Re: цензії
- 23.01.2025|Ігор ЧорнийЖертва не винна
- 20.01.2025|Олександра СалійПароль: Маньо
- 16.01.2025|Ігор ЧорнийБориславу не до сміху
- 09.01.2025|Богдан СмолякПодвижництво, задокументоване серцем
- 07.01.2025|Тетяна Качак, м. Івано-ФранківськВолодимир Полєк – жива енциклопедія
- 03.01.2025|Віктор ВербичОбітниця Олександра Ковча: «Любити, вірити, чекати»
- 02.01.2025|Галина Максимів, письменницяПро вибір ким бути: ножицями чи папером
- 31.12.2024|Михайло ЖайворонМіж рядками незвіданих тиш
- 31.12.2024|Галина Максимів, письменницяПодорож, яка змінила світ на краще
- 30.12.2024|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськFemina est…
Видавничі новинки
- Ігор Павлюк. «Торф»Книги | Буквоїд
- Вийшла антологія української художньої прози «Наша Перша світова»Книги | Іванка Когутич
- Олександр Ковч. "Нотатки на полях"Поезія | Буквоїд
- У видавництві Vivat вийшов комікс про Степана БандеруКниги | Буквоїд
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
Літературний дайджест
Василь Кузан: «Писати про тілесне не є гріхом, так само як і не є гріхом тілесна любов, бо без неї було би на світі і нас»
- Старий, ще зовсім недавно ми в Ірпені займалися тим, що творили літературний процес, довколалітературне середовище і ще щось таке, інше. Невже нам скоро по 50?
- Ну, ти ще молодий, а от я днями вже зустріну ту дату… Якщо чесно, то не віриться. Душа та ж сама, що і тоді була, правда, хвороби інколи дають про себе знати і нагадують, що ми вже не ті. Хоча… Хіба ми не ті?! Все ті ж думки, мрії і бажання. Хай так буде і надалі. Але згадуючи пройдене і інколи оглядаючись назад думаєш, що час щодалі біжить скоріше. Раніше, у дитинстві, в школі, особливо коли не вивчив урок, здавалося, що час тягнеться як слимак – страшенно довго. А тепер роки пролітають, як кулі.
- Але щось таки ми зробили вже. І ще працюємо…
- Таки так. У моєму рюкзаку чотирнадцять книг, дві ще лежать у видавництві. Перша йшла до читача з 1989 до 1986 року – виникали різні проблеми з її виданням, мінялися суспільні формації, часи були непевні. Але, згідно умов видання, книга поширилася по всіх країнах світу, де проживає українська діаспора. Саме завдяки збірці «Загублене мовчання» мої вірші потрапляли у альманахи та журнали Канади, Чехії, інших країн. Саме завдяки цій книзі я навчився сміятися з себе, хоча, вперше побачивши її, заплакав. Адже у ній стільки одруківок і помилок, що… Чого варта лише назва вірша «Стара акація», який у книзі надруковано під заголовком «Стара акція». А от найновіша збірка «12:12:12» готувалася всього 12 днів і друкувалася також 12 днів. Це було принципово, бо презентація її відбулася 12.12.12 о 12.12 за київським часом і зібрала рекордне число дванадцяток. Це, правда, літератури не дуже стосується, але піар чудовий.
- Основною темою твоєї поезії залишається тема кохання?
- Так. Я ще молодий і повний сил. Творчих, звичайно. Тому і пишу про вічне, тобто, про кохання. Цій темі, темі дослідження стосунків чоловіка і жінки у всіх проявах я присвятив усе своє донинішнє життя. Сподіваюся, що ще років так із двадцять буду досліджувати ці ж стосунки, але вже на більш духовному рівні. Хоча… Що тобі говорити – ти вже сам сивий.
- О! Як я тебе розумію. А еротичність твоїх поезій не створювала тобі проблем? Наприклад, із дружиною, із релігійними громадами. Адже ти дуже часто йдеш по самісінькій межі.
