Електронна бібліотека/Проза

Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
Останній прапорПауль Целан
Сорочка мертвихПауль Целан
Міста при ріках...Сергій Жадан
Робочий чатСеліна Тамамуші
все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
тато просив зайти...Олег Коцарев
біле світло тіла...Олег Коцарев
ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
добре аж дивно...Олег Коцарев
ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
КОЛІР?Олег Коцарев
ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
Завантажити

Ольга Василівна розповiдала їм про життя і діяльність поетеси, про внесок сім'ї Косачiв в розвиток культури українського народу, не забуваючи цитувати вислови з робіт Леніна.
Світлані могила не сподобалася. Ні, все тут було дуже урочисто, витримане суцiльно в чорному і золотому тонах, біля пам'ятника — букетики живих квiтiв, доріжки чисто підметені, скрізь розставлені покажчики: “До могили Леси Українки”.
Однак надмірна урочистість викликала вiдразу. Дівчина не могла позбутися думки, що ці от четверо похованих зовсім не розраховували на те, що вчительки української мови і літератури стануть водити до них розбишак-школярів і петеушникiв. Не бажали цього й похованi довкола. Всі вони просто хотіли навіки заспокоїтися і мирно спочивати на Байковому цвинтарi, куди не долинав шум великого міста, хіба що крім рипiння трамваїв і не дуже голосного перестуку залізничних потягiв. Проте, якщо “чугунка” на початку століття, можливо, тут вже була, то трамваї навряд чи ходили… А може і ходили, Світла не знала напевно. Принаймні, такі от екскурсії точно не влаштовувалися.
Взагалі-то, Ольга Василівна молодець. Якщо українська література навіть не стояла в розкладі останнім уроком, вона мінялася з кимось і кiлька разiв на рiк водила школярiв по всяких цікавих місцях. Минулого року, коли у програмі було “Слово про похiд Ігорiв”, Ольга Василівна прокотила їх клас на фунікулері, провела Андріївським узвозом до маленького садка на Червоній площі і раптом повідомила, що Андріївський узвiз колись давним називався Боричевим взвозом, а в землі садка під лавочками, під величезними каштанами, травичкою і увінчаною облупленим гіпсовим бюстом Мічуріна клумбою знаходяться рештки церкви Богородиці Пирогощої; отже, саме цим шляхом і саме сюди йшов князь Ігор молитися після невдалого свого походу і втечі з половецького полону. Минулої осенi, коли вони розпочали проходити твори класиків демократичної літератури дожовтневого періоду, першим з яких був Нечуй-Левицкий, вчителька водила школярiв у Флорiвський монастир і розповiдала, куди втекла героїня “Кайдашевой сім'ї” Мелашка після однiєї з багатьох диких сімейних сварок. “Конотопскую відьму” і “Сто тисяч” вони дивилися в театрі імені Івана Франка, “Наталку-Полтавку” слухали в Оперному.
Молодець Ольга Василівна, годi й казати! Тільки от iз цвинтарем…
Проте, у Свiтлани просто було особливе ставлення до кладовищ, пов'язане з (незручно навiть говорити!) видіннями, що траплялися у неї під час якихось дивних нападів. Їх було лише два або три в її житті. Щодо першого, самого раннього видiння, то Світлана сумнівалася, чи було воно взагалі, так давно це сталося і так мало дівчина пам'ятала. Просто вночі їй наснився кошмар (або підкоряючись примсі дивної дитячої фантазії, вона вбила собі в голову, що наснився), і якби другого і третього разу дійові особи не були ті ж самі, Світлана навряд чи щось пригадала би. Однак найгірше полягало от в чому:
Останнього разу все відбувалося на цвинтарi.
Минулого літа тато заїжджав в гості до тітки Рити і на прохання дочки взяв її з собою (аби похизуватися зайвий раз, як дівчинка пiдросла). Світлана не впустила шансу і потихеньку розпитала дядька Ігоря про Юру Петриченка. Так, був такий. Однак ніхто в класі з ним не товаришував, з цим слиньком, ревою і слабаком; не знали навіть точно, де він жив. Проте, дізнаватися й не прагнули. “Класні пiдлабузники”, що носили по домiвках записочки вчителів про погану поведінку дітей і про погані оцінки, і ті не могли б назвати Юркової адреси, тому що і вчився, і поводився він середненько, так що додому до нього ніхто ніколи не ходив. Юркова мати приїхала до Києва з якогось села чи то відразу після того, як фашистів прогнали, чи то за певний час пiсля того. Відомо лише, що вона всіма правдами і неправдами втиснулася з трьома дітьми і матір'ю в переповнену комуналку, стверджуючи, що вони погорільці. Пізніше вони перекочували в іншу комуналку, оскільки бабуся, а потім і мати Юри перегризлися в першій з усіма сусідами. Так що корінними жителями Куренiвки ці люди не були. До того ж, на Юркове нещастя в їхньому класі вчився хлопчина, з яким вони мешкали через стінку в першій квартирі і який його зневажав. Цей парубок був в класі ватажком, так що зрозуміти причину відчуженості Юри було неважко. Особливої ненависті до нього не вiдчували, але й тримали на відстані. Про сель шістдесят першого року дядько Ігор говорити чомусь взагалi відмовився.
Світлана одного разу поїхала на Куренiвку і спробувала розшукати всі місця, бачені увi сні. Будинок Юри не знайшла; при цьому було таке почуття, немов ходиш зовсім поруч, немов клятий дворик тут, за рогом… Але за рогом стояв абсолютно інший будинок, новий, білий і не було ніякого здичавiлого садочка з перекошеними дерев'яними лавочками. Пташиний ринок вона знайшла, знайшла і дорогу до кладовища. Тільки за огорожу зайти не наважилася, подивилася здалека на сірі ряди пам'ятників — і відступила, позадкувала. Дівчині здавалося, що коли вона побачить могили Зиночки Савенко, Федора

Останні події

13.07.2025|09:20
У Лип´янці вшанували пам’ять поета-шістдесятника Миколи Томенка та вручили його іменну премію
11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року


Партнери