Електронна бібліотека/Проза

Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
Останній прапорПауль Целан
Сорочка мертвихПауль Целан
Міста при ріках...Сергій Жадан
Робочий чатСеліна Тамамуші
все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
тато просив зайти...Олег Коцарев
біле світло тіла...Олег Коцарев
ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
добре аж дивно...Олег Коцарев
ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
КОЛІР?Олег Коцарев
ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
Завантажити

ним, вона була вічною, він переконав себе в цьому. Він пішов з університету, не попередивши нікого, без заяв і демонстрації, просто пішов і навіть не тому, що не хотів учити марксизм – класиків їхніх він перечитав, бо їх забороняли, – просто пішов, дивуючись, чому не зробив цього раніше. Потрібен був лише поштовх, просто стало нецікаво.
Наступного вечора Йосипа перестрів на вулиці Турпак, високий, повний, із чорним довгим волоссям, у тонкому чорному светрі під горло, – ніколи не помічав таких дрібниць, а тут упали в око, можливо, тому, що закінчився якийсь період життя і, ще невиразно, почався інший, все ще було хистким і невизначеним, і дрібниці не поминали уваги, заповнювали порожнечу, яку навмисне беріг у солодкому передчутті майбутнього океану мислі, – радів відшліфованим, вимитим дощами кам’яним прямокутником бруківки, якомусь написові на древній цеглі будівель, голубам на засиджених карнизах; так і з Турпаком: помітив, що той високий і повний у чорному светрі. І, здається, завжди був таким: на тих збіговиськах в університеті, коли раз по раз спалахувало українсько-польське питання і виливалося в зборища, голос Турпака, тонкий, але добре поставлений, досить гучно дзвенів у коридорах; ще, здається, Турпака виганяли з університету, але він знову з’являвся такий самий...
Турпак обняв його за плечі, теплий, якийсь лагідний і домашній, і зашепотів, майже торкаючись губами вух:
– Молодець, Йосипе, воістину молодець! Краща частина української інтелігенції покинула університет, і списки протестантів уже ходять містом поміж відданих людей – і ти в тих списках. Не потрібна нам така наука, скоро ми діждемо свого часу...
Йосип не дуже дослухався тої балаканини, йому було тільки трохи незручно йти, міцно притиснутим до Турпака. А той водив його по вулиці – вгору-вниз, знизу-вгору – вулиця тут тиха, вечірня, і шепотів про долю України, яка виховає своїх мислителів, але спершу солдатів, переживав, що Йосип так довго морочився з поляками, які одвіку душили націю, але Турпак скаже, де треба, що то була помилка юності, з Йосипа знімаються всякі підозри, оскільки він покинув університет, шкодував, що не німці першими вступили до Львова, на кілька десятків кілометрів обігнали їх східняки, розповідав, яке то красиве видовисько, коли в потаємному місці, в одному яру за містом, спалахують сотні смолоскипів, освітлюючи постаті солдатів свободи... У Йосипа аж плечі затерпли, і він зітхнув полегшено, коли Турпак, провівши його під саму квартиру, пішов, наостанок пообіцявши всіляку допомогу і підтримку.
Ще одна несподіванка чекала на Христюка в самій квартирі: приїхала пані Зося Кшиж-Барановська і зраділа його появі невимовно, адже застала квартиру незамкненою, чекала-чекала – ані матері, ні квартиранта й близько... Квартиру забув замкнути Йосип, що ж до пані Ельжбети, то вона кілька днів усього тому, піддавшись патріотичному пориву, поїхала з якоюсь місією на передову, щоб наддати духу жолнєжам у битві проти німця, а тепер, очевидно, опинилася за демаркаційною лінією... У той же час пані Зося, поспішаючи до матері, – а шваби їй на п’яти наступали, а чоловік її, повітряний ас Кшиж-Барановський, звитяжив славу в небі – теж перетнула нічийну, як на тоді, смугу, тільки з іншого боку. І тепер та нейтральна смуга розділила матір із дочкою, і доки пані Зося, ламаючи тонкі білі пальці, дивувалася сліпій грі сил, Йосип, ледь стримуючи сміх, щоб не образити пані Зосю, думав про непізнану могутність нейтральних смуг, а сміявся в душі тому, що такі думки відповідали його якимось ще інстинктивним, але готовим вирватися назовні відкриттям.
Уранці пані Зося загукала зі своєї кімнати:
– Пане Йосипе, пане Йосипе! Ходіть-но сюди! – І, показуючи на вікно, здивовано запитала: – Пане Йосипе, у нас що, революція?
Внизу, на вулиці, юрмився народ, стояли на тротуарах під стінами будинків вузли з одягом, ящики з посудом, стільчики й столи, ліжка й шафи, бігали, повискуючи, дітлахи.
– Революція, – підтвердив Йосип, зрозумівши з того пожвавлення внизу, що починається переселення народів – із підвалів, горішніх кімнат, закапелків у просторі покої колишніх хазяїв, із яких дехто зник, а, хто залишився, тепер мусить потіснитися.
Пані Зося, збуджена, довгенько спостерігала ту картину, а Йосип читав у своїй кімнаті, доки до них не постукали: прийшли члени якоїсь щойно утвореної комісії, серед них були й знайомі. Пораділи прибуттю пані Зосі, поспівчували їй із приводу матері й чоловіка, заявили, що їх чіпати не будуть, оскільки всього дві маленькі кімнати, і студент живе, та й пішли собі. Пані Зося принишкла, думала, як воно тепер складеться її життя, і тільки десь перед обідом тихенько постукала до Йосипа.
– Пане Йосипе, чи ви не знаєте, можливо, десь тут є чай, перепрошую...
Йосип аж підхопився, бо пані Зося хоч і донька господарки квартири, та зараз вона його гостя, а він навіть не подумав її пригостити. Поспіхом кинувся на вулицю, купив хліба, сиру, ковбаси, у дворі спустився в підвал, набрав картоплі,

Останні події

11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року
01.07.2025|06:27
Українська письменниця Євгенія Кузнєцова у лонглисті престижної премії Angelus


Партнери