Електронна бібліотека/Проза

чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
МуміїАнатолій Дністровий
Поет. 2025Ігор Павлюк
СучаснеІгор Павлюк
Подорож до горизонтуІгор Павлюк
НесосвітеннеІгор Павлюк
Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
СИРЕНАЮрій Гундарєв
ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
активно і безперервно...Анатолій Дністровий
ми тут навічно...Анатолій Дністровий
РозлукаАнатолій Дністровий
що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
КротовичВіктор Палинський
Львівський трамвайЮрій Гундарєв
Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
МістоЮрій Гундарєв
Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
Сонячний хлопчикВіктор Палинський
де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
Любити словомЮрій Гундарєв
КульбабкаЮрій Гундарєв
Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
Закрите небоЮрій Гундарєв
БезжальноЮрій Гундарєв
Людському наступному світу...Микола Істин
Завантажити

блискавок вал, який змітав все на своєму шляху.
— Здор-ро-вень-кi були. Приїхали, — Миша усміхався поблажливо і зарозуміло кивав. — Отож, ти не бачив Озера Непролитих Сліз. Як твоя пупочка… вибачаюся, Сонечка… (Чемний жест у бік дівчини.) Як притягла вона тебе сюди, так ти тут і сидів, навіть прогулятися не спромігся! Ну, даєш…
— Я розповiдала тобі про озеро, — вставила дівчина, — я там переховувалася вiд усiх.
— Отак! Блиск! Тріск! — зрадів Мишко. — Браво, Сонечка! Це називається вбити наповал. Слухай, пусюнчику, як це ти не поцікавився краєвидом улюбленого місця усамiтнення своєї Сонечки? Ну просто дивак якийсь, чесне слово! Шморкач ти ще, рюмса. А побував би там хоч єдиний раз, то знав би: озеро і безліч струмочків, що течуть під землею, знаходяться над шаром глини. А вище — пiсочок. Це так і буває, коли тече собі річка, тече, а потім і піде під землю. У Києві так скрiзь: Почайна і Глибочиця зникли давним-давно, Либiдь зовсім обміліла. А на місці річки що залишається? Яр. Яр, пусюнчику! Бабин Яр. А місце чому Сирцем називається? Від ріки Сирець. Сире тому що, — Миша люто жестикулював, мовби розмовляв з глухонімим.
— Ну от. Пісок над водою і глиною схожий… — він на декілька секунд замислився, клацаючи при цьому пальцями. — …на сир на хлібі з маслом! Ти бутерброд колись їв? Дивно. А що робили на вашому безглуздому будівництві, скажи на милість? Замивали Бабин Яр і зверху зводили світле місто майбутнього. Комуністичне місто, де всі будуть щасливі, ах-ах! А на що це схоже? Так, неначе різали і клали зверху все нові й нові шматки сиру. А тепер пригадай грозу. Бабин Яр залили пульпою — водою з піском i глиною, та ще й на пісок, та дощова вода вниз просочилася. А яка злива була, пам'ятаєш? Що вийшло?
— Багато води, — сумовито вiдповiв Юра. Однак він все ще не розумів, куди веде гітарист.
— Молодець, пусюнчику. А оскільки масло, тобто вода, у нас рідке, що зробило світле комуністичне місто?
Юра мовчав. Почекавши трохи, Мишко впер кулаки у боки і презирливо процiдив:
— Світле комуністичне місто виявилося занадто важким. Все твоє будівництво і будинки зі сплячими людьми, і все інше з'їхало по воді, сповзло, як по маслу. Як по маслу! От тобі і сель на рівному місці. А про Веньку твого… Та на твоєму місці я б радів, що не він загинув, а ти. Придурок, — гітарист презирливо цвiнькнув.
— Напевно, ти на геофацi вчився, — засмучено мовив юнак, уражений легкістю, з якою Мишко пояснив катастрофу. Той постукав кісточками пальців по гітарі, набундючився й урочисто мовив:
— Вчився я в нормальній середній школі, як і ти. До університету поступав тричі (не заперечую, це певна школа), але на журналістику. І так і не поступив, до речi. А потім… не до того було, — гітарист з демонстративною недбалістю змахнув з лікарняної піжами неіснуючу тут пилюку. — Відносно ж нашої маленької прикрості… Хочу перефразувати російського поета: “геологом мог бы ты не быть, но головою думать был обязан”. І тоді все вмить яснiшає до прозоростi. І все це дуже легко зрозуміти.
— Нічого ви не пояснили, шановний, — спокійно сказав Сонін дідусь. Сяйво, що він випромiнював, посилилося. Щойно всі дивилися на Мишка, тепер же обернулися до Боруха Пінхусовича.
— Як-то нічого? — обурився гітарист.
— А отак! Ясна рiч, ви дуже влучно і дохідливо пояснили, звідки взявся потік води і багнюки. Але нікому з вас як і досi незрозуміло, чому це сталося з вами. Я аж ніяк не збираюся з'ясовувати, що привело сюди кожного з вас. Я говорю про всіх разом, загалом. Але в одному ви, Михайле, абсолютно праві: Юра повинен радіти, що загинув він, а не його друг. Це погано, юначе, дуже погано! Мені здається, у Веніаміна є дружина з немовлям, — Борух Пінхусович уважно подивився на юнака. Під цим проникливим поглядом йому зробилося дуже незатишно, і він поспішив виправдатися:
— Та що ви! Я і не радію зовсім. Я просто не розумію, чом саме я… — ясна рiч, Юра не хотів, аби Венька опинився тут замість нього. Ну, може будь-хто інший, абсолютно чужий і незнайомий… Але якби він не знав Веньку, не знав, що в того дружина і дитина, що Венька так уміє підтримати у важку хвилину! Виходить, його друг цілком міг би стати тим самим чужим… Чи це не зрада, чи не підлота?! Юнак дуже розхвилювався і не міг більше вимовити ані слова, лише беззвучно відкривав і закривав рот.
— Помовч в ганчiрочку, пусюнчику, коли розумні люди кажуть розумні речі, — напустився на нього гітарист, однак тут Мишка підскочила як ужалена і войовничо спитала:
— А шо ж ви весь час не договорюєте? Ви скажете нарешті, чого це трапилося з нами? Я так не люблю, коли не договорюють. Я люблю, щоб р-раз — і є!
Було видно, що незважаючи на явну і глибоку повагу до Соніного дідуся, дівчина дуже образилася на його зауваження на адресу Мишка.
— А пам'ять. Просто пам'ять, — спокійно мовив старий. — Ви всі забули про нас, про Бабин Яр. За-бу-ли. І навіть у ваших абсолютно вірних міркуваннях, — Борух Пінхусович схвально кивнув гітаристу, — такий найважливіший елемент, як рання і

Останні події

06.04.2025|20:35
Збагнути «незбагненну незбагнеж»
05.04.2025|10:06
Юлія Чернінька презентує свій новий роман «Називай мене Клас Баєр»
05.04.2025|10:01
Чверть століття в літературі: Богдана Романцова розкаже в Луцьку про книги, що фіксують наш час
05.04.2025|09:56
Вистава «Ірод» за п’єсою Олександра Гавроша поєднала новаторство і традицію
30.03.2025|10:01
4 квітня KBU Awards 2024 оголосить переможців у 5 номінаціях українського нонфіку
30.03.2025|09:50
У «Видавництві 21» оголосили передпродаж нової книжки Артема Чапая
20.03.2025|10:47
В Ужгороді представили книжку про відомого закарпатського ченця-василіянина Павла Мадяра
20.03.2025|10:25
Новий фільм Франсуа Озона «З приходом осені» – у кіно з 27 березня
20.03.2025|10:21
100 книжок, які допоможуть зрозуміти Україну
20.03.2025|10:19
Чи є “Постпсихологічна автодидактика” Валерія Курінського актуальною у XXI ст. або Чому дослідник випередив свій час?


Партнери