Re: цензії
- 05.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, мов цвяхи, вийняті з долонь
- 05.11.2024|Ігор ПавлюкПароль до вирію
- 30.10.2024|Михайло ЖайворонВоскресіння у слові
- 30.10.2024|Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, Уповноважений із захисту державної мови«Хотіла б я піснею стати...»
- 28.10.2024|Олена Даниліна, філологиня, письменниця, арттерапевтиняУ війни не дитяче обличчя
- 27.10.2024|Євгенія ЮрченкоДраматично-поетичний світ Ігоря Павлюка
- 25.10.2024|Ігор ЧорнийПримари минулого
- 20.10.2024|Євгенія ЮрченкоПан на своїй землі
- 19.10.2024|Антоніна Царук, м. КропивницькийВидобувач поезії з буднів
- 17.10.2024|Альона Радецька, поетеса, літературна критикиняТрансформація життєвих істин — шлях до самопізнання
Видавничі новинки
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
- Володимир Жупанюк. «З подорожнього етюдника»Книги | Буквоїд
Літературний дайджест
Максим Кідрук: «Побувати на острові Пасхи однаково, що злетіти на ...Пуп Землі»
Максим Кідрук, 25-річний письменник-мандрівник з Рівного, став першим та поки єдиним українцем, який ступив на землю найтаємничішого острова планети. Двісті років тому його відкрили якраз у дні Великодня...
ЧОМУ МАКСИМ ТУДИ ПОЇХАВ? Бо це ж острів Пасхи! Чогось більш віддаленого, неприступного й таємничого у нашому світі годі знайти! Передусім цей невідомий шматок землі посеред Тихого океану розташовано від найближчої суші, узбережжя Чилі, на чотири тисячі кілометрів! Аж настільки далеких від суші островів немає на планеті. Себто люди, які жили тут сотні років тому, вважали, що та їхня земля – це і є весь світ! Розміри трикутної форми острова Пасхи просто крихітні: 16–18–24 кілометри, себто коли літак сідає на правому березі, то гальмує уже на лівому. Його за день можна обійти… І на цій ізольованій від світу місцині колись існувала одна з найвизначніших цивілізацій в історії людства!
НАЙПЕРША ТАЄМНИЦЯ ОСТРОВА полягає у тому, що в давнину тут жили… білі люди! Звідкіля вони тут узялися? Здавалося б, найближчі сусіди, полінезійці, були чорними й засмаглими, без жодного натяку на культурне життя… З іншого боку – інки у Перу – хоч і мали добре розвинену культуру, але вони теж не білі, в них не було писемності. А тут… Тут було розроблено власну систему писемності ронго-ронго! Саме на острові народилася…
...ОДНА З П’ЯТИ ПИСЕМНОСТЕЙ , що у світі сформувалися незалежно. Адже всі інші писемності похідні від отих п’яти. І це при тому, що на цьому острові могло проживати усього п’ять тисяч людей. Більше він просто не міг прогодувати. Та й води там бракувало. Отож, у такій маленькій общині знайшовся хтось, який зумів розробити концепт ієрогліфічної рапануйської писемності (вони не мали у кого його запозичувати), уявіть собі, яку досі ніхто не розшифрував!
Максим демонструє велике тату, що його зробив уздовж руки, перебуваючи на острові Пасхи.
– Коли європейці відкрили острів, то надибали людей, які читали символами, що їх зображали на дерев’яних табличках. Але перші місіонери почали нарікати, що це від диявола, і взялися ті таблички палити. Острів’яни ховали їх у печерах, але вони там гнили. А коли схаменулися, то тих дощок лишилося дуже мало. Відтак усередині ХІХ століття перуанці майже всіх жителів вивезли збирати гуано – пташиний послід. Поки тривала боротьба за острів’ян, майже дев’ятсот із них загинуло через зміну клімату та важкі умови праці. Додому повернулося… п’ятнадцять, решта померли в дорозі. Так-от, серед тих п’ятнадцяти не було жодного, хто вмів би читати ронго-ронго. Отак людство загубило одну з найбільших таємниць...
– Отже, ти не знаєш, що зобразили на твоїй руці? – запитую.
– Це відтворено з реальної таблички, але розшифрувати ієрогліфи не може ніхто. Часом знайомі нарікають, мовляв, а якщо це якесь закляття? На що відповідаю: не я знайшов символи, це вони знайшли мене. Радію, що зробив тату, бо острів Пасхи для мене – найкраще місце на землі! До речі, першовідкривачами його були голландці на чолі з Якобом Роггевеном. Двісті років тому, саме у день Пасхи, вони висадилися на таємничу землю. Але справжня назва цієї місцини – Те Піто о Те Хенуа, що у перекладі з рапануйської мови означає «Пуп Землі». Так-от, яким було здивування європейців, коли перше, що вони побачили, то були величезні статуї, повернені у бік суші…
МОАЇ, КАМ’ЯНІ СТАТУЇ, ЧЕРГОВА ТАЄМНИЦЯ ОСТРОВА. Усі вони величезні, з довгими носами й вухами.
