Re: цензії

22.10.2021|Валентина Семеняк, письменниця
«Панчатантра» – книга скарб для сучасного світу
Як Сталін з Гітлером обідали
19.10.2021|Віктор Вербич
Еліна Форманюк: «Тихо триватиме срібло і світло»
14.10.2021|Богдан Смоляк
Із книг неразових
08.10.2021|Надія Гаврилюк
Звук, що торкається серця
07.10.2021|Богдан Дячишин, Львів
Світло розуму любові
05.10.2021|Валентина Семеняк, письменниця
Коли ангел із зоряним крилом, тоді у серці - сонце
03.10.2021|Роман Ткаченко, Київ
Quo vadis?
"Доторки до первісної правди слів"
02.10.2021|Ірина Фотуйма
Кого слухатися Адамові?
Головна\Події\Культура

Події

04.07.2018|00:07|Іван Лучук

Великий борець проти великосербського націоналізму

Філіпові Давиду виповнюється 78 років

Сербський письменник Філіп Давид (по-сербськи: Филип Давид, Filip David) народився 4 липня 1940 року в столиці Шумадії (край у Сербії) місті Крагуєвац в єврейській родині. Довший час працював редактором драматичної програми Белградського телебачення. Один із фундаторів товариства «Незалежні письменники», заснованого в Сараєві у 1989 році, яке об’єднало найвизначніших письменників колишньої Югославії, і товариства незалежних інтелектуалів «Белградське коло» (1990), великий борець проти великосербського націоналізму. Був переслідуваний у 1990-х роках представниками Сербської радикальної партії.

Від початку війни на теренах колишньої Югославії Філіп Давид написав велику кількість заанґажованих текстів під спільною назвою «Записи із тьмяних часів» («Записи из мрачних времена»), які публікувалися в багатьох вітчизняних і закордонних виданнях і транслювалися по французькому радіо. Показовим є фрагмент одного з таких текстів від 11 квітня 1992 року: «Господарі наших життів і наших доль втягнули нас у війну, у кримінал, у ґанґстеризм, пустили з ланцюга своїх расистів і мафіозі, включили мікрофони та камери; із країни, в якій ми народилися, зробили країну насильства й наруги, а нас, проти нашої волі та наших переконань, перетворили на своїх співучасників… Бути зрадником у такій країні і при такій системі – це найменше, що може вчинити кожна моральна і чесна людина».

Філіп Давид написав багато теле- і кіносценаріїв і видав три збірки оповідань «Джерело в темному лісі» («Бунар у тамној шуми»), «Записи про справжнє і несправжнє» («Записи о стварном и нестварном») і «Принц вогню» («Принц ватре»), а також роман «Паломники неба та землі» («Ходочасници неба и земље»).

Спільно з Мірком Ковачем Філіп Давид опублікував «Книгу листів 1992–1995» («Књигу писама 1992–1995»).

Філіп Давид видав збірки есеїв «Фрагменти із тьмяних часів» («Фрагменти из мрачних времена»), «Чи ми чудовиська» («Јесмо ли чудовишта») і «Світи в хаосі» («Светови у хаосу»).

Філіп Давид є членом «Групи 99», заснованої на Франкфуртському книжковому ярмарку у 1999 році, одним із фундаторів незалежної літературної асоціації «Форум письменників», заснованої у грудні 1999 року.

Від 2008 року Філіп Давид працює на посаді професора драматургії на факультеті драматичного мистецтва Белградського університету.

Філіп Давид написав сценарій художнього фільму «Коли розвидниться» («Кад сване дан»), який був сербським кандидатом на премію Оскар у 2012 році.

Філіп Давид є лауреатом низки літературних премій, зокрема ім. Мілана Ракича, ім. Бранка Чопича, ім. Іво Андрича.

Українською мовою оповідання Філіпа Давида «Місячна карета» переклав Юрій Винничук («Антологія сербської постмодерної фантастики», Львів, 2004), збірку оповідань «Нотатки про справжнє і несправжнє» (Львів, 2016) – Олена Концевич.коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга
Книги від Bookzone

Коментарі  

comments powered by Disqus


Партнери