- Свого часу, а то було вже давненько, я створив собі імідж найеротичнішого поета України. Вірніше – створили мені такий імідж мої читачі, які виокремили саме лірику такого спрямування із усього, що я писав і підняли її на висоту, зробили популярною. Наше тіло, так само як і нашу душу, створив Бог. Тому ми маємо любити однаково як душу, так і тіло, давати собі поживу і тілесну, і духовну. Задовольняти плотські потреби так само важливо для особистості, як і задовольняти духовні потреби. Бо у хворому тілі дуже рідко може бути здоровий дух. Отже, писати про тілесне не є гріхом, так само як і не є гріхом тілесна любов, бо без неї було би на світі і нас. Якою важливою для Творця є душа, таким важливим для нього є і наше тіло – творіння Боже, яке він створив за образом і подобою своєю. Тому, високою є не тільки християнська любов, не тільки любов жертвенна, а весь спектр любові, бо, на моє глибоке переконання, справжня любов – це сукупність усіх тих 19 понять, які виокремлювали древні греки у понятті «любов». Коли любиш по справжньому, тоді прагнеш бути кращим, вдосконалюватися, рости у всіх відношеннях, у тому числі й у духовному. Щось подібне я говорив нещодавно в інтерв’ю, яке давав священику Іршавського храму о. Василю Ігнату.
- Можна подумати, що спокусі ти тепер не піддаєшся…
- Як сказав Любомир Гузар: «Голодного чоловіка можна купити, а ситого тільки застрелити». Це означає, що голодного можна спокусити, звести на манівці, змусити робити те, що йому не подобається, що входить у протиріччя із його сумлінням, переконаннями і принципами. Я тепер не голодний. У всіх відношеннях. У мене є кохана жінка і все те, чим жінка прокладає собі дорогу до серця чоловіка.
- А у піст ти теж пишеш еротику?
- Щоб людина прагнула духовного розвитку вона мусить мати такі умови, щоб не думати про виживання, тобто, бути ситою. Піст – це інша справа. Це свідомий вибір, а не вимушена обставина. Я пишу тоді, коли є натхнення. Але стараюся у цей час писати про худіших жінок.
Із Євгеном Бараном
- Найчастіше хочеться зануритися, пірнути з головою у ту атмосферу: молодість, безтурботність, повні штани оптимізму і віри у власні сили… А кого згадую? Час добряче просіяв нас і в літературі залишилося небагато з тих, хто був тоді з нами. Скиба, Мельників, Доній, Кокотюха, Баран, Руденко, ти, Галя Крук… До речі, дівчат більше не пригадую. Хіба що Марину Бацило та Неду Неждану. Яніну Наливайко ще… Дієслово «слівити» і фраза «шатати юрту»… Виставка пляшок на балконі і шок Осипа Зінкевича, який і уявити собі не міг, що стільки можна випити… До речі, те, що в ті часи зробив пан Осип, належним чином ще ніхто не оцінив. Він зібрав нас до купи, дав можливість перезнайомитися і спілкуватися, видавав книги і давав премії – тоді він замінив державу, яка творчою молоддю перестала опікатися, бо мала важливіші справи. Як, до речі, і нині. Я, наприклад, щиро вдячний цьому чоловікові і вважаю його Героєм України.
- Твої пісні часто звучать у ефірі. Але не твоє прізвище. Чому так?
- Ну… Ситуація у нас така. Пісні співають, виконавців пізнають на вулиці, створюють їхні фан-клуби, просять автографи, а автор… Хай радіє, що пісня стала народною. Я маю нагороди з «Пісні року», фестивалю «Шлягер року», інших фестивалів та хіт-парадів. Але це нічого не означає. Інколи мені доводиться представлятися так: «Василь Кузан. Автор «Золота Карпат»». Не менш відомими є пісні «Мамин вальс», «Троянди для тебе» – це тільки ті, назви яких ставали назвами альбомів. А співається їх понад сотню. Іван Попович співає, Степан Гіга, Валентина Степова, Микола Свидюк, Ярослав Музика, Тетяна Кузан, Петро Матій, театр «Шарж», Аліна Поляк, Надія Чийпеш, рок гурт «Калєкція»…
- Гонорари великі маєш?
- У іншій країні я жив би із того, що отримував би за авторське право. У нас… У комітеті з авторських та суміжних прав мені за два роки нарахували 38 гривень. І то сказали, що менше сотні на руки не видають. Тож треба ще кілька років почекати і тоді буду мати цілу сотню, за яку можна буде купити одну пляшку коньяку, якщо не буде до того часу великої інфляції.
