Електронна бібліотека/Проза

Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
Останній прапорПауль Целан
Сорочка мертвихПауль Целан
Міста при ріках...Сергій Жадан
Робочий чатСеліна Тамамуші
все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
тато просив зайти...Олег Коцарев
біле світло тіла...Олег Коцарев
ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
добре аж дивно...Олег Коцарев
ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
КОЛІР?Олег Коцарев
ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
Завантажити

заходила?
Я не знайшла, що відповісти... Невже він дійсно... Чи, може, знущається?
— Тобі важко відповісти на це запитання? Можеш пару днів подумати... — говорив він знущально, навіть зневажливо. (Боже мій, що за тон! Чи ти не знаєш, як я відреагую?).
— Мені? Це ти про що?
— Ну як же, я про те, що ти так і не зайшла, як ми домовлялися. В тебе, мабуть, зовсім не було часу? — Закінчив він більш ніж іронічно — в’їдливо, саркастично-нахабно, збергіаючи кам’яний спокій і навіть привітність обличчя. Ще більш нахабно через те, що саме ця відповідь у мене автоматично з’явилася.
— Абсолютно не важко. — Мене “понесло”. Подивилася йому прямо в лице світлими від люті очима: — Мені просто не хотілося.
На коротку секунду здалося, що щось в ньому підломилося, але вже у наступний момент Андрій розвів руками:
— Тоді щасливого навчання.
— Тобі того ж.
Ми посміхнулися один одному. Кожна посмішка світилася чіткою фразою: “А не пішла б ти...” — “Fuck you up...”. Люта я йшла додому. Це ще не все. Твій виклик прийнято... любий!

***********
Запарки, тяжка робота, книжки, конспекти і книжки до посиніння. Я була змушена віддавати всі сили навчанню. На музику і малювання майже не залишалося часу. З такою слабкою підготовкою, яку давала моя попередня неспеціалізована школа, спочатку йшла на стабільні “трояки”, тож мусила не лише вивчати новий матеріал, але і заповнювати “пробоїни” у старих знаннях. Червоніти при відповіді не хотілося, отож доводилося “гризти граніт науки” усіма зубами.

Мою увагу привернула однокласниця, яка, незважаючи на «теплий клімат», що панував у колективі, трималася чи то насторожено, чи то з викликом. Її правдивість і точність оцінок шокували. Здавалося, вона настільки сильна особистість, що думка оточуючих її не надто турбує. Цікаво було би дізнатись, що вона за одна, хоч якось дружньо поговорити. Проте, здається, я її дратувала.
Несподівано ми зійшлися на ґрунті філософування. А простіше сказати, я її «дістала» своїми питаннями. Вона почала говорити, і з того часу ми зрозуміли, наскільки нам цікаво разом. Мене турбувала проблема перетікання форм, просякання емоціями як досвідом, шлях до мудрості як до багатоликості, Олю ж цікавив взаємозв’язок дій та наслідків, проблема карми та відплати, логіка світобудови, відображена Сходом, Платоном, Ведами, раннім християнством.
Оля не терпіла подачок, які принижують як тебе, так і того, кому ти намагаєшся “всунути” цукрову посмішку без щирості. Карнегі вона відверто зневажала. А я була переконана, що правд існує стільки, скільки й особистостей, тож єдиним шляхом до порозуміння були і залишаються чисто зовнішні форми ввічливості — посмішка, “ринкові відносини” взаємодопомоги (зроби іншим добре, аби потім вони були зобов’язані зробити щось для тебе). Показувати своє нутро усім неможливо і непотрібно — тебе не зрозуміють, не приймуть, ти автоматично станеш небезпечним і будеш викинутий із суспільного організму (“...faces look ugly when you’re alone...”).
Ми розмовляли, сварилися і, не в змозі зрозуміти один одного, знову сходилися. Поступово неприйняття змінювалося захопленням, навіть закоханістю. Треба було зрозуміти цю протилежну логіку. Ми розповідали про себе, проводили разом всі перерви, а потім і час після школи. Ми обидві любили малювати, були “поведені” на літературі, обговорювали фільми, мінялися книжками, балувалися на нецікавих уроках, розмовляли про хлопців. Оля в цьому плані була така ж ненормальна, як і я — перше кохання без жодних зобов’язань і радісних надій, які ми, проте, мали. Все здавалося дуже простим на прикладі іншого — підійти, поговорити. Хоча б заради хвилинного задоволення від того, що він — поруч.

Моя колишня сумна школа… Навіть якщо я туди і заходила, то не бачила його, а якщо і бачила, то не говорила з ним. А якщо зрідка переборювала себе і підходила поспілкуватися, то не могла придумати кращої теми, ніж навчання та плітки про моїх — уже колишніх — однокласників.
Середина осені.
Ще тримається золотистість листя. Повітря тужно бринить голосом перелітних птахів.
…між ребрами сидить “маленьке Хо”. Воно присмоктується, чіпляється кігтиками, і ти носиш його в собі, наче гирьку…
...Останні поцілунки Сонця, які золотять волосся, вібрують у грудях... Весна зриває мене зсередини, літо — випалює і мучить, а осінь тихо обіймає відчуттям невинності, непричетності, глибинності метаморфоз. Осінь має вмерти, але це менш за все її цікавить. Доки вона ще існує, вона роздає себе — розсипає гірляндами горобини, стеле під ноги шепіт, окурює гілки димом жертовних багать... Коханці мають любити золотавий килим листя, холоднуваті м’ячики каштанів, рельєфну мокроту чорних шершавих стовбурів...

Раптом я зрозуміла — так на диво просто — що більше не можу. Я прийшла до нього. Я шукала його поглядом серед натовпу тих, хто поспішав на заняття.

Останні події

14.07.2025|09:21
V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» презентує цьогорічну програму
11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року


Партнери