Re: цензії

20.11.2024|Михайло Жайворон
Слова, яких вимагав світ
19.11.2024|Тетяна Дігай, Тернопіль
Поети завжди матимуть багато роботи
19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачка
Часом те, що неправильно — найкращий вибір
18.11.2024|Віктор Вербич
Подзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. Суми
Діалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
Розворушімо вулик
11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
«Але ми є! І Україні бути!»
11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУ
Побачило серце сучасніть через минуле
10.11.2024|Віктор Вербич
Світ, зітканий з непроминального світла
10.11.2024|Євгенія Юрченко
І дивитися в приціл сльози планета

Літературний дайджест

Роман Сергія Постоловського про пекло війни на Донбасі: такого в нас ще не було

...Тема Майдану в сучасній літературі набуває все ширшого розвитку, і порівняти це можна хіба що з різного штибу хроніками війни.

Виходять книжки з «мирними» і «воєнними» сюжетами, як, наприклад, «Історії зі Сходу на Захід» Маргарити Сурженко і «То АТО» Дмитра Якорнова, розглядаються передумови Революції гідності, перебіг подій на Майдані та навіть залаштункові ігри довкола нього, відповідно, у таких творах, як «Я тут живу» Міли Іванцової, «Вертеп» Олени Захарченко і «Легенди нескореної зими» Сергія Ухачевського.
 
Але такої аналітики щодо «пекла війни на Донбасі», як у романі «Ворог, або Гнів Божий» Сергія Постоловського, в нас ще не було.
 
Причому аналітика в цьому романі пригодницького, ба навіть детективного плану — такої снаги, що іноді межує з жанром альтернативної історії. Невже ці люди живуть серед нас, і справедливість можлива не лише в казках Кіплінга?
 
Від самого початку впадає в око один із яскравих, навіть полум’яних персонажів роману — ветеран-каліка АТО, відбитий незнайомцем від поліції з-під пам’ятника Богдану Хмельницькому, який насправді виявився справжнім героєм.
 
«Одноногий воїн такої ж одноногої країни, заступник командира колись славетного батальйону ***, що згорів у жерлі Горлівки, — говорить про нього автор, додаючи про решту, — а ті, хто вижили, кричали, обливаючись мерзотним холодним потом, вішались у вбиральнях, або ж на власних кухнях, сколочували бандитські зграї та йшли на зухвалий злочин, чи то простягали руку і вимагали справедливості».
 
Отже, цей роман, з одного боку, звичайно, про «український Моссад», (чи пак групу ліквідаторів, яка вираховує, знаходить і тихо знищує внутрішніх ворогів України) — тобто таких собі офіційно дозволених месників.
 
З іншого боку, попри так само офіційне начальство групи — з офіційними посвідченнями, конспіративними квартирами, зброєю та іншим «прикриттям» — з кого формується її кістяк?
 
Невже винятково з головорізів-молодців, які за будь-якого режиму готові «служити Україні» за контрактом?
 
Насправді ж іноді добирають їх також із колишніх вояків, ветеранів і навіть інвалідів — один із таких незнищенних козацьких кадрів потрапляє до групи просто, нагадаємо, з вулиці.
 
Тож попри карколомний перебіг подій, що знайде свого вдячного читача, зауважимо інші перегуки автора з не менш моторною класикою. Що, погодьмося, підтверджує те, як за всіх часів на таких запальних характерах трималася визвольна боротьба в Україні та за її межами.
 
Саме про цих, зникаючих із лав української армії вояків, писав у романі «Рай» Василь Барка, милуючись своїм Борзоконем.
 
«— Вип’єм, хлопче, бо груди в Борзоконя печаль розриває. Вип’єм, закусим раками...— А в них раків нема, — говорить Астряб. — Нема? Як так — нема?! Брешуть! Як нема, наловить можна. Міліція наловить, — на те міліція. Наказав: лови! — і все в порядку. Злодія не дожене, хай раків ловить... Вистроїв на березі, скомандував: — Смирно! Роздягайсь! Справа повзводно, дистанція чотири кроки, наліво в річку, ловити раків, ша-а-а-гом — марш! І наловлять. Раків наловлять; їм тільки раків ловити».
 
Нічого не нагадує ця ретроспектива? Наприклад, часи п’янкої вседозволеності, грізної стихії загонів, патрулів та одинаків із самооборони Майдану. І тоді, і тепер «груди в Борзоконя печаль роздирає».
 
І саме такий у романі Постоловського «одноногий герой одноногої країни», заступник командира батальйону Гопко.
 
«Герої не вмирають! — сказав Микола Федорович, коли я наповнив наші чарки», — починається, як у Кустуриці, історія «великої дружби» між бойовим офіцером і «прозрілим» агентом Системи — «двох різних полюсів однієї планети, ім’я якій війна, страшна й неповторна, несправедлива трагедія та добре спланована спецоперація на догоду тим, кому закортіло нових історичних походів».
 
І не так важлива тема чи ідея «майданної» трансформації жанру в альтернативу і майже фантастику, як сам факт наявності серед нас «живих» героїв, із яких можна писати не лише романи, а й історію чергової визвольної боротьби.
 


Додаткові матеріали

02.11.2016|23:41|Події
Сергій Постоловський презентує книгу про «український Моссад»
01.11.2016|09:54|Новинки
Сергій Постоловський. «Ворог, або Гнів Божий»
Топ-5. Кращі гостросюжетні романи-2014. Авторський рейтинг
Детективна антиутопія
Остання антиутопія?
коментувати
зберегти в закладках
роздрукувати
використати у блогах та форумах
повідомити друга

Коментарі  

comments powered by Disqus

Останні події

21.11.2024|18:39
Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
19.11.2024|10:42
Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
19.11.2024|10:38
Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
11.11.2024|19:27
15 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
11.11.2024|19:20
Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
11.11.2024|11:21
“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
09.11.2024|16:29
«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
09.11.2024|16:23
Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
09.11.2024|11:29
У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»
08.11.2024|14:23
Оголосили довгий список номінантів на здобуття Премії імені Юрія Шевельова 2024 року


Партнери