Re: цензії

07.05.2025|Оксана Лозова
Те, що «струною зачіпає за живе»
07.05.2025|Віктор Вербич
Збиткування над віршами: тандем поета й художниці
07.05.2025|Ігор Чорний
Життя на картку
28.04.2025|Ігор Зіньчук
Заборонене кохання
24.04.2025|Вероніка Чекалюк, науковець, кандидат наук із соціальних комунікацій
«До співу пташок» Олега Кришталя як наука одкровення
21.04.2025|Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, Уповноважений із захисту державної мови
Джерела мови російського тоталітаризму
18.04.2025|Ігор Зіньчук
Роман про бібліотеку, як джерело знань
18.04.2025|Валентина Семеняк, письменниця
За кожним рядком – безмежний світ думок і почуттів
12.04.2025|Андрій Содомора
І ритмів суголосся, й ран...
06.04.2025|Валентина Семеняк
Читаю «Фрактали» і… приміряю до себе

Літературний дайджест

Любко Дереш: «Цінність Форуму видавців якраз не в книгах»

Любко Дереш – один із найвідоміших сучасних українських авторів. Головні герої його творів — підлітки та цікаві історії з їхнього життя.

Автор намагається правдиво показати життя героїв, тому у творах використовує розповсюджений сучасний сленг та лайливі слова. У деяких уривках сюжет містить містичні елементи і враження підлітків, які перебували під впливом галюциногенних препаратів. Твори Любка Дереша перекладено кількома європейськими мовами (німецька, польська, італійська, сербська і ін.). Роман «Культ» був представлений на Лейпцизькому книжковому ярмарку 2005 року. У 2009 році роман Любка Дереша «Культ» видано французькою у видавництві «Сток».
Роман «Голова Якова», над яким Дереш працював майже п´ять років, вийшов у лютому 2012 р. у видавництві «Клуб сімейного дозвілля».

1. Чим відрізняється життя від літератури?
Життя володіє більшим лексиконом, ніж література. Іноді нам здається, що життя слів не добирає, однак це - від браку досвіду. Ще й як добирає. Рука Майстра діє настільки широко, що ми не завжди в силах осягнути задуму. Та й інтрига вряди-годи розкривається персонально, коли вже все залишається позаду. На відміну від літератури, життя приходить до нас саме, без зусиль з нашого боку. Також важливе наше місце в літературі і житті - якщо у першому випадку ми можемо собі дозволити критичний відгук, то у другому - критичний відгук можуть дозволити собі про нас.

2. Нащо існують літературні фестивалі?
Літературні фестивалі існують, аби бавити. Надто безликим видається цей фронт верстальник станків, нотаріальних угод і рекламних кампаній без зустрічі людей з людьми. Дещиця особистісного запалює літературний процес і надовго піднімає градус взаємин між авторами, видавцями та читачами. Градус, в залежності від нахилів учасників процесу, буває різним. Але в усіх випадках відповідь на запитання «навіщо?» буде однаковою: для збільшення кількості тепла.


3. У чому сенс для українського літератора приїжджати на Форум видавців у Львові?
Сенс у спілкуванні і у стосунках, які там можуть з´явитися. Саме від спілкування залежить наш розвиток, його напрямок, сила. Чим більше доброго спілкування отримає людина на Форумі, тим більше вона винесе з нього для себе. Так що цінність Форуму видавців якраз не у книгах. Те спілкування, яке виникає на Форумі, може відчинити двері куди-завгодно: до нових знайомств, угод, ідей щодо співпраці, до нового розуміння, до творчого натхнення. Тобто, сенс у тому, аби вийти з-за текстів і побачити одне одного, почути живих людей, сенс в позитивному, надихаючому обміні.

4. Чи берете Ви автографи, зокрема на книжках? Чиї автографи у Вас є? Як самі почуваєтеся під час автограф-сесії?
Беру автографи зрідка, на книгах своїх друзів. Маю автограф Карпи. Є сиґнатура Іздрика, петрогліфи Сергія Жадана, є розписи Андруховича, присвяти Покальчука, Назара Гончара, Тані Винокурової-Садиченко. Доволі скупий список, у свідомому віці мати чийогось автографа за ціль не ставив - не бачу в цьому цінності. Мрію про автограф тоді, коли між мною і людиною з´являються певні взаємини. Тоді це - цінність. Так само коли підписую книги сам - стараюсь підписувати так, аби не повторюватись. Аби кожен підпис був початком знайомства, стосунків, дружби. Мрію про автограф Ганни Герман на її книзі «Піраміди невидимі», бо не люблю приєднуватись до думки загалу, і тому що мав з її книгою приємні години спілкування.

5. Найцікавіша пригода, яка з Вами трапилася на Форумі.
Певне, найцікавіші мої пригоди пов´язані з людьми і книгами. Книжкові пригоди - це продиратися крізь книжні розвали і тішитись від несподіваної знахідки. Зустріч із людьми - це коли раптом зустрічаєш людину, котра написала речі, які тебе потрясли свого часу. Цей захват від зустрічі з виворіткою дійсності заповнює тебе особливим смаком, окрилює, надихає, одним словом, коли читач і автор зустрічаються, вони зливаються в творчому екстазі, навіть якщо не знають одне одного, навіть на відстані. Тому фестивалі мають цю приховану екстатичну природу.
Власне, для мене Форум знаменний саме такими пригодами, насолодою від «м´якої реальності», яка на короткий час втрачає суворість буднів. Пам´ятаю, на мене особливе враження справила зустріч з Іздриком в котрусь із Ночей поезії, коли він у себе вдома показав колекцію екзотичних приладів для куріння. Це була пригода - побачити Іздрика в жанрі літератури шаманізму.

Поки що у програмі Любка Дереша під час Форуму видавців заплановано два заходи:

14 вересня 13:00 - Любко Дереш візьме участь у автограф-сесії. Автори книги «27 регіонів України»: Наталка Сняданко, Андрій Курков, Андрій Кокотюха, Ірен Роздобудько, Лада Лузіна, Валентин Бадрак, Юрій Винничук, Євген Положій, Тимур Литовченко, Олександр Вільчинський , Любко Дереш, Віталій Шлайфер. Палац мистецтв. Хол, 2 поверх.
14 вересня - автограф-сесія Любка Дереша. Палац мистецтв.



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

09.05.2025|12:40
У Києві презентують поетичну збірку Сергія «Колоса» Мартинюка «Політика памʼяті»
09.05.2025|12:34
Вірші Грицька Чубая у виконанні акторів Львівського театру імені Франца Кафки
07.05.2025|11:45
Meridian Czernowitz видає першу поетичну книжку Юлії Паєвської (Тайри) – «Наживо»
07.05.2025|11:42
Місця та біографії, які руйнує Росія. У Києві презентують книжку «Контурні карти пам’яті»
07.05.2025|11:38
У Києві відбудеться презентація книги «Усе на три літери» журналіста й військовослужбовця Дмитра Крапивенка
06.05.2025|15:24
«Читаємо ложками»: у Луцьку відбудеться перша зустріч літературно-гастрономічного клубу
06.05.2025|15:20
Помер Валерій Шевчук
02.05.2025|13:48
В’ятрович розкаже, як перемогли «велику вітчизняну» в Україні
01.05.2025|16:51
V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» оголошує старт продажу квитків та імена перших учасників
01.05.2025|10:38
В Ужгороді презентували «гуцул-фентезі» Олександра Гавроша


Партнери