Електронна бібліотека/Проза

LET ME GОOKEAN ELZY
Конвертуй світлосутність поезії в душах...Микола Істин
де я тебе розлив...Сергій Осока
"Рейвах" (уривок з роману)Фредерік Верно
Стільки людей поховано у пустелі...Олег Короташ
Можеш забрати в мене трохи страху?Сергій Жадан
Далі стоятимеш там, де завжди і була...Катерина Калитко
Після снігуОксана Куценко
Спочатку поет жив в життєпросторі світла...Микола Істин
Буде час, коли ти...Сергій Жадан
Буде злива початку світу, і підніметься Рось...Катерина Калитко
І не вистачить сонця, аби все освітитиСергій Жадан
отак прокинутися від вибуху...Павло Коробчук
посеред ночі під час важкого кашлю...Анатолій Дністровий
з міста, якого немає, не доходять новини...Галина Крук
Велика годинникова стрілкаСергій Жадан
Вечірня школаДмитро Лазуткін
Оповита сном (THE SLEEPER)Едгар По
Нас не вчили жити в такому, і ми вчимося, як можемо...Катерина Калитко
Чужими піснями отруєна даль не навіки...Ігор Павлюк
Візерунки на склі. То від подиху нашого...Мар´яна Савка
Святи Йордан водою не вогнем...Мар´яна Савка
Така імла - поміж дощем і снігом...Мар´яна Савка
Він переїхав в Бучу в середині березня 2021...Максим Кривцов
Приймаю цю осінь внутрішньовенно...Сергій Кривцов
Скільки б я не старався виїхав по-сірому...Максим Кривцов
Падає ліс падає людина падає осінь...Сергій Кривцов
Зайшов до друга додому...Сергій Кривцов
Коли запропонують витягти соломинку памʼятіСергій Кривцов
Змійка дороги вигинається...Сергій Кривцов
Як же мріється нині про ваші нудні біографії...Максим Кривцов
Втрати...Сергій Кривцов
В прифронтовому місті...Сергій Кривцов
Завантажити
« 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 »

-- А мені – туди! – і показав у зворотній бік, до Володимирської. – На все добре.
І, не чекаючи ані миті, рішуче рвонув нагору. Кушнірові ж нічого не лишилося, як сьорбнути носом і повернути донизу.
На той момент обом було не до Петренка, і він лишився при виході з парку перед пивним автоматом сам, як руський витязь перед каменем на роздоріжжі. Він стояв і знав, що куди б він зараз не повернув, хоч би навіть і вернувся назад, -- просвітку для себе не знайде ніде. Бо правильно сказав Карл Маркс, що жити у суспільстві і бути вільним від нього неможливо.
І раптом – Господи! Звідки?.. Так, ніби з неба зірвалась ця пісня! Це була воля! Це була радість! Це було щастя! Розкутість – неймовірна! «Абба»! Вона пронеслася над його головою разом з гуртом молодих людей з транзистором чи то магнітофоном, і розчинилася у гуркоті міста. А він лишився у цьому світі, наче у в’язниці.
І Юрчик зрозумів! Він зрозумів, чому у цій країні ніхто такої пісні не напише і так не заспіває. Бо щоб це зробити, то спочатку треба бути вільним.

