Re: цензії
- 18.12.2024|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськНотатки мемуарного жанру
- 17.12.2024|Оксана Тебешевська, заслужений учитель України, письменницяВолодимир Качкан: «З того слова насію довічних пісень…»
- 14.12.2024|Валентина Семеняк, письменницяКлюч до послань
- 10.12.2024|Ігор ЗіньчукСвобода не має ціни
- 01.12.2024|Ігор ЗіньчукТомас Манн „Будденброки” – роман–сага про занепад однієї родини
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
Видавничі новинки
- Олександр Ковч. "Нотатки на полях"Поезія | Буквоїд
- У видавництві Vivat вийшов комікс про Степана БандеруКниги | Буквоїд
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
Літературний дайджест
Книжки березня: Мільйон доларів у бардачку
Березень цього року не березень, а справжній лютий. Таких баталій у літературі не траплялося вже давно.
4 березня Василь Шкляр попросив не давати йому Шевченківську премію зараз, а дати трохи згодом. А Янукович взяв іпослухав. І заразом нагородив авторів, яких підозрюють у плагіаті.
Кінець місяця теж видався жвавим. Ліна Костенко дописала дві нові книжки. Перша - продовження "Записок", але від жіночого голосу. Друга - "Чорнобильські повісті". А ще подейкують, що поетеса відновить свій тур Україною. Зокрема йшлося про ZAXID.NET/index.php" target="_blank">ZAXID.NET/newsua/2011/3/14/151027/" target="_blank">відвідання міста Тернопіль.
А ще в сім´ї літературних celebrities - чергове поповнення. Ірена Карпа знову вагітна.
Оптимістичну ноту березня завершила новина про квітневу прем´єру вистави "Павлік Морозов" за п´єсою Леся Подерв´янського.
Олександр Ірванець. Сатирикон-ХХІ (Фоліо)
Олександру Ірванцю нещодавно вкотре виповнилося 18, а "Фоліо" вкотре перевидало тексти письменника. Звісно, насправді Ірванцю виповнилося 50, а "цеглина" перевидання позиціонується як "проміжний підсумок трьох десятиліть творчої діяльності автора".
Очевидно, що грубий том у палітурці з іонічної колоною виглядає солідно. В буквальному сенсі слова - класично. Особливо на тлі виданих влітку трьохтоненьких книжечок "Мій хрест", "Рівне / Ровно", "Загальний аналіз".
Крім цих попередніх трьох серій, у "Сатирикон-ХХІ" потрапив новий роман "Хвороба Лібенкрафта". До речі, у 2010 він був у довгому списку премії "Книга року Бі-Бі-Сі".
Більше про цю книжку сказати важко. Сюди увійшли переважно старі тексти і 2 бонуси - поема "Білорусь" і оповідання "Play the Game". До речі, фабулу останнього можна уявити з інтерв´ю-абетки Ірванця (див. літеру З).
"Сатирикон-ХХІ" можна представляти хіба що як подарунок неофітам і фанатам текстів Ірванця. А також тим, у кого зачитані до дір старі книжки розпадаються на окремі сторінки. Нове видання розпадеться не скоро.
Іван Андрусяк. Дуби і леви (Грані-Т)
Іван Андрусяк трохи більше, ніж рік тому, розповів, що готує книгу есеїв. І ось книжка вийшла.
Вона увійшла в проект "Перезавантаження" літературного угруповання "Нова дегенерація". Раніше в межах проекту вийшли есеї Степана Процюка "Аналіз крові" та Івана Ципердюка "Подорож крізь туман".
До книжки увійшло 29 есеїв. Частина з них написані більш чи менш давно - протягом 2006, 2007, 2009 років. Частина - зовсім свіжі. Згідно з легендою, через дописування одного з есеїв, книжка вийшла останньої в трилогії "нової дегенерації".
"Дуби і леви" - це своєрідний вінегрет тем і жанрів. Тут є літературні та театральні рецензії, авторські колонки про суспільно-політичний контекст і фрагментарні спогади про життя.
