
Електронна бібліотека/Проза
- Сорок дев’ять – не Прип’ять...Олег Короташ
- Скрипіння сталевих чобіт десь серед вишень...Пауль Целан
- З жерстяними дахами, з теплом невлаштованості...Сергій Жадан
- Останній прапорПауль Целан
- Сорочка мертвихПауль Целан
- Міста при ріках...Сергій Жадан
- Робочий чатСеліна Тамамуші
- все що не зробив - тепер вже ні...Тарас Федюк
- шабля сива світ іржавий...Тарас Федюк
- зустрінемось в києві мила недивлячись на...Тарас Федюк
- ВАШ ПЛЯЖ НАШ ПЛЯЖ ВАШОлег Коцарев
- тато просив зайти...Олег Коцарев
- біле світло тіла...Олег Коцарев
- ПОЧИНАЄТЬСЯОлег Коцарев
- добре аж дивно...Олег Коцарев
- ОБ’ЄКТ ВОГНИКОлег Коцарев
- КОЛІР?Олег Коцарев
- ЖИТНІЙ КИТОлег Коцарев
- БРАТИ СМІТТЯОлег Коцарев
- ПОРТРЕТ КАФЕ ЗЗАДУОлег Коцарев
- ЗАЙДІТЬ ЗАЇЗДІТЬОлег Коцарев
- Хтось спробує продати це як перемогу...Сергій Жадан
- Нерозбірливо і нечітко...Сергій Жадан
- Тріумфальна аркаЮрій Гундарєв
- ЧуттяЮрій Гундарєв
- МузаЮрій Гундарєв
- МовчанняЮрій Гундарєв
- СтратаЮрій Гундарєв
- Архіваріус (новела)Віктор Палинський
- АРМІЙСЬКІ ВІРШІМикола Істин
- чоловік захотів стати рибою...Анатолій Дністровий
- напевно це найважче...Анатолій Дністровий
- хто тебе призначив критиком часу...Анатолій Дністровий
безголов’я, це було дике і страшне безглуздя, це було щось таке, чому навіть назви не можна було підібрати. Але найгіршим в усій цій історії було те, що ні він, ні Басараб уже ніколи і ні за що в світі не підберуть цієї п’єси і не відтворять її змісту.
*
Цілком Олега зрозуміти міг би, мабуть, тільки той, хто власними руками нищив свою працю – ту, у яку б він вклав частину свого серця. Сказати так, що світ для нього раптом спорожнів, було б не точно. Точніше було б так: світ спорожнів і став нічим, а ніщо стало світом. І просто лише для того, щоб ньому не анігілювалося це нікчемне кволе тіло, від нього потрібно було хоча б чимось відгородитися. Але яку загорожу може звести студент у гуртожитській кімнаті? Басараб обрав горілку. Може, хтось захоче заперечити і довести, що горілка – це рідина? Так, вона рідина, поки знаходиться в пляшці, але, спожита всередину, перетворюється на стіну. І тоді вона відгороджує людину і від усього і, що найважливіше, від власних думок, кожна з яких нищить тебе страшно і нестерпно. Олег пив, спав, ходив до гастроному, знову пив і знову спав. Він не тямив, скільки змигнуло днів і ночей, -- це просто не мало ніякого значення. Взагалі ніщо не мало ніякого значення. Усе кудись провалилося – залишилися одні безумовні рефлекси.
Одного разу так, наче крізь туман Басараб відчув, що над ним хтось нахилився. Він, як міг, зосередився і поступово крізь якийсь сивий туман прогледів схилене над ним воскувате обличчя Новицького. Олег вглядівся ще краще і зрозумів, що той дуже лагідно, ніби до хворого, говорить до нього якісь слова. І щось у тій його мові було не таке. Ага! От що! Новицький, цей тихий єврей, уперше промовляв до нього по-українськи!
-- Шановний. Тут до вас прийшли.
Потім обличчя Новицького зникло, а на його місці з’явилося двоє: Аня і ота… Де ж він її бачив? А-а-а! У гардеробі! Селяночка! Щось просили. Рецензію. Щоб помістити у наступному номері… Здається, він пообіцяв, і знову все пропало в темряві.
