Re: цензії
- 20.01.2025|Олександра СалійПароль: Маньо
- 16.01.2025|Ігор ЧорнийБориславу не до сміху
- 09.01.2025|Богдан СмолякПодвижництво, задокументоване серцем
- 07.01.2025|Тетяна Качак, м. Івано-ФранківськВолодимир Полєк – жива енциклопедія
- 03.01.2025|Віктор ВербичОбітниця Олександра Ковча: «Любити, вірити, чекати»
- 02.01.2025|Галина Максимів, письменницяПро вибір ким бути: ножицями чи папером
- 31.12.2024|Михайло ЖайворонМіж рядками незвіданих тиш
- 31.12.2024|Галина Максимів, письменницяПодорож, яка змінила світ на краще
- 30.12.2024|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськFemina est…
- 30.12.2024|Віктор ВербичКоли любов триваліша за життя
Видавничі новинки
- Ігор Павлюк. «Торф»Книги | Буквоїд
- Вийшла антологія української художньої прози «Наша Перша світова»Книги | Іванка Когутич
- Олександр Ковч. "Нотатки на полях"Поезія | Буквоїд
- У видавництві Vivat вийшов комікс про Степана БандеруКниги | Буквоїд
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
Літературний дайджест
Андрій Кокотюха: «Мій трудоголізм – наслідок мого алкоголізму...»
Здається, що Андрій Кокотюха – всюдисущий.
За рік пише до шести дитячих, пригодницьких, детективних книжок, працює над кіно- та телесценаріями, дописує до газет і журналів, займається перекладами і упорядкуванням біографічних чи популярно-дослідницьких книжок... А ще встигає побувати чи не на всіх книжкових ярмарках, організовує творчі зустрічі і просто живе. Складається враження, що його внутрішній акумулятор ніколи не сідає. Відверто про болісні і приємні сторінки життя, алкоголь, жінок та роботу – як три найбільші спокуси – з Андрієм Кокотюхою розмовляла кореспондент «ВЗ».
– Трудоголізм і максимальна віддача роботі – для вас нормальний життєвий темп чи необхідність, зумовлена потребою заробляти?
– Мій трудоголізм – наслідок мого алкоголізму... У мене і алкоголь, і робота – все «на ізнос». Давно не п’ю. Але коли алкоголь був присутній у моєму житті, ніколи не зупинявся, доки не впаду. Те саме з роботою. Завантажую себе тільки тому, що зупинка для мене – смерть. Це той поїзд, з якого не зістрибнеш. Різко зупинятися після запою неможливо – потрапиш у лікарню. Так і зміна робочого темпу погано впливає на психіку, з’являється враження, що ти опинився на узбіччі життя.
Ловлю себе на думці, що треба встигнути багато чого зробити. Ідей – більше, ніж можливостей їх реалізації. А оскільки сам собі творча майстерня і не можу підбирати собі працівників, то доводиться працювати у напруженому темпі. Та він для мене не обтяжливий, тому що трудоголізм спонукає мене до організації власного життя, у якому повинен бути час і на роботу, і на те, щоб сходити в кіно, обов’язково почитати мінімум сто сторінок в день... Реалізація цього можлива тільки за умов самоорганізації.
Людина народжена у цей світ, щоб чимось себе угробити. Або алкоголем, або роботою, або безсистемним сексом. Вона свідомо чи несвідомо працює на самознищення. Усі помремо – творчі люди відчувають це надзвичайно гостро, тому кожну роботу виконують як останню, максимально викладаючись. У мене нема пояснення, чому мало відпочиваю. Просто не вмію валятися догори пузом на дивані чи на пляжі. Найгірше, що можу собі уявити, – це відпочинок у горах, де повністю відсутня інфраструктура, де можна або пити, або спати. Для мене найкращий відпочинок – добре зроблена робота.
– Як вам вдалося відмовитися від алкоголю?
