Re: цензії

20.01.2025|Олександра Салій
Пароль: Маньо
16.01.2025|Ігор Чорний
Бориславу не до сміху
09.01.2025|Богдан Смоляк
Подвижництво, задокументоване серцем
07.01.2025|Тетяна Качак, м. Івано-Франківськ
Володимир Полєк – жива енциклопедія
03.01.2025|Віктор Вербич
Обітниця Олександра Ковча: «Любити, вірити, чекати»
02.01.2025|Галина Максимів, письменниця
Про вибір ким бути: ножицями чи папером
31.12.2024|Михайло Жайворон
Між рядками незвіданих тиш
31.12.2024|Галина Максимів, письменниця
Подорож, яка змінила світ на краще
30.12.2024|Тетяна Торак, м. Івано-Франківськ
Femina est…
30.12.2024|Віктор Вербич
Коли любов триваліша за життя
Головна\Події\Рейтинг

Події

18.12.2019|10:54|Буквоїд

Названо найкращі українські дитячі, підліткові та родинні видання 2019 року

Проєкт підтримки дитячого читання «BaraBooka. Простір української дитячої книги» назвав найкращі українські дитячі, підліткові та родинні видання 2019 року.

Переможцями стали:

Дебют року у прозі: Таня Поставна, «Коли я була лисицею», іл. Марія Фоя (Віват)

Поетична книжка року: Катерина Міхаліцина, «Дмухавка та інші пухнасті вірші», іл. Юлія Пилипчатіна (ВСЛ)

Книжка-картинка року: Галина Малик (текст), Грася Олійко (ілюстрації), «Піратський маршрут» (ВСЛ)

Перша книжка малюка: Світлана Дідух-Романенко (текст), Марина Кізілова (ілюстрації), «Раз, два, спи… Перша сонна лічилка» (Моя книжкова полиця)

Книжка року на вік 9+: Настя Мельниченко, «Що знаходять в Хрулях», іл. Олена Мишанська (Теза)

Підліткова книжка року: Валентина Захабура, «Лепрекони» (ВСЛ)

Пізнавальна книжка року: Юля Смаль, «Лесеві історії. Експериментуй і дізнавайся», іл. Наталія Олійник (ВСЛ)

Пізнавальна книжка року: Юлія Ярмоленко, «Малечі про інтимні речі», іл. Мар’яна Гілевич (Талант)

Пізнавальна книжка року: Леонід Ушкалов, «Сковорода від А до Я», іл. Людмила Стецькович, Володимир Стецькович (ВСЛ)

Родинна книжка року: Світлана Ройз, «Я сьогодні йду в садок», іл. Інна Черняк (#книголав)

Соціальна книжка року: Надія Степула, «Петрик і фонтани», іл. Ольга Селищева (Основи)

Вибір читачів: Наталка Біда, Антоніна Оксанич, Олександра Сидорченко, «Спілкування з дитиною в малюнках» (ГО «Батьківська спілка»)

Спецвідзнаки:

Спецвідзнака «За найкращу серію книжок для дітей»: Серія «Цікава Україна» (Крокус)

Спецвідзнака «За збірку авторських казок»: «Фонтан казок. Сучасні українські казки» (Фонтан казок)

Спецвідзнака «Мультимедійне видання року»: Жак Жаб’є (текст), Наталія Кудляк (ілюстрації) «Людина-восьминіжка» (Маміно)

Спецвідзнака «За промоцію дитячого читання»: Олександра Коваль (Український інститут книги).

Коментарі учасниць проєкту «БараБука»

 

Тетяна Стус, керівниця проєкту: «Порівнюючи щорічні списки “Топу Барабуки”, ми можемо впевнено сказати, що головну мету, яку ставив перед собою проєкт, ми успішно реалізуємо. Рух у вітчизняній дитячій літературі дуже жвавий. Крім якісного й кількісного росту видань, синхронізації дій видавців, громадських та державних ініціатив, іще багато викликів: продовження реформи шкільної літературної освіти, підвищення рівня та якості читання, академічне осмислення процесів у дитячій та підліткових неперекладних творах... Ми напоготові».

Анна Третяк, головна редакторка:«Цікаво спостерігати, як із року в рік змінюється літературний процес. Торік ми вказували на брак віршів для дітей – цього року маємо сплеск дитячих поетичних видань. Зараз у нас вже добре розвинулася соціальна книжка, яка проговорює з дітьми важливі світоглядні питання, чималим є вибір пізнавальної літератури для дітей і підлітків. А от гумору, видань для задоволення все ж бракує. Сподіваюся, наступного року ми побачимо хвилю “смішних” книжок».

Ольга Купріян, редакторка сайту: «Щороку тенденції в дитячій літературі інші, часом вони перегукуються зі світовими, а часом свідчать про певні процеси всередині нашої країни. Цього року з приємністю відзначаю, що в категорії “Вибір читачів” перемогла книжка про те, як поважати свою дитину, як розуміти її краще. Книжку видала спільнота небайдужих батьків спільно з психологами. Те, що її підтримали читачі, означає, що ми готові знаходити місточки до своїх дітей. А це – запорука щасливого суспільства в майбутньому».

Галина Ткачук, викладачка гуртка «Написатор»: «Цього року розквітла дитяча пізнавальна література – на різні теми та на різний читацький вік. Беззаперечний доказ на користь такого твердження: аж три відзнаки БараБуки у цій категорії. Цікаво, чи скористаються цією “допомогою друга” учителі, імплементувавши дитячий нон-фікшен у свої навчальні програми?»

Анастасія Музиченко, заводійка книгоподій БараБуки: «Кожного року ми спостерігаємо за тим, як одні формати і жанри більше “вродили”, а інші менше. Так цьогоріч сталося з поетичними книжками. У 2019-му вірші виходили в різних форматах: тематичними збірниками, добірками поезії одного автора, книжками-картинками тощо. Це неймовірно тішить, адже минулого року БараБука відзначала нестачу сучасної поезії для дітей».

Марія Артеменко, провідниця бібліопростору: «Радикальних змін у дитячому літпроцесі-2019 не відбулося, але якісні покращення й певна тенденційність очевидні. Приємно вражає кількість поетичних і прозових книгозбірок, які акумулюють чудових різножанрових авторів та ілюстраторів. Цей формат має попит і розширює можливості книжки як інструменту впливу на розвиток дитини й родинного читання зокрема. Також продовжили своє поповнення серії дитячих видань («Читальня», «Цікава Україна»). Книжки-серії мають спонукати читачів не зупинятися на одній книзі, а надалі поповнювати “колекцію” читацького досвіду».

 

Відзнаки незалежного журі Топу БараБуки

«БараБука» – це насамперед проєкт підтримки дитячого читання, спрямований на популяризацію якісної неперекладної літератури для дітей і підлітків. Серед учасниць проєкту – дитячі письменниці, літературознавиці, методистки, редакторки. Традиційно команда проєкту не розглядала в межах «Топу БараБуки» книжки, авторками чи редакторками яких були барабуки. Однак із заснуванням у 2018 році літературної агенції «БараБука» (далі – ЛА «БараБука») таких видань ставало все більше. У 2019 році за сприяння БараБуки вийшли друком 33 видання. Неприпустимим було залишати поза розглядом таку кількість якісних дитячих і підліткових книжок. Тому цього року в межах «Топу БараБуки» діяло незалежне журі, яке обрало найкращі з видань, написаних учасницями проєкту чи виданих у співпраці з ЛА «БараБука». До нього увійшли Юлія Козловець, кураторка дитячої програми «Книжкового Арсеналу»; Лариса Лугова, директорка Львівської обласної бібліотеки для дітей; та Марія Семенченко, журналістка й оглядачка дитячих книжок.

Незалежне журі відзначило такі видання ЛА «БараБука»:

Експеримент: Анна Хромова, «Космічні агенти проти сирного монстра», іл. Марина Шутурма (Ранок)

Майже дорослим: Олександра Камінська, «Не кажи нікому» (Ранок)

Важливі речі: Таня Стус, «Рі(з)дні люди», іл. Марта Кошулінська (ВСЛ)

Краса: ілюстраторка Грася Олійко, текст Олександра Орлова, «Нечуй невмирущий» (Ранок)

Варто читати: Галина Ткачук, «Книжка про сміття», іл. Антон Селлешій (ВСЛ)

Спецвідзнака незалежного журі: Ольга Купріян, «Мамонт», іл. Ґрася Олійко (Ранок)

Коментарі незалежного журі

Марія Семенченко, журналістка й оглядачка дитячих книжок: «Щороку довгі списки “Топу БараБуки” стають усе довшими і довшими. Це означає, що всім нам неймовірно щастить – українські автори та ілюстратори створюють все більше якісних в усіх сенсах книжок, експериментують, пробують нові для себе жанри та розширюють тематичну палітру. Достатньо взяти із собою довгий список “Топу БараБуки” у книгарню, щоб упевнено купити там справді класні українські книжки.

Але останні роки цей список не був повним. Щороку редакторки БараБуки долучаються до видання дитячих книжок – переважно пишуть їх, але також редагують та допомагають авторам у комунікації із видавництвами. Ці книжки раніше ніколи не потрапляли до “Топу БараБуки”, щоб ніхто не зміг закинути журі необ’єктивності. Через це справді класні книжки не отримували заслужених відзнаки і слави.

Але цього року все змінилося – в межах “Топу БараБуки” було скликане незалежне журі, яке працювало виключно з виданнями БараБуки. Мені пощастило увійти до цього журі й працювати зі справжніми професіоналами своєї справи – Юлею Козловець і Ларисою Луговою. Це була цікава і продуктивна співпраця. Уявіть тільки, у нашому довгому списку було 33 книжки, у короткий потрапило 17. Чудово, що ці книжки нарешті не будуть осторонь, що отримують свої відзнаки і компліменти. І чому ми не робили цього раніше?»

Лариса Лугова, директорка Львівської обласної бібліотеки для дітей: «Я щаслива, що разом з крутими експертками працювала в незалежному журі БараБуки. Я щаслива від того, що простір української дитячої літератури так сильно розширився. Разом із внучкою ми реготали над витівками Нечуя Невмирущого Олександри Орлової, до глибокої старості готові були читати безкінечні казки Ольги Голубєвої, переживали за хлопчика з книжки Ольги Купріян, який шукав зниклого Мамонта, замислювалися над сміттєвими проблемами, поставленими Галиною Ткачук, і просто із захватом прочитали весь довгий список БараБуки. У нас є нова дитяча книга, є письменники, які піднімають важливі теми, є ілюстратори, які роблять ці книги сучасними і зрозумілими дітям XXI століття! А це і є просте щастя бібліотекаря».

Юлія Козловець, кураторка дитячої програми «Книжкового Арсеналу»: «Це була прекрасна осінь під знаком якісного читання. Дякую за цю можливість барабукам! Також дякую, що мала змогу предметно поспілкуватися, обговорюючи результати, з колегами по незалежному журі. Приємно, що в більшості випадків наші думки про прочитане були дуже схожі: голосуючи за номінантів, ми всі троє почували себе високо-технологічними андроїдами, з вбудованими програмами “читати” та “отримувати задоволення від читання”, секретними кодами “НЕ кажи нікому” та “Рі(з)дні люди”, червоною кнопкою “Невмирущий” та обов’язковою функцією екоадаптації! :) А ще ми всі троє по-читацьки дійшли до природничого музею, і це просто БІМБА! :) Автори, пишіть ще!»

Також під час «Топу БараБуки» свої спецвідзнаки вручили:

Національний музей Тараса Шевченка – літературний гурток «Написатор», «За співпрацю в організації виставки Ілюсторій».

Спеціальна відзнака від ТОВ «Столична правова фундація» «За популяризацію правових знань серед дітей» – книжка «Я і КонституціЯ» Лариси Денисенко та колективу авторів (ВСЛ).

ГО «Освіторія» – книжка «Сковорода від А до Я» Леоніда Ушкалова (ВСЛ) «За високий український стиль».

Про Топ БараБуки

Топ БараБуки – унікальний рейтинг від фахових літературознавців, які з 2014-го року стежать за ринком українського дитячого і підліткового книговидання та відзначають книжки, базуючись на професійному досвіді експертів із дитячого читання.

Переможці 2014–2018 рр.

«BaraBooka. Простір української дитячої книги» – це проєкт із підтримки дитячого читання, перший український універсальний інформаційний ресурс про видання для дітей та підлітків.

Ресурс розраховано на широке коло читачів: від батьків та дітей, які вже можуть самі ухвалювати рішення щодо вибору книжок, до фахової спільноти науковців, педагогів, бібліотекарів.

 



Додаткові матеріали

08.12.2019|21:18|Події
П’ять найкращих дитячих книжок року за версією ВВС Україна
06.12.2019|11:53|Події
Роман "Музей покинутих секретів" Забужко – у списку 20 найкращих романів століття
04.12.2019|08:44|Події
«Топ БараБуки 2019»: оголошено довгий список
27.11.2019|17:33|Події
10 найкращих книжок року від The New York Times
27.11.2019|12:22|Події
Оприлюднено короткі списки Книги року ВВС-2019
04.10.2019|09:49|Події
Топ-3 книг для сучасних школярів
03.10.2019|23:03|Події
5 книжок вересня від Максима Кідрука
16.08.2019|12:00|Події
Жадан увійшов у сотню найвпливовіших українців
24.09.2019|19:16|Події
ТОП-15 книжок "КСД" на 26 BookForum
24.09.2019|20:14|Події
ТОП-20 книг КМ-Букс на 26 BookForum
25.09.2019|15:08|Події
ТОП-10 книжок Yakaboo Publishing на 26 BookForum
коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

22.01.2025|11:18
Англійське чаювання з Генрі Маршем: говоримо, мотивуємо, донатимо
22.01.2025|11:16
«Інше життя» від Христини Козловської вже в книгарнях-кав’ярнях та на сайті
22.01.2025|09:24
«Основи» перевидають фотокнигу balcony chic Олександра Бурлаки, доповнену фотографіями з 2022–2024 років
20.01.2025|10:41
Розпочинається прийом творів на VІI Всеукраїнський конкурс малої прози імені Івана Чендея
17.01.2025|11:04
Топ БараБуки: короткий список найкращих дитячих і підліткових видань 2024 року
15.01.2025|10:48
FRANKOPRIZE 2025: Комітет розпочав прийом заявок
12.01.2025|20:21
Філософські есе Олега Кришталя крізь призму відгуків
12.01.2025|08:23
«Книжка року’2024». Парад переможців: Короткі списки номінації «Красне письменство»
11.01.2025|21:35
«Де моє хутро»: історія про силу прийняття вперше презентували у Львові
11.01.2025|09:00
«Книжка року’2024». Парад переможців: Короткі списки номінації «Софія»


Партнери