– Не можу збагнути, як люди, які не знали залізних знарядь, не мали міцних мотузок, щоб створити механізми, аби ці статуї пересувати, великої деревини, щоб виробити якісь важелі, і, попри це, кам’яними сокирками висікали зі скелі статуї, заввишки від 4 до 21 метра, й завважки від 8 до 240 тонн (!), розтягували їх по всьому острову і сторчма встановлювали на узбережжі. І донині стоять вони спинами до моря й дивляться на кратер вулкана, з якого їх висікали. Як ці камені переносили кілометрами через пагорби, долини? Як піднімали? Окремі моаї мають такий розмір, як чотириповерховий будинок!
Невідомо й те, що ці статуї символізують. Можливо, короля певної епохи. А, може, й предків… Ніхто не знає.
Щойно я вийшов з літака, мене просто охопила атмосфера таємничості. Упродовж семи днів, що там провів, зрозумів, що не хочу повертатися до наших суєтних буднів, бо на острові Пасхи геть інший світ: спокійний, розмірений, без будь-яких клопотів та зла. Там нікому не цікаво, хто президент у Штатах і хто виграв Лігу чемпіонів…
НИНІ НА ОСТРОВІ розміщено єдине місто Ханга Роа, що розкинулося біля аеропорту, й мешкає у ньому всього 3 600 чилійців. Ці люди живуть з того, що здають туристам в оренду будинки і транспорт. Живуть у халупках-будиночках, тримають корів, курей, ловлять рибу, яка там дуже дешева. А ще вони мають школу, католицьку церкву, футбольне поле. Це дуже гостинні люди, всі один одного знають, тож злочинності тут немає.
Іноземцям заборонено жити там більше, ніж два місяці, – знову ж таки, аби не відбулося перенаселення. До того ж, гостей мусить бути не більш, як тисяча. Туди прилітають туристи не для курортного відпочинку, бо на острові годі знайти розлогі пляжі чи галасливі дискоклуби. Приїздять заради того, аби торкнутися таємниць…
Колись про цей острів мені було навіть страшно мріяти. Це однаково, що злетіти на Марс! Та й подорож дуже дорого коштує. Але я вже встиг написати про нього цілу книгу – «Подорож на Пуп Землі».
Жанна Куява
Додаткові матеріали
- Кідрук Максим
- Максим Кідрук: «У місті почуваюся, як в інвалідному візку, а у мандрівках я живу»
- Максим Кідрук. «Мексиканські хроніки»
- Стартував конкурс «Найкраща українська книга 2010»
- Микола Кравченко: Суттєвих потрясінь на книжковому ринку у 2010 році не станеться
- До Львівського форуму видавців вийде нова книжка Максима Кідрука
- Обличчя літературної України-2009 (ФОТО)
- Львівський форум видавців у персонах-2. ФОТО
- Повні результати XІ Всеукраїнського рейтингу «Книжка року ’2009»
- Максим Кідрук став «Відкриттям року»
- «Коронація слова» коронувала своїх лауреатів
- V Весняний ярмарок «МЕДВІН». День третій. ФОТОРЕПОРТАЖ
- V Весняний ярмарок «МЕДВІН». День другий. ФОТОРЕПОРТАЖ
Коментарі
Останні події
- 30.10.2024|14:38У просторі ПЕН відбудеться зустріч із письменницею Оксаною Мороз у межах Кіноклубу Docudays UA
- 30.10.2024|13:4410 причин відвідати Фестиваль “Земля Поетів” у Львові 9-10 листопада
- 28.10.2024|13:51Оголошено довгі списки Книги року ВВС-2024
- 25.10.2024|09:29Книгарня біля Софіївського парку: "Книгарня "Є" відкрила магазин в Умані
- 19.10.2024|09:56Названі лавреати Міжнародного літературного конкурсу прози рукописів «Крилатий Лев»
- 17.10.2024|12:48У видавництві “Чорні вівці” розпочався передпродаж підліткового зимового фентезі “Різдвяний експрес” Карін Ерландссон
- 17.10.2024|11:55Розпочався конкурс на здобуття премії Drahomán Prize за 2024 рік
- 17.10.2024|11:33Що читає Україна?: аналітика по областям
- 17.10.2024|11:27«Liber 24»: як Україна вперше взяла участь у книжковому ярмарку в Барселон
- 11.10.2024|18:46Киян запрошують обміняти російськомовні книжки на українські по “шокуючій знижці”