Re: цензії

02.01.2025|Галина Максимів, письменниця
Про вибір ким бути: ножицями чи папером
31.12.2024|Михайло Жайворон
Між рядками незвіданих тиш
31.12.2024|Галина Максимів, письменниця
Подорож, яка змінила світ на краще
30.12.2024|Тетяна Торак, м. Івано-Франківськ
Femina est…
30.12.2024|Віктор Вербич
Коли любов триваліша за життя
30.12.2024|Петро Білоус, доктор філології, професор
«Небо єднати з полем...»
18.12.2024|Тетяна Торак, м. Івано-Франківськ
Нотатки мемуарного жанру
17.12.2024|Оксана Тебешевська, заслужений учитель України, письменниця
Володимир Качкан: «З того слова насію довічних пісень…»
14.12.2024|Валентина Семеняк, письменниця
Ключ до послань
10.12.2024|Ігор Зіньчук
Свобода не має ціни

Re:цензії

22.12.2008|10:47|Тетяна Дігай

Шляхами тріумфів Крушельницької

У видавництві «Джура» вийшла книга статей і матеріалів про видатну співачку світу, нашу землячку (народилася в селі Білявинцях, нині Бучацького району Тернопільської області) Соломію Крушельницьку.

Автор проекту та головний упорядник –  світлої пам´яті краєзнавець, філолог, бібліограф Петро Медведик (1925–2006), співупорядники –  головний редактор видавництва «Джура» Уляна Ґуґлевич-Ванчура і старший науковий співробітник Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові Роксоляна Мисько-Пасічник. Автори статей:  директор цього закладу Галина Тихобаєва, старший науковий співробітник згаданого музею, музикознавець  Мар´яна Зубеляк і завідуюча науковим відділом цього закладу, музикознавець Данута Білавич, доктор мистецтвознавства, професор Стефанія Павлишин, письменник, професор Львівського національного університету ім. Івана Франка Роман Горак та інші відомі імена.

Якщо шедеври малярства, скульптури  можна побачити  в музеї, твори композитора  почути в концертному залі, книгу зберегти в бібліотеці, то коли йдеться про співоче, театральне, виконавське мистецтво, – час невблаганний. Наступним поколінням шанувальників недоступно насолоджуватися  мистецтвом великих співаків, акторів, скрипалів, віолончелістів, піаністів тощо  безпосередньо в оперному театрі чи в концертному залі.  Уявлення про Соломію Крушельницьку, видатну співачку, оперну примадонну й людину склались у широкого читацького загалу насамперед зі спогадів  сучасників, суджень інтерпретаторів її творчості, біографів її життя.  Література про неї широка, різноманітна. Про нашу землячку написані не тільки статті й музичні дослідження, вона є героїнею віршів, романів, п´єс, кіносценаріїв, великої кількості спогадів. Можна згадати роман-біографію «Соломія Крушельницька» Валерії Врублевської з переднім словом Олеся Гончара, двотомник «Соломія Крушельницька: спогади, матеріали, листування»   (упорядник Михайло Головащенко). Серед авторів «соломіїної» теми –  тернопільські краєзнавці: Ігор Ґерета, вже згадуваний Петро Медведик, Олег Смоляк та інші. 

Упорядники книги подбали про якнайповніше висвітлення  відомих, маловідомих, призабутих або й зовсім забутих фактів із життєвого й творчого шляху Соломії Крушельницької. Книга складається з кількох тематичних розділів. Перші розділи –  «Статті», «Спогади, листування» –  містять   цикли статей про шлях співачки до мистецьких вершин, про навчання  в Італії, тріумфальні гастролі на світових оперних сценах, цікаві матеріали, що висвітлюють повернення співачки на Батьківщину, складні стосунки з радянською владою. Окремий розділ подає вичерпні відомості про репертуар співачки, що складався зі 60 (!) оперних партій, вокальних творів  зарубіжних композиторів, оперних та опереткових партій, романсів і народних пісень українських композиторів. 

Соломія Крушельницька мала прекрасну вокальну школу італійського співу, що в усі часи вважали  найкращою в світі, але не встигла зафіксувати свої унікальні знання на папері, тому надзвичайно важливими є сторінки, присвячені педагогічній роботі Соломії Крушельницької у Львівській державній консерваторії ім. М. Лисенка (тепер Львівська державна музична академія ім. М. Лисенка).   Книга містить у собі програми останніх концертів професора С. Крушельницької (це звання  влада надала співачці за місяць до смерті), перелік грамофонних записів, що були здійснені у Варшаві (1903), Мілані (1906 –1910), Чикаґо, США (1928).   Відомий магнітофонний запис останнього концерту співачки у Львові 1951 року – Соломії Крушельницькій було 79 років!

Привертають увагу унікальні світлини та ілюстрації з фондів Тернопільського обласного краєзнавчого музею, Меморіальних музеїв  Соломії Крушельницької у Білій та Львові, приватної збірки Петра Медведика.

Прикрашає  книгу поетичний розділ «Присвяти», в якому зібрані вірші, поеми, пісні, прозові,  драматичні твори сучасників та вдячних нащадків примадонни – найкращого оперного сопрано світу,  шляхетної, чарівної, елегантної  жінки.   

Місцевих науковців, дослідників, педагогів, учнів та студентів, усіх небайдужих до історії рідного краю зацікавлять свідчення краєзнавців про перебування співачки на Тернопільщині.

Видавництво «Джура», упорядники книги «Соломія Крушельницька. Шляхами тріумфів» зробили велику справу. Ця робота – безцінний внесок у скарбницю матеріалів про нашу видатну землячку, яка прославила свій рідний край.

Соломія Крушельницька. Шляхами тріумфів: Статті та матеріали. – Тернопіль: Джура, 2008. – 392 с.

Від редакції:
Рецензія надійшла на конкурс літературних критиків



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus


Партнери