
Re: цензії
- 07.05.2025|Оксана ЛозоваТе, що «струною зачіпає за живе»
- 07.05.2025|Віктор ВербичЗбиткування над віршами: тандем поета й художниці
- 07.05.2025|Ігор ЧорнийЖиття на картку
- 28.04.2025|Ігор ЗіньчукЗаборонене кохання
- 24.04.2025|Вероніка Чекалюк, науковець, кандидат наук із соціальних комунікацій«До співу пташок» Олега Кришталя як наука одкровення
- 21.04.2025|Тарас Кремінь, кандидат філологічних наук, Уповноважений із захисту державної мовиДжерела мови російського тоталітаризму
- 18.04.2025|Ігор ЗіньчукРоман про бібліотеку, як джерело знань
- 18.04.2025|Валентина Семеняк, письменницяЗа кожним рядком – безмежний світ думок і почуттів
- 12.04.2025|Андрій СодомораІ ритмів суголосся, й ран...
- 06.04.2025|Валентина СеменякЧитаю «Фрактали» і… приміряю до себе
Видавничі новинки
- Петро Панч. «Голубі ешелони»Проза | Буквоїд
- Олександр Клименко. "Метапрозорість"Книги | Буквоїд
- Семенова Юлія. "Well Done"Книги | Буквоїд
- Микола Мартинюк. «Розбишацькі рими»Дитяча книга | Буквоїд
- Ніна Горик. «Дорога честі»Книги | Буквоїд
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка». 7+Дитяча книга | Буквоїд
- Мистецтво творення іміджу.Книги | Дарина Грабова
- Еліна Заржицька. «Читанка-ЧОМУчка»Дитяча книга | Буквоїд
- Ігор Павлюк. «Торф»Книги | Буквоїд
- Вийшла антологія української художньої прози «Наша Перша світова»Книги | Іванка Когутич
Літературний дайджест
Великдень: читаємо на дозвіллі
15 квітня частина українців відзначатиме Великдень. Але цей день – не тільки релігійне свято. Це ще й "зайвий" вихідний і, здається, прихід довгоочікуваного тепла.
Саме час брати каремати та пледи, іти в парки з улюбленими людьми та книжками.
"Українська правда. Життя" спробувала зібрати короткий огляд книжок, які можна почитати чудесного вихідного сонячного дня.
Олександр Бойченко. Мої серед чужих (Книги ХХІ)
Якщо чесно, всі вихідні я би присвятила тільки цій книжці.
Сашко Бойченко написав прегарну вервичку текстів про улюблених письменників. Ідея полягає в тому, щоби поговорити саме про "своїх" улюблених авторів.
Причина проста: процес розвитку літератури не враховує улюбленців публіки. Слава та визнання нащадків часто приходить до тих, кого сучасники не цінували.
Ще Чеслав Мілош про це писав і говорив, що люди не вміють любити і цінувати сучасників.
Олександр Бойченко в своїй книжці будує ніби свій особистий літературний Пантеон.
У ньому зібрано філософів (від Сократа до Івана Півла ІІ), німецькомовних поетів Буковини (Леопольд фон Захер-Мазох, Франц Кафка, Богдан Задура , Богуміл Грабал та інші), а також "солянку" з франкомовних, англомовних, російськомовних та різноманітних іншомовних авторів.
Мені найбільше смакували тексти про філософів. А ще, зі зрозумілих причин, сентименти викликали міркування про франкомовних авторів.
Ну і повчальна історія Генріка Ібсена може стати одним із промовистих прикладів на тему "що маємо – не цінуємо". На пару з уже згаданими роздумами Чеслава Мілоша та іншими текстами авторів різних калібрів.
Книжка написана рідкісним стилем. Тут серйозні речі та фактаж із історії літератури та філософії поєднано з легкістю письма.
"Мої серед чужих" - це нетиповий в сучасному літературному процесі приклад якісної популяризації.
Студентам допоможе готуватися до сесії. Читачам – згадати імена і тексти призабутих класиків. Професійним читачам дасть харч для роздумів і теми для полемічних есеїв.
Ярослав Пелікан. Кому ж належить Біблія? (переклад Дарини Морозової, Дух і Літера)
Я спочатку трохи злякалася слова "Біблія" в заголовку. Читання розвіяло всі страхи. Навпаки – так захопилася читанням, що мало не проїхала свою станцію в метро.
Ярослав Пелікан – історик християнства і богослов. Коріння його родини сягає в атеїстичний СРСР. Відтак сімейний інтерес до книги "Біблія" постає ще й як своєрідне звільнення – в комплекті з еміграцією.
Сам Ярослав Пелікан пояснює свій науковий інтерес як намагання відповісти на запитання тітоньки Ванди: "Скажи-но мені, і що ти думаєш за Біблію?"
Я не хочу переказувати зміст та інтелектуальний сюжет цієї книжки. Скажу тільки, що праця богослова та історика – це насправді історичний детектив. Гостроті сюжету направду позаздрив би будь-якийМарек Краєвський
Найліпшою настановою на читання є вступ. У ньому Ярослав Пелікан переповідає давній анекдот про трьох жінок (іудейку, католичку та протестантку), кожна з яких читає різну Біблію.
Тобто канон – неоднорідний. Чому так сталося? Свою версію і пропонує історик.
