
Re: цензії
- 27.06.2025|Ірина Фотуйма"Коні не винні" або Хроніка одного щастя
- 26.06.2025|Михайло ЖайворонЖитомирський текст Петра Білоуса
- 25.06.2025|Віктор ВербичПро що промовляють «Вартові руїни» Оксани Забужко
- 25.06.2025|Ігор ЗіньчукБажання вижити
- 22.06.2025|Володимир ДаниленкоКазка Галини Пагутяк «Юрчик-Змієборець» як алегорія про війну, в якій ми живемо
- 17.06.2025|Ігор ЧорнийОбгорнена сумом смертельним душа моя
- 13.06.2025|Тетяна Качак, літературознавиця, докторка філологічних наук, професорка Прикарпатського національного університету імені Василя СтефаникаЗвичайний читач, який став незвичайним поетом
- 12.06.2025|Ігор Зіньчук«Європейський міст» для України
- 07.06.2025|Ігор ЧорнийСни під час пандемії
- 03.06.2025|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськКаміння не мовчить: контур герменевтики
Видавничі новинки
- Вероніка Чекалюк. «Діамантова змійка»Проза | Буквоїд
- Джон Ґвінн. "Голод Богів"Книги | Буквоїд
- Олеся Лужецька. "У тебе є ти!"Проза | Буквоїд
- Крістофер Паоліні. "Сон у морі зірок"Проза | Буквоїд
- Дженніфер Сейнт. "Електра"Книги | Буквоїд
- Павло Шикін. "Пітон та інші хлопці"Книги | Буквоїд
- Книга Анни Грувер «Вільний у полоні» — жива розмова з Ігорем Козловським, яка триває попри смертьКниги | Буквоїд
- Тесла покохав ЧорногоруКниги | Буквоїд
- Тетяна Висоцька. «Увага, ти в ефірі!»Книги | Буквоїд
- Христина Лукащук. «Насіння кмину»Книги | Буквоїд
Re:цензії
Найголовніші Київ і кожна українська оселя
Сергій Руденко. Бій за Київ. Харків: ВД «Фабула», 2023. - 208 с.
Читати документалістику про війну, особливо про її початок, дуже важко. Знову занурюватися у чорні дні, проживати вбивчі своєю жахливою новизною відчуття нестерпно. Однак необхідно! Війна продовжується, а наші випробування вже лягають зболеними сторінками у книгу пам’яти. Нічого не повинні забути, загубити, сфальшувати чи стерти. Безпам’ятства уже наїлися. У стопроклятому совку.
З такими думками вчитувалася в кожну сторінку книги журналіста Сергія Руденка «Битва за Київ». Оживали картини болю і люті, а ще сталевого єднання. Тоді, у перші дні і тижні війни, кожен із нас кинувся на захист країни (хто узяв зброю і вже гинув, хто вплітав стрічки в сітку, творячи захист-покрову для воїнів). Дику реальність ми бачили наживо, бо вже стали частиною війни, і, звичайно ж, цілодобово спостерігали за всім у телеефірах, соцмережах, ютуб- і телеграм-каналах. Сергій Руденко коментує відомі події і розповідає про епізоди, які зафіксував сам чи почув від друзів і знайомих. Він захоплюється воїнами-захисниками і співчуває людському горю. Авторський посил впевнености і гідности проймає, тому читаєш з довірою, зупиняючись на абзацах, які необхідно запам’ятати, а ще даючи волю сльозам.
Справжньою душевною підтримкою є ілюстрації книги – портрети героїв, які створив Нікіта Тітов. Дивує безрозривність лінії, що передає не лише точність рис людини, а і втілює характер, виводить саме за ту, найсуттєвішу емоцію.
Якщо книга читається легко, то значить, що автор писав її як сповідь, чесно і щиро. Це стосується якраз «Битви за Київ», хоч і занурює вона в ту битву повністю. Кадрами хроніки проходять події вторгнення російських військ на Київщину і на околиці Києва. На основі офіційних даних і свідчень учасників розповідається про про оборону аеропортів у Гостомелі і Жулянах, про бої за Бровари і Лук’янівку, про окупацію села Мотижин з прадавньою князівською історією, про перебування орди на території Чорнобильської АЕС, про «різанину» в Бучі, про ракетні удари по Києву… Гортаєш книгу, як і свої спогади, і застигаєш від осмислення жахіть, що випали на долю українцям у ХХІ столітті.
Окремі есеї присвячені героям, які загинули, обороняючи Україну. Це дуже щемливі і світлі розповіді, бо вони про тих, кого автор знав особисто і чию втрату переживає дуже болісно. Роман Ратушний, Макс Левін, Астамур Гумба – активні, талановиті, навічно молоді.
