
Re: цензії
- 12.04.2025|Андрій СодомораІ ритмів суголосся, й ран...
- 06.04.2025|Валентина СеменякЧитаю «Фрактали» і… приміряю до себе
- 05.04.2025|Світлана Бреславська, Івано-Франківськ«Ненаситність» Віткація
- 30.03.2025|Ігор ЧорнийЛікарі й шарлатани
- 26.03.2025|Віталій КвіткаПісня завдовжки у чотири сотні сторінок
- 11.03.2025|Марина Куркач, літературна блогерка, м. КременчукЖінкам потрібна любов
- 05.03.2025|Тетяна Белімова"Називай мене Клас Баєр": книга, що вражає психологізмом та відвертістю
- 05.03.2025|Тетяна Качак, м. Івано-ФранківськСтефаник у художньому слові Оксани Тебешевської
- 22.02.2025|Василь Пазинич, поет, фізик-математик, член НСПУЗоряний "Торф"
- 18.02.2025|Світлана Бреславська, Івано-ФранківськПро Віткація і не тільки. Слово перекладача
Видавничі новинки
- Микола Мартинюк. «Розбишацькі рими»Дитяча книга | Буквоїд
- Ніна Горик. «Дорога честі»Книги | Буквоїд
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка». 7+Дитяча книга | Буквоїд
- Мистецтво творення іміджу.Книги | Дарина Грабова
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка»Дитяча книга | Буквоїд
- Ігор Павлюк. «Торф»Книги | Буквоїд
- Вийшла антологія української художньої прози «Наша Перша світова»Книги | Іванка Когутич
- Олександр Ковч. "Нотатки на полях"Поезія | Буквоїд
- У видавництві Vivat вийшов комікс про Степана БандеруКниги | Буквоїд
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
Re:цензії
Золоті рудники Миколи Хомича
Николай Хомич. Ночь русалки. – Х.: Фолио, 2011. – 511 с.
Збірка повістей і оповідань «Ночь русалки» Миколи Хомича, крім суто гоголівського флеру у назві, наскрізь літературоцентрична. Утім, це не банальна літературщина, коли у хрестоматійний сюжет вживлюється фабула про себе коханого, а чесне проживання класики - чи то в літературі, а чи в історії - на прикладі власного досвіду. Цікаво, що у житті автора - лікаря і мандрівника - траплялося чимало пригод, які стали сюжетами збірки, але користується він цим дорогоцінним матеріалом доволі обережно. Якщо конкретніше, то реальність тут легко сплутати з вигадкою, а вигадку чомусь завжди хочеться перевірити, бо надто вже реально вона виглядає з легкої руки автора.
Говорячи про «літературність» авторової поетики, вільно буде зазначити, що у цій самій манері - думками та ідеями сповнене постмодерне повітря? - працюють сьогодні такі різні за своїм світосприйняттям письмаки, як Олександр Ілічевський і Віктор Єрофєєв. Щодо подібності до другого коротко зауважимо спільність у поєднанні реальності та вигадки як у буденних сюжетах сюрреалістичного характеру, так і в цілком фантастичних сюжетах. Наприклад, в історії про те, як чоловік став цапом, або у несподівано детективній оповідці про загибель принцеси Діани, свідком містифікації якої став чи то автор, а чи його герой. Натомість із тим самим «Персом» Ілічевського цікаву історико-літературну розвідку Миколи Хомича про Миколу Реріха в тілі збірки «Ночь русалки» єднає безперечний автобіографізм. Насамперед обидві історії - попри різницю в обсязі - належать до відомства інтелектуального роману з розряду орнаментальної прози - автобіографічної, захопливої, глибокої. У «Персі» це історія про Хлєбнікова і містичного барона Унгерна, у Хомича - «история о том, как неожиданно Николай Рерих становится ботаником, оставаясь при этом художником, ученым и философом, а еще - об этом никто не знал - лидером Белого освободительного движения, Западным Далай-ламой, руководителем «Белого Братства» и посланником Махатм на Земле».
