Електронна бібліотека/Проза

Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
Останній прапорПауль Целан
Сорочка мертвихПауль Целан
Міста при ріках...Сергій Жадан
Робочий чатСеліна Тамамуші
все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
тато просив зайти...Олег Коцарев
біле світло тіла...Олег Коцарев
ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
добре аж дивно...Олег Коцарев
ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
КОЛІР?Олег Коцарев
ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
Завантажити

Юру за руку і спробувала розтлумачити:
— Тобі ж казали: готується належна зустріч одного з тих, хто організував замивання Бабиного Яра.
— Екзекуцію йому влаштуємо, — вагомо пообіцяв Мишко, задоволено потираючи руки. — Як в Ярослава Гашека: “Урочисте шмагання”, “Продовження урочистого шмагання”. Добре сказано!
Юру скрутило від цих слів. Він спробував уточнити:
— Так що, його… той… просто так і вiдшмагають? — чим викликав новий приступ вбивчого реготу Мишки.
— У “Швейку”, між іншим, ніякого шмагання немає і близько. Просто військові частини відправляють на фронт як “гарматне м'ясо”. І все. В нас також не буде ніякого рукоприкладства, за цим вже доглянуть, не бійся, — вагомо пообіцяв гітарист. — Смішний ти все ж, Юрко. Не знаєш навіть звичайних засобів порозважатися тут. Та якби ти не був таким дрімучим неуком і хоч зрідка перечитував “Князя Серебряного”, то знав би, як відбувається екзекуція.
Тут Мишко встав навшпиньки, зачимчикував перед ними, загугнявив:
— Здоровий будь, царю наш батюшко Іоанне Васильовичу! Здоровий будь, міський голова наш Йосипе Лексiйовичу! — кланяючись після кожного “здоровий будь”.
— Сам усе побачиш і сам усе скажеш, — підтвердила Соня. — Головне, не бійся: в потрібний момент потрібні слова приходять самі.
— А ти влаштовувала комусь екзекуцію? — із завмиранням серця спитав Юра.
— Не я, а ми, — відповіла дівчина. — Багато, дуже багато людей, наших і не наших організували Бабин Яр, і всі вони дуже заслужили і заслуговують на гарячу зустріч. А ти… Невже ти думаєш, що найстрашнiше покарання для душі — висікти рiзками тіло! Мертвому тілу до того ж не боляче. Крім цього несправедливо, щоб із-за душі страждала матеріальна оболонка. Так буквально карають лише вгорі. А найбiльша насолода і найстрашнiше покарання (тут вже з якого боку дивитися) — це говорити правду в очі.
Юнак опустився на земляну підлогу, якнайзручніше влаштувався бiля ніг Соні, обхопив голову руками і почав думати, що ж він скаже цій особi, яку зараз побачить уперше. Але думки плуталися, спліталися і розбігалися, мов залізничнi рейки на великій товарній станції.
Гітарист сказав, що будуть ховати Йосипа Олексійовича Доводова, голову Міськради. Закопають його там, де з чорної стелі звішується упираючись в саму підлогу потворний наріст, що нагадує чи то гігантський сталактит, чи перевернуту піраміду. Юра пам'ятав, як подібна піраміда росла над трамваєм, що потрапив у сель. Вгорі то була яма, тут же — сталактит на стелі. Коли яму закопають, все повернеться на місце, а на землянiй підлозі залишиться труна. Скоро вона буде крайньою в правильному ряду інших домовин, деякi з них більш заможнi, але переважна більшість вельми багаті, деякі напiвзотлiлi, поїдені гробаками, а деякі новісінькі. Кажуть, це центральна алея Байкового цвинтаря, однак за життя Юра тут ніколи не бував.
Взагалі-то дивно буде бачити такого великого начальника, запросто стояти з ним лицем до лиця. Юнак пам'ятав, що мама багато писала в різні інстанції щодо квартири, і найвищою з цих інстанцій була саме Міськрада (їй радили звернутися в Це-Ка, проте вона так і не наважилася, незважаючи на невичерпну рішучість домогтися окремої квартири; Юра знав, чого боїться мама: ніякими “погорільцями” вони насправді не були, тато загинув на фронті якось погано, не так як треба, і його вдова досі побоювалася несподіванок від партії, так само як і від органів). Отже, питання про їхню квартиру вирішував цей самий Доводов. Тобто не вирішував, тому що мама весь час лаялася, що всі її листи “спускають” назад в районний Виконком. А потім бабуся Маня повернулася в село і там померла (затужила в місті, а з-за тата вони навіть на похорони до неї не поїхали, просто обірвали всі зв'язки, шукайте вiтру в полi!), старший брат подався в Узбекистан, сестра вийшла заміж і переїхала, і мама залишилася в комуналцi з Юрою, а двi особи у кімнаті — хіба ж це тіснота, громадянка Петріченко?! Та й молодший син от-от піде до армії служити… І ніякої квартирної проблеми для них більше не існувало.
А синок же не в армію пішов, а на той світ. Дезертирував, підла душа, як тато… А пітьма — як штрафний батальйон…
Але що ж все-таки сказати Доводову? “Ох і сволота ж Ви, Йосипе Олексійовичу, якщо в підлеглому Вам місті таке життя!” Ні, лаяти сходу, та ще незнайомоу людину — негарно якось, та й взагалі Юра не лаявся майже. От Мишка — інша справа… “Поганим головою Мiськради Ви були, якщо…” Не годиться. На місці Бабиного Яра якраз і мали намiр побудувати якнайбільше нових будинків, щоб менше було комуналок.
До чого тут комуналки, дійсно?! От причепилися недоречно… “І закортiло ж Вам, Йосипе Олексійовичу, затівати будівництво в такому місці…” А чого ж це ти, бовдуре, сунув у прокляте місце! Сам винен.
Та-а-ак, ситуацiя…
Юнак озирнувся довкола і здивувався тому, скільки народу з'явилося, доки він мудрував. І все більше в білому одязi, як Мишко і Соня, з сяючими обличчями. Є й такі, як він, нормальні мешканці пекла, об'єднані чимось невловимим, спiльним у виразі

Останні події

13.07.2025|09:20
У Лип´янці вшанували пам’ять поета-шістдесятника Миколи Томенка та вручили його іменну премію
11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року


Партнери