Re: цензії

20.11.2024|Михайло Жайворон
Слова, яких вимагав світ
19.11.2024|Тетяна Дігай, Тернопіль
Поети завжди матимуть багато роботи
19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачка
Часом те, що неправильно — найкращий вибір
18.11.2024|Віктор Вербич
Подзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. Суми
Діалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
Розворушімо вулик
11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
«Але ми є! І Україні бути!»
11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУ
Побачило серце сучасніть через минуле
10.11.2024|Віктор Вербич
Світ, зітканий з непроминального світла
10.11.2024|Євгенія Юрченко
І дивитися в приціл сльози планета

Re:цензії

Казки Великого Лугу

Еліна Заржицька. Великий Луг над Дніпром. – Луцьк: Твердиня, 2013. – 160 с.

До збірника "Великий Луг над Дніпром" увійшли три десятки авторських казок, але вони написані так незвичайно і настільки правдиво відтворюють народну традицію, що часом не віриш, ніби можна було все те вигадати. У цих казках і легендах повністю враховані особливості побудови народних казок, використовується барвиста лексика, актуалізовані національні архетипи. Окрім того, сюжети цих творів прив´язані до певної місцевості – до Наддніпрянщини, а точніше до Великого Лугу, який, як відомо, "батько" усім козакам. Нині це, на жаль, затоплена місцина, колись багата на дичину і поросла очеретами, але сам архетип у національній свідомості залишився.

Книга поділена на три розділи: "Казки про тварин з берегів Дніпра", "Казки про наддніпрянців", "Легенди Великого Лугу".

У першому розділі читач знайомиться із самотнім кабанчиком, який потоваришував з каченям і зрозумів, що має бути собою; полохливим зайцем, що навчився грати на чарівному барабані; лінивою вороною, яка усіх інших лісових мешканців об´їдала; розумною жабою, що змогла помститися ненажерливій щуці; легковажним лінивим горобцем; сміливим маленьким метеликом; кмітливою ящіркою, яка провчила пожадливого півника; жертовною мамою-лисицею, що вигодувала вовченят, як рідних; хитрим вужем, який видавав себе за гадюку, та багатьма іншими.

Кожна казка має чітку, але ненав´язливу мораль і містить моделі поведінки, які легко зчитуються через вчинки головних персонажів.

Друга частина книги зовсім інша. Тут головними героями стають люди, які живуть у незвичайному світі, повному легенд, частину з яких вони творять власноруч. Чарівництво, базоване не сміливості, щирості і героїзмі, – частина їхнього життя: сирітці Орисі допомагає небесний посланець Сонячний чоловічок; рибалка Василько від усього серця закохався в русалку, яка ще в людському житті тікала від татар і кинулася в річку, і прагне її порятувати від небуття; молодий музика Звенигор помандрував на острів Душ Праведних посеред Дніпра, а молодий лоцман Михайло побував на іншому острові в гостях чортів і зміг їх перехитрити; козак прослужив три роки у Морського Царя, навчав морське військо козацькій бойовій майстерності; останнім подарунком для Юрка від батька стало чарівництво, завдяки якому можна миттю побудувати бронзовий міст, викликати срібний човник і золотого коня, який літає швидше за вітер; козак Швидкогляд – хитрий характерник, який може й за себе постояти, і пихатих панів провчити; захищають свій народ чорноока козачка Стеша і троє братів, наділених чарівними здібностями; матір іде за жадібним сином, перетвореним на камінь, у чарівну печеру зі скарбами водяника; святий Миколай у подобі старця навідується до самозакоханих дітей козацької вдови Ганни...

Цей розділ показує: за добро віддячується добром, а за зло – злом, навіть коли ображений про те й не думав, бо сміливість винагороджується, і так само за підступність отримаєш своє покарання. Лише людині обирати, на чиєму вона боці, але для того, щоб зрозуміти, який ти насправді, треба пройти випробування. Часто героями цих казок стають козаки – народні герої і заступники.

Останні розділ книги пояснює будову світу, а його героями часто є батько Небо і матінка Земля. Цей авторський погляд на світ захоплює, але також зовсім не суперечить народній традиції.

Маленьке курча стало єдиним, хто врятував землю від сутінків і засвітив Сонце; комети з´явилися через сваволю Вогню і його боротьбу з Водою і Вітром, та й Небо і Земля можуть посваритися; червона калина з´явилася з розтовчених бусин розірваного воронами намиста; бджолами стали працьовиті дружини ледачих чоловіків; Чумацький Шлях – то розсипана сіль з воза чумака, який досі розповідає казки зоряним сестрам; на річки перетворилися діти богатиря Славути, а першою кам´яною бабою стала знедолена красуня Діяна.

З того часу ходять люди до кам´яної Діяни, просять у неї допомоги, й оповідач цих казок і легенд також ходив, просив щастя для Вкраїни і волі для українського народу.

Навіть перелік казок показує, наскільки багатогранний цей збірник, але кожна казка самобутня і може сприйматися як окрема історія, а може, як петриківський малюнок, що прикрашає обкладинку, складатися у єдиний барвистий візерунок.

Також хочу відмітити велику кількість дуже гарних ілюстрацій, які кольоровими вклейками розміщені в кожному розділі.

Яскраві, веселі, пригодницькі казки з цієї книги, я думаю, не залишать байдужим жодного малого і дорослого читача.



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

21.11.2024|18:39
Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
19.11.2024|10:42
Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
19.11.2024|10:38
Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
11.11.2024|19:27
15 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
11.11.2024|19:20
Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
11.11.2024|11:21
“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
09.11.2024|16:29
«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
09.11.2024|16:23
Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
09.11.2024|11:29
У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»
08.11.2024|14:23
Оголосили довгий список номінантів на здобуття Премії імені Юрія Шевельова 2024 року


Партнери