
Re: цензії
- 07.05.2025|Оксана ЛозоваТе, що «струною зачіпає за живе»
- 07.05.2025|Віктор ВербичЗбиткування над віршами: тандем поета й художниці
- 07.05.2025|Ігор ЧорнийЖиття на картку
- 28.04.2025|Ігор ЗіньчукЗаборонене кохання
- 24.04.2025|Вероніка Чекалюк, науковець, кандидат наук із соціальних комунікацій«До співу пташок» Олега Кришталя як наука одкровення
- 21.04.2025|Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, Уповноважений із захисту державної мовиДжерела мови російського тоталітаризму
- 18.04.2025|Ігор ЗіньчукРоман про бібліотеку, як джерело знань
- 18.04.2025|Валентина Семеняк, письменницяЗа кожним рядком – безмежний світ думок і почуттів
- 12.04.2025|Андрій СодомораІ ритмів суголосся, й ран...
- 06.04.2025|Валентина СеменякЧитаю «Фрактали» і… приміряю до себе
Видавничі новинки
- Петро Панч. «Голубі ешелони»Проза | Буквоїд
- Олександр Клименко. "Метапрозорість"Книги | Буквоїд
- Семенова Юлія. "Well Done"Книги | Буквоїд
- Микола Мартинюк. «Розбишацькі рими»Дитяча книга | Буквоїд
- Ніна Горик. «Дорога честі»Книги | Буквоїд
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка». 7+Дитяча книга | Буквоїд
- Мистецтво творення іміджу.Книги | Дарина Грабова
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка»Дитяча книга | Буквоїд
- Ігор Павлюк. «Торф»Книги | Буквоїд
- Вийшла антологія української художньої прози «Наша Перша світова»Книги | Іванка Когутич
Події
Наталка Ліщинська: «Найгірше для авторів бути невідкритими читачами-колумбами америками»
Письменниця Наталка Ліщинська дебютувала у «великій прозі» антиутопією «Нова людина» – у жанрі досить рідкісному для української сучасної літератури.
Ця книга здобула високу оцінку прихильників «жорсткої фантастики», які з нетерпінням чекали наступної книги авторки. І вона змогла здивувати всіх знову, звернувшись у романі «Не люди, люди, нелюди» до фентезі, хоча й геть нетипового. У нашій розмові з письменницею йдеться про творення авторських світів, Землю, як крихітну Батьківщину людства у Всесвіті й читачів-вікінгів, які відкривають ще незвіданий континент української фантастики.
- При всій несхожості обох Ваших книг у їхніх назвах обігрується слово «людина». Це – випадковий збіг, гачок для читачів чи продумана авторська позиція?
- «Людина», «люди» в назвах двох фантастичних романів – це проявлене авторське кредо, для надійності ще й прибите двома цвяшками на видноті. Незвичайне про і для себе самих.
Назви книг призначені для читачів. Це – і гачок, і продумана стратегія творення власного авторського візерунка, щоб у майбутньому відвідувачу книгарні вистачало лише погляду на наступну книгу для палкого бажання: «Хочу!» Або схожої сили нехоті. Гадаєте, що жартую? Лише трохи, бо жахіттям українського автора є необізнаність читачів із бодай однією його книгою. Нашим поки що невідкритим авторам дожити б до того, коли читачів книгарні вирішують: «Росткович, Тибель… фантастичний гумор! Беру! Закордонець, Каторож – люкс-фентезі! От як не взяти?! Радутний… Жорстка НФ! Беру! Ліщинська… Мозок розірве від її фантастики! Треба брати! Літописович… Історичний роман? Ой, а куди це мене понесло? Не беру…»
Найгірше для авторів бути невідкритими читачами-колумбами америками. Неіснуючими континентами. Проте надія є. Деякі вікінги вже допливли і відкрили. Мої чудові читачі-сміливці, спасибі вам!
- Дія «Нової людини» – антиутопії, що сягнула космічних масштабів, починається в Україні, деякі герої роману «Не люди, люди, нелюди» також мешкають в нашій країні. Ви вважаєте, що фантастичні події краще описувати у знайомих «декораціях»?
- Напевно, Ви помітили ще таке:і в «Новій людині», і в «Не людях, людях, нелюдах», крім українців і України, є також іноземці й інші країни. Моя крихітна у Всесвіті батьківщина – Земля, а мій рідний дім – Україна. Люблю подорожувати планетою, люблю повертатися додому. Це все знайомі «декорації». А як же кортить мандрувати великою батьківщиною,космосом! За допомогою уяви, телескопа Hubble і безумно-прекрасно-відважних проектів людства на кшталт автоматичної станції New Horizons вдається іноді й таке.
- Яка творча задача для автора складніша – створити світ майбутнього, у який би повірили читачі, чи переконливо описати фантастичні події, які відбуваються з нашими сучасниками?