- Як поет поету, зізнайся, у тебе часто закохуються Музи?
- Раніше хотілося, щоб частіше закохувалися. Та тепер я став серйозним і солідним чоловіком. Із категорії молодих перейшов у категорію відомих. Як каже мій друг: «Приходить той час, коли згоди жінки боїшся більше, ніж її відмови». Але причина не в цьому. Коли маєш багато роботи, то не встигаєш звертати увагу на те, що хтось щось тобі пише, хтось тобою цікавиться. Крім того у мене є кохана жінка і я щасливий.
- Чув, що ти почав видавати поетичну серію книг молодих авторів. Це правда, що потрібно бути дівчиною, щоб у цю серію попасти?
- На сьогоднішній день у серії вийшли справді тільки жіночі книги. Це Маріанна Шутко «Феєрверк багряної шипшини», Наталя Данилюк «Та жінка, що навпроти у вікні», Світлана Кедик «Світ добра» та Оксана Вовканич «Під прозорими шатрами долі». Видаємо ми її з Мирославом Дочинцем у його видавництві «Карпатська вежа», але авторів вибираю я, бо є куратором серії. Найближчим часом, сподіваюся, вийде і книга Сергія Голубокого – тоді одразу відпаде сама можливість постановки такого питання. А ти що, хотів пластичну операцію вже робити?
- Та нііііііі. Про що б це тебе ще спитати? А це серія закарпатських авторів?
- Ні. Загальнонаціональна.
- Які твої книги лежать у видавництві?
- Це книга мініатюр і книга сонетів. Як виявилося, у мене майже однакова кількість і сонетів, і мініатюр – близько двох сотень. Правда сонети у мене не всі класичні. Є сонети написані білим віршем, є вінок білих сонетів, є експериментальні… Люблю експериментувати.
- У поезії, чи?…
- У всьому. У житті теж. Люблю парадокси і сюрпризи. Робити подарунки і отримувати задоволення від цього. І не тільки.
- А готувати любиш?
- Так. Але готую дуже рідко.
- Правда, що для того, щоб писати довго еротику, потрібно їсти бринзу?
- Так. Я вживаю її майже щодня. У той день, коли їм щось інше – одразу пишу філософські або патріотичні вірші.
Павло Коробчук, Василь Кузан та Дмитро Лазуткін
- А що тепер читаєш?
- Останні романи Мирослава Дочинця, рукопис нової книги Маріанни Шутко, поезію Володимира Шовкошитного та Станіслава Бондаренка, електронні книги Ігоря Павлюка. Я читаю одразу кілька книг, бо поезія одного автора, таке часто буває, втомлює. А проза потребує довгочитання та глибокодумання.
- Що побажаєш колегам і друзям?
- Щоб бажання слівити і шатати юрти не пропадало ніколи!
Розпитував Сергій Пантюк
Коментарі
Останні події
- 22.01.2025|11:18Англійське чаювання з Генрі Маршем: говоримо, мотивуємо, донатимо
- 22.01.2025|11:16«Інше життя» від Христини Козловської вже в книгарнях-кав’ярнях та на сайті
- 22.01.2025|09:24«Основи» перевидають фотокнигу balcony chic Олександра Бурлаки, доповнену фотографіями з 2022–2024 років
- 20.01.2025|10:41Розпочинається прийом творів на VІI Всеукраїнський конкурс малої прози імені Івана Чендея
- 17.01.2025|11:04Топ БараБуки: короткий список найкращих дитячих і підліткових видань 2024 року
- 15.01.2025|10:48FRANKOPRIZE 2025: Комітет розпочав прийом заявок
- 12.01.2025|20:21Філософські есе Олега Кришталя крізь призму відгуків
- 12.01.2025|08:23«Книжка року’2024». Парад переможців: Короткі списки номінації «Красне письменство»
- 11.01.2025|21:35«Де моє хутро»: історія про силу прийняття вперше презентували у Львові
- 11.01.2025|09:00«Книжка року’2024». Парад переможців: Короткі списки номінації «Софія»