Власне саме остання складова видається найцікавішою для читання. До спогадів Андрусяка потрапили ті, кого не видно на сторінках Великої Історії. Це пересічні чоловіки та жінки. І кожен переживає світовий історичний контекст сам на своїх "сотиках" землі.
Через оповідки про дитинство, юність і доросле життя постає локальний контекст села Вербовець. А на його тлі - історія Західної України. УПА, колективізація, війна, заслання до Сибіру, вчитель, який чергує біля церкви, щоб учні не йшли на службу...
Ця книжка могла би бути дуже політичною та по-своєму кон´юнктурною. Але цього не сталося. В "Дубах і левах" є історії про мандрівку в "Гелон", тобто в село Куземин на Слобожанщині. Саме там з´являються дуби і леви - опішнянські керамічні леви в уяві поєднуються з родинними карпатськими вербовецькими дубами. Пазл склався.
Книжка "Дуби і леви" має сподобатися тим, хто любить читати есеїстику. Зокрема вона гарно продовжить попередні книжки перезавантаженої "Нової дегенерації".
Макс Кідрук. Навіжені в Мексиці ("Клуб сімейного дозвілля")
Максим Кідрук - молодий автор із Рівного. З 2008 року він почав подорожувати екзотичними країнами на кшталт острова Пасхи та Мексики. У 2009 році написав книжку "Мексиканські хроніки" та став лауреатом "Коронації слова". Тоді ж його подорожні нотатки опублікували у видавництві "Нора-Друк".
Зараз на дворі 2011 рік, і КСД видає книжку його оповідань "Навіжені в Мексиці".
В центрі подій - двоє юнаків Макс і Тьомик. Макс - горе-бізнесмен. Він займається більш чи менш сумнівними оборудками та періодично ховається від обманутих клієнтів. Томик - типовий середньокиївський тюхтій і білявчик-красунчик. На цьому список досягнень персонажів завершується.
Одного чудового дня Тьомик отримав у спадок від європейського дідуся нерухомість у стабільний прибуток. І на всі гроші поїхав із Максом у Мексику. Далі починаються пригоди та жарти.
Цю книжку можна і варто розкритикувати вщент. Карикатурні пласкі персонажі ніби зійшли з екрану комедії в стилі "Самый лучший фильм", "Викрутаси" абощо. А пригоди персонажів мене особисто змусили пригадати стару-добру комедію "Dumb & Dumber". Аж надто схожі сюжети - двоє мандрують країною та долають смугу невдач і гегів. І в кінці, звісно ж, happy end.
Книжку, здається, позиціонують як чтиво для підлітків. На користь цієї версії свідчить палітурка та коментар "Індіано Джонс і Остапе Бендер, посуньтеся. Навіжені ідуть!" Можливо, цільова аудиторія вподобає бородаті жарти навіжених. Але їм все одно це далеко і до Індіани Джонса, і до Остапа Бендера.
"Навіжені в Мексиці" точно мають сподобатися фанатам класичного "Dumb & Dumber" і решти фільмів із гегами про падіння в прірву машини з мільйоном доларів у бардачку.
Ірина Славінська
Коментарі
Останні події
- 23.12.2024|20:38Вийшов друком другий том духовних записок Ігоря Павлюка
- 23.12.2024|18:24У ВСЛ виходить новий роман Євгенії Кузнєцової «Вівці цілі»
- 19.12.2024|11:01Топ БараБуки: довгий список найкращих дитячих і підліткових видань 2024 року
- 19.12.2024|07:49Топ продажів видавництва VIVAT у 2024 році
- 18.12.2024|13:16Фонд Східна Європа за підтримки Швейцарії випустив онлайн-курс для підлітків «Не можеш сказати – пиши!»
- 17.12.2024|19:44Мирослав Лаюк став лауреатом премії імені Шевельова 2024 року
- 17.12.2024|19:09Вийшов трейлер української стрічки «Фрагменти льоду»
- 10.12.2024|18:36День народження Видавництва Старого Лева
- 10.12.2024|10:44На Оболоні Книгарня "Є" відкриє новий культурний простір “Книгарня “Є”
- 10.12.2024|10:38Видавець Віктор Круглов пройшов відбір на навчання в Стенфордській вищій школі бізнесу