Електронна бібліотека/Проза

чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
МуміїАнатолій Дністровий
Поет. 2025Ігор Павлюк
СучаснеІгор Павлюк
Подорож до горизонтуІгор Павлюк
НесосвітеннеІгор Павлюк
Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
СИРЕНАЮрій Гундарєв
ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
активно і безперервно...Анатолій Дністровий
ми тут навічно...Анатолій Дністровий
РозлукаАнатолій Дністровий
що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
КротовичВіктор Палинський
Львівський трамвайЮрій Гундарєв
Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
МістоЮрій Гундарєв
Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
Сонячний хлопчикВіктор Палинський
де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
Любити словомЮрій Гундарєв
КульбабкаЮрій Гундарєв
Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
Закрите небоЮрій Гундарєв
БезжальноЮрій Гундарєв
Людському наступному світу...Микола Істин
Завантажити

хто любить темні справи, віддають перевагу пiтьмi, хто любить земне — землi…
Юнак знов здригнувся. У словах старого з'явився проблиск надії. І знов йому здалося, що Борух Пінхусович уважно подивився на нього загадковим внутрішнім оком, але цього разу — з легким здивуванням… і навіть із засудженням.
— Кожному своє, — продовжував між тим Сонін дідусь. — І невже ви думаєте, що ваш теперішній свiт останній? Є ще більш високі світи, і другий в порівнянні з ними так же похмурий, як ваше пекло в порівнянні з ним.
У Юри відлягло від серця. Він заспокоївся так само швидко, як злякався. Дійсно, якщо біси з величезними кухонними принадлежностями не з'явилися досі, звідки ж вони візьмуться тепер?! І заради чого! Він і так доволi мучився, сумував за землею. І те, що повідомив старий, було надзвичайно цікаве. Повернутися б угору…
— От би потрапити до вас у другий свiт, — замріяно сказав гітарист. І Юра з подивом відчув, як між ними зростає тоненька, мов павутиння стіна нерозуміння. Невже ж ніхто не зрозуміє його? От і Мишко такий розумненький, а вгору начебто і не рветься… І Соню він нормально сприйняти не може… Навіть Мишка на нього накричала… Не кажучи вже про таємничий погляд Боруха Пінхусовича…
— Так, для вас це проблема, — старий пригладив волосся і похитав головою. — Але я з вами згодний, Михайле: пекло — місце малоприємне, і звідси треба вибиратися.
— Але як? — наполягав гітарист.
— Зжитися! Позбутися того, що тримає вас тут, — Борух Пінхусович доброзичливо посміхнувся. — Думаєте, я відразу пішов звідси? Хай йому грець! Ви маєте абсолютну рацiю щодо віри наших старцiв, як ви їх назвали. І доки я був одним з них… отаким…
Після цих слів Сонін дідусь перевтiлився буквально на очах. Він згорбився і весь якось зіщулився. Борода більше не нагадувала застиглі струмені водоспаду — таке собі бородисько, середненьке. Опукле чоло і те поменшало, немов з туго накачаного м'яча випустили через ніпель повітря. Руки і голова затряслися, на губах заграла догідлива стареча посмiшка. Білий одяг змінився брудно-сірим балахоном.
— І доки я був Борухом Ставським, який так любив пофiлософствувати напару iз Сьомою Сахновським, iз найрозумнішою людиною, між іншим, який мешкав на Малiй Василькiвськiй біля синагоги і був навіть завмагом…
— Де мешкав? — неуважно перепитав Юра, зайнятий думками про землю.
— На Шота Руставелі біля Театру ляльок, — переклав гітарист, явно заінтригований перевтiленням старого.
