Re: цензії
- 20.11.2024|Михайло ЖайворонСлова, яких вимагав світ
- 19.11.2024|Тетяна Дігай, ТернопільПоети завжди матимуть багато роботи
- 19.11.2024|Олександра Малаш, кандидатка філологічних наук, письменниця, перекладачка, книжкова оглядачкаЧасом те, що неправильно — найкращий вибір
- 18.11.2024|Віктор ВербичПодзвін у сьогодення: художній екскурс у чотирнадцяте століття
- 17.11.2024|Василь Пазинич, фізик-математик, член НСПУ, м. СумиДіалоги про історію України, написану в драматичних поемах, к нотатках на полях
- 14.11.2024|Ігор Бондар-ТерещенкоРозворушімо вулик
- 11.11.2024|Володимир Гладишев, професор, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти«Але ми є! І Україні бути!»
- 11.11.2024|Ігор Фарина, член НСПУПобачило серце сучасніть через минуле
- 10.11.2024|Віктор ВербичСвіт, зітканий з непроминального світла
- 10.11.2024|Євгенія ЮрченкоІ дивитися в приціл сльози планета
Видавничі новинки
- Корупція та реформи. Уроки економічної історії АмерикиКниги | Буквоїд
- У "НІКА-Центр" виходять книги Ісама Расіма "Африканський танець" та Карама Сабера "Святиня"Проза | Буквоїд
- Ігор Павлюк. "Бут. Історія України у драматичних поемах"Поезія | Буквоїд
- У Чернівцях видали новий роман Галини ПетросанякПроза | Буквоїд
- Станіслав Ігнацій Віткевич. «Ненаситність»Проза | Буквоїд
- Чеслав Маркевич. «Тропи»Поезія | Буквоїд
- Легенда про ВільнихКниги | Буквоїд
- Нотатник Вероніки Чекалюк. «Смачна комунікація: гостинність – це творчість»Книги | Буквоїд
- Світлана Марчук. «Небо, ромашки і ти»Поезія | Буквоїд
- Володимир Жупанюк. «З подорожнього етюдника»Книги | Буквоїд
Re:цензії
Метеорит на ім’я Григір
Григір Тютюнник. Бути письменником: Листи. Щоденники. Записники // Упорядк., передмова Олексія Неживого. – К.: Ярославів Вал, 2011. – 440 с. – (Серія “ Persona grata ”).
"Если падать, так падать, как метеорит: с блеском"
Григір Тютюнник
Здається, можемо вже говорити, що творчість Григора Тютюнника здобулася на серйозного, сумлінного і талановитого дослідника. Ним є Олексій Неживий із Луганська, який з 1985 року активно займається вивченням творчості геніального українського новеліста. У його доробку є монографічне дослідження " Григір Тютюнник: текстологічна та джерелознавча проблематика життя і творчості" ( Луганськ: ДЗ "ЛНУ ім. Тараса Шевченка, 2010 ), а також він виступив упорядником двох книг: "...Щоб було слово і світло: Листування Григора Тютюнника" ( Луганськ: Альма-матер, 2004. - 232 с. ), " Григір Тютюнник: "Образ України - здавна і по сьогодні. Щоденники, записники" ( Луганськ: Знання, 2005. - 262 с. ). Останні дві книги вийшли " фантастичним тиражем " - у 300 примірників і, звичайно, пройшли сливе непомітно для шанувальників творчости незабутнього Григора. Тому відрадно, що київське видавництво " Ярославів Вал" взялося перевидати ці книги під однією обкладинкою, започаткувавши нову видавничу серію " Persona grata" з метою " окреслення знакових постатей інтелектуального виміру України ".
Мета поставлена благородна і це видання в якісному поліграфічному оформленні безперечно стане вагомим кроком як в осмисленні творчого феномену Григора Тютюнника, так і в популяризації геніальних постатей української культури. Тираж цього видання, сподіваюся, більший за попередні, на жаль його не вказано.
Тепер по-суті. Говорити про листи, щоденники і записники Григора Тютюнника можна і треба, оскільки цей задокументований матеріял відтворює внутрішню еволюцію великого майстра. Безперечною перевагою цих матеріялів є їхня інтимність, щирість, безпосередність. Себто, у них Григір Тютюнник постає живою людиною зі своїми болями, переживаннями, сумнівами. Постає тим непокірним і непередбачуваним Григором, яким знали і яким остерігалися його сучасники. Тим більше, що до самої літератури, якою би вона не була правдивою, у самого Григора залишалося ставлення гірко-зболене: " Література - велика неправда про Правду " ( записна книжка № 10, с.351). І ще декілька міркувань, похідних від цього: " Найтяжче для художника - писати, а ще тяжче - не писати. В оцих лещатах він і живе все життя " ( записна книжка № 10, с.353); " Не варто писати правду, яка розслабляє людину, а не зміцнює її " ( записна книжка № 7, с.332).
Мені важко розділити листи, щоденникові записки, робочі записники між собою, бо у них Григір Тютюнник постає людиною цільною, цілісною, але не самовпевненою: " Я невпевнено живу і пишу невпевнено. У мене немає житейського нахабства " ( записна книжка № 12, с.361); " Ідеалізм мій полягає в тому, що я завжди жду від людини хорошого. Через це у мене повна відсутність дипломатичності у стосунках з людьми, повна - збоку це, певно, видається наївністю (якщо не більше - інфантильністю) - відвертість, а по цьому - жахлива втома, розчарування, депресія. Правильно писав Григорій в одному листів в Харків: "Серце у тебе не захищене" " ( записна книжка № 11, с.358); " Сумніве! Мій мучителю і помошнику. Як тяжко з тобою і як страшно залишитися без тебе " ( записна книжка № 8, с.345).
