Електронна бібліотека/Проза

LET ME GОOKEAN ELZY
Конвертуй світлосутність поезії в душах...Микола Істин
де я тебе розлив...Сергій Осока
"Рейвах" (уривок з роману)Фредерік Верно
Стільки людей поховано у пустелі...Олег Короташ
Можеш забрати в мене трохи страху?Сергій Жадан
Далі стоятимеш там, де завжди і була...Катерина Калитко
Після снігуОксана Куценко
Спочатку поет жив в життєпросторі світла...Микола Істин
Буде час, коли ти...Сергій Жадан
Буде злива початку світу, і підніметься Рось...Катерина Калитко
І не вистачить сонця, аби все освітитиСергій Жадан
отак прокинутися від вибуху...Павло Коробчук
посеред ночі під час важкого кашлю...Анатолій Дністровий
з міста, якого немає, не доходять новини...Галина Крук
Велика годинникова стрілкаСергій Жадан
Вечірня школаДмитро Лазуткін
Оповита сном (THE SLEEPER)Едгар По
Нас не вчили жити в такому, і ми вчимося, як можемо...Катерина Калитко
Чужими піснями отруєна даль не навіки...Ігор Павлюк
Візерунки на склі. То від подиху нашого...Мар´яна Савка
Святи Йордан водою не вогнем...Мар´яна Савка
Така імла - поміж дощем і снігом...Мар´яна Савка
Він переїхав в Бучу в середині березня 2021...Максим Кривцов
Приймаю цю осінь внутрішньовенно...Сергій Кривцов
Скільки б я не старався виїхав по-сірому...Максим Кривцов
Падає ліс падає людина падає осінь...Сергій Кривцов
Зайшов до друга додому...Сергій Кривцов
Коли запропонують витягти соломинку памʼятіСергій Кривцов
Змійка дороги вигинається...Сергій Кривцов
Як же мріється нині про ваші нудні біографії...Максим Кривцов
Втрати...Сергій Кривцов
В прифронтовому місті...Сергій Кривцов
Завантажити

мене вбивали, а я оживав, то знов би й знов брав до рук зброю, я так і скажу...»
Михайлич підвівся, а з ним підвелися й охоронці.
«Усі дивляться на мене і чекають. Чого вони чекають? Чи в них надія в очах? Але очей так багато, що не прочитаєш. А діти?.. Чи ж про себе тут думати, про свої принципи, коли діти?.. Їх урятувати, вони виростуть, будуть кращими, усе зрозуміють. І що зараз моє маленьке «я», впаде воно на коліна чи помре героїчно, коли діти? Я ж тільки я. Коли б я там стояв, що б думав? Ні, я б там не стояв... Коли б там стояли мої товариші, вони б зрозуміли мене. А вони, дорогі мої залісці, зрозуміють? Оці старі, жінки й діти? Неграмотні, затуркані шляхтою й пригнуті до землі війною? Є ж різниця в тому, як помирать: свідомо чи просто підставити голову, різниця й визначає, людина ти чи ніщо. Йосип би сказав: коли ніщо, то що ж тут мудрувати, а коли людина – тим більше... Їхнє розуміння зняло б із мене тягар? Знов про себе? Зняти з себе? Вину?.. Яку? Перед ким? Я чистий перед істиною, але коли отак – очі в очі? Пливе, все пливе... А той комісар знав би, що сказати, той би знав. Той, що зайшов у Сизрані в дитячий будинок, а мені було сім років, і таких було там, як мурах, сиріт, чиїх батьків порубали білі, повішали банди, задавив голод і тиф, голод і тиф... А він узяв на руки чомусь мене, потім сів, а я розгубився в нього на широкому і теплому коліні. Він дав мені шматок цукру біло-голубого, як перший сніг, і все питав, чого я не гризу цукор, доки не зрозумів, що я чекаю, коли він пустить мене і поїде, а ми розіб’ємо грудку молотком і злижемо все з підлоги, і тоді солдат приніс мішок, цілий мішок цукру, й роздали усім, а я теж лизнув біло-голубого холодного снігу; комісар гладив мене по кострубатому волоссю, і долоня в нього тремтіла, широчезна долоня, така широка, що пальці не прилягали один до одного. Той комісар знав. Хто був нічим, той стане всім, розумієте, товариші? Не в мені ж справа! Ми свого майбутнього не можемо зрадити, товариші, воно з вогню постане, а у вогні стежок тінистих немає, і не інакше, як із вогню, і нікуди тут не дінешся.
Спасибі, товариші, що не впали на коліна перед ворогом, і тричі спасибі, що не валитесь на коліна переді мною. Спасибі!..»
Мюллер ще раз махнув рукою.
Коли з першою групою було покінчено і поліцаї заходилися прибирати трупи – брали за руки й ноги, розмахували й укидали до ями, а які на краю лежали, то зіштовхували чобітьми – добивали, кого зачепило легко, і не зважали на тих, кого важко, домруть у землі, їм помагали мовчазні сільські дядьки з білими пов’язками на рукавах; вони працювали швидше за поліцаїв, і тому пов’язки раз по раз зсовувались і доводилося часто їх поправляти; отож, коли з першою групою було покінчено, Зельбсманн повернувся до Михайлича.
– Признатися, я іншого від вас і не чекав і, сказати правду, у глибині душі задоволений. Не здумайте плюнути на мене, це виглядатиме зовсім по-дитячому. Так от. Я іншого й не чекав. Не тому, що ви безпорадні були, безсилі щось вдіяти. Що ви могли вдіяти? Тут навіть я б нічого не вдіяв, акція має бути проведена, це від мене не залежить: попри все, я на даному відрізку історії звичайний функціонер, і не те що мушу, а зобов’язаний підкоритися нині діючим умовам, щоб не виглядати мрійником, і, якими б не були мої повноваження, мушу звітувати у своїх діях від і до. Цю групу все одно розстріляли б, тут ніякі мої умовиводи не переконали б того ж Мюллера і його солдатів. Окрім того, розстріл і для них потрібен. Бачите, перекурюють зараз із почуттям виконаної роботи, задоволені? І в нас є п’ятнадцять хвилин, можемо поділитися враженнями. А комедію цю я для вас особисто придумав, із вашого дозволу, такий собі експеримент. І, якби ви хоч тепер заговорили, аби я голос ваш почув, аби принаймні за відтінками інтонації зміг скласти уявлення, як ви все це сприйняли, пережили, був би зовсім задоволений. А то доводиться вгадувати, розшифровувати ваші почуття, й неминуче з’являється безліч варіантів. Приміром: а раптом ви фанатик, а я марную дарма час? Фанатик. Втовкли собі в голову пару тез і стоїте на них: «Всіх не перестріляєте, перемога буде за нами», – так? Чи, скажімо, фанатик-гуманіст, і вашу душу терзали голі, примітивні, без напівтонів почуття – скаженої люті до нас паралельно з жалем до селянських дітей? Чи по-гамлетівськи вмирали від розпуки, що не спроможні одним порухом брів або одним словом змінити світ і ощасливити людство? Хто його розбере, я потім допрацюю варіанти, бо що не кажи, а почуття рухають наші дії, їх треба знати.
– Не слухайте цю нікчему, Михайличу, – перебив Зельбсманна Христюк. – Ви чули коли-небудь про комплекс неповноцінності? От перед вами тип із яскраво вираженими ознаками його. Ви знаєте, чому він зі шкіри пнеться перед вами, Михайличу? У свою віру прагне перетягнути, думаєте? Дурниці! Він боїться вас, підсвідомо, по-тваринному боїться вас. Не смерті, ні – помре з гордо піднятою арійською головою – він за ідею свою боїться. І не вас, а самого себе переконує в її



Партнери