Re: цензії
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
- 14.11.2024|Ігор Бондар-ТерещенкоРозворушімо вулик
- 11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти«Але ми є! І Україні бути!»
- 11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУПобачило серце сучасніть через минуле
- 10.11.2024|Віктор ВербичСвіт, зітканий з непроминального світла
- 10.11.2024|Євгенія ЮрченкоІ дивитися в приціл сльози планета
Видавничі новинки
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
- Володимир Жупанюк. «З подорожнього етюдника»Книги | Буквоїд
Літературний дайджест
Топ-20 жінок української літератури, які творять світ книжки
«Жінка у світі, що змінюється» — така тема цьогорічного ХХ Форуму видавців у Львові. До виділення «жіночої» теми найбільш масштабний український літературний захід осені підштовхнула постать Ольги Кобилянської — у цьому році відзначається 150-річчя від дня народження письменниці, яку заведено вважати першою українською феміністкою.
З такої нагоди організатори Форуму ухвалили топ-20 письменниць, поетес, перекладачок, видавців, які найбільше доклали зусиль до розвитку української літератури. У списку також опинилися депутат, керівник книгарні, працівник бібліотечної сфери, начальник управління культури Львівської міськради та журналісти, а також головний редактор «Дня» Лариса Івшина. За словами президента Форуму видавців Олександри Коваль, це жінки, яким організатори вдячні за розвиток української літератури і допомогу Форуму. «Звісно, їх набагато більше, ніж у цьому списку. На сотому Форумі видавців опублікуємо топ-100», — жартома прокоментувала пані Олександра. До речі, для багатьох відзначених цей список став приємним сюрпризом. Дехто дізнався про свій почесний статус зі ЗМІ.
«День» поцікавився у кількох жінок, які творять світ книжки.
— Як далі розширювати світ читання в Україні й що особисто ви готові для цього зробити?
«ПОХІД ДО КНИГАРНІ — ЩОДЕННИЙ ПОДВИГ»
Ірина СЛАВІНСЬКА, літературний оглядач, перекладач:
— Я не впевнена, що наразі ми розширили цей світ достатньо, щоб говорити про його розширення «далі». Базові виклики пропаганди читання досі стоять на своїх місцях. Ідеться про потребу ѓрунтовної популяризаторської роботи, котру має виконувати кожен свідомий громадянин, незалежно від того, чи вважають його «авторитетом». Віддаю перевагу роботі звичайних людей, які спроможні на маленькі щоденні вчинки. Для цього особисто я пишу про книжкові новинки зрозумілою широкому читачеві мовою, беру участь у популяризаторських заходах — від телешоу до круглих столів або майстер-класів, пишу в своєму блозі, «Твіттері» та «Фейсбуці» про справді важливі книжкові події, ділюся якимись щоденними жестами, котрі дозволяють книжці та читанню ще глибше інтегруватись у повсякденність. Можливо, це — поверхова діяльність, але мені вона видається важливою. Переконують мене у цьому листи та повідомлення незнайомих мені людей, які просто дякують за те, що після котроїсь зі статей вони сходили до книгарні та купили там книжку. В наявних культурних обставинах оцей похід до книгарні для кожного з нас є щоденним подвигом, щоденною доброю справою, що є важливішою за гучні слова з великими літерами.
«ЧИТАННЯ — ЯК ЧИЩЕННЯ ЗУБІВ ЗРАНКУ»
Ірен РОЗДОБУДЬКО, письменниця:
— Мені подобається, як «День» постійно пропагує читання. Так і потрібно популяризувати культуру книжки в Україні, використовуючи при цьому телебачення та інші мас-медіа. А головне — мотивувати. Люди, які люблять книжки — це завжди успішні, розумні, психологічно здорові особистості, які не піддаються різноманітним маніпуляціям. Читання — це така ж потрібна звичка, як чищення зубів зранку. Цю звичку необхідно у собі випрацювати, і робити це потрібно ще змалку, тому я вважаю виступи перед дитячими аудиторіями не менш важливими, ніж перед дорослими. Особисто я і надалі буду писати цікаві книжки та займатися зустрічами з молоддю і студентами по всій Україні.
«ЛЮДИ ОХОЧІШЕ КУПУЮТЬ КНИЖКИ У ТИХ, КОМУ ДОВІРЯЮТЬ»
Анетта АНТОНЕНКО, директор видавництва «Кальварія»:
— Особисто я як видавець намагаюся надати читачам найбільш широкий спектр літератури. Це і популярні автори, як от Любко Дереш, і серйозна література, яка виховує добрий смак в аудиторії. Я своїх читачів знаю, і вони знають мене вже понад 20 років. Люди охочіше купують книжки з рук тих, кому довіряють. Окрім того, функціонує благодійний фонд видавництва «Кальварія», який займається популяризацією іноземних авторів в Україні, працює з новоутвореною Спілкою перекладачів і з Форумом видавців. Свої проекти я намагаюся узгоджувати з основними небізнесовими гравцями на літературному ринку. В Україні їх не так багато — це Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів, Форум видавців і організація Книжковий простір. У нас проблема навіть не в тому, що люди мало читають, а в тому, що недоотримують інформацію про книжкові новинки й події. Основним нашим завданням має стати розширення кола поінформованих. Також потрібно вирішити питання з точками розповсюдження книжок. У нас дуже мало таких магазинів. Щодо мереж книгарень, то зараз в Україні існує така лише одна, якою задоволені практично всі українські видавці — це «Книгарня Є». На жаль, за останні роки продажі книжок впали. Це пов’язано і з економічною ситуацією в країні, і з порушенням системи розповсюдження. Проте такі заходи, як Форум, дають хороший поштовх продажам книжок.
Найдостойніші жінки вітчизняного книговидання за версією Форуму видавців у Львові:
♦ Емма Андієвська, поетеса, художниця
♦ Ніна Прибєга, видавець
♦ Анетта Антоненко, видавець
♦ Лариса Лугова, директор обласної бібліотеки для дітей
♦ Емілія Огар, літературознавець, критик
♦ Галина Вдовиченко, письменниця, журналіст
♦ Ірина Славінська, літературний оглядач
♦ Ольга Огризло, керівник львівського ТОВ «Українська книгарня»
♦ Ірина Подоляк, начальник управління культури Львівської міськради
♦ Марія Матіос, письменниця, поетеса
♦ Лілія Гриневич, народний депутат
♦ Наталія Іваничук, перекладач
♦ Рита Кіндлерова, перекладач
♦ Ірен Роздобудько, письменниця
♦ Ніна Бічуя, письменниця
♦ Лариса Івшина, журналіст
♦ Наталя Білоцерківець, поетеса, перекладач
♦ Мар’яна Савка, видавець, поетеса
♦ Алла Татаренко, викладач, перекладач
Коментарі
Останні події
- 28.11.2024|14:49Видавництво Старого Лева спільно з Talents for Ukraine запускають серію подій "Читати. Говорити"
- 27.11.2024|12:11"Книгарня "Є" відновлює тури для письменників: дебютні авторки-фантастки вирушають у подорож Україною
- 21.11.2024|18:39Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
- 19.11.2024|10:42Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
- 19.11.2024|10:38Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
- 09.11.2024|16:29«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
- 09.11.2024|16:23Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії