Електронна бібліотека/Проза

Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
Останній прапорПауль Целан
Сорочка мертвихПауль Целан
Міста при ріках...Сергій Жадан
Робочий чатСеліна Тамамуші
все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
тато просив зайти...Олег Коцарев
біле світло тіла...Олег Коцарев
ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
добре аж дивно...Олег Коцарев
ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
КОЛІР?Олег Коцарев
ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
Завантажити
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »

класу та вчителів було вкрай неоднозначним.

********
Під час чергових нововведень комусь із шкільної адміністрації прийшло в голову зробити один з двох паралельних класів трохи більшим, аби на англійській ми ділилися на групи. Новий директор наївно вважав, що невміння читати і складати англійські букви багатьох дев’ятикласників нашої школи є результатом недостатньо гарного викладання. Насправді ми просто не були зацікавлені. Майбутнім сантехникам та водіям не треба було знати, що яблуко зветься an apple, а мрія життя звучить більш ніж скромно — “а car”. Я теж не вчила англійську - у країні за "залізною завісою" іноземна мова однак не знадобиться. У нас ніхто ніколи не їздив за кордон.
Коли постало “жахливо складне і досить делікатне питання”, з ким із “А” розпрощатися й перекинути двох-трьох у “Б”, я була переконана, що це будемо ми з Надійкою. Бо нас нормально прийме класний керівник «бе»-класу і легко, як таких, хто "не прижився", відпустить "класуха" нашого.
— Хочеш прикол? — сказала я Наді після певних роздумів.
— Ну.
— Знаєш, у “бе”переведуть нас з тобою.
— Чи нам не байдуже?
Подібна перспектива спочатку страшно обурювала мене, але тут подруга виявилася розумнішою — в “А” нас дійсно нічого не тримало. Ми не “вписувались”, не намагалися зайняти місце в суспільно-шкільній ієрархії, не приєднувалися до існуючих “гуртів”, а якщо і могли б створити свій, то це був би гурток “інвалідів” — нам підсвідомо подобались усі, хто був “викинутий” схильним до відбору суспільством за його межі.

Ольга Олексіївна, наша наступна “класуха” виявила деяку демократичність, дозволивши самим обрати, з ким нас посадити. Єдина умова - разом сісти не можна, бо ми так і не “приживемося” тут:
— Аню, з ким тобі краще сидіти: з Максимом (він хороший тихий хлопчик, ображати не буде) чи з Андрієм (він у нас розумненький, на олімпіадах буває)? — Такий дивний ласкавий тон... Такі дурні питання... Невже я можу вибрати і вказати пальцем? Звичайно, це якась перевірка. Нам ніколи не давали нічого вирішувати самостійно. — Я потиснула зневажливо плечима і, щоб приховати прихований за недбалістю виклик, додала: “Я ж їх не знаю. Мені однаково з ким, якщо не з Надею”.
Поламана темна постать Андрія сиділа, втупившись у книгу, але, почувши своє ім’я, розвернулася подивитися на свою нову сусідку по парті. Отже, було вирішено — я сидітиму з Максом, якого маю “підтягати” майже по всьому, а через ряд — Надя з Андрієм, який допомагав би їй з математикою.

Дорога додому зі школи — це вільні півгодини на думки, ілюзії, витворення свого маленького світу. Рука з виставленими двома пальцями, наче ріжки у равлика, перетворюється на невеличку людинку. Вона швидко перебирає ніжками, біжучи по радикально похиленому паркану, вміє перестрибувати через величезні відстані, а інколи — ховатися в моїй кишені. Це її власна хатинка. Людинка любить одягатися у чорний, вже трохи задрипаний комбінезон, але не менше полюбляє розгулювати зовсім голою. Їй не соромно, бо ніхто не здогадується, що то не дівчина бруднить пальці об паркан, а маленька гола і самітня істотка біжить у шаленному темпі, пересуваючись карколомними стрибками. Десь по іншу сторону гори живе така ж людинка, яку, попри те, що їй кльово наодинці із собою, все ж тягне побачити собі подібного. Я би із задоволенням слідкувала за їхніми стосунками, але це вже могло зацікавити зустрічних перехожих. Чомусь завжди так — доки ти один, тебе надто мало, щоб тебе помічали, а двох вже забагато. Це стає на диво помітним, а тому — непристойним.
…холоднуватий і загадковий, вихований і в міру брутальний — герой думок, квінтесенція прочитаних романів, незалежний, але прикутий до моєї скромної особи… Чим? Ну, скажімо, якби були трохи більшими груди, а ще таке темне хвилясте волосся і яскравіші губи… Господи, ну чого я така бліда? Ще абсолютно необхідні якісь надзвичайні обставини. Ти йдеш, підвертається нога, а Він дуже елегантно і виховано підхоплює тебе на руки… А далі — звичайно, палка любов!
Чи хотіла я любити? Так, але уявити власну закоханість було майже неможливо. Це — коли голова перестає наказувати, коли сам собі не пан? Коли все робиш алогічно? Що, і розумні теж так можуть, чи це — лише для дурнів?
Позашлюбне дитя Хаосу, над яким я мала нахабство сміятися, Любов, здавалася мені ненормальним поєднанням екстріму з лагідністю, станом, коли все — по-максимуму, перепусткою у невідому країну дорослих, в якій у справжніх стосунках все просто, гармонійно, де крім слів, якими можна сказати неправду, існує те, що неможливо підробити — погляд, жест, доторк, пристрасть, мова тіл, непідкупна, чиста й... єдино істинна.

******
В класі було шумно. Наперед переконала себе, що коли зайду, маю підняти руку і сказати: “Всім привіт!”. Зайшовши, поставила сумку на свою парту, першу в середньому ряду, розвернулася до тих, хто сміявся і переговорювався десь на задніх партах, і

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »

Останні події

14.07.2025|09:21
V Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» презентує цьогорічну програму
11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року


Партнери