгосп замовив віники за своєю ініціативою.

Після цього моя інтелігентна мама викинула віники з машини і разом з бабусями занесла туди ікони. Віники були зв´язані дротом, одна з в´язанок зачепила щоку і дріт сильно роздряпала шкіру, але вона цього навіть не помітила. Потім  сіла в кінці салону, взяла на руки одну з ікон, відвернулася від усіх і розридалася.
Врятовані ікони тепер займають центральне місце в експозиції Національного архітектурного чернігівського заповідника.


Цирк. Полотно, олія


Дівчина в шубці. Папір, акварель


Під дощем. Папір, акварель


Східна дівчина. Папір, акварельІрина. Папір, акварель


Про рубрику «Тамбур»    
«Світ щодня змінюється, ми спостерігаємо це постійно. Але ми спостерігаємо тільки за тим, що можемо побачити. У той же час, невидимий нами простір, незнані нами герої, невідомі нам шляхи швидше за все теж перебувають в постійному русі, постійній трансформації.  Тому «Тамбур» – це спроба  заглянути в невидиме.

Спроба втекти від середньовічного принципу,  який продовжує царювати у суспільстві: незрозуміле, отже – погане – невидиме, тобто неіснуюче...

Спроба зрозуміти іншого, не прикриваючись формальними прапорами толерантності, а відкриваючи його сьогоднішнього.

Спроба повірити в те, чого немає. І відчути явну оманливість порожнечі. І тим самим зламати загальне відчуження»

 Додаткові матеріали

28.09.2012|13:43|Події
Людмила Задорожна. Володарка чарівного пензля
24.08.2012|13:44|Події
Вікторія Черняхівська: Хотілося всього відразу – знімати мультфільми, дизайнувати сайти, писати й видавати книжки, шити іграшки, все-все на світі робити
10.08.2012|13:05|Події
Василина Мельник: «Хотілося б, аби глядач уловив запах, почув шепіт трави, відчув подих вітру»
03.08.2012|17:15|Події
Валерій Лисиця: Набоков поруч з березневими котами, Кокто та Марксом і Енгельсом
12.07.2012|10:52|Події
Олексій Потапенко та його планета
27.06.2012|11:38|Події
Леся Синиченко. Люди. Птахи. Янголи
коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга
Книги від Bookzone

Коментарі  

comments powered by Disqus


Партнери