Re: цензії

22.04.2024|Ігор Чорний
Розтікаючись мислію по древу
08.04.2024|Ігор Чорний
Злодії VS Революціонери: хто кращий?
Леді й джентльмени, або «Лондонські хроніки» Місіс К
03.04.2024|Марта Мадій, літературознавиця
Фантасмагорія імперського пластиліну
28.03.2024|Ігор Чорний
Прощання не буде?
20.03.2024|Наталія Троша, кандидат філологічних наук
Світиться сонячним спектром душа…
У роздумах і відчуттях
20.03.2024|Валентина Галич, доктор філологічних наук, професор
Життєве кредо автора, яке заохочує до читання
20.03.2024|Віктор Вербич
Ніна Горик: «Ми всі тепер на полі битви»
18.03.2024|Ігор Зіньчук
Кумедні несподіванки на щодень
Головна\Події\Презентації

Події

17.04.2015|15:53|Буквоїд

У Музеї Івана Гончара презентують збірник «Українське повсякдення ранньомодерної доби. Волинь XVIст.»

24 квітня, о 18.30, в Національному центрі народної культури «Музей Івана Гончара», відбудеться презентація збірника «Українське повсякдення ранньомодерної доби. Волинь XVIст.».

Видання містить 320 документів з історії життя волинської спільноти XVI ст. Основою матеріалу для збірника стали актові книги ґродських і земських судів XVI ст., що зберігаються в Центральному державному історичному архіві України в м.Києві. Документи розкривають змістовно як матеріальний світ повсякденного людського побуту, так і найрізноманітніші сторони людського життя в усіх його проявах.

Тут показано стосунки всередині станів, у тому числі родинні та сусідські, а також взаємини різних станів тогочасного українського соціуму: рядової шляхти, міщанства, селянства, духовенства та етнічних груп, що проживали на території Волині.

Збірник дозволяє під новим кутом зору поглянути на тогочасні процеси і явища буденного людського життя, які раніше залишалися поза увагою дослідників. Зокрема детальніше простежується життя соціуму у період ранньомодерної доби, що дозволяє з’ясувати устрої всередині різних спільнот, виявляючи їхні особливі риси та поділ на групи. Особливо це стосується нижчих станів суспільства, у першу чергу селянства, яке впродовж тривалого часу розглядалось у вітчизняній історіографії як одноманітна безлика і мовчазна маса.

Матеріальну площину повсякденного життя зуміли дослідити за допомогою інвентарів, іноді доволі детальних, дворів шляхетських маєтків з описом їх внутрішнього планування, будівельних матеріалів дворових споруд, виглядом господарських і житлових приміщень, інколи навіть інтер’єрів та меблювання кімнат різного призначення, господарського начиння тощо. Скарги про шляхетські наїзди на маєтки містять перелік пограбувань шляхетського, міщанського та селянського майна.

Серед найцінніших речей і предметів тогочасного побуту, які зазвичай називають самі власники, виділяються коштовності, одяг, зброя, домашнє начиння та харчові припаси. Одним із найважливіших елементів повсякденної загальної культури будь-якого соціуму, що одночасно засвідчує престиж і соціальний статус власника, є, безперечно, одяг, детальні переліки якого трапляються доволі часто. Зокрема, зазначаються різні його види, як от: делія, жупан, опанча, ярмяк, кунтуш – назви використаних тканин, у тому числі імпортованих, ї�! � колір, оздоблення, ринкова ціна тощо.

Низка документів збірника показує повсякденний устрій міського життя в його різноманітних проявах, стосунки між різними верствами, а також відносини українського населення з іншими етнічними групами. Документальний матеріал надає можливість для вивчення такого нового напрямку вітчизняної історіографії як конфліктологія.

При цьому соціально-культурна серцевина українського соціуму цієї доби розкривається зсередини, очима і вчинками її реальних осіб. А це дає нам змогу наблизитись до їхнього сприйняття повсякденної реальності.

Учасники презентації:

Ірина Ворончук,  кандидат історичних наук, доцент, завідувач відділу історичних пам’яток українознавства Національного науково-дослідного інституту українознавства.

Сергій Шаменков, автор ряду науково-історичних реконструкцій військового і цивільного одягу XVI - XVIII ст.

Володимир Дзьобак, кандидат історичних наук, керівник "Центру дослідження і відродження Волині".

Вхід вільний



коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus


Партнери