Електронна бібліотека/Публіцистика

де я тебе розлив...Сергій Осока
"Рейвах" (уривок з роману)Фредерік Верно
Стільки людей поховано у пустелі...Олег Короташ
Можеш забрати в мене трохи страху?Сергій Жадан
Далі стоятимеш там, де завжди і була...Катерина Калитко
Після снігуОксана Куценко
Спочатку поет жив в життєпросторі світла...Микола Істин
Буде час, коли ти...Сергій Жадан
Буде злива початку світу, і підніметься Рось...Катерина Калитко
І не вистачить сонця, аби все освітитиСергій Жадан
отак прокинутися від вибуху...Павло Коробчук
посеред ночі під час важкого кашлю...Анатолій Дністровий
з міста, якого немає, не доходять новини...Галина Крук
Велика годинникова стрілкаСергій Жадан
Вечірня школаДмитро Лазуткін
Оповита сном (THE SLEEPER)Едгар По
Нас не вчили жити в такому, і ми вчимося, як можемо...Катерина Калитко
Чужими піснями отруєна даль не навіки...Ігор Павлюк
Візерунки на склі. То від подиху нашого...Мар´яна Савка
Святи Йордан водою не вогнем...Мар´яна Савка
Така імла - поміж дощем і снігом...Мар´яна Савка
Він переїхав в Бучу в середині березня 2021...Максим Кривцов
Приймаю цю осінь внутрішньовенно...Сергій Кривцов
Скільки б я не старався виїхав по-сірому...Максим Кривцов
Падає ліс падає людина падає осінь...Сергій Кривцов
Зайшов до друга додому...Сергій Кривцов
Коли запропонують витягти соломинку памʼятіСергій Кривцов
Змійка дороги вигинається...Сергій Кривцов
Як же мріється нині про ваші нудні біографії...Максим Кривцов
Втрати...Сергій Кривцов
В прифронтовому місті...Сергій Кривцов
Сідаєш в броню наче у човен...Максим Кривцов
Під розбитим мостом протікає Оскіл...Максим Кривцов
Завантажити
« 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 »

тільки нападаючих, але й жодного захисника, навіть і воротаря нема – бийте, друзі, скільки влучите! Вони б`ють і б’ють, і кожного разу влучають. Не знаю, чи приємніше було б, аби нас закидували з-за північного кордону творами більш якісними ніж тими, що масовано пропонуються сьогодні українському читачеві з книжкових розкладок на Петрівці, у повністю зросійщених столичних книгарнях, що випадково залишилися виживати, у ваґонах електропоїздів. Вочевидь, що то є наслідками тої культурної політики в колишньому СССР, яка привчила постійним зомбуванням маси населення (в тій країні справді було саме населення, а не співдружність народів) до споживання денаціоналізованого ерзацу і пісенного, і друкованого, бо те, чим нас годують сьогодні гастролери з Росії не може представляти самобутньої культури великого слов`янського народу. Колись, років тридцять тому, група російських письменників виступила на захист саме своєї давньої національої культури, яка теж гине, набуваючи зовсім інших рис і ознак при перетворенні російського народу на “нову історичну спільноту”, але правляча партія дала їм тоді жорстку своєю брутальністю відсіч. А спроби казаха Олжаса Сулеймєнова трохи інакше подати своє бачення історії свого народу теж були зачовгані тими самими кирзовими чобітьми комуністичних ідеологів...
Отож, не тільки в Україні боролися імперські служби з проявами потягу до справжнього збереження національного духу і культури, але нас товкли найбрутальніше, найжорстокіше, найкривавіше і найдовше. Гнітючі наслідки з того довголітнього пресу й досі не дають змоги повиправляти згорбачені спини, а продовжують їх тримати у холопському поклоні перед тотальним наступом на всіх фронтах, бо ж нас хочуть переконати, що так вже склалося історично, що колесо історії не зупинити, не повернути – “ до минулих часів причинено двері причинні, нема ні шпаринки, ні вічка, а чавунна жорстка колісниця відчайдушно чавить вчорашнє, нас несучи в будучінь...”.
Сумно, журно, невесело почуватися нині українцем в Україні. Певно, що я сьогодні згустив фарби, роз`ятрюючи собі душу, оскільки не позбувся вчорашнього обурення, коли вертався додому з роботи і не міг придбати україномовної ґазети в жодному кіоску поруч зі своїм домом, а я живу в самісінькому центрі Києва. Потім, на протязі цілої години не знайшов жодної україномовної телепередачі на 12 київськіх телеканалах. А перед цим, на тролейбусній зупинці якась, досить пристойна на вигляд, пані (потім виявилося, що вона – “таваріщ”) запитала в мене про час, але на моє ввічливе і безбарвне “15 хвилин по шостій” несподівано врізала мені за те, що я десь набрався хамства і не відповів їй, “как прінято, на чєлавєчєскам язикє”...
В моїх гіркуватих думках вголос тільки сумна констатація і нема пропозицій щодо прийняття законів навіть не на захист чи на підтримку рідного слова і культури, а хоча б дозволити їм змагатися на своїх прабатьківських теренах на рівних з чужинцями, бо запропонувати щось радикальнішого не дозволяють “пережиткі развітова соціалізма” та “інтернаціональне” виховання, тому й нині в нашій мовчазній більшости боїмося вчинити хоч щось без огляду на думку й досі “старшого” брата. Бо “крантік” прикриє! А як же рухаються значно жвавіше у своєму поступі до европейської спільноти держави з колишнього соціалістичного чи радянського таборів, які не мають й тих природних ресурсів, що їх має Україна. Поки не дійде, най не до кожного, а до тої простої більшости, поки що мовчазної, наших громадян, яких звуть іще залежно від ситуації електоратом чи населенням, а на державних урочистостях навіть народом, розуміння, аби обирати до керівного керма тільки тих, хто має почуття власної гідності і відчуття своєї приналежності до давнього і талановитого народу, який намагається позбутися чужої корости і знову стати самим собою. І не треба його переконувати щодо непереможности фізичних законів чи неможливости повернути колесо історії на шлях до вчора. Ні, до вчора вже не втрапити, аби виправити там якісь давні помилкові рішення, тому ми маємо йти тільки вперед, але й озираючись постійно до вчорашніх прорахунків і поразок, аби не стали вони остаточно нашим єством, аби не повторювати їх ані сьогодні, ані завтра. Є ще в нас досить моці, аби ми в скорішім часі могли сказати, що почуватися українцем добре і не тільки в Україні, а навіть на неохопних просторах сусідньої держави, бо коли станемо багатшими, то зможемо допомогти і своїм кревним, які зовсім не зі своєї волі опинилися так далеко від рідного дому і могил предків своїх. Не має права не тільки випасти, але й зблякнути наш камінець на мозаїці вселюдської цивілізації, та станеться це тільки тоді, як ми перестанемо плакатись одне одному і візьмемося до діла, а спочатку до розуму.
Не може бути, як би нас хтось не переконував, що ми переступили в своєму поступі тую межу, коли почалися незворотні процеси руйнації нашої самобутности!

ГОГОЛЬ ТА ІНШІ
( Київ - «Культбіт» №2, 2008; Словаччина - «Дукля» №4, 2008)

Моє

« 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 »


Партнери