Re: цензії

18.12.2024|Тетяна Торак, м. Івано-Франківськ
Нотатки мемуарного жанру
17.12.2024|Оксана Тебешевська, заслужений учитель України, письменниця
Володимир Качкан: «З того слова насію довічних пісень…»
14.12.2024|Валентина Семеняк, письменниця
Ключ до послань
10.12.2024|Ігор Зіньчук
Свобода не має ціни
01.12.2024|Ігор Зіньчук
Томас Манн „Будденброки” – роман–сага про занепад однієї родини
20.11.2024|Михайло Жайворон
Слова, яких вимагав світ
19.11.2024|Тетяна Дігай, Тернопіль
Поети завжди матимуть багато роботи
19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачка
Часом те, що неправильно — найкращий вибір
18.11.2024|Віктор Вербич
Подзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. Суми
Діалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях

Кримінальне чтиво

Харків на голці

Андрій Войніцький. Новини. – Харків, Фабула, 2018. – 446 с.

Жанр: драма з криміналом

Харків, 2007 рік. Журналіст Данило Кисленко – серед тих, хто слухає справу про вбивство двадцятирічної Наталі, доньки мільйонера, депутата, мецената, власника всього, чим володіють люди його статусу. Дівча померло від передозу, і, за словами свідків, винен у цьому хлопець, який зробив їй фатальний укол. Для Данила, як і для читачів дебютного роману Андрія Войніцького «Новини», все вже давно вирішено. Пацана зроблять цапом відбувайлом і посадять, накрутивши по максимуму. Щоправда, Данило – досвідчений журналіст, наділений аналітичним мисленням. Тож ставить собі цілком логічне питання: для чого хлопцеві труїти клієнтку такого масштабу, з необмеженим фінансовим ресурсом, якщо можна стати єдиним її постачальником. Кінці не сходяться, тож Данило починає власне розслідування. 

Інтрига на перший погляд детективна. Проте «Новини» - не детектив. Бо й розслідування як такого сюжет не пропонує. Натомість автор дає ключ до розуміння свого твору, беручи за епіграф «Помутніння» Філіпа К. Діка. Роман досить відомий не лише шанувальникам фантастики в стилі кіберпанк – славу Діку принесла саме вона. Варто згадати «Чи потрібні андроїдам електричні вівці?», літературну основу для класичного футурологічного фільму-трилеру «Той, що біжить лезом бритви». Але хоч покійний Дік ледь не кожним твором підживлював Голівуд і підживлює досі, «Помутніння» стоїть окремо. Бо має саме детективний сюжет, за яким поліцейський під прикриттям входить до спільноти наркоманів, котрі сидять на новому сильному наркотику. Треба знайти виробника й постачальника. Фокус у тому, що поліцейський захопився, втягнувся і вже сам не розумів, хто він: коп, борець зі злом, чи пушер – постачальник цього зла.

Герой «Новини» йде схожим шляхом. Дениса цікавить ключовий свідок справи, подруга загиблої Соня Купер. Вона чогось явно не договорювала в суді. Додалися проблеми вдома, з дружиною, і Денис пускається берега, водночас виконуючи редакційне завдання й збираючи матеріал про наркоторгівлю в Харкові. Та швидше навпаки: редакційне завдання стає приводом пуститися берега й навіть у якійсь момент забути, з чого все почалося. 

Роман Андрія Войніцького за стилістикою ближчий до нуару. Є фатальна красуня Соня, є зарозумілий наркодилер Саша, в якого все схоплено. Є продажна міліція і їхній керівник, заступник начальника Орест Кіндсфатер на прізвисько Біс, ще й для екзотики – виходець із Західної України. Є відморожені ліваки-анархісти під орудою Товариша Дванадцять, які виконують у сюжеті ту саму роль, що в американських книгах та фільмах на подібну тематику – чорні банди. Власне, це вони будуть у фіналі для Данила тим самим Богом із машини, якими є, скажімо, бандити-репери з Гарлема у романі «Кубинська зала» Коліна Гаррісона. Проте не забігаємо наперед аж так далеко, фінал справді в дусі класики кримінального жанру. 

Проте «Новини» - все ж твір про Харків як мегаполіс, особливо – нічний, брутальний, грішний. Волею автора сюжет втрачає горизонталь у кожному наступному розділі. Наркотичні пригоди Данила є самодостатніми завершеними фрагментами, й до головної лінії мають чим далі, тим менше стосунку. Хіба об`єднані заявленими вже персонажами: Сашею, Сонею, Бісом, анархістами. Складається враження, що ось вона, мета автора – показати Харків у всій небезпечній красі. А головного героя – в тому критичному стані, коли отриманий від спілкування з поганими хлопцями адреналін у суміші з кайфом може зіграти свою невідворотну руйнівну справу й завести за межу, звідки вороття нема. Тож «Новина» для певної категорії читачів може також стати романом-попередженням: наркомани нам не друзі.

 

 Оцінка****

 Кожен текст оцінюється за 5-тибальною системою. Кожна оцінка дає твору наступну характеристику:                                 

*  Жодної надії;                                   

** Погано, але не настільки. Хоча шкода витраченого часу;                                 

*** Ідея є, потрібен редактор. Вчить матчастину;                                 

**** Хочеться краще, але загалом поживно;                                 

***** Так тримати!                                 

Значок (+) біля оцінки - Автор може краще.                             

Значок (-) біля оцінки - Аби не гірше. 



Додаткові матеріали

Канікули в тилу
Від краденої курки до мертвої піонерки
Український психопат
Панночку вбили
Шпигуни в пошуках скарбів
Справа лікарів
Смерть чатує в мережі
Не збожеволіти в «Алясці»
коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus


Партнери