Електронна бібліотека/Проза

чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
знає мене як облупленого...Анатолій Дністровий
МуміїАнатолій Дністровий
Поет. 2025Ігор Павлюк
СучаснеІгор Павлюк
Подорож до горизонтуІгор Павлюк
НесосвітеннеІгор Павлюк
Нічна рибалка на СтіксіІгор Павлюк
СИРЕНАЮрій Гундарєв
ЖИТТЯ ПРЕКРАСНЕЮрій Гундарєв
Я, МАМА І ВІЙНАЮрій Гундарєв
не знаю чи здатний назвати речі які бачу...Анатолій Дністровий
активно і безперервно...Анатолій Дністровий
ми тут навічно...Анатолій Дністровий
РозлукаАнатолій Дністровий
що взяти з собою в останню зимову мандрівку...Анатолій Дністровий
Минала зима. Вона причинила вікно...Сергій Жадан
КротовичВіктор Палинський
Львівський трамвайЮрій Гундарєв
Микола ГлущенкоЮрій Гундарєв
МістоЮрій Гундарєв
Пісня пілігримаАнатолій Дністровий
Міста будували з сонця і глини...Сергій Жадан
Сонячний хлопчикВіктор Палинський
де каноє сумне і туманна безмежна ріка...Анатолій Дністровий
Любити словомЮрій Гундарєв
КульбабкаЮрій Гундарєв
Білий птах з чорною ознакоюЮрій Гундарєв
Закрите небоЮрій Гундарєв
БезжальноЮрій Гундарєв
Людському наступному світу...Микола Істин
Завантажити

