Re: цензії
- 01.12.2024|Ігор ЗіньчукТомас Манн „Будденброки” – роман–сага про занепад однієї родини
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
- 14.11.2024|Ігор Бондар-ТерещенкоРозворушімо вулик
- 11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти«Але ми є! І Україні бути!»
- 11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУПобачило серце сучасніть через минуле
- 10.11.2024|Віктор ВербичСвіт, зітканий з непроминального світла
Видавничі новинки
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
- Володимир Жупанюк. «З подорожнього етюдника»Книги | Буквоїд
Re:цензії
Найголовніші Київ і кожна українська оселя
Сергій Руденко. Бій за Київ. Харків: ВД «Фабула», 2023. - 208 с.
Читати документалістику про війну, особливо про її початок, дуже важко. Знову занурюватися у чорні дні, проживати вбивчі своєю жахливою новизною відчуття нестерпно. Однак необхідно! Війна продовжується, а наші випробування вже лягають зболеними сторінками у книгу пам’яти. Нічого не повинні забути, загубити, сфальшувати чи стерти. Безпам’ятства уже наїлися. У стопроклятому совку.
З такими думками вчитувалася в кожну сторінку книги журналіста Сергія Руденка «Битва за Київ». Оживали картини болю і люті, а ще сталевого єднання. Тоді, у перші дні і тижні війни, кожен із нас кинувся на захист країни (хто узяв зброю і вже гинув, хто вплітав стрічки в сітку, творячи захист-покрову для воїнів). Дику реальність ми бачили наживо, бо вже стали частиною війни, і, звичайно ж, цілодобово спостерігали за всім у телеефірах, соцмережах, ютуб- і телеграм-каналах. Сергій Руденко коментує відомі події і розповідає про епізоди, які зафіксував сам чи почув від друзів і знайомих. Він захоплюється воїнами-захисниками і співчуває людському горю. Авторський посил впевнености і гідности проймає, тому читаєш з довірою, зупиняючись на абзацах, які необхідно запам’ятати, а ще даючи волю сльозам.
Справжньою душевною підтримкою є ілюстрації книги – портрети героїв, які створив Нікіта Тітов. Дивує безрозривність лінії, що передає не лише точність рис людини, а і втілює характер, виводить саме за ту, найсуттєвішу емоцію.
Якщо книга читається легко, то значить, що автор писав її як сповідь, чесно і щиро. Це стосується якраз «Битви за Київ», хоч і занурює вона в ту битву повністю. Кадрами хроніки проходять події вторгнення російських військ на Київщину і на околиці Києва. На основі офіційних даних і свідчень учасників розповідається про про оборону аеропортів у Гостомелі і Жулянах, про бої за Бровари і Лук’янівку, про окупацію села Мотижин з прадавньою князівською історією, про перебування орди на території Чорнобильської АЕС, про «різанину» в Бучі, про ракетні удари по Києву… Гортаєш книгу, як і свої спогади, і застигаєш від осмислення жахіть, що випали на долю українцям у ХХІ столітті.
Окремі есеї присвячені героям, які загинули, обороняючи Україну. Це дуже щемливі і світлі розповіді, бо вони про тих, кого автор знав особисто і чию втрату переживає дуже болісно. Роман Ратушний, Макс Левін, Астамур Гумба – активні, талановиті, навічно молоді.
Захопливо написано про відомих людей, їхню причетність до війни та їхні враження від побаченого: про знакові бої Ігоря Лапіна, про реальність, а не кіношність війни Ахтема Сеітаблаєва. Наче екшн сприймаються історії окупації політика і дипломата Романа Безсмертного, політичного експерта і письменника Володимира Цибулька, журналістки і арт-оглядачки Лєни Чиченіної.
І звичайно ж політика. Битва за Київ – це не тільки протистояння брудним московитам, це і боротьба із внутрішньою гіркою несправедливістю. Автор переповів події, що відбувалися в аеропорту «Київ» у Жулянах у перші дні війни, і які через кілька місяців стали предметом розгляду кримінальної справи, відкритої українським ДБР. 39 діб легендарний генерал Кривонос, узявши на себе командування батальйонно-тактичною групою «ЖуКи», обороняв аеропорт і не дозволив росіянам висадити там десант та створити плацдарм. Київ був захищений, а проти генерала… оголошено кримінальне провадження через «розкрадання майна аеропорту»!!! «Історія всіх розсудить», – пише Сергій Руденко. Те саме можна сказати і про вклад в оборону Києва мера Володимира Кличка, і про відважність ексдепутатки Тетяни Чороновол, яка одягла військову форму і пішла «палити танки окупантів» зі «Стугни».
Є і лірика у книзі – ясна і переможна. Сергій Руденко пише про неймовірний сплеск а капела Андрія Хливнюка на безлюдній, застиглій від моторошної тиші Софіївській площі 25 лютого. «Ой у лузі червона калина…» лунко знялося над Києвом, полетіло по всіх містах і селах, що приготувалися до оборони, по полях перших битв, по евакуаційних потягах… І по світу, дивуючи його і надихаючи. Автор книги вірить, і читач теж, що пісня «буде з нами й у радісний день – день нашої перемоги над росією».
У «Битві за Київ» вміщено зворушливу поезію війни, а саме вірш Євгена Спіріна «Що ти там? Скучила?», який «став хітом у мережі». Текст наведено повністю, бо за кожен його рядок хочеться триматися, щоб не загубити зв’язок з кимось найдорожчим.
А найдорожчим залишається Київ!
У книзі «Битва за Київ» читач зрозуміє і позатекстові смисли, які хвилюють багатьох. Про те, як війна могла не початися, як могли не загинути мирні люди, як не горіла б земля, як не падали б будинки, як жили б… У Бучі, Ірпені, Маріуполі, Авдіївці, Лисичанську, Алчевську, Бахмуті, Мар’їнці, Ізюмі, Куп’янську, Мелітополі, Бердянську, Оріхові, Гуляйполі, Енергодарі, Генічеську, Скадовську, Каховці, Олешках… У кожному українському місті, містечку, селі, оселі.
Книги-свідчення, розслідування, спогади про кожен куточок в Україні, який понівечила війна, про кожну постраждалу людину повинні писатися, щоб зберегти пам’ять.
Додаткові матеріали
- KyivBookFest зібрав понад 800000 гривень на друк професійних книг для військових
- Топ-6 книжок видавництва «Фабула» на KyivBookFest
- «Книжка року’2023». Парад переможців: Короткі списки номінації «Обрії»
- Сергій Руденко презентує у Львові книжку "Бій за Київ"
- Сергій Руденко та Володимир В´ятрович презентують на KyivBookFest книжки про війну
- 6 книжок до Дня Незалежності, які варті уваги
- У Києві презентували мотиваційну збірку «Франко для фронту»
Коментарі
Останні події
- 06.12.2024|18:41Вікторію Амеліну посмертно нагородили Спецвідзнакою Prix Voltaire
- 03.12.2024|09:25Дискурс радянського самовбивства
- 28.11.2024|14:49Видавництво Старого Лева спільно з Talents for Ukraine запускають серію подій "Читати. Говорити"
- 27.11.2024|12:11"Книгарня "Є" відновлює тури для письменників: дебютні авторки-фантастки вирушають у подорож Україною
- 21.11.2024|18:39Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
- 19.11.2024|10:42Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
- 19.11.2024|10:38Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева