Re: цензії

08.04.2024|Ігор Чорний
Злодії VS Революціонери: хто кращий?
Леді й джентльмени, або «Лондонські хроніки» Місіс К
03.04.2024|Марта Мадій, літературознавиця
Фантасмагорія імперського пластиліну
28.03.2024|Ігор Чорний
Прощання не буде?
20.03.2024|Наталія Троша, кандидат філологічних наук
Світиться сонячним спектром душа…
У роздумах і відчуттях
20.03.2024|Валентина Галич, доктор філологічних наук, професор
Життєве кредо автора, яке заохочує до читання
20.03.2024|Віктор Вербич
Ніна Горик: «Ми всі тепер на полі битви»
18.03.2024|Ігор Зіньчук
Кумедні несподіванки на щодень
17.03.2024|Ольга Шаф, м.Дніпро
Коло Стефаника
Головна\Події\Рейтинг

Події

18.11.2014|13:01|Буквоїд

В Україні засновано професійний рейтинг дитячих та підліткових книжок

Група українських літературних оглядачів, критиків, журналістів і редакторів, що спеціалізуються на дитячій і підлітковій літературі, заснувала щорічний «Рейтинг критика: найкращі дитячі та підліткові книжки року».

Ініціаторами «Рейтингу критика» виступили редактори та журналісти профільних видань: Валентина Вздульська та Оксана ЛущевськаКазкарка»), Ірина Батуревич, Оксана Хмельовська («Читомо»), Тетяна Щербаченко, Ольга Купріян («БараБука»), Ірина Комаренець та Міра Київська («Букмоль»), Галина Ткачук (журнал «Однокласник»), Марія Семенченко (газета «День») та Володимир Чернишенко (критик, перекладач).

Засновники рейтингу мають на меті складати фахові рекомендації щодо найкращих дитячих та підліткових видань як для широкого читача, називаючи топ-10 книжок року, так і для вужчого кола спеціалістів, оприлюднюючи фахові та прозорі критерії відбору.

«У сфері дитячої літератури, на відміну від дорослої, лише починає формуватися коло літературних критиків, що володіють сучасною методологією та знайомі з провідними науковими студіями з дитячої літератури» , – коментує співзасновниця сайту «Казкарка» Валентина Вздульська.

Як результат, покупцям дитячої літератури нерідко бракує фахової, незалежної та об’єктивної рекомендації щодо дитячих та підліткових книжок. Така ситуація негативно впливає і на подальший розвиток книговидання, адже автори, ілюстратори та видавці не отримують професійних та неупереджених відгуків на свою працю, які допомогли б їм покращувати свій продукт, виводити його на міжнародний рівень.

«На межі іграшки й літератури важко визначатися з відповідальними. Держава таких призначає, “дорослі” літературні премії та рейтинги зацікавлені в іменах-брендах, тож в інформаційному просторі часто випливають поверхові чи надто уривчасті уявлення про сучасні дитячі книжки в Україні. Ми, засновники рейтингу, не “призначенці” чи “бренди”, а незалежні критики, редактори та науковці, зібралися з власної ініціативи, без жодних фінансувань влади, видавців, книгарень чи інших інституцій, щоб оприлюднити власні експертні оцінки сучасних українських книжок для дітей та підлітків» , – коментує головний редактор «БараБуки» Тетяна Щербаченко.

Для рейтингу розроблено досить складну схему оцінювання. Книжки проходитимуть відбір у три етапи. Спочатку кожен із членів журі запропонує свою десятку найкращих, на його думку, дитячих та підліткових книжок року. На другому етапі шляхом голосування формуватиметься довгий список. На третьому етапі кожен із членів журі оцінюватиме книжки довгого списку за набором критеріїв та виставлятиме їм бали. За результатами підрахунків формуватиметься топ-10 дитячих та підліткових книжок року.

«На дитячій книжці заробити простіше всього, тому створювати такі видання береться кожен, хто хоче це зробити якнайшвидше, не сильно дбаючи про якість тексту, про оформлення годі й говорити: що яскравіше, то «дитячіше». Ці книжки магічним чином отримували і державне фінансування, і навіть псевдопрестижні книжкові премії. Окрім того, ніхто не захищений від самопублікацій авторів, тексти яких ніхто не хоче видавати. Як показує практика, пересічному читачеві можна впарити майже все, що називається “дитяча книжка”. Своїй дитині я би ні читати, ні показувати ці книжки не ризикнула. І вам не бажаю» , – розповідає Ірина Батуревич, співзасновниця сайту «Читомо».

Професійна оцінка критика й редактора, наголошують ініціатори рейтингу, буде корисною як потенційному читачеві, так і видавцям, авторам та ілюстраторам, враховуватиметься в рекомендаціях до читання в навчальних закладах та бібліотеках тощо. Вона акцентуватиме увагу на важливих аспектах дитячої літератури, вербалізуючи потребу оновлення тем, жанрів, стилів та словника дитліту, запроваджуватиме нові дискурси та термінологію.

«Логотип для нашого рейтингу розробила талановита київська дизайнерка Богдана Серебріян. Насправді є багато людей, готових підтримати цю ініціативу, безкоштовно вкласти в неї частину свого таланту й часу. Це значить, що такий рейтинг потрібен, він давно на часі» , – вважає співзасновниця сайту «Казкарка» Валентина Вздульська.

Довгі списки «Рейтингу критика» буде оприлюднено у грудні 2014 року.



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus


Партнери