першому по Залісах, доки не потягся в партизани, не закомісарив, а тепер ось маєш, через таких і починається суєта... – Кругова порука, – продовжував Зельбсманн. – Село, рятуючи себе як єдиний організм, спільно відрубує частини, що загноїлись. Спільно! І потім неминуче шукають захисту в нас від партизанів. Отак, Михайлич. І цей староста міг урятувати Заліси, і я його прекрасно розумію. Але село загине, на жаль. Будемо вважати тепер, що воно загине через одного вас, Михайлич.
Позаду ніхто не зрухнувся, а в Поліводи в душі спалахнула така лють, що він би зараз і Зельбсманна відштовхнув, і охорону, аби вчепитися Михайличу в горло, задавити, розчавити, коли вже не здогадався колись підказати Голюку, Орлику чи Окуню прибрати цього Михайлича, стерти з лиця землі, з болотом змішати. Та стримався, перевівши погляд собі під ноги.
– Добре. Не шкодуйте. Дарма нічого не пропаде, – говорить Зельбсманн. – За службу дякую. Добре, що настроїли відповідним чином своїх людей. Поможуть. Роботи буде багато.
Андріян Никонович потроху заспокоювався. Врешті, подумав: чого це мені збрело в голову на свій лад усе переінакшувати, їм і справді там, згори, видніше, як чинити. Моє діло вказівки точно виконувати. Вирішили так, значить, треба. Піддався Рауху, захотілося забезпеченої старості, хотів клопотів позбутися. А на горі інакше витанцювалось. Коли й треба на кому гнів зганяти – то на собі: не лізь поперед батька в пекло. Цей, певно, з Бреста, дякує за службу, та радості од того мало: сам-бо не дотяв чогось.
– І вам, пане Поліводо, попрацювати доведеться, – вивів його з задуми голос Зельбсманна, – я подумав щойно і вирішив піти вам назустріч у добрих починаннях, які я прекрасно розумію. І справді: чого ради всьому селу підставляти за когось голову? Зробимо так. Операція вже починається на хуторах, її не відвернути. Винні там, невинні – на тому світі зберуться разом і з’ясують поміж собою. Хоч, пане Поліводо, мушу застерегти: винні всі, у тому числі й ви. Чого ж винуватити того тільки, хто пішов у партизани? Чи того, хто шматок хліба їм давав? А сусід куди дивився? Отож-бо! Але зважимо й на забитість волинського поліщука: моя хата з краю, мовляв. Ну, крайні хати вже горять! – засміявся Зельбсманн. – Думати пізно. Слухайте, пане Поліводо. Людей зганятимуть сюди, у центр, он уже хлопці яму розмічають. Маєте-таки помогти односельцям. Візьміть кількох своїх людей, обійдіть принаймні ближчі хати. І скажіть таке: у кого буде біла пов’язка на рукаві – знак визнання німецької влади, – буде помилуваний разом із родиною. Зрозуміли? Біла пов’язка! Багато ви зараз не встигнете, першу партію таки розстріляємо для пам’яті, для нагадування нащадкам, а іншим групам оголосите: біла пов’язка на рукаві, чи на лівому, чи на правому, – немає значення. Зрозуміли? Таким чином, вам залишиться над ким порядкувати, і це стане також круговою порукою, майже як і ваш план. Операції ж самої не відмінити, вона розписана по нотах і хвилинах, невідворотна, як доля. Тим, що отут у списках, порятунку, звичайно, ніякого, тут усе справедливо. Згода? Дійте.
– Мюллер! – гукнув потім Зельбсманн неголосно, і до машини підскочив офіцер. – Давайте сигнал і починайте.
Зашипіла й полетіла в небо ракета, а Андріян Никонович ще не рушив із місця.
– Але ж, пане...
– ...полковник, – заохотив Зельбсманн.
– Але ж, прошу, пане полковнику, – ніяк не міг упіймати думку Полівода, – ця біла пов’язка... Поначеплюють усі, а хто й для виду, хіба ж ми знаємо всіх підпільників, та активістів, та тих, хто помагає партизанам? Їм що: начеплять для виду, а потім знов за своє?
– Не турбуйтесь. То вже наші клопоти. Ваша справа – довести до відома: біла пов’язка на рукаві – перепустка в цей світ, бо для мене зараз Заліси – мертві.
Андріян Никонович Полівода аж ніяк не чекав такої розв’язки. «Може, це я такий тупий став на старість, – подумав він, ніяк не зважуючись рушити з місця. – І стою чогось, коли завдання поставлене ясно. Що ясно? То всіх стрілять, то біла пов’язка... Вже коли всіх, то всіх, а там і справді хай розбираються на тому світі між собою. А тепер він мені розколе село на мертвих і живих і поїде собі, а живі за свій страх, за переляк, за приниження зсукають мені з тих білих пов’язок таку мотузку, що всю сім’ю витримає.
Та моє діло – виконувати! Дідько його візьми, хай вони собі там думають. Я ж не знаю, чого сонце щодня сходить, але знаю, що воно є і зійде, то чого мені тут мудрувати? Виконувати!»
– Не забудьте ж і своїх рідних попередити! – гукнув услід Зельбсманн.
Швидко розвиднювалося, Андріян Никонович навіть не помітив, як світанок перейшов у день. На хуторах уже гриміли постріли й піднімався дим. Поліцаї, що копали велику прямокутну яму – до гибелі їх нагнали, – заглибилися майже по пояс, а він ніби добу тут стоїть.
– Ходіть зі мною, – сказав Полівода своїм рідним заліським поліцаям, які вбереглися в травні й прожили літо по своїх домівках, ні в що не втручаючись, кожен сам по собі, такі ж ледарі, як і комендант

Останні події

18.04.2025|12:57
Під час обстрілу Харкова була пошкоджена книгарня «КнигоЛенд»
14.04.2025|10:25
Помер Маріо Варгас Льоса
12.04.2025|09:00
IBBY оголосила Почесний список найкращих дитячих книжок 2025 року у категорії «IBBY: колекція книжок для молодих людей з інвалідностями»
06.04.2025|20:35
Збагнути «незбагненну незбагнеж»
05.04.2025|10:06
Юлія Чернінька презентує свій новий роман «Називай мене Клас Баєр»
05.04.2025|10:01
Чверть століття в літературі: Богдана Романцова розкаже в Луцьку про книги, що фіксують наш час
05.04.2025|09:56
Вистава «Ірод» за п’єсою Олександра Гавроша поєднала новаторство і традицію
30.03.2025|10:01
4 квітня KBU Awards 2024 оголосить переможців у 5 номінаціях українського нонфіку
30.03.2025|09:50
У «Видавництві 21» оголосили передпродаж нової книжки Артема Чапая
20.03.2025|10:47
В Ужгороді представили книжку про відомого закарпатського ченця-василіянина Павла Мадяра


Партнери