
Re: цензії
- 10.07.2025|Дана Пінчевська"Щасливі ті люди, природа яких узгоджується з їхнім родом занять"
- 10.07.2025|Володимир СердюкАнтивоєнна сатира Володимира Даниленка «Та, що тримає небо»
- 27.06.2025|Ірина Фотуйма"Коні не винні" або Хроніка одного щастя
- 26.06.2025|Михайло ЖайворонЖитомирський текст Петра Білоуса
- 25.06.2025|Віктор ВербичПро що промовляють «Вартові руїни» Оксани Забужко
- 25.06.2025|Ігор ЗіньчукБажання вижити
- 22.06.2025|Володимир ДаниленкоКазка Галини Пагутяк «Юрчик-Змієборець» як алегорія про війну, в якій ми живемо
- 17.06.2025|Ігор ЧорнийОбгорнена сумом смертельним душа моя
- 13.06.2025|Тетяна Качак, літературознавиця, докторка філологічних наук, професорка Прикарпатського національного університету імені Василя СтефаникаЗвичайний читач, який став незвичайним поетом
- 12.06.2025|Ігор Зіньчук«Європейський міст» для України
Видавничі новинки
- Джон Ґвінн. "Лють Богів"Проза | Буквоїд
- Дженніфер Сейнт. "Аталанта"Проза | Буквоїд
- Вероніка Чекалюк. «Діамантова змійка»Проза | Буквоїд
- Джон Ґвінн. "Голод Богів"Книги | Буквоїд
- Олеся Лужецька. "У тебе є ти!"Проза | Буквоїд
- Крістофер Паоліні. "Сон у морі зірок"Проза | Буквоїд
- Дженніфер Сейнт. "Електра"Книги | Буквоїд
- Павло Шикін. "Пітон та інші хлопці"Книги | Буквоїд
- Книга Анни Грувер «Вільний у полоні» — жива розмова з Ігорем Козловським, яка триває попри смертьКниги | Буквоїд
- Тесла покохав ЧорногоруКниги | Буквоїд
Події
Лада Лузіна: «Історію можна вивчити за ялинковими іграшками»
Видається, про Новорічні свята їй відомо усе! Як і про новорічні іграшки. Про історію виникнення ялинкових прикрас, їх видозмінення й тенденції може розповідати годинами, а все тому, що вона їх колекціонує!
У колекції популярної української письменниці Лади Лузіної - майже дві тисячі старовинних, раритетних та унікальних ялинкових прикрас. Найстаріша, німецька тітонька-пуританка, аж 1890 року народження! Лада щороку поповнює скарбницю багатьма екземплярами, виграє їх на аукціонах за сотні доларів, і все - заради мрії створити у Києві Музей Нового року. А поки десятками коробок та ящиків вона заповнила у квартирі всі можливі закапелки та антресолі. І вже на Андрія почала їх поволі розпаковувати.
Лада Лузіна прикрашає вдома аж сім (!) домашніх новорічних красунь!
КУХОННА, ГЛАМУРНА, АМЕРИКАНСЬКА ...ЯЛИНКИ
- Ладо, ти називаєш себе «зимовою» жінкою. Звідки така любов до цієї холодної, морозної пори року?
- Насправді я досі не відповіла собі на це запитання, але я направду найбільше люблю зиму. Вона мені видається казковою, до того ж мене переслідує нав´язлива ідея переїхати жити куди-небудь на Аляску, до Лапландії, тобто туди, де багато снігу й він не тане, як у нас.
- «Сидіти під ялинкою» - твій найблаженніший, як кажеш, стан. Як саме ти преображаєшся у період зимових свят? Наскільки змінюєшся?
- Ні, я не змінююся, а просто витягаю на поверхню те, що лежить глибоко всередині. У кожного з нас є така собі домашня або дитинна іпостась. І ми не приховуємо її при батьках, із друзями, коли не боїмося видатися слабкими, нещасними, зворушливими, наївними. «Під ялинкою» - це навіть применшення, адже у мене вдома стоїть сім ялинок! Коли лягаю у ліжко, а навколо ці вишукані красуні, то почуваюся не просто у новорічному, а в казковому новорічному лісі! Бо казку й дива треба творити самотужки. Я завжди втілювала мрії у життя сама, бо знала, чого хочу. І одна з них - від Андрія до Водохрещення насолоджуватися святковим новорічним станом. Для мене це безтурботний і неробочий місяць, коли хочеться лише ходити в гості, брати участь у ярмарках, купувати ялинкові іграшки, наряджати не одну ялинку, а цілу квартиру.
