Re: цензії
- 18.12.2024|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськНотатки мемуарного жанру
- 17.12.2024|Оксана Тебешевська, заслужений учитель України, письменницяВолодимир Качкан: «З того слова насію довічних пісень…»
- 14.12.2024|Валентина Семеняк, письменницяКлюч до послань
- 10.12.2024|Ігор ЗіньчукСвобода не має ціни
- 01.12.2024|Ігор ЗіньчукТомас Манн „Будденброки” – роман–сага про занепад однієї родини
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
Видавничі новинки
- У видавництві Vivat вийшов комікс про Степана БандеруКниги | Буквоїд
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
Події
"Гессі" - книга року ВВС
Рецензія члена журі Віри Агеєвої на книжку Наталки Матолінець "Гессі", яка увійшла до довгих списків Книги року BBC.
Рецензія члена журі Віри Агеєвої на книжку Наталки Матолінець "Гессі", яка увійшла до довгих списків Книги року BBC.
У фантазійному й гламурному романному світі Наталки Матолінець б´ється дуже багато посуду - коштовних сервізів, чашок, блюдечок і цукерниць. Це починаєш врешті сприймати як дивоглядну форму спротиву.
Бо, схоже, мешканців цієї незвичайної місцини можна поділити на тих, хто найбільше любить ускладнювати (чи прикрашати?) своє життя безліччю вишуканих речей, і, з іншого боку, свавільних авангардистів, котрим у задушливих інтер´єрах, взорованих на стиль рококо, вижити зовсім тяжко.
(Попередження: текст містить спойлери!)
Персонажі "Гессі" часто видаються красивими ляльками. Чи, скажімо, героями діснеївських мультфільмів про принцес.
Усі дівчата навколо Гессі найбільше переймаються новим вбранням і прикрасами, пильно звіряючись із найновішими модними каталогами. Ну а хлопці - своїм успіхом у дівчат. Одна стать дбає про сукні (лілейні, лілові, лимонні - яких тільки немає до вибору й до вподоби!) - ну а іншій доводиться задовольнятися яскравими запонками в манжетах та екстравагантними краватками.
Десь на марґінесах перевантаженої деталями картини хтось якось здобуває гроші на всі незчисленні забаганки, якісь майже невидимі служниці збирають усі ті гострі уламки скла й порцеляни. Цей світ балів, гостин, пікніків, кав´ярень і морських прогулянок був би зовсім одноманітним і нудним, аби в перебіг подій не втручалися потойбічні сили. І тут безнадійній напомадженості рококо трохи надає гостроти й пікантності така собі готична притемнена загадковість. Стильове поєднання не найкраще, але хоч якась різноманітність.
Віра Агеєва - літературознавець, критик, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія".
Дівчина, ім´я якої винесене в заголовок, наділена магічними уміннями чи й талантами. Колекції суконь їй видається замало, аби сповнити життя сенсом. Світ змінюється, коли наша шукачка пригод починає отримувати подарунки з паралельної реальності. Там тепер мешкає її померлий брат, а сестра здобуває книжку, в якій описане його життя.
І хоча все ніби наперед напророковане й визначене богами та деміургами, але щира любов, як одвіку водиться, може змінити й злагіднити навіть жорстоку долю. Тільки, виглядає, за умови, коли це любов героїв, здатних мислити, а не лише зітхати й плакати.
Якщо вірити цьому сюжету, то ніякі кризи, технічні новації й дива електроніки аж ніяк не загрожують Книжці. Як і все навколо, книжки обов´язково у барвистих палітурках, з прегарними ілюстраціями й шрифтами, бо вишуканість для наших героїнь чи не синонімічна манірності й показній розкоші.
Персонажі "Гессі" часто видаються красивими ляльками
Усе ж читання - пристрасть багатьох персонажів роману. Як і відвідання книжкових ярмарків, порпання у стосах на розкладках, колекціонування стародруків. Імовірно, стратегія глянцевих журналів, на чиїх сторінках регулярно з´являються огляди книжкових новинок і гламурні портрети живих класиків у дорогих брендових костюмах, таки працює. Світські модниці у лілових/лимонних сукнях обговорюють літературні новинки. Одна з них, відкриваю секрет, навіть заводить роман із власником книгарні.
Ситуація ускладнюється (а сюжет стає напруженішим), коли необачно закохуються одне в одного мешканці різних світів. Замість повноцінного побачення - якісь миготливі зустрічі, з´яви, зникнення, застереження, зурочення…
Врешті таки мусиш у якийсь доленосний момент обирати: любов у світі смертних, де все скінченне, чи самотність у гарантованій вічності. Ясно, що за законами жанру блакитноокий (дуже довго ми тільки це про нього й знаємо, як і героїня, котрій брак інформації, однак, не заважає шалено закохатися) обере таки скінченність поруч зі своєю обраницею.
Проте головна героїня також знає один секрет ну коли не вічності, то принаймні тривалого закарбування в пам´яті. Вона має фотокамеру (зрозуміло, антикварну та ще й чарівну, бо сфотографований стане щасливим), а відтак може зібрати архів. Хобі, яке так жахає її великосвітську маму (дівчина з важезною дерев´яною скринею в руках - порушення усіх мислимих уявлень про гарно виховану панну!), урешті й допомагає Гессі вирватися із нестерпно задушливого бально-парфумерного світу.
Відважна бунтарка таки відкриває власну фотостудію й починає сама розпоряджатися своїм життям. Тож принаймні кінець цієї карамельної історії повертає читачів до реальності. Бо надмір солодощів шкодить не лише дівочій красі, але й прозі. Гессі, здається, це зрозуміла.
Інформація: ВВС
Додаткові матеріали
- Запорізьку "Книжкову толоку" відвідали більше 10 тисяч осіб
- Відомий перелік книжок, які закуплять для поповнення бібліотечних фондів
- У Львові спалахнув скандал з приводу підручника з історії
- Коли актор стає письменником
- «Чорна книга кольорів»: презентація інтерактивної читанки для дітей у Києві
- Історія України вийшла у перекладі сербською мовою
Коментарі
Останні події
- 19.12.2024|11:01Топ БараБуки: довгий список найкращих дитячих і підліткових видань 2024 року
- 19.12.2024|07:49Топ продажів видавництва VIVAT у 2024 році
- 18.12.2024|13:16Фонд Східна Європа за підтримки Швейцарії випустив онлайн-курс для підлітків «Не можеш сказати – пиши!»
- 17.12.2024|19:44Мирослав Лаюк став лауреатом премії імені Шевельова 2024 року
- 17.12.2024|19:09Вийшов трейлер української стрічки «Фрагменти льоду»
- 10.12.2024|18:36День народження Видавництва Старого Лева
- 10.12.2024|10:44На Оболоні Книгарня "Є" відкриє новий культурний простір “Книгарня “Є”
- 10.12.2024|10:38Видавець Віктор Круглов пройшов відбір на навчання в Стенфордській вищій школі бізнесу
- 10.12.2024|10:35Ретроспективні фільми «7 психопатів», «Орландо» і «Володарі часу» покажуть узимку в кінотеатрах України
- 10.12.2024|10:30У Києві презентують книжку “Спіймати невловиме. Путівник світом есеїстики”