Теми міркувань Григора Тютюнника найрізноманітніші. Хоча тут вжито мною надто формальне слово " тема", сам Тютюнник з цього приводу міркував так: " Питають часто, над якою темою працюю. Ніколи не працював над темою! Завжди працюю над почуттями, що живуть навколо мене і в мені " ( записна книжка № 13, с.373).
Беззаперечним авторитетом для Григора Тютюнника залишався його старший брат Григорій. Наскрізний діалог із братом письменник вів усе своє життя: "[...] я любив Григорія щиро, навіть хворобливо-щиро, коли можна так сказати. А суперечки... [...]. І коли б я тільки лащився до старшого брата, видатного письменника, коли б жував лише готовеньке - я ніколи не був би достойним його страдницького життя і страдницького життя нашого батька, що подарував нам життя, а сам пішов разом з мільйонами встелати кістками вічну мерзлоту, позаяк теж не міг не думати самотужки і теж мав душу, як відкрита рана; я просто не був би по роду-племені Тютюнником і в такій великій мірі братом свого брата " ( лист до О.Ф.Черненко, Київ, червень 1965 р., с.102).
Листи, щоденники, записники є індивідуальною енциклопедією Людини, яка постійно працювала над собою, вдосконалюючись етично і естетично. У них багато мудрости людської, у них багато досвіду, де переплітається іронічне і трагічне, високе і низьке, родинне і суспільне...
Хоча би таке. Приїхав Григір на канікули додому і декілька днів " крепко" відзначав здачу сесії. Мати печально хитала головою і говорила " П᾽яниця з тебе буде ", на що Григір відповідав прислів´ям: " П᾽яниця проспиться, дурень - ніколи " ( лист до Григорія Тютюнника, Харків, 20 лютого 1958 р., с.54-55). Або ж інше міркування, здавалося би теж іронічно-побутове, а насправді, світоглядно-пророче: " О всевишній! Молю тебе, коли помру, хай через прах мого серця проросте дубовий корінь, а з нього вимахає могутній дуб, і з кожної гілки нех буде вирубана дрючина - бити по головах все тупе й немічне серцем " ( лист до П.Т.Гаврилова, Харків, червень 1962 р., с.72).
Найбільше міркувань про літературу. Це закономірно, адже перед нами проходить людський досвід, помножений на естетичне чуття й естетичний досвід, помножений на людський біль. І все це поєднано Любов᾽ю до Людини: " Милый мой Человек никогда я не скажу о тебе черного слова! " ( Щоденник № 2. 12 апреля 1961 г., с.255).
Я боюся наводити якісь міркування Григора Тютюнника, аби не збитися на суцільне цитування. І тут потрібно подякувати упорядникові книги Олексієві Неживому, що подав матеріяли так, що вони сприймаються як живий монолог живого Григора. У певному сенсі Неживий виступив у ролі співрозмовника, прихованого українського Еккермана, який дає можливість розкритися геніальному олімпійцеві Григору. Хоча олімпський спокій Гьоте Тютюннику був чужий: " Жизнь есть борьба. Истинно. Гармония - согласие противоположностей, борьба - драка противоположностей. Какая же может идти речь о гармонии. А поиски ее - разве это не донкихотство. Чистейшее. Гармония - это либо пусто, либо совершенно. На земле пустоты уже нет, а до совершенства еще далеко. Потому мечешься ты, потому мечусь я, он, они - многие. Выводы? - Все в мире объяснимо ... в свое время. А на сегодняшний день, утилитарный, ближайший вывод - любишь - люби, твори, воссоздавай, что любишь; разлюбишь - стирай портянки, смотри телевизор, давай уроки по литературе, которой пока еще не списали в анналы истории, и люби свою нору. А там глянешь - яму роют. И подумаешь: пора, выворачивайся пень, другое деревцо посадят " ( лист до П.І Коленського, Артемівськ, 1 грудня 1962 р., с. 84).
Беззаперечним є той факт, що з появою цієї книги ми наблизилися на ще один крок до академічного Григора Тютюнника. А будь-яка повнота знань про письменника, допомагає зрозуміти не тільки його творчість та епоху, в якій йому доводилося творити. Але наблизитися до розуміння феномену письменника Григора Тютюнника, переповненого ранами любови. Наблизитися, а можливо й самому полюбити. Чому би нам не повірити в подібну перспективу?..
Коментарі
Останні події
- 21.11.2024|18:39Олександр Гаврош: "Фортель і Мімі" – це книжка про любов у різних проявах
- 19.11.2024|10:42Стартував прийом заявок на щорічну премію «Своя Полиця»
- 19.11.2024|10:38Поезія і проза у творчості Теодозії Зарівної та Людмили Таран
- 11.11.2024|19:2715 листопада у Києві проведуть акцію «Порожні стільці»
- 11.11.2024|19:20Понад 50 подій, 5 сцен, більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії: яким був перший Міжнародний фестиваль «Земля Поетів»
- 11.11.2024|11:21“Основи” вперше видають в оригіналі “Катерину” Шевченка з акварелями Миколи Толмачева
- 09.11.2024|16:29«Про секс та інші запитання, які цікавлять підлітків» — книжка для сміливих розмов від авторки блогу «У Трусах» Анастасії Забели
- 09.11.2024|16:23Відкриття 76-ої "Книгарні "Є": перша книгарня мережі в Олександрії
- 09.11.2024|11:29У Києві видали збірку гумору і сатири «СМІХПАЙОК»
- 08.11.2024|14:23Оголосили довгий список номінантів на здобуття Премії імені Юрія Шевельова 2024 року