- То які вони, твої домашні новорічні красуні? Від чого залежить їх зовнішній вигляд?
- О, вони змінюються щороку і все залежить від мого настрою. Але традиційно я наряджаю «американську» ялинку, вона - пухнаста, і висять на ній лише м´які іграшки.
Маю «міжнародну» ялинку, бо паралельна лінія моєї колекції - іграшки з різних країн. Рідні та друзі знають про це, тож куди б не поїхали, обов´язково привозять звідти ялинкові прикраси. Мама якось порадувала іграшками з венеціанського скла, подруга Наташа Могилевська купила різдвяні прикраси у Соборі Паризької Богоматері... Є іграшки з Арабських Еміратів, Індії, Швеції, Данії, Польщі. Це дуже незвично, коли на одній ялинці «збираються» мусульманські зірки, верблюди й сніговики...
Ще маю цікаву колекцію іграшок Джима Шора, славнозвісного «Містера Різдво», художника, який неодноразово отримував цю премію в Америці, адже виготовляє неповторні новорічні прикраси. Є серія іграшок а-ля яйця Фаберже...
Третя ялинка - «радянська». Я хочу зібрати всі іграшки цього періоду, бо він має початок і кінець, тому його найлегше відслідкувати. Маю іграшки часів Другої світової війни, зокрема, з електролампочок, коли люди, попри смуток, однаково святкували Новий рік. Є піонер із барабаном, парашутистка, найперші прикраси, які виробляли на підставках. Це найперша серія прикрас, тепер вони рідкісні, тому найдорожчі...
Є дуже цікаві і великі доморобні іграшки. В Україні не було розвинене виробництво іграшок, тому люди копіювали російські. Але нині ці власноруч виготовлені з пап´є-маше, набиті ватою, кособокі, смішні іграшки - дуже цінні, бо то є ціле напрямок, ціла епоха. Саме за іграшками ми можемо вивчати історію.
- Поки лише про три ялинки ти розповіла. Якими є іще чотири?
- «Кухонна» - у стилі кухні, яка у мене в біло-голубих тонах. Тому ялинка теж із прикрасами та кульками у біло-голубу клітинку. Ці іграшки я шукала кілька років!
Ще є «різдвяна», прикрашена розписаними виробами, на яких Богоматір, Ісус-немовля, ясла... Ставлюся до них дуже бережно, бо, по-перше, вони дорого коштують, а, по-друге, дуже витончені, гарні, - справжні витвори мистецтва!
Гадаю, тепер багато в чому самі іграшки винні, що до них не так трепетно ставляться, як колись. У мене все почалося з маминих, бабусиних ялинкових прикрас, які дуже делікатні, справжні мистецькі витвори, до яких інакше, як бережно, ставитися не можеш. А тепер ми купуємо китайські, які б´ються і нам їх не жаль...
До речі, саме сімейними реліквіями я найбільше дорожу і ніколи не ношу їх на виставки. Бо можу втратити іграшку за двісті євро, але ту, що належала моїй бабці й прабабці, воскресити не зможу. Гадаю, лише у мене залишилися оті найперші ялинкові кульки із цільного скла, тяжкі такі... Тобто моя любов до новорічних прикрас прививалася у сім´ї. Бо якби мої рідні не робили події з того, що діставали коробку, а з неї - кожну окрему іграшку, то моє захоплення не переросло би в колекцію.
Ще три ялинки - «радянська 1950-1960-х років», «радянська 1980-х», мого дитинства, і ще маю «гламурну»! На ній сучасні, дуже дорогі іграшки зі стразами, всілякі зонтики, стільчики, панночки...
"Ватні" овочі й фрукти 1930-1950 рр.
"Скляні" овочі 1950-1960 рр.
Гіпсова Снігурочка з зайцем 1930-х рр. Одна з перших радянських Снігурок
Дід Мороз - киянин, виготовлений у листопаді 1952 р.
«ЯЛИНКА ЗАВЖДИ БУЛА ВЕЛИКОЮ МОДНИЦЕЮ»
- Знаю, найстаріша німецька іграшка у твоїй колекції 1890 року! Як вона до тебе потрапила?
