Re:цензії

07.12.2009|09:00|Галина Бокшань

Майстриня дитячих скарбничок

Оксана Лущевська. Дивні химерики, або Таємниця старовинної скриньки. – К.: Грані-Т, 2009. – 80 с. , іл.. (Серія «Сучасна дитяча проза»).

Казка від Оксани Лущевської «Дивні химерики, або Таємниця старовинної скриньки», – власне кажучи, і не книга, а вигадлива скарбничка захопливих пригод, відчайдушних витівок, несподіваних відкриттів, незвичайних секретів і загадок. Юним читачам направду пощастить: обравши для дозвілля цей чудовий різдвяний детектив, вони отримають втіху не лише від уявних мандрів разом з героями казки, а й від чудових ілюстрацій Інги Леві, завдяки яким знайомство з симпатичною книжковою компанією винахідливої дітвори стане ще приємнішим.

Події «Дивних химериків» відбуваються у передсвяткову зимову пору, тоді, коли увиразнюється віра в дива, стає прикметною потреба в розгадуванні таємниць. Уже з перших сторінок книжки хочеться стати безпосереднім учасником святовечірніх приготувань. Маленький читач потрапить у затишний світ, дбайливо наповнений давніми традиціями і звичаями, старовинними обрядами зустрічі Різдва. У ньому, як у музичній скриньці, причаїлися привабні мелодійні подарунки, адже Оксана Лущевська гармонійно вплела в текстову тканину твору уривки обрядових пісень і колядок.

Головні персонажі книги – міська дівчинка Ляля та її друзі з села, в яке вона разом з батьками приїхала на різдвяні канікули. Кожен з дітлахів неодмінно викличе щиру прихильність і зичливе ставлення юних читачів. Кому б не хотілося заприязнитися з навдивовижу допитливою Лялею, кмітливим Славком, поміркованим Костиком і кумедною Настунею?! Авторка книги майстерно виписала-вималювала яскраві характери всіх чотирьох персонажів, переконливо зобразила їхні товарисько-родинні стосунки. Відчувається досвід письменниці в роботі з текстами для дітей і справжній хист до цієї справи, адже розгортання сюжетної лінії і відтворення особистісних якостей героїв враховує особливості дитячої психології, а також специфіку сприймання художнього твору юними читачами. Персонажі казки вийшли напрочуд рельєфними: кожному з них письменниця припасувала таку деталь, яка найбільш влучно й виразно характеризує індивідуальність маленьких шукачів пригод. Їхні розмови між собою позначені приязною дотепністю і світлим гумором. Ляля, Славко, Костик і Настуня – герої, до гурту яких зохотиться долучитися юний читач. Їх не лякають труднощі, яких не оминути при розгадуванні таємниць. Кожен прагне зробити свій, бодай крихітний, внесок у спільну справу, що важливіша від спокійного дозвілля біля телевізора.

Батьки дітей молодшого шкільного віку без вагань можуть придбати книжку своїм малюкам з нагоди Різдвяно-Новорічних свят: дарунок, безсумнівно, сподобається, і кілька вечорів дівчатка та хлопчики проведуть у захопливому читанні. Вдячність дітей гарантована, позаяк втіха від уявних мандрівок перевершить їхні очікування. Книга привабить не тільки динамічним розгортанням сюжету, жвавою манерою оповіді, але й невимушеною пізнавальністю й інформативністю. Оксана Лущевська ненав´язливо розповідає про давні народні звичаї у контексті пригод, а така подача фольклорних цікавинок матиме найбільший ефект. Авторка вміло вибудувала твір на власне українському ґрунті, щедро наповнила казку автентичним колоритом зимових обрядів. Саме така дитяча література формує основи світогляду, домінантними в якому будуть любов до минувшини, повага до культурного надбання нації, трепетне ставлення до історичної спадщини свого народу. Прищепити симпатію до українського фольклору – додаткове завдання казки, з яким Оксана Лущевська впоралася якнайкраще. Враховуючи те, що книга за жанром є детективом, слід віддати належне авторці за майстерність у написанні поліфункціонального твору.

Книга наповнена яскравими реаліями дитячого мікросвіту, у якому першорядну роль відіграє творча уява. Дорослі зможуть з легкістю впізнати в героях казки себе колишніх. Хіба ж не всім нам кортіло вирушити в пошуки таємного скарбу, озброївшись компасом і жагою пізнання? Чи є серед нас такі, які не мріяли віднайти заповітну скриньку, подолавши  на шляху пошуків підступних велетнів чи хижих чаклунів? «Дивні химерики» Оксани Лущевської нагадують нам про те, скільки дивовижного лишилося в нашому дитинстві.

Як того вимагає жанр детективу, у казці багато оказій, спостерігаючи за якими, читачі хвилюватимуться за своїх літературних знайомців. Перебування Лялі у загадкового діда Маркіяна, зустріч з лісовиком і самими химериками викличе у дітей бажання допомогти персонажам казки, звільнити їх від сумнівів і розпачу. Фінал книги змусить читачів задоволено усміхнутися, адже «таємницю старовинної скриньки було розкрито».  Разом з тим виникне непоборне бажання мандрувати далі, захочеться перегорнути сторінку і прочитати про нові секрети Лялі та її друзів, проте малюнок вкінці підкаже: історія завершилася. Тож цілком природно буде почути від дітей запитання: «А чи буде продовження?»

Казка Оксани Лущевської – вартісна річ, яку залюбки рекомендуватиме вдячний маленький читач своїм приятелям і друзям. Напередодні зимових свят її художня цінність зростає. Книга «Дивні химерики» допоможе забезпечити святковий настрій, створити чарівну атмосферу Святого вечора й Різдва. Вона вдалий зразок того, як традиції «Різдвяних повістей» Діккенса майстерно продовжують сучасні українські письменники.коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга
Книги від Bookzone

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

17.02.2019|11:30
17 лютого видбудеться вечір пам´яті "Ціна життя Небесної Сотні"
16.02.2019|19:01
Письменник Тарас Ващук подарував українській школі в ОАЕ партію видань «Книга-мандрівка. Україна».
16.02.2019|16:46
Вийшла книга "Веремій В´ячеслав. Правда життя журналіста" про загиблого героя на Євромайдані
16.02.2019|14:22
Директор Інституту книги розповіла, які напрями фінансуватимуть у 2019-му
16.02.2019|12:09
«Кімната Джованні» Болдвіна - книга місяця за версією “The Guardian”
16.02.2019|09:50
Львівські митники передали науковій бібліотеці України вилучені раритетні видання
15.02.2019|14:25
У Чернівцях гімназисти подарували книжки онкохворим діткам
15.02.2019|12:39
Роман «Ім’я троянди» Умберто Еко перетворили на телесеріал
15.02.2019|10:03
У Лондоні Книжковий Арсенал номінували як найкращий літературний фестиваль року
14.02.2019|20:45
Леонід Яковишин – лауреат премії імені Миколи Гоголя


Партнери