Електронна бібліотека/Проза

Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
Останній прапорПауль Целан
Сорочка мертвихПауль Целан
Міста при ріках...Сергій Жадан
Робочий чатСеліна Тамамуші
все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
тато просив зайти...Олег Коцарев
біле світло тіла...Олег Коцарев
ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
добре аж дивно...Олег Коцарев
ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
КОЛІР?Олег Коцарев
ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
ЧуттяЮрій Гундарєв
МузаЮрій Гундарєв
МовчанняЮрій Гундарєв
СтратаЮрій Гундарєв
Архіваріус (новела)Віктор Палинський
АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
напевно це найважче...Анатолій Дністровий
хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
Завантажити
« 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 »

-- А мені – туди! – і показав у зворотній бік, до Володимирської. – На все добре.
І, не чекаючи ані миті, рішуче рвонув нагору. Кушнірові ж нічого не лишилося, як сьорбнути носом і повернути донизу.
На той момент обом було не до Петренка, і він лишився при виході з парку перед пивним автоматом сам, як руський витязь перед каменем на роздоріжжі. Він стояв і знав, що куди б він зараз не повернув, хоч би навіть і вернувся назад, -- просвітку для себе не знайде ніде. Бо правильно сказав Карл Маркс, що жити у суспільстві і бути вільним від нього неможливо.
І раптом – Господи! Звідки?.. Так, ніби з неба зірвалась ця пісня! Це була воля! Це була радість! Це було щастя! Розкутість – неймовірна! «Абба»! Вона пронеслася над його головою разом з гуртом молодих людей з транзистором чи то магнітофоном, і розчинилася у гуркоті міста. А він лишився у цьому світі, наче у в’язниці.
І Юрчик зрозумів! Він зрозумів, чому у цій країні ніхто такої пісні не напише і так не заспіває. Бо щоб це зробити, то спочатку треба бути вільним.

*

Як не відштовхував від себе Кушнірів фанатизм, однак не визнати за Тарасом справедливості було просто неможливо. Отже, є два шляхи: перший – підпілля, другий – перетерпіти лиху годину мовчки. Перший – абсолютне безглуздя, бо загримишш у табори, навіть не встигнувши нічого до пуття зробити. Другий через невизначену тривалість загрожує конформізмом, а отже й деградацією. Таким чином, у цій країні ти або в’язень, або скотина. І третього, як кажуть, не дано. Життя ж тим часом не чекає, воно минає, -- і ти мусиш шукати вихід, а виходу...
Ось ти заходишш до гуртожитку. Цей тип житла для тебе не новий. Відколи із села, вже п’ятий рік живеш спочатку в робітничому, тепер в студентському. О, ти прекрасно знаєш, що таке гуртожиток. Це універсальний зразок, це символ людської тимчасовості на Землі. Ти б радий не приходити сюди, але куди приходити? Куди подітися тобі у цій величезній країні, якщо на кожному квадратному сантиметрі її території ти почуваєшся просто чужим?
Ти тягнеш на себе одні важенні двері, заходиш в тамбур, потім плечем штовхаєш інші і робиш крок, можливо, другий -- і за твоєю спиною лунає страшенне гупання. Це сигнал вахтерші. Вона негайно прилипає до тебе кислим недовірливим поглядом і обмацує тебе з голови до ніг: чи свій? Це значить те, що ти вже під контролем, і за найменшої підозри цей сторожовий пес Системи може тебе зупинити. Вона колотиме тебе підозрілим поглядом, а ти доводитимеш їй, начебто ти й справді їхній, і тобі самому буде гидко від цієї процедури.
Сьогодні тобі пощастило: тебе визнали за свого і не зупинили біля вахтерської кліті. Ти потрапляєш у коридор, де стіни майже в ріст людини пофарбовані, і якого б кольору вони не були, вони чомусь обов’язково справляють враження брудних. Може, через те, що в коридорі ніколи не буває досить світла? Прочовгані сходи, облуплені металеві перила, ті самі сутінки, заховані в усіх предметах і запах, запах тимчасовості.... Ось ручка у дверях твоєї кімнати. Вона перекосилася й обвисла, але нікому навіть в голову не прийде, що її треба було б відремонтувати. Бо всі, хто звично смикає її сюди-туди, -- то все тимчасові тут люди і їм просто не до неї. Бо цей світ – не їхній. І не твій. Як і саме життя. Але кому ж тоді належить життя цих людей і твоє також? Порожнечі? Небуттю? Якійсь чорній дірі?
Ти ще тільки підходив до цих дверей, а вже чув, як звідти « раздавался топор дровосека» -- це у декого тут називається музика. Лиш тільки ти заходиш до кімнати, перед твоїми очима знову типова картина: Новицький сидить на ліжку, ремонтує капця, а над ним по-лакейськи гнеться Грицюта і під рев магнітофона (ти вже знаєш, що це АС/DС) зливає йому на голову свої словесні помиї. Вітя шкіриться, вихає задом, і Новицький терпить це убожество, бо дітись йому просто нікуди. Ця гнітюча картина називається «Охотники на привале». А де ж третій? За Рєпінським сюжетом має бути троє. Та ось він, у протилежному кутку кімнати, Петренко. Він, «замучен тяжолой неволей», видовбує, сердега, «разумное, доброе, вечное» з томика Шекспіра. Під метал! Можливо, в цій картині мало інтелекту? Зате «там русский дух, там Русью пахнет».
Ти робиш вигляд, що вітаєшся. Ти кидаєш портфель на ліжко і виходиш геть, бо просто несила бачити усе це. І все одно ти не встигаєш вийти вчасно, бо в самих дверях тебе наздоганяє і шмагає по мізках своєю бидлячістю буденна Грицютина фраза: «А как вы относитесь насчет того обстоятельства, чтобы пожрать, шеф?»
Це так, значить, тут зростає радянська інтелігенція, тобто гартується дух і гостриться інтелект. Нестерпно! Ти ідеш до причілкового вікна, закурюєш, затягуєшся якнайглибше і тісно обхоплюєш себе руками, так, ніби намагаєшся заховати від усього цього убожества свою душу. За вікном ніч. Світло з вікон гуртожитку, що

« 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 »

Останні події

11.07.2025|10:28
Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
10.07.2025|23:18
«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
08.07.2025|18:17
Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
01.07.2025|21:38
Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
01.07.2025|18:02
Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
01.07.2025|08:53
"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
01.07.2025|08:37
«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
01.07.2025|08:14
Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
01.07.2025|06:34
ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року
01.07.2025|06:27
Українська письменниця Євгенія Кузнєцова у лонглисті престижної премії Angelus


Партнери