– Сам не знаю. Сподіваюся, що від нього не зовсім відмовився. Бо тверезий спосіб життя не вважаю здоровим. Але нетверезий спосіб життя – для мене небезпечний. Не можна все життя воювати. Чоловікові, мужчині потрібний екстремальний досвід. Хтось рветься на війну, хтось постійно встряє у бійки, хтось по підземеллях лазить, де багато щурів і всілякої нечисті, а хтось починає бухати. Так само, як і на будь-якій війні, хтось вибуває, когось шалена куля вбиває, не витримує атаки, і здається, тікає, а хтось – вважає себе ветераном, що своє вже відвоював. Мені досить війни у цьому житті, вже десять років «відвоював». На першому курсі у 1988 році моя курсова робота називалася «Боротьба з пияцтвом та алкоголізмом у висвітленні засобів масової інформації». А коли мені було 36 років, вперше почав серйозно лікуватися від алкогольної залежності. От такі перепади, і я їх не приховую. Та й для чого? Це ж не гомосексуальний зв’язок чи зміна статі, про які треба мовчати. В екстремальному досвіді для чоловіка нічого соромітського нема. Але з мене цього екстриму досить. На все є свій час. Не можна воювати 20-30 років підряд. У якийсь момент робиш свідомий вибір: скласти зброю чи продовжувати бій. Я зброю склав, коли захоплення алкоголем стало для мене не в радість, а в горе. А горя у житті і так вистачає. Тепер за радість у мене «відповідає» робота.
– А як лікувалися?
– Як тільки не лікувався. Тільки, що не підшивався. А потім в один момент зрозумів, що жодне лікування не допомагає. Багато писав про алкоголь і алкоголізм як журналіст, спілкувався з головним наркологом Києва з цього приводу. Він мені сказав, що алкоголь – унікальний винахід людства, тільки людям, особливо в нашій країні, він заміняє гроші. До прикладу, якщо хочеш віддячити, то даєш не гроші, а наливаєш 100 грамів... Тому вилікувати алкоголізм неможливо. Не буває, як писав Довлатов, колишніх князів, так і колишніх алкоголіків не буває. Нема лікаря, який тебе вилікує. І не треба перекладати свої проблеми на чужі голови. Чому лікарі повинні тобою займатися, якщо ти сам цього не хочеш. У якийсь момент мені стало шкода, навіть не грошей, а часу, який витрачаю на лікарів, і праці цих людей, яким і без мене роботи вистачає. Тоді сказав собі: «Все!». І почалася гра, яка триває вже три роки. Кожен день живеш як останній. Сьогодні уникнув думки про алкоголь, значить – переміг. Хоча ці думки є кожен день, особливо коли знаєш, що Табачник лишається міністром освіти, – так і хочеться з горя напитися, щось поламати, покричати від безвиході. Бо що ще зробиш? Але це не врятує. Алкоголь вирішує проблеми тільки до ранку. А тоді вони знов починаються. Не треба надто серйозно і надто болісно пропускати через себе все, що відбувається. Це шлях до будь-якої залежності. Зрештою, не буває людей без залежностей. Зараз у мене залежність від читання, від перегляду фільмів, від роботи. Одну залежність замінив на інші.
– У вас типовий образ холостяка. Але нещодавно, з подивом для себе, дізналася, що ви одружені. Яке місце у вашому житті займає сім’я?
– Намагаюся підтримувати образ холостяка. Бо так мені хочеться.
– І про сім’ю ви не говорите?
– Нічого цікаво, екстремального в ній нема. Не знаю, що про неї можна розказати, тому хай краще буде образ холостяка.
– Вам доводиться шукати роботу, де б то щось написати, видати, упорядкувати, чи вам не бракує пропозицій?
– Ніколи в житті не виставляв себе на ринок праці. Робота сама мене знаходила. Відкрив одну особливість – гроші самі тебе знаходять, причому саме тоді, коли потрібні, і у тій кількості, яка необхідна. Коли спеціально починаю займатися пошуком роботи – не знаходжу її. Тоді махаю на все рукою, і за два-три дні хтось дзвонить і щось пропонує. Може, отакі у мене стосунки з Богом. Він береже мене від того, щоб я писав оголошення: «Шукаю роботу». А деяким письменникам доводиться і це робити, чи йти працювати в якийсь політичний штаб. А це найгірше, що може бути для людини, – перетнутися з політиками. Це губить. У політиці хороша людина стає поганою, а, повертаючись з політика у люди, хорошою вже не стає. Це як венерична хвороба – її неможливо вилікувати, хіба загнати всередину. Але тавро сифілітика залишається на все життя...
– Дозволяєте собі відмовлятися від роботи, яку вам пропонують, чи вважаєте, якщо робота йде вам у руки, треба за неї братися?
– Мені не пропонують роботу, яку не можу зробити. Якось запропонували написати сценарій мелодрами. Я не те, що відмовився, ми просто зрозуміли, не говорячи одне одному ні слова, що не зможу це зробити. Пропозицію відкликали. Існує якийсь контроль над нами. Не дядько з бородою на хмарі і не піп в підряснику, а якась справді вища сила, яка чітко знає, скільки витримаєш, вантаж якої ваги покласти тобі на плечі.