- Почну з того, що моя колекція народилася на півстоліття раніше, ніж я сама. Тобто я маю іграшки, які бабуся наряджала ялинку, коли їй були чотири роки. Ці кульки - дореволюційні і належали ще моїй прабабусі. Ось чому я кажу, що кожна ялинка це древо предків і древо пам´яті. Бо, вішаючи іграшки на ялинку, ти щоразу згадуєш, як робила їх ще дитиною з мамою, або які з них належать ще бабцям...
А найстаріша так, 1890 року, німецька дама з хрестом на грудях, яку я відвоювала на американському інтернет-аукціоні. На жаль, в Україні майже не залишилося старовинних іграшок. Але мені однаково вдалося дістати ясла 1910-1930-х (Німеччина), чеські, американські прикраси 1890-1920 років, радянські 1930-1940-их та багато інших.
- Ладо, а як ти ставишся до сучасної новорічної іграшки?
- Позитивно! Хоча у нас ще не сформувалася яскраво виражена саме українська іграшка, хіба - немасового виробництва.
- Яку іграшку нам залишить у спадок початок ХХІ століття?
- Прибіднятися не варто, бо іграшки українського виробника таки є. Мішок грошей зі знаком долара, мобільний телефон, комп´ютер. Між іншим ялинка завжди була великою модницею! Коли тільки-но з´явилися дирижаблі, літаки, підводні човни, то ялинка одна з найперших сприйняла ці нововведення, які відобразили в іграшках.
- Що, на твою думку, найкраще дарувати на Новий рік?
- Найголовніше протягом року підслухати бажання близької людини. Бо зазвичай воно промовлене вголос. «Ой, у мене в дитинстві був такий шалик!», «»Ой, я втратила цю книжку і мрію її повернути!» Свого часу я оцінила, що мій чоловік купив мені ляльку Барбі. Бо в дитинстві я її не отримала, а коли могла купити, то була вже дорослою. А він знайшов чудовий вихід - подарував Барбі у костюмі Санти й тепер ця іграшка є частиною моєї новорічної колекції.
Фото письменниці з Фейсбуку та з її «Музею Нового року», який можна подивитися за посиланням.
P.S. Нагадаємо, що цьогоріч вийшла у світ перша дитяча книжка Лади Лузіної - "Добрые сказки о елечных игрушках". Всі історії у ній побудовані на реальних історичних фактах і повідують, у якому місті України з´явилася перша новорічна ялинка, як українці святкували День святої Катерини Cанниці та з чого робили ялинкові прикраси у часи Другої світової війни.
Додаткові матеріали
- «Золоті письменники» України. СПИСОК
- 19-ий Форум Видавців. День третій. ФОТО
- Як рейтинг «Читають всі» переможців оголошував (ФОТО)
- Осінній «Медвін»-2011 у персонах. ФОТО
- Лада Лузіна виставила свої оголені фото на аукціоні. ФОТО
- Лада Лузіна та Ірен Роздобудько презентують виставку графіки
- Обличчя і події літературної України-2011. ФОТО
- «Цілком таємно про сало» від Руслани Писанки (ФОТО)
- Лада Лузіна презентує свої нові книжки у «Читай-городі»
- Сергій Руденко представив свій «Пантеон класиків» (ФОТО)
- Ірина Славінська презентувала у «Читай-городі» книжку «33 герої укрліт» (ФОТО)
- Лада Лузіна: «Історію можна вивчити за ялинковими іграшками»
- Лада Лузіна: «Звичайні люди знають лише одного сучасного українського письменника – Леся Подерев´янського»
- Лада Лузіна та Ірина Потаніна провели авторський «Суботник» (ФОТО)
- Лада Лузіна. «Київські відьми. Нікола Мокрий»
- Лада Лузіна. «Мой труп»
- Лада Лузіна "рятує" київські аварійні будинки за допомогою фотографій
- Лада Лузіна покаже у Музеї Булгакова свою колекцію ялинкових іграшок
- 10 найуспішніших письменників України
Коментарі
Останні події
- 14.07.2025|09:21V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» презентує цьогорічну програму
- 11.07.2025|10:28Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
- 10.07.2025|23:18«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
- 08.07.2025|18:17Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
- 01.07.2025|21:38Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
- 01.07.2025|18:02Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
- 01.07.2025|08:53"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
- 01.07.2025|08:37«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
- 01.07.2025|08:14Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
- 01.07.2025|06:34ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року