Андрій Курков. Львівська гастроль Джимі Хендрікса (Фоліо)
Андрій Курков у новому романі звернувся до світу міського львівського андеґраунду. До речі, це не вперше така паралель виникає між Курковим і Західною Україною. Не так давно він читав і коментував тексти Івана Франка.
Героями нового роману стали письменник Юрко Винничук, акторка Оксана Прохорець і легендарний львівський хіпі Алік Олісевич.
В романі поєднується декілька сюжетних ліній.
Наприклад, світ львівських субкультур. Місцеві "хіпарі" (одним із них є персонаж Алік Олісевич) раз на рік збираються на Личаківському цвинтарі та поминають одного зі своїх гуру. Кого, як думаєте? Самого Джимі Хендрікса.
В цей самий час львів’янин Тарас возить на своїй машині хворих із каменями в нирках. Його методика передбачає, що правильні "вібрації" львівської бруківки справді дозволяють ті камені виводити.
В Тараса є подруга-актриса Оксана, котра допомагає йому впоратись із побутовими дрібницями. А також сусіда Єжи, по вуха закоханий у Оксану.
А сам Тарас закохався в дівчину-касира з цілодобової "обмінки" - Дарку. Його пасія дивна дівчина – в неї алергія на гроші та пил грошей. Її врятує від алергії продукт життєдіяльності одного з пацієнтів Тараса… Завдяки чарівному камінцю гроші справді стануть ніби фікцією – все, як заповідав Сергій Вікторович Жадан.
З цими дивними людьми та іншими львів’янами починають відбуватися дивні речі. У різних кутках міста з’являється запах моря, а над головами літають чайки. І нападають на людей – все, як у Хічкока.
Загадку намагаються розплутати Юрій Винничук, працівники Лабораторії паранормальних явищ, колишні КДБіст та інші.
Андрій Курков написав фантасмагоричний путівник по місту. Тут годі шукати відповідності типажів і персонажів, яких вони втілюють.
Натомість цей роман варто сприймати як своєрідну гру. І гратися. Заразом ось і чудова нагода вирушити до весняного Львова.
Любко Дереш. Голова Якова (КСД)
Любко Дереш нарешті написав новий роман. В ньому знайшлося місце і популярній езотериці, і політичним міркуванням.
Назва роману є одним із ключів його інтерпретації.
Головний герой Яків має теорію про існування двох голів. Перша – "суб’єктивна голова", тобто умовно справжня. Друга – "об’єктивна голова", тобто зовнішня. Саме її бачить оточення. Щодо неї існує неписаний пакт. "Об’єктивна голова" мусить виглядати "нормально", і тоді ніхто не зважатиме на дивність "суб’єктивної голови".
Інша очевидна алюзія – біблійний персонаж Яків. Онук Авраама, син Ісаака, пастух, який за багатьма рисами чимось може нагадати Авеля. В біблійній історії Якова мені найбільше подобається один фантасмагорійний епізод. Це сон, у якому Яків побачив драбину між небом і землею, по якій ходили янголи.
Цей епізод неявно обігрується в романі. За сюжетом Яків вважає себе соліпсистом. Тобто він не вірить, що інші люди насправді існують. Рефреном у романі звучить теза "Я – Бог, а тебе насправді не існує".
Я не хочу переказувати сюжет роману. Якщо схематично, то це історія вигнання та повернення додому. Слово "дім" тут доречно вжити в якомога ширшому значенні.
Слабке місце роману – це діалоги. Репліки персонажів доволі мертві та позбавлені бодай якогось характерного забарвлення. Їх ніби вимовляє якийсь абстрактний рот невидимого абстрактного персонажа. Але діалогів у тексті небагато, і їх загалом можна пережити.
"Голова Якова" - це текст із кількома кодами. Він написаний у підкреслено "масовій" манері. Цей текст Любка Дереш точно буде по зубам будь-якому підлітку. Роман "ковтається" за вечір.
Цей роман уже спровокував багато неоднозначних відгуків. Діапазон: від повного захоплення до бажання дати "Золоту бульку".
До того ж, Любко Дереш 18 квітня ритуально читатиме фрагменти свого роману.
Ірина Славінська
Коментарі
Останні події
- 09.05.2025|12:40У Києві презентують поетичну збірку Сергія «Колоса» Мартинюка «Політика памʼяті»
- 09.05.2025|12:34Вірші Грицька Чубая у виконанні акторів Львівського театру імені Франца Кафки
- 07.05.2025|11:45Meridian Czernowitz видає першу поетичну книжку Юлії Паєвської (Тайри) – «Наживо»
- 07.05.2025|11:42Місця та біографії, які руйнує Росія. У Києві презентують книжку «Контурні карти пам’яті»
- 07.05.2025|11:38У Києві відбудеться презентація книги «Усе на три літери» журналіста й військовослужбовця Дмитра Крапивенка
- 06.05.2025|15:24«Читаємо ложками»: у Луцьку відбудеться перша зустріч літературно-гастрономічного клубу
- 06.05.2025|15:20Помер Валерій Шевчук
- 02.05.2025|13:48В’ятрович розкаже, як перемогли «велику вітчизняну» в Україні
- 01.05.2025|16:51V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» оголошує старт продажу квитків та імена перших учасників
- 01.05.2025|10:38В Ужгороді презентували «гуцул-фентезі» Олександра Гавроша