— Ой, як приємно бачити такого молодого гоя, який знає, де у Києві таки була синагога! — Борух Пінхусович зовсім по-дитячому заплескав в долоні і засмiявся ще сильніше. — А чи ви знаєте, де ще є синагога?
— На Поділі, на Щекавицькiй. І якщо вважати синагогою кенасу караiмiв, що на Підвальнiй, яка тепер Полупанова… то була кенаса.
— Ой, що за розумний гой! — старий просто розцвів. — Так от, ви таки можете бачити того Боруха Ставського, якого сусід-полицай таки витягнув за бороду на вулицю і разом з Сонечкою погнав до Бабиного Яру. Якого били прикладами у груди і в живіт, коли він таки не захотів відпускати від себе онуку, тому як він не зовсiм ще дурень і розумів усе, крім того, що нас вели не виселяти, а стріляти.
Борух Пінхусович розсунув края балахона, демонструючи синці — і тут перетворення пішли назад. Коли він знов став патріархальним старцем в сяючо-бiлих шатах, то заговорив урочисто, звертаючися до всіх по черзі:
— Тому слухайте мене.
Михайле! Вас переповнює жовчний сарказм і заперечення всього на світі. Для початку повірте хоча б мені. Якби Бабин Яр не стали замивати, а головне — забувати, не було б ніякої катастрофи. І головне тут, повторюю — пам'ять.
Маріє! Ви не остаточно занепали і даремно мучитеся, згадуючи, чим займалися у земному житті. Продаж тіла — це ще не продаж душі.
Юрію! Намагайтеся принаймнi поки не думати про землю і про матір, яка залишилася там. Її син загинув безповоротньо, але ви є. Вас же є кому підтримати тут!..
Сонечко! — голос старого зробився особливо проникливим. — Забудь про Дорогожицьку вулицю, про три кулі і наругу. Ти поки що правильно зробила, полишивши Озеро Непролитих Сліз. Але не затримуйся в пеклi!
Нехай всі ваші свічки залишаться тут, як залишилася моя. Та…
Старий здiйняв руки до чорного склепiння. Його вбрання спалахнуло, і немов увiбравши цей спалах, десь у віддаленні виблиснув яскравіше за іншi крихітний вогненний язичок.
— Так я вже ніколи не потраплю на землю? — ледь чутно прошепотiв Юра. Сонiн дідусь суворо поглянув на нього.
— От що я скажу вам, юначе. Якщо ви слабке цуценя або кошеня, то прив'язаний до шиї камінь безжально потягне вас на дно ріки, і ви від цього ніякої користі не отримайте, буде суцiльна шкода. Але досвідченому плавцеві камінь допоможе пірнути на дно лагуни і знайти дорогоцінну перлину.
Пам'ять про землю — це вантаж, тягар. Камінь. Якщо ви дуже зажадаєте, то потрапите туди досить швидко. Не поспішайте! Забудьте про землю на певний час, підіть в блискучий свiт і тільки звідти пірнайте. На

Останні події

06.04.2025|20:35
Збагнути «незбагненну незбагнеж»
05.04.2025|10:06
Юлія Чернінька презентує свій новий роман «Називай мене Клас Баєр»
05.04.2025|10:01
Чверть століття в літературі: Богдана Романцова розкаже в Луцьку про книги, що фіксують наш час
05.04.2025|09:56
Вистава «Ірод» за п’єсою Олександра Гавроша поєднала новаторство і традицію
30.03.2025|10:01
4 квітня KBU Awards 2024 оголосить переможців у 5 номінаціях українського нонфіку
30.03.2025|09:50
У «Видавництві 21» оголосили передпродаж нової книжки Артема Чапая
20.03.2025|10:47
В Ужгороді представили книжку про відомого закарпатського ченця-василіянина Павла Мадяра
20.03.2025|10:25
Новий фільм Франсуа Озона «З приходом осені» – у кіно з 27 березня
20.03.2025|10:21
100 книжок, які допоможуть зрозуміти Україну
20.03.2025|10:19
Чи є “Постпсихологічна автодидактика” Валерія Курінського актуальною у XXI ст. або Чому дослідник випередив свій час?


Партнери