Головна\Події\Книжковий ринок

Події

09.02.2011|08:39|Ольга Хвостова, Кривий Ріг

Ліна Костенко в Кривбасі: випадкова закономірність

Всеукраїнський тур у рамках презентації першого прозового роману Ліни Костенко «Записки українського самашедшого», що вийшов у видавництві «А-БА-БА-Га-ЛА-МА-ГА», відбувається у шести містах.

Поміж давніх впливових культурних центрів – Києвом, Львовом, Харковом, Острогом, Рівним – несподівано для багатьох з’явився ще донедавна культурно не надто виразний Кривий Ріг. Ліна Костенко їде до Кривого Рогу – це щаслива випадковість чи так само радісна закономірність?

 

Не буду озиратися аж на століття назад (хоч і впевнена, що і тодішні криворіжці не пасли задніх у літературному гурті), скажу лише про найяскравіші літпункти останнього часу. Саме за цим пунктиром, який не завжди бачать навіть місцеві мешканці, Кривий Ріг вимальовується принаймні як місто з історією.

Славетний Павло Глазовий – криворіжець, і це перший цвях у труну звичного відчуття вторинності. Далі: родом із Кривого Рогу лауреат Шевченківської премії Любов Голота, тут жив видатний сценарист і актор Євген Вєснік, тут бували Олесь Гончар і Олесь Ульяненко, тут живе чудовий дитячий поет Олексій Старіков...

Та найвідомішою літературною постаттю з Кривого Рогу є лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка, засновник премії «Глодоський скарб», редактор часопису «Кур’єр Кривбасу» Григорій Джамалович Гусейнов. Саме його присутність у нашому місті стала вирішальною, коли тривала дискусія про приїзд Ліни Костенко до Кривого Рогу.

Та крім цих титанів у місті руди і металу є й молоді таланти. Кілька разів нагороди найпрестижнішої літературної премії «Коронація слова» привозили до Кривого Рогу Дана Олійникова й Ігор Бузько. Лауреатом багатьох найрізноманітніших літконкурсів є Максим Кабір, яскраво проявила себе Мар’яна Невиліковна…

Протягом кількох останніх років Кривий Ріг відвідали такі знані в Україні письменники, як брати Капранови, Дмитро Стус, Марина Павленко, Валентин Бадрак, Максим Кідрук, Сергій Пантюк та інші. І не просто собі навідалися інкогніто, а провели зустрічі з читачами чи виступи на творчих майданчиках. Скажімо, Кідрук взяв участь у черговій літературочитальницькій зустрічі «Спокуса говорити», а Сергій Пантюк був почесним гостем літературно-мистецького фестивалю «Руді тексти-2010».

Картина була б неповна, якщо забути про найстарішу в Україні спеціалізовану телепрограму «Книжкова полиця», і не згадати, що зовсім скоро на телеканалі «Рудані» очікується народження ще одного книжкового проекту – цього разу абсолютно унікальної книжкової телепрограми для дітей…

А ще той самий муніципальний телеканал готується показати повну телеверсію зустрічі Ліни Костенко з криворіжцями. Зустрічі такої ж випадкової, як і закономірної, враховуючи все, про що сказано і що ще залишається у схронах пам’яті.

Фото Іриної Славінськоїкоментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus


Партнери