- Найскладніше для автора – опинитися у вакуумі без повітря творчих задач. А от коли вони є! Це захват, політ, щастя. Тоді дуже цікаво, водночас нескладно, навіть якщо доводиться долати труднощі в процесі.
- Існує стереотип, що жіноча фантастика обов’язково має містити любовну лінію, часто – романтизовану, аби зворушити читача. Однак у Вас в обох книгах це почуття важливе, але не ідеалізоване. Тож, на Вашу думку, нащо потрібна любов у мить, коли руйнується звичний світ героїв?
- Чомусь і в «чоловічій» фантастиці не обходилося без любовних ліній. І цих любовних ліній не вдається спекатися в світовій літературі вже багато тисячоліть, от трясця! На щастя, не вдається.
Навіщо нам любов? Бо ми живі? І хочемо вижити, коли все руйнується, однак залишається любов – ґрунт, на якому зросте новий світ? Кажуть, що мудре питання – це частина відповіді. Дякую Вам за мудрі питання!
- У Вашому новому романі сказано, що дія відбувається упродовж «Межі, короткого і жахливого періоду, коли старе відійшло, а нове поки набиралося сил, щоб народитися». Але у тексті йдеться про те, що Межа – час важливих змін й оновлення. Не випадково наприкінці тексту йдеться про війну, яка триває сьогодні в Україні. Чи було бажання «переписати» новітню історію з міфологічної точки зору чи прописати наперед історію?
- Переписати історію чи прописати її наперед – нелюдські завдання. А я людина, тож створюю у книзі цікавий простір, в якому можна шукати відповіді на питання.
От питання про війну імперії зла проти України настільки давнє, стільки разів поставлене руба перед чубом, що українці знайдуть переможну відповідь. Нащадкам не можна це передавати у спадок, бо людство рухається до освоєння Марсу, створення штучного інтелекту, а нас відстала недобита імперія-упир знову схопила за ногу, війною стягує в минуле, втримує в статусі колонії, яка бореться за свободу.
- «Звичайні» люди й істоти, наділені надприродними можливостями, у Ваших романах взаємодіють. Та попри грандіозні можливості «не людей» наприкінці видається, найпрекрасніші й найстрашніші вчинки роблять саме люди. Вам більше подобаються «людські»персонажі?
- Найбільше цікавлять сильні та неоднозначні герої. Серед людей такі також трапляються, правда ж?
- Багато авторів розповідає про сумні, жартівливі чи містичні події, пов’язані з процесом написання чергової книжки. А чим цей творчий період запам’ятався Вам?
- Планом, який не справдився, і заміною його на реалізацію неочікуваного. Початок цієї книги пролежав довго, припадаючи електронним пилом у надрах компа. І хоча не забувала про нього, але роки минали, а я поволі зрослася з думкою, що до цього тексту не повернуся. Тоді до мене в гості завітали кілька надзвичайних героїв… Покрасувалися, продефілювали в уяві. Явно дражнилися!І тоді все закрутилося так швидко: розвиток сюжету, прийшли наступні герої, цей світ набув чіткості, ожив – від усього, такого феєричного, я вже не могла відмовитися.
- На що далі очікувати шанувальникам Вашої творчості – на новий роман у жанрі фентезі, на ще одну антиутопію чи на щось геть нове?
- На щось геть нове. Але пристебніться ременями – попереду карколомний політ у простори, яких ще не черкало крило людини!
- Дякую за цікаву розмову! Нових фантастичних успіхів!
- Це Вам – спасибі велике за чудові питання!
Коментарі
Останні події
- 09.05.2025|12:40У Києві презентують поетичну збірку Сергія «Колоса» Мартинюка «Політика памʼяті»
- 09.05.2025|12:34Вірші Грицька Чубая у виконанні акторів Львівського театру імені Франца Кафки
- 07.05.2025|11:45Meridian Czernowitz видає першу поетичну книжку Юлії Паєвської (Тайри) – «Наживо»
- 07.05.2025|11:42Місця та біографії, які руйнує Росія. У Києві презентують книжку «Контурні карти пам’яті»
- 07.05.2025|11:38У Києві відбудеться презентація книги «Усе на три літери» журналіста й військовослужбовця Дмитра Крапивенка
- 06.05.2025|15:24«Читаємо ложками»: у Луцьку відбудеться перша зустріч літературно-гастрономічного клубу
- 06.05.2025|15:20Помер Валерій Шевчук
- 02.05.2025|13:48В’ятрович розкаже, як перемогли «велику вітчизняну» в Україні
- 01.05.2025|16:51V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» оголошує старт продажу квитків та імена перших учасників
- 01.05.2025|10:38В Ужгороді презентували «гуцул-фентезі» Олександра Гавроша