*

Як не відштовхував від себе Кушнірів фанатизм, однак не визнати за Тарасом справедливості було просто неможливо. Отже, є два шляхи: перший – підпілля, другий – перетерпіти лиху годину мовчки. Перший – абсолютне безглуздя, бо загримишш у табори, навіть не встигнувши нічого до пуття зробити. Другий через невизначену тривалість загрожує конформізмом, а отже й деградацією. Таким чином, у цій країні ти або в’язень, або скотина. І третього, як кажуть, не дано. Життя ж тим часом не чекає, воно минає, -- і ти мусиш шукати вихід, а виходу...
Ось ти заходишш до гуртожитку. Цей тип житла для тебе не новий. Відколи із села, вже п’ятий рік живеш спочатку в робітничому, тепер в студентському. О, ти прекрасно знаєш, що таке гуртожиток. Це універсальний зразок, це символ людської тимчасовості на Землі. Ти б радий не приходити сюди, але куди приходити? Куди подітися тобі у цій величезній країні, якщо на кожному квадратному сантиметрі її території ти почуваєшся просто чужим?
Ти тягнеш на себе одні важенні двері, заходиш в тамбур, потім плечем штовхаєш інші і робиш крок, можливо, другий -- і за твоєю спиною лунає страшенне гупання. Це сигнал вахтерші. Вона негайно прилипає до тебе кислим недовірливим поглядом і обмацує тебе з голови до ніг: чи свій? Це значить те, що ти вже під контролем, і за найменшої підозри цей сторожовий пес Системи може тебе зупинити. Вона колотиме тебе підозрілим поглядом, а ти доводитимеш їй, начебто ти й справді їхній, і тобі самому буде гидко від цієї процедури.
Сьогодні тобі пощастило: тебе визнали за свого і не зупинили біля вахтерської кліті. Ти потрапляєш у коридор, де стіни майже в ріст людини пофарбовані, і якого б кольору вони не були, вони чомусь обов’язково справляють враження брудних. Може, через те, що в коридорі ніколи не буває досить світла? Прочовгані сходи, облуплені металеві перила, ті самі сутінки, заховані в усіх предметах і запах, запах тимчасовості.... Ось ручка у дверях твоєї кімнати. Вона перекосилася й обвисла, але нікому навіть в голову не прийде, що її треба було б відремонтувати. Бо всі, хто звично смикає її сюди-туди, -- то все тимчасові тут люди і їм просто не до неї. Бо цей світ – не їхній. І не твій. Як і саме життя. Але кому ж тоді належить життя цих людей і твоє також? Порожнечі? Небуттю? Якійсь чорній дірі?
Ти ще тільки підходив до цих дверей, а вже чув, як звідти « раздавался топор дровосека» -- це у декого тут називається музика. Лиш тільки ти заходиш до кімнати, перед твоїми очима знову типова картина: Новицький сидить на ліжку, ремонтує капця, а над ним по-лакейськи гнеться Грицюта і під рев магнітофона (ти вже знаєш, що це АС/DС) зливає йому на голову свої словесні помиї. Вітя шкіриться, вихає задом, і Новицький терпить це убожество, бо дітись йому просто нікуди. Ця гнітюча картина називається «Охотники на привале». А де ж третій? За Рєпінським сюжетом має бути троє. Та ось він, у протилежному кутку кімнати, Петренко. Він, «замучен тяжолой неволей», видовбує, сердега, «разумное, доброе, вечное» з томика Шекспіра. Під метал! Можливо, в цій картині мало інтелекту? Зате «там русский дух, там Русью пахнет».
Ти робиш вигляд, що вітаєшся. Ти кидаєш портфель на ліжко і виходиш геть, бо просто несила бачити усе це. І все одно ти не встигаєш вийти вчасно, бо в самих дверях тебе наздоганяє і шмагає по мізках своєю бидлячістю буденна Грицютина фраза: «А как вы относитесь насчет того обстоятельства, чтобы пожрать, шеф?»
Це так, значить, тут зростає радянська інтелігенція, тобто гартується дух і гостриться інтелект. Нестерпно! Ти ідеш до причілкового вікна, закурюєш, затягуєшся якнайглибше і тісно обхоплюєш себе руками, так, ніби намагаєшся заховати від усього цього убожества свою душу. За вікном ніч. Світло з вікон гуртожитку, що

« 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 »

Останні події

19.05.2024|11:47
В Україні видали першу частину з трилогії Соми Морґенштерна
19.05.2024|11:41
«Мій розмір – Чернівці»: у «Видавництві 21» триває передпродаж нової книжки Володимира Килинича
19.05.2024|11:36
Вільні голоси Криму. До друку готують документальну книжку про кримських політв’язнів
17.05.2024|14:06
Оголошено короткий список VI Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея
10.05.2024|18:25
ВСЛ оголосило передзамовлення на книжку Сергія Руденка "Анатомія ненависті. путін і Україна"
07.05.2024|08:27
11-12 травня у Львові відбудеться Coffee, Books & Vintage Festival #4
03.05.2024|13:07
Видавництво "Комубук" відкрило передзамовлення на новий роман Софії Андрухович "Катананхе"
02.05.2024|06:31
У Києві відкриється виставка фоторобіт Максима Кривцова
30.04.2024|08:08
100 найкращих книжок фестивалю «Книжкова країна»
27.04.2024|18:07
Культовий роман Любка Дереша "Культ" вийшов у ВСЛ


Партнери