Захопливо написано про відомих людей, їхню причетність до війни та їхні враження від побаченого: про знакові бої Ігоря Лапіна, про реальність, а не кіношність війни Ахтема Сеітаблаєва. Наче екшн сприймаються історії окупації політика і дипломата Романа Безсмертного, політичного експерта і письменника Володимира Цибулька, журналістки і арт-оглядачки Лєни Чиченіної.
І звичайно ж політика. Битва за Київ – це не тільки протистояння брудним московитам, це і боротьба із внутрішньою гіркою несправедливістю. Автор переповів події, що відбувалися в аеропорту «Київ» у Жулянах у перші дні війни, і які через кілька місяців стали предметом розгляду кримінальної справи, відкритої українським ДБР. 39 діб легендарний генерал Кривонос, узявши на себе командування батальйонно-тактичною групою «ЖуКи», обороняв аеропорт і не дозволив росіянам висадити там десант та створити плацдарм. Київ був захищений, а проти генерала… оголошено кримінальне провадження через «розкрадання майна аеропорту»!!! «Історія всіх розсудить», – пише Сергій Руденко. Те саме можна сказати і про вклад в оборону Києва мера Володимира Кличка, і про відважність ексдепутатки Тетяни Чороновол, яка одягла військову форму і пішла «палити танки окупантів» зі «Стугни».
Є і лірика у книзі – ясна і переможна. Сергій Руденко пише про неймовірний сплеск а капела Андрія Хливнюка на безлюдній, застиглій від моторошної тиші Софіївській площі 25 лютого. «Ой у лузі червона калина…» лунко знялося над Києвом, полетіло по всіх містах і селах, що приготувалися до оборони, по полях перших битв, по евакуаційних потягах… І по світу, дивуючи його і надихаючи. Автор книги вірить, і читач теж, що пісня «буде з нами й у радісний день – день нашої перемоги над росією».
У «Битві за Київ» вміщено зворушливу поезію війни, а саме вірш Євгена Спіріна «Що ти там? Скучила?», який «став хітом у мережі». Текст наведено повністю, бо за кожен його рядок хочеться триматися, щоб не загубити зв’язок з кимось найдорожчим.
А найдорожчим залишається Київ!
У книзі «Битва за Київ» читач зрозуміє і позатекстові смисли, які хвилюють багатьох. Про те, як війна могла не початися, як могли не загинути мирні люди, як не горіла б земля, як не падали б будинки, як жили б… У Бучі, Ірпені, Маріуполі, Авдіївці, Лисичанську, Алчевську, Бахмуті, Мар’їнці, Ізюмі, Куп’янську, Мелітополі, Бердянську, Оріхові, Гуляйполі, Енергодарі, Генічеську, Скадовську, Каховці, Олешках… У кожному українському місті, містечку, селі, оселі.
Книги-свідчення, розслідування, спогади про кожен куточок в Україні, який понівечила війна, про кожну постраждалу людину повинні писатися, щоб зберегти пам’ять.
Додаткові матеріали
- KyivBookFest зібрав понад 800000 гривень на друк професійних книг для військових
- Топ-6 книжок видавництва «Фабула» на KyivBookFest
- «Книжка року’2023». Парад переможців: Короткі списки номінації «Обрії»
- Сергій Руденко презентує у Львові книжку "Бій за Київ"
- Сергій Руденко та Володимир В´ятрович презентують на KyivBookFest книжки про війну
- 6 книжок до Дня Незалежності, які варті уваги
- У Києві презентували мотиваційну збірку «Франко для фронту»
Коментарі
Останні події
- 01.07.2025|08:14Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
- 01.07.2025|06:34ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року
- 01.07.2025|06:27Українська письменниця Євгенія Кузнєцова у лонглисті престижної премії Angelus
- 29.06.2025|13:28ВСЛ оголосило передзамовлення на книжку Юлії Чернінької "Бестселер у борг"
- 26.06.2025|19:06Дмитро Лазуткін став лауреатом літературної премії імені Бориса Нечерди
- 26.06.2025|14:27Роман, що повертає емпатію: у Луцьку вийшла книжка Костянтина Коверзнєва
- 26.06.2025|07:43«Антологія американської поезії 1855–1925»
- 25.06.2025|13:07V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» оголошує фокус-тему та нових учасників
- 25.06.2025|12:47Блискучі рішення для життя і роботи: українською побачив світ комікс всесвітньовідомого поведінкового економіста Дена Аріелі
- 25.06.2025|12:31«Основи» готують до друку «Стан людини» Ханни Арендт