Re: цензії
- 18.12.2024|Тетяна Торак, м. Івано-ФранківськНотатки мемуарного жанру
- 17.12.2024|Оксана Тебешевська, заслужений учитель України, письменницяВолодимир Качкан: «З того слова насію довічних пісень…»
- 14.12.2024|Валентина Семеняк, письменницяКлюч до послань
- 10.12.2024|Ігор ЗіньчукСвобода не має ціни
- 01.12.2024|Ігор ЗіньчукТомас Манн „Будденброки” – роман–сага про занепад однієї родини
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
Видавничі новинки
- У видавництві Vivat вийшов комікс про Степана БандеруКниги | Буквоїд
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
Re:цензії
Майстриня дитячих скарбничок
Оксана Лущевська. Дивні химерики, або Таємниця старовинної скриньки. – К.: Грані-Т, 2009. – 80 с. , іл.. (Серія «Сучасна дитяча проза»).
Казка від Оксани Лущевської «Дивні химерики, або Таємниця старовинної скриньки», – власне кажучи, і не книга, а вигадлива скарбничка захопливих пригод, відчайдушних витівок, несподіваних відкриттів, незвичайних секретів і загадок. Юним читачам направду пощастить: обравши для дозвілля цей чудовий різдвяний детектив, вони отримають втіху не лише від уявних мандрів разом з героями казки, а й від чудових ілюстрацій Інги Леві, завдяки яким знайомство з симпатичною книжковою компанією винахідливої дітвори стане ще приємнішим.
Події «Дивних химериків» відбуваються у передсвяткову зимову пору, тоді, коли увиразнюється віра в дива, стає прикметною потреба в розгадуванні таємниць. Уже з перших сторінок книжки хочеться стати безпосереднім учасником святовечірніх приготувань. Маленький читач потрапить у затишний світ, дбайливо наповнений давніми традиціями і звичаями, старовинними обрядами зустрічі Різдва. У ньому, як у музичній скриньці, причаїлися привабні мелодійні подарунки, адже Оксана Лущевська гармонійно вплела в текстову тканину твору уривки обрядових пісень і колядок.
Головні персонажі книги – міська дівчинка Ляля та її друзі з села, в яке вона разом з батьками приїхала на різдвяні канікули. Кожен з дітлахів неодмінно викличе щиру прихильність і зичливе ставлення юних читачів. Кому б не хотілося заприязнитися з навдивовижу допитливою Лялею, кмітливим Славком, поміркованим Костиком і кумедною Настунею?! Авторка книги майстерно виписала-вималювала яскраві характери всіх чотирьох персонажів, переконливо зобразила їхні товарисько-родинні стосунки. Відчувається досвід письменниці в роботі з текстами для дітей і справжній хист до цієї справи, адже розгортання сюжетної лінії і відтворення особистісних якостей героїв враховує особливості дитячої психології, а також специфіку сприймання художнього твору юними читачами. Персонажі казки вийшли напрочуд рельєфними: кожному з них письменниця припасувала таку деталь, яка найбільш влучно й виразно характеризує індивідуальність маленьких шукачів пригод. Їхні розмови між собою позначені приязною дотепністю і світлим гумором. Ляля, Славко, Костик і Настуня – герої, до гурту яких зохотиться долучитися юний читач. Їх не лякають труднощі, яких не оминути при розгадуванні таємниць. Кожен прагне зробити свій, бодай крихітний, внесок у спільну справу, що важливіша від спокійного дозвілля біля телевізора.
Батьки дітей молодшого шкільного віку без вагань можуть придбати книжку своїм малюкам з нагоди Різдвяно-Новорічних свят: дарунок, безсумнівно, сподобається, і кілька вечорів дівчатка та хлопчики проведуть у захопливому читанні. Вдячність дітей гарантована, позаяк втіха від уявних мандрівок перевершить їхні очікування. Книга привабить не тільки динамічним розгортанням сюжету, жвавою манерою оповіді, але й невимушеною пізнавальністю й інформативністю. Оксана Лущевська ненав´язливо розповідає про давні народні звичаї у контексті пригод, а така подача фольклорних цікавинок матиме найбільший ефект. Авторка вміло вибудувала твір на власне українському ґрунті, щедро наповнила казку автентичним колоритом зимових обрядів. Саме така дитяча література формує основи світогляду, домінантними в якому будуть любов до минувшини, повага до культурного надбання нації, трепетне ставлення до історичної спадщини свого народу. Прищепити симпатію до українського фольклору – додаткове завдання казки, з яким Оксана Лущевська впоралася якнайкраще. Враховуючи те, що книга за жанром є детективом, слід віддати належне авторці за майстерність у написанні поліфункціонального твору.
Книга наповнена яскравими реаліями дитячого мікросвіту, у якому першорядну роль відіграє творча уява. Дорослі зможуть з легкістю впізнати в героях казки себе колишніх. Хіба ж не всім нам кортіло вирушити в пошуки таємного скарбу, озброївшись компасом і жагою пізнання? Чи є серед нас такі, які не мріяли віднайти заповітну скриньку, подолавши на шляху пошуків підступних велетнів чи хижих чаклунів? «Дивні химерики» Оксани Лущевської нагадують нам про те, скільки дивовижного лишилося в нашому дитинстві.
Як того вимагає жанр детективу, у казці багато оказій, спостерігаючи за якими, читачі хвилюватимуться за своїх літературних знайомців. Перебування Лялі у загадкового діда Маркіяна, зустріч з лісовиком і самими химериками викличе у дітей бажання допомогти персонажам казки, звільнити їх від сумнівів і розпачу. Фінал книги змусить читачів задоволено усміхнутися, адже «таємницю старовинної скриньки було розкрито». Разом з тим виникне непоборне бажання мандрувати далі, захочеться перегорнути сторінку і прочитати про нові секрети Лялі та її друзів, проте малюнок вкінці підкаже: історія завершилася. Тож цілком природно буде почути від дітей запитання: «А чи буде продовження?»
Казка Оксани Лущевської – вартісна річ, яку залюбки рекомендуватиме вдячний маленький читач своїм приятелям і друзям. Напередодні зимових свят її художня цінність зростає. Книга «Дивні химерики» допоможе забезпечити святковий настрій, створити чарівну атмосферу Святого вечора й Різдва. Вона вдалий зразок того, як традиції «Різдвяних повістей» Діккенса майстерно продовжують сучасні українські письменники.
Коментарі
Останні події
- 19.12.2024|11:01Топ БараБуки: довгий список найкращих дитячих і підліткових видань 2024 року
- 19.12.2024|07:49Топ продажів видавництва VIVAT у 2024 році
- 18.12.2024|13:16Фонд Східна Європа за підтримки Швейцарії випустив онлайн-курс для підлітків «Не можеш сказати – пиши!»
- 17.12.2024|19:44Мирослав Лаюк став лауреатом премії імені Шевельова 2024 року
- 17.12.2024|19:09Вийшов трейлер української стрічки «Фрагменти льоду»
- 10.12.2024|18:36День народження Видавництва Старого Лева
- 10.12.2024|10:44На Оболоні Книгарня "Є" відкриє новий культурний простір “Книгарня “Є”
- 10.12.2024|10:38Видавець Віктор Круглов пройшов відбір на навчання в Стенфордській вищій школі бізнесу
- 10.12.2024|10:35Ретроспективні фільми «7 психопатів», «Орландо» і «Володарі часу» покажуть узимку в кінотеатрах України
- 10.12.2024|10:30У Києві презентують книжку “Спіймати невловиме. Путівник світом есеїстики”