А потім було холодно. Він дуже змерз у спину. Але хтось підійшов (він навіть кроки чув!), хтось підійшов і накрив його. Він зігрівся і знову заснув. Як довго спав, не пам’ятав, а коли прокинувся, у кімнаті не було нікого. Встав. Хоча уже сутеніло, але світла не вмикав. Паморочилося у голові. Вийшов у коридор покурити, але у кишені цигарок уже не було. Знову зайшов до кімнати. Лише тепер звернув увагу, що на ліжку Петренка нема покривала. Спочатку зблиснула просвітла надія, може відселився, але тут же й погасла: якби відселився, лежав би лише голий матрац. Коли ж підійшов до свого ліжка, то звернув увагу, що на ньому чомусь аж два покривала: одне його, а друге… То це його вкривав Петренко?
Вибух – ось що сталося з Олегом наступної миті! Він люто здер Петренкове покривало зі свого ліжка і вишвирнув його геть. Тільки, незважаючи на весь його гнів, покривало тихо розправилося, а потім повільно і плавно перелетіло через стіл, нарешті зачепилося за стілець і мирно обвисло на підлогу. Від різкого руху Басараб задихав важко, почало паморочитись у голові, він навіть змушений був сісти.
«Виснаження», -- зрозумів Олег і, спершись ліктями на коліна, опустив голову. То що з ним було? Скільки взагалі часу він знаходився у цьому стані непам’яті? І яким же ж, мабуть, треба було виглядати жалюгідним, щоб навіть Петренко його пожалів? Десь далеко, на самому обрії відчуття, забовваніло щось схоже на сором.
У кімнаті вже майже зовсім стемніло, скоро мали повернутися хлопці, а бачити нікого не хотілось. Ну просто дуже не хотілося нікого бачити, жодної двоногої істоти. Олег зібрався з силами і прийняв рішення. Отже, так: зараз одягнутися, купити в гастрономі цигарок і подалі, подалі звідси, куди очі бачать.
Куди йти, було абсолютно байдуже. На 38-ому він доїхав до площі Богдана і далі погнав своє кволе тіло по уже нічному Києву, аж поки не опинився у Першотравневому парку за металевою огорожею стадіону «Динамо». Хоча морозне повітря й бадьорило, однак сил у тілі було все-таки не багато – він зупинився перепочити.
Незважаючи на темряву, там, унизу, на стадіоні, чомусь метушилися люди. Спочатку подумалося, що ремонтники, але то були не вони. З двох мачт туди, униз, кидали пучки світила лише два прожектори і вихоплювали з великої площі стадіону невеличку ділянку за ближніми футбольними ворітьми. Ось на цій діляночці й снували сюди-туди щось зо три десятки крихітних людських постатей. Олегу знадобився якийсь час, щоб зрозуміти, що то ковзанка і що люди по ній ковзаються. Над ковзанкою лунала оця нова електронна музика – чи то «Спейс», чи то «Зодіак», а невеличка зграйка ковзанярів безжурно бавилась і раділа життю. І було у тому щось дуже дивне. Можливо, те, що у цій країні ще залишилися істоти, здатні радіти?
Він стояв тут, зверху, сповнений відчаю і безнадії кавалок глупої холодної безмісячної ночі, і не
Останні події
- 11.07.2025|10:28Оголошено конкурс на літературну премію імені Богдана-Ігоря Антонича “Привітання життя”
- 10.07.2025|23:18«Не народжені для війни»: у Києві презентують нову книжку Артема Чапая
- 08.07.2025|18:17Нова Facebook-група "Люблю читати українське" запрошує поціновувачів вітчизняної літератури
- 01.07.2025|21:38Артур Дронь анонсував вихід нової книги "Гемінґвей нічого не знає": збірка свідчень про війну та життя
- 01.07.2025|18:02Сергію Жадану присуджено австрійську державну премію з європейської літератури
- 01.07.2025|08:53"Дикий Захід" Павла Казаріна тепер польською: Автор дякує за "довге життя" книги, що виявилась пророчою
- 01.07.2025|08:37«Родовід» перевидає «З країни рижу та опію» Софії Яблонської
- 01.07.2025|08:14Мартин Якуб презентував у Житомирі психологічний детектив "Гріх на душу"
- 01.07.2025|06:34ТОП-10 книг ВСЛ за червень 2025 року
- 01.07.2025|06:27Українська письменниця Євгенія Кузнєцова у лонглисті престижної премії Angelus