Так само головна особливість збірки Хомича - в органічному поєднанні в одну авторську міфологію ніби як тематично розрізнених частин. Розрізнених, і, додамо, парадоксальних, наче історія бомжа у кафе, який за чашку чаю розповість вам про своє минуле фізика-ядерника, повідомивши заодно, що «появление в живописи Сальвадора Дали, как и Маркеса в литературе, связано с теорией относительности, именно она дала почву для появления сюрреализма». Або транслювання гіпотез, досі не вимовлених офіційною історією, як-от про того самого Реріха: «Ко всем своим титулам он добавил еще один - «несостоявшийся диктатор». История узнает и запомнит других - журналиста Тито Муссолини, начинающего художника Адольфа Гитлера, семинариста Иосифа Джугашвили, а он уйдет в тень». Або зовсім вже радикально, і то не про окрему постать, а щодо цілого дискурсу проблеми: «Изучая историю, я ловил себя на мысли - в ней очень много «психиатрии». Возникал тут же вопрос: почему диагноз психического заболевания ставят лишь индивидууму, а не группе людей или обществу в целом?» У такий самий парадоксальний спосіб історико-культурні сюжети Миколи Хомича - історія чоловіка, що злигався з утопленицею і став цапом («Ніч русалки»), зустріч з ядерним фізиком-волоцюгою («По той бік»), детективний сюжет про принцесу Діану («3D»), мандрівні нотатки з Туреччини і Гімалаїв, а також захопливі біографії екзотичних постатей зі світу культури і мистецтва («Шляхами Реріха і Ван Гога») і яскраві віхи власного приватного життя («Як я став чоловіком») - обов´язково зійдуться в одне ціле роману-пошуку автором себе самого у загубленому світі колишньої радянської імперії.
Отже, основа вищезгаданої естетики - це любов до географії та спогади дитинства і юності. «Страна, в которой мне предстояло провести юность, впала в старческий маразм «развитого социализма», - згадує автор історію свого «інакомислення». - Ложь, фальшь с вечным поиском несуществующей классовой борьбы, грязь и серость пустых магазинов и «железный занавес», отгораживающий от всего остального мира, загоняли мой разум в тупик». Як бачимо, час і місце дії - цілком повноправні герої прози Миколи Хомича. Як перше поєднується з другим? Дуже просто, адже головне у цьому житті - не класти лікті на стіл, а решта з пубертатного, пардон, періоду обов´язково придасться.
Не дивно, що сьогодні автор «Ночи русалки», відвідуючи міста-герої своїх дитячих марень, звіряється з мапою радянського минулого. Те саме, згадаймо, в Ілічевського, який значить про свого героя: «Он должен был вернуться туда во взрослом состоянии, чтобы понять, почему это место так влечет его, и осознать, что его детство прошло на золотом руднике».
У поєднанні нібито чужорідних поетик іноді вільно вирізнити спільну думку про те, «кто мы, откуда пришли и куда уйдем?», яку розбудовує у своїй збірці невиправний романтик і безперечний містик Микола Хомич.
Додаткові матеріали
- Микола Хомич презентує «Ніч Русалки»
- Микола Хомич. «Ніч русалки»
- У прозі Миколи Хомича знайдено спосіб, як зупинити час
- Роман з історією. "Ніч русалки" Миколи Хомича
- Марія Шунь: Стидоба мати в центрі міста річку-вбиральню
- Хомич Микола
- Андрій Содомора: Що лише міг — зробив, спроможніші хай зроблять краще
Коментарі
Останні події
- 12.04.2025|09:00IBBY оголосила Почесний список найкращих дитячих книжок 2025 року у категорії «IBBY: колекція книжок для молодих людей з інвалідностями»
- 06.04.2025|20:35Збагнути «незбагненну незбагнеж»
- 05.04.2025|10:06Юлія Чернінька презентує свій новий роман «Називай мене Клас Баєр»
- 05.04.2025|10:01Чверть століття в літературі: Богдана Романцова розкаже в Луцьку про книги, що фіксують наш час
- 05.04.2025|09:56Вистава «Ірод» за п’єсою Олександра Гавроша поєднала новаторство і традицію
- 30.03.2025|10:014 квітня KBU Awards 2024 оголосить переможців у 5 номінаціях українського нонфіку
- 30.03.2025|09:50У «Видавництві 21» оголосили передпродаж нової книжки Артема Чапая
- 20.03.2025|10:47В Ужгороді представили книжку про відомого закарпатського ченця-василіянина Павла Мадяра
- 20.03.2025|10:25Новий фільм Франсуа Озона «З приходом осені» – у кіно з 27 березня
- 20.03.2025|10:21100 книжок, які допоможуть зрозуміти Україну