– Яка з ваших сфер роботи приносить найбільший прибуток?
– На художніх книжках не заробляю. Це робота для іміджу, хобі. Але оскільки сюжети моїх художніх книжок так чи інакше стають сценаріями до фільмів, то і вони приносять прибуток. Від кіно і телебачення йде найбільше грошей, ці проекти найдовше реалізовуються. Перекладною чи документальною книжкою фінансово вигідно займатися. «Політичними» книжками займатися вже не хочу. І, на щастя, останні роки мені це і не пропонують. Найцікавіше було б займатися лише художньою літературою і кіно, й більше ні на що себе не розтрачати. І, мабуть, все до цього йде.
– Вважаєте себе фартовою людиною?
– Якщо починаю займатися справою, до якої не лежить душа, то і фарт не піде. А якщо відчуваю, що можу це зробити, але треба докласти більше зусиль, ніж зазвичай, то мені пощастить. Мені, скажімо, не щастить з випадковими знайомствами з жінками. Мабуть, випадкові зв’язки – не моє. Натомість, щастить на знайомства з людьми, які можуть бути корисними тобі, а ти їм (у хорошому розумінні цього слова). Не з працедавцями, які платять гроші й отримують за це товар, а з однодумцями. Хоча, мені комфортніше бути самому, так мені ніколи не нудно. Якщо мені треба поговорити, маю кому подзвонити, чи зустрітися, що набагато краще, бо телефон так само, як і комп’ютер чи Інтернет, – зло. Нічого розумнішого і кориснішого за людське спілкування не придумано за все існування людської цивілізації. Під час розмов люблю мовчати і слухати, що говорять інші. Бо люди, які мені цікаві, – говорять цікаві речі, а з людьми нецікавими не спілкуватимуся. Мабуть, у цьому і є мій фарт, що йду по життю нестандартно. Не люблю мріяти, люблю реалізовувати свої ідеї. Йду як таран. Бачу ціль – і пішов. Мріяти – це не про мене: з мріями далеко не заїдеш...
Оксана Зьобро
Додаткові матеріали
- «Аморалка» від Жадана, Кокотюхи, Подерв’янського та К
- Обличчя літературної України-2009 (ФОТО)
- Презентація «Дивного детективу»
- Андрій Кокотюха не вміє писати про секс
- Андрій Кокотюха презентував серію книжок
- Лузіна, Кокотюха, Роздобудько і кіно
- Андрій Кокотюха вистрілив дуплетом
- Андрій Кокотюха відкрив місячник культури
- Андрій Кокотюха: «Я не пишу в вічність, я пишу для сьогодення»
- Андрій Кокотюха: «Я балакучий пустун сучасної української літератури!»
- Феномен доктора Хауса
- Андрій Кокотюха. «Таємниця козацького скарбу»
- Андрій Кокотюха. Колекція гадів
- Андрій Кокотюха: Про Табачника треба писати статті, де він виглядатиме гомегом
- Андрій Кокотюха: «Ні Андрухович, ні Забужко не напишуть детектив чи кіносценарій»
Коментарі
Останні події
- 22.01.2025|11:18Англійське чаювання з Генрі Маршем: говоримо, мотивуємо, донатимо
- 22.01.2025|11:16«Інше життя» від Христини Козловської вже в книгарнях-кав’ярнях та на сайті
- 22.01.2025|09:24«Основи» перевидають фотокнигу balcony chic Олександра Бурлаки, доповнену фотографіями з 2022–2024 років
- 20.01.2025|10:41Розпочинається прийом творів на VІI Всеукраїнський конкурс малої прози імені Івана Чендея
- 17.01.2025|11:04Топ БараБуки: короткий список найкращих дитячих і підліткових видань 2024 року
- 15.01.2025|10:48FRANKOPRIZE 2025: Комітет розпочав прийом заявок
- 12.01.2025|20:21Філософські есе Олега Кришталя крізь призму відгуків
- 12.01.2025|08:23«Книжка року’2024». Парад переможців: Короткі списки номінації «Красне письменство»
- 11.01.2025|21:35«Де моє хутро»: історія про силу прийняття вперше презентували у Львові
- 11.01.2025|09:00«Книжка року’2024». Парад переможців